Vlákno názorů ke zprávičce YouTube chce vypnout alternativní open-source front-end Invidious od k3dAR - pri podobnych zpravickach/clan­kach to je porad dokola, vyroji...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 6. 2023 16:39

    k3dAR

    pri podobnych zpravickach/clan­kach to je porad dokola, vyroji se spousta "moralistu" a obcas se tedy zas zopakuju:

    - kdyz koukate na TV a porad je preruseny reklamou
    a) reklamu pretocite (koukate IPTV zpetne)
    b) prepnete na jiny kanal (koukate dvb-t/iptv-live)
    c) dojdete si na zachod, na kafe, na cigaro
    d) poctive koukate na vsechny reklamy

    BTW: youtube ani netusim ze pridalo tolik reklam co tu nekdo zminuje:
    - koukam vyhradne s nejakou formou adblocku (na NB aplikci FreeTube)
    - nesleduju zadne kanaly youtuberu/
    - poustim si:
    -- hudbu od autoru kteri nezijou z includovane reklamy
    -- recenci produktu od vyrobce nebo eshopu kde to nasledne zakoupim

    BTW2: na otazky nahore ja odpovidam a)

  • 17. 6. 2023 17:22

    Jan Hrach
    Stříbrný podporovatel

    Nevím jak vypadají běžné implementace IPTV, ale obecně u televize nemá nikdo šanci zjistit, jestli jsi na reklamu koukal nebo ne. Teda alespoň dokud nebude televize co k tomu bude využívat své senzory. U internetu to typicky vidět je (leda že by existoval adblock, který by reklamy stahoval a přehrával „na pozadí“).

  • 17. 6. 2023 20:43

    Sinuhet
    Stříbrný podporovatel

    Nevím, jak to funguje, ale takový Netflix vám dovolí jen svého klienta, a to ještě tak, že jak kde které rozlišení. Což mě pěkně štve. IPTV to může dělat úplně stejně.
    A taky se tím směrem vydává:
    https://www.lupa.cz/n/pretaceni-reklam-na-prime/

    A nemyslím si, že by někdo mohl vyžadovat, abyste se na reklamy díval. Ale může vyžadovat, abyste do jejich zobrazení nijak nezasahoval.

  • 17. 6. 2023 22:23

    k3dAR

    v "dotazniku" sem neresil uhel zda poskytovatel muze pocitat zobrazene reklamy, ale jak se k tomu stavi zdejsi "moralisti" konzumenti :-)

  • 17. 6. 2023 20:32

    Sinuhet
    Stříbrný podporovatel

    Já měl dojem, že tohle se u IPTV zatrhává. Nebo to byla jen Prima?

    Jinak já na televizi nekoukám, a zdá se mi to v roce 2023 jako nesmysl. IPTV se zpětným přetáčením je akorát rovnák na ohýbák.
    V prohlížeči používám adblock, protože je to tak pohodlné. Až jsem na to zapomněl, lehce se na to na Youtube zvyká. U root.cz mě svědomí za adblock netrápí, protože mi dali jinou cestu, jak ten obsah zaplatit.

    Dříve byla společnost postavená mimo jiné na tom, že když jste se na něčem s někým domluvili, předpokládalo se, že obě strany mají alespoň záměr tu věc splnit. Stalo se naprosto běžným, že potvrzujeme dohody, jejichž obsah ani neznáme; a pak nadáváme, že jsou pro nás nevýhodné, a tak je nedodržujeme.
    Považuji to za velkou společenskou změnu, ale její dopady si netroufám odhadovat. Je to pro mě ale jeden z hlavních důvodů, proč preferuji svobodný software.

    Podle toho "starého systému" byste podmínky Youtube prostě nepřijal a nelezl tam. A tahle věc by nemohla vzniknout. Tím vás nechci nijak obviňovat, jsem na tom dost podobně.

    Líbí se mi model, jaký má Spotify. Nevím, kolik si nechávají, ale zjevně není složité se tam zaregistrovat a inkasovat ani pro malé interprety.

