Hlavní navigace

YouTube opouští Flash: po Chrome a IE také Firefox

21. 7. 2014

Sdílet

Google pomalu ukončuje experiment zvaný HTML5 přehrávač a posouvá jej do ostrého provozu. Uživatelé prohlížečů Google Chrome a Internet Explorer už při přehrávání videa na YouTube nepotřebují Flash, počínaje verzí 33 se k nim přidá také Mozilla Firefox. Uživatelé těchto prohlížečů už si tak nebudou volit, kterou variantu chtějí pro přehrávaní použít. Automaticky u nich bude použito přehrávání pomocí HTML5.

Další uživatelé tak přestanou být závislí na Flash pluginu pro přehrávání videa a ten tak bude víc a víc odsunut do pozadí. Tento proces začal už před lety na mobilních platformách a postupně se přesouvá na ostatní platformy. Neznamená to ovšem konec všech nesnází s proprietární technologií. Situace se rozhodně nebude zjednodušovat. Schyluje se k souboji tzv. next-gen kodeků H.265 a VP9. Zatímco H.265 z tvůrců prohlížečů prosazují Microsoft a Apple, konkurenční VP9 tlačí Google coby svůj produkt. Podporuje jej také Mozilla, která by však ráda do hry vstoupila i s vlastním otevřeným next-gen kodekem Daala, píše Jiří Macich v podrobném článku na Lupě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.