Hlavní navigace

YouTube-dl byl odstraněn z GitHubu na základě zákona DMCA

23. 10. 2020

Sdílet

YouTube-DL

Repozitář projektu YouTube-dl byl odstraněn z GitHubu. Stalo se tak na základě žádosti organizace RIAA (Recording Industry Association of America, Inc.), která se odvolala na zákon DMCA. V žádosti se píše, že uvedený zdrojový kód je přímo určen k obcházení ochran streamovacích služeb, jako například YouTube.

The clear purpose of this source code is to (i) circumvent the technological protection measures used by authorized streaming services such as YouTube, and (ii) reproduce and distribute music videos and sound recordings owned by our member companies without authorization for such use.

V žádosti se argumentuje tím, že kód může být zneužit ke stažení a následnému šíření autorsky chráněných děl. Navíc součástí kódu jsou i příklady stahující konkrétní chráněná díla. Žádosti bylo vyhověno a z GitHubu zmizel jak hlavní repozitář, tak i řada jeho kopií.

Zásahem se rozbily také odkazy na webu projektu, takže skript youtube-dl z nich není možné v tuto chvíli stáhnout. Software je nadále možné nainstalovat pomocí pip nebo získat jeho zdrojové kódy například v repozitáři Debianu či na GitLabu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.