    17. 6. 2023, 20:36 editováno autorem komentáře

  • 17. 6. 2023 22:28

    k3dAR

    byla to jen Prima (plus to chtela myslim i Nova) asi pred rokem, u me IPTV SledovaniTV.cz pretaceni prestalo chodit, prisli ale s doplnkovou sluzbou Prima bez reklam (kterou si platim), s oficialni modernim klientem to ma preskakovat automaticky, nevim mam v starsi TV s webOS a neoficialni doplnek do Kodi, pretacim je rucne...

  • 17. 6. 2023 22:44

    k3dAR

    k nicemu mi to neni, sice mi nepreskoci reklamy samo, ale mohu je par zmacknutima > na ovladaci pretocit :) "TV" sleduju vyhradne zpetne, takze pretacet muzu vzdy, nenahrane 7dni zpet, nahrane asi pul roku...

    EDIT: nicmene to sme trosku odbocili od myslenky meho "dotazniku" kde primarni bylo jestli moralista co vola po sledovani YT s reklamama, sleduje reklamy i v TV poradech :)

    17. 6. 2023, 22:46 editováno autorem komentáře

  • 17. 6. 2023 23:00

    Sinuhet
    Stříbrný podporovatel

    Volám po sledování s reklamami jen kvůli tomu, ať buď s reklamami, nebo vůbec. Nebo zaplatit. Ale sám používám adblock, takže po tom volám ještě falešně.
    Jinak ne, když jsem kdysi televizní vysílání využíval, tak jsem reklamy samozřejmě nesledoval.

    Ale vidím tam docela jasnou hranici, byť efekt je stejný. U té televize jsem reklamám aktivně nebránil. Byl to taky jeden z důvodů se té televize zbavit, mnoho let jsem takový přístroj neměl vůbec, až teď zase s Netflixem.

    Stejně tak mi vadí platit koncesionářské poplatky, ale to je jiná debata.

  • 17. 6. 2023 23:39

    k3dAR

    Jinak ne, když jsem kdysi televizní vysílání využíval, tak jsem reklamy samozřejmě nesledoval.

    prave, a take by moralista mohl prijit (ale prijde ten samy? :-) s tim ze komercni televize zije z prijmu z reklam a kdyz tedy nekdo kouka na porad v komercni TV, tak by reklamy preci mel sledovat protoze muze byt potencionalni zakaznik produktu/sluzby, o coz preci v reklame jde a inzerent v TV neresi kolik lidi se na reklamy diva, ale kolik lidi si koupi jeho produkt/sluzbu, coz kdyz konzument TV obsahu reklamu nesleduje si na zaklade te reklamy nic neporidi...

    podobne/stejne je to s novinama/casopisem, stejni "moralisti" co krici "za" YT s reklamama, kdyz si to koupi ctou//prohlednou peclive vsechny reklamy? vzdyt preci ten casopis je castecne dotovan platbama inzerentu, bez nich by jeho prodejni cena byla vyssi, takze tim ze zaplati za casopis jen 20Kc misto 50Kc preci musi byt povinni si vsechny reklamy prostudovat ;-)

  • 17. 6. 2023 23:53

    Sinuhet
    Stříbrný podporovatel

    Ten moralista jsem byl já.

    Televize sice žije z reklam, ale nemůže mě nutit je sledovat, protože je to technicky reálně nevymahatelné. A nemělo smysl zakazovat třeba vystřihovat reklamy z domácích nahrávek, a domácí nahrávky zase nešlo zakázat (stát).
    Youtube adblock efektivně zakázat může docela dost. Pořád vás nebude nutit ty reklamy sledovat a vnímat, ale přinejmenším zvládne zajistit, že budete mít 30s ticha, než se to video pustí.
    Nehledě na to, že u televize to vypadá obvykle asi nějak tak, že se při reklamním bloku vypne zvuk, kecá se, a kdo se nepřipojí do pokecu, sleduje ty reklamy. Nejspíš. Party s televizí už jsem fakt dlouho neměl.
    Myslím si, že v tomto jsem docela konzistentní. Ten argument totiž není to, co chudinka televize. A nikoho nenutím něco aktivně sledovat.
    Pokud blokuji reklamy, tak tím dávám té službě signál, že tento obchodní model není dobrá volba. A tak se ptám, co teda?

