Hlavní navigace

XFS v Linuxu 5.10 odsouvá problém roku 2038 na rok 2486

15. 10. 2020

Sdílet

Hlavička disku HDD

Do Linuxu 5.10 míří patche pro oblíbený a velmi využívaný souborový systém XFS. Ty například nastavují ukládání velikostí inode btree v alokační skupině, což dále vylepšuje kontrolu nadbytečných bloků a umožňuje rychlejší mountování.

Ač je rok 2038 ještě poměrně daleko, tak druhá novinka jistě uleví všem správcům XFS. Přechod na větší časové značky totiž odsouvá problém roku 2038 u XFS až na rok 2486. Autoři XFS zkrátka provedli refactoring časových značek a funkcí pro kódování inode tak, že nyní bude používat 64bit hodnotu pro čítač nanosekund a bit shifting. Na věci se pracuje řadu měsíců a posouvá rozsah zaznamenatelných časů od prosince 1901 až ledna 2038 daleko do budoucna, až na červenec 2486. Kvůli zachování zpětné kompatibility ale toto aktuálně nebude zapnuto ve výchozím nastavení.

Dále jsou opraveny některé chyby, například ojedinělé situace, kdy za určitých okolností neproběhl zápis dat na disk při synchronních operacích zápisu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.