Hlavní navigace

XKeyscore: systém NSA pro sledování uživatelů na internetu

1. 8. 2013

Sdílet

Edward Snowden odhalil další várku informací o globálním sledování uživatelů na internetu. NSA prý používá systém XKeyscore, který dokáže vyhledávat informace napříč mnoha různými databázemi včetně emailů, chatů či historie navštívených stránek milionů uživatelů po celém světě.

Můžu sedět za stolem a napíchnout kohokoliv od vás, přes vašeho účetního až po federálního soudce nebo třeba prezidenta. Stačí mi k tomu jeho email, tvrdí Snowden. Americké úřady samozřejmě takové tvrzení odmítají a například Mike Rogers, předseda komise pro zpravodajské služby, otevřeně tvrdí, že Snowden lže: Není možné, aby dělal to, co říká.

The Guardian ale uvádí mnoho detailů o tomto systému. Prý dokáže v reálném čase těžit mnoho různých dat o konkrétních uživatelích včetně výsledků vyhledávání, emailové komunikace či různých metadat. Materiály NSA to nazývají Digital Network Intelligence (DNI).

Podle dostupných informací je prý možné vyhledat řadu informací i v historii, ale XKeyscore zpracovává takové množství dat, že je dokáže uchovávat jen tři až pět dní, z některých velmi aktivních webů dokonce jen 24 hodin. Metadata jsou prý ale uchovávána až třicet dnů. Pro „zajímavější informace“ má NSA zvláštní databáze, které se ukládají až po dobu pěti let. Zdá se, že příběh sledování internetových uživatelů začíná nabývat obludných rozměrů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.