    A 400 Kč je prý moc. Jo, podle mě taky. Tak kde je teda ta hranice? Jaká je správná cena, kdy to teda většina akceptuje? Proto jsem založil to téma na fóru. A podle mě je odpověď ta, že ta hranice neexistuje. Jakmile jste pod nějakým tresholdem drahoty, což bude třeba 100 Kč pro Spotify (tipuji), tak snížením ceny už více zákazníků nezískáte. Proto jsou taky ty ceny různé v různých státech. A myslím, že pokud někdo ví, kde tenhle treshold leží, je to právě Google, přes který jde úplně všechno včetně plateb za služby jeho konkurenci.

  • 17. 6. 2023 23:03

    Jan Hrach
    Stříbrný podporovatel

    > Stalo se naprosto běžným, že potvrzujeme dohody, jejichž obsah ani neznáme; a pak nadáváme, že jsou pro nás nevýhodné, a tak je nedodržujeme.

    To je pravda (ale opět je to prakticky nerealizovatelné: zkuste si studovat podmínky každého eshopu, kde si kupujete nějakou blbost), ale podle mě to nesouvisí s diskutovaným případem. Tady jde spíš o to, že nemáte jinou možnost, než ty podmínky přijmout: jasně, zrovna bez YT se dá nějak obejít (problém je jakmile se tam třeba nahrávají odborné přednášky, které třeba zrovna dost potřebujete ke škole/práci), ale třeba bez přijetí obchodních podmínek Googlu, MS, GitHubu, Slacku, WhatsAppu… jste v mnoha oborech doslova nezaměstnatelný. V minulé diskuzi se tu zase řešila nějaká školka a kroužky, které explicitně vyžadují po rodičích, aby byli na Facebooku/What­sAppu. Obdobně s různými zájmovými věcmi pro dospělé - místní turistický klub ohlašuje akce na Facebooku, sportovní kluby jsou zase na Stravě.

    Jedná se tedy o jakési jednání velkých korporací z pozice síly - a tady narážíme na to, že není pravda, že dříve nějaký odpor proti tomuto nebyl běžný. Příkladem jsou třeba stávky a vzpoury dělníků či zaměstnanců manufaktur.

    Na druhou stranu tvoje úvodní otázka stále platí a nebyla zodpovězena: můžeme se bavit o tom, jestli jsou reklamy moc agresivní, šmírovací atd., ale nějaké buď budou muset být vždy, nebo se musí najít jiný model financování. Jedna z možností by byla společenská normalizace mikroplateb - aby bylo fakt jednoduché poslat za každou návštěvu/shlédnutí částky odpovídající zisku z reklam, tj. nějaké desetníky. To narazí na tři věci: 1) technickou (aktuálně má provedení transakce na internetu, ať už kartou nebo jinak, nepoužitelnou režii, ale jde to řešit), 2) sociální (já bych minimálně na začátku cítil nějaký divný mentální blok klikat jen tak na internetu kdyby mě každé kliknutí stálo desetník), 3) zneužívání, kdy nějaký spamer bude generovat nesmyslný obsah a bude inkasovat (podobně jako dneska existují falešné weby, které se pomocí SEO triků umístí do vyhledávačů na některé dotazy nebo zneužívají překlepy, a obsahují jen spoustu reklamy) a já pak budu podstupovat dlouhé spory s reklamací desetníkových transakcí.

    Mimochodem pokud chceš nějaký námět na další přemýšlení ohledně odměny autorů, tak mě už delší dobu trápí myšlenka jak sakra fungují knihovny a jak by měly fungovat v době až se přejde téměř výhradně na ebooky.

    17. 6. 2023, 23:05 editováno autorem komentáře

  • 17. 6. 2023 23:19

    Sinuhet
    Stříbrný podporovatel

    Díky za odpověď. Začnu od konce.

    Knihovny fungují tak, že mají od každé knihy jen pár kusů. Knihy se prodávají hlavně aktuální. Ostatně pokud půjdete do knihkupectví, a budete chtít třeba Idiota, nejspíš nepochodíte, protože knih je spousta a zrovna po téhle je poptávka minimální.
    Takže až vyjde nevím životopis Leoše Mareše, tak po něm skočí všichni. A knihovna bude mít dva kusy, takže buďto budete stát půl roku pořadník, nebo si ji koupíte.
    Vývoj u knih byl od jedné knihy, kterou četlo mnoho lidí. Tím se dneska už peníze nevydělávají, ty se dělají kopiemi.
    Jak to bude s ebooky, to nevím. Štve mě (nijak hlouběji jsem nad tím neuvažoval), že když mám knihu fyzicky, nemám automaticky nárok na ebook. A dávat třeba dvě stovky za ebook knihy, kterou mám z antikvariátu za 20 Kč, to se mi nechce.
    Naštěstí anglicky je toho dostupného spousta, digitalizační projekty jedou.
    Jak ale bude dál fungovat ten byznys s novinkami, to fakt nemám tušení. DRM je hnus, a už teď ho v tom máme :( upřímně jsem rád, že nejsem spisovatel, protože tohle by mě štvalo. Nechci z lidí vytřískat peníze, chci zaslouženou odměnu; podle toho stanovím ceny, zvolím typ vazby a bambilion věcí, a když mi to pak přinese jen pětinu očekávaného výnosu kvůli sdílení ebooku, tak mě to asi pěkně naštve.

    Ale my jsme tuhle možnost Youtube dali. Celou dobu to bylo vidět, naskákali jsme do toho pohodlí z lenosti. A začalo to anarchií, protože když Youtube a podobné služby vznikly, nic jako autorské právo na internetu v podstatě nefungovalo. Na žádná pravidla si nikdo nehrál. Jenže pak se to celé institucionali­zovalo, a ty podmínky začaly být šilené. Jenže je stačilo odkliknout, a bylo to. Reálně se nic nezměnilo, ta služba je blbuvzdorná, a pokud se aktivně nesnažíte, nemůžete reálně třeba sdílet porno, protože to prostě nepustí.
    A pak vám najednou Microsoft smaže účet, protože tam nahrajete fotku bradavky (příklad). A vy strašně křičíte, zatímco Microsoft ukazuje na ta pravidla. S tím jste souhlasil. Zablokovali jsme vás na Facebooku, protože jste s tím souhlasil. Nikdo vám to nenutil, v roce 2014 vám přišla změna podmínek, tu jste odklikl, co víc jako chcete?
    Plíží se to tu už desítky let, a nikdo v tom problém nevidí. Zato se řeší, jak jsou korporáty zlé, a jak je budeme omezovat. Přijde mi to, jako když se necháte dobrovolně zotročit, a pak si teda prosadíte 16 hodinovou pracovní dobu s půlhodinovou přestávkou, a radujete se, jak je to super.

  • 17. 6. 2023 23:30

    Jan Hrach
    Stříbrný podporovatel

    Já vidím u knihoven jako „rate limit“ to nepohodlí, že tam musím dojít, půjčit si to, a pak to za měsíc vrátit - což pramení z fyzické povahy knih. U ebooků se to buď budeme snažit emulovat (z fyzikálního pohledu úplně nesmyslně), nebo emulovat trochu méně - například že knihu smí číst v jeden okamžik jen jeden člověk (podobně jako se některý SW licencuje tak, že si do firmy koupíte právo, že současně smí být spuštěny max. 3 sessions), ale „půjčování“ a „vracení“ se dělá po internetu (to ale výrazně sníží počet licencí, co si knihovna musí koupit, protože půjčenou knihu blokujete měsíc nonstop, zatímco takto půjčovanou knihu třeba jenom půl hodiny denně a v ostatní doby ji mohou číst jiní), nebo si uvědomíme, že důvod vzniku knihoven byl umožnit číst knihy co nejširšímu množství lidí, a to se ve 21. století řeší anonymním FTP serverem… což samozřejmě neprojde. Nejvíc se bojím, že to skončí tak, že knihovny postupně skončí.

    > Přijde mi to, jako když se necháte dobrovolně zotročit

    Já se nenechal zotročit dobrovolně, co jiného jsem měl jako dělat? Pro své vzdělávání a v podstatě libovolné zaměstnání v jakémkoli technickém oboru, i pro svůj společenský život, prostě nemám jinou možnost.

  • 17. 6. 2023 23:44

    Sinuhet
    Stříbrný podporovatel

    "Pro své vzdělávání a v podstatě libovolné zaměstnání v jakémkoli technickém oboru, i pro svůj společenský život, prostě nemám jinou možnost."
    Bez Youtube se asi ještě žít dá, ale bez Google nebo Microsoftu hůř, mít něco takového je fakt nezbytnost. Alespoň ten email u Seznamu. To je fakt.

    Otázka je, komu budou knihovny vlastně reálně chybět. Jejich roli vzdělání dostupného pro všechny převzal ten Youtube. Google to financuje z reklam a využívání osobních dat, knihovny platí stát. Knihovny miluju, je to prostě offline studnice moudrosti, která když se dobře udělá, může sloužit tisíce let. Není to úplně prakticky uchovávaná moudrost, ale zase člověk může sáhnout skoro po kterékoli knize, a k něčemu mu to bude. To o Youtube úplně říct nejde.
    Pokud by se státy spojily, a vytvořily něco jako globální video knihovnu, tak by to zase narazilo na neuvěřitelnou změť pravidel, protože dneska každý kecá do toho, co se smí publikovat, a jak.

    Vadí mi, kolik služeb platím zbytečně. A proto vážím, než nějakou začnu platit, takže toho mám méně, než bych reálně chtěl. Často se mi stane, že si Netflix dva měsíce v kuse nepustím. Nebo tu službu úplně přestanu používat, a pak po roce zjistím, že ji pořád platím.
    Líbilo by se mi to tak, že bych ty služby platil právě tehdy, pokud bych je za ten měsíc alespoň jednou využil. Pokud pustím film na Netflixu, zahájil jsem měsíční předplatné. Pokud otevřu článek na Rootu, platím s tím na tenhle měsíc. S tím, že při prvním otevření by to třeba varovalo, kolik taková akce bude stát, a co to znamená. A mohlo by to fungovat i bez spolupráce, čistě z mé strany. Doplněk do Chrome, který to bude hlídat, a jakmile ten root.cz navštívím, a nebude zaplaceno, tak to měsíční předplatné koupí sám.
    Další level je, že se ty služby spojí do nějakého finančního agregátoru, kde dejme tomu zaplatím prostě litr měsíčně jako paušál za konzumovaný obsah, a ten se rozdělí podle toho, kde strávím třeba kolik času, nebo tak něco.

  • 18. 6. 2023 1:09

    Sinuhet
    Stříbrný podporovatel

    Ještě k těm knihovnám... do 1 GB se vejde něco jako 100 knih. Takže do 1 TB, což je kapacita běžné microSD karty, se mi vejdou všechny knihy v češtině + česká a anglická textová wikipedie. Knihovna už není barák jako kráva, je to kartička o pár milimetrech krychlových.

    A ještě je třeba vzít v potaz, že nový obsah vzniká mnohem častěji jako video a ne jako kniha. Z tohohle pohledu se těším na umělou inteligenci, že mi video přelouská do textu, a já si to pak budu moci projít, hledat v tom a tak :-D