Hlavní navigace

Z Linuxu na Mac OS X

22. 2. 2005

Sdílet

Připadá vám už jen pomyšlení na změnu naznačenou v nadpise zcela nesmyslné ba přímo nepatřičné? Když si přečtete článek Z Linuxu na Mac OS X aneb cesta tam, ale nikoliv zpět, možná se zamyslíte a řeknete si jako já to nezní úplně špatně. Samozřejmě se najde spousta důvodů, proč nepřecházet a jistě není cílem článku někoho přesvědčovat. Spíše je to další důkaz, že Mac OS X má k unixu velice blízko a člověk odkojený na unixech okolnostmi přinucený použít Mac OS X nebude mít větší problémy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 2. 2005 17:50

    morf (neregistrovaný)
    Kolega tady mel Apple, ale kdyz si mel vybrat novy pocitac, tak to bylo PC s Linuxem. A to presto, ze Linux vubec neznal. Clovek je z Linuxu zvykly, hledat programy po internetu, sam si je prekladat a vrtat se v systemu pak mozna neni problem prejit na OS X a "dodelat" si co potrebuju. Ovsem lidi co jsou odjakziva na Applu to neumi, jsou na tom stejne jako uzivatele Windows, jenom pouzivaji lepsi system.
  • 22. 2. 2005 23:44

    igorko (neregistrovaný)
    waw :)
    na toto som tu cakal, od kedy apple uverejnil Darwina :)
    skoda, ze je tu len link - a cely clanok je pritom na MujMac.cz - podla mojho nazoru by to bolo lepsie naopak :) - navstevnici serveru MujMac.cz urcite clanok neocenia tak, ako ludia na root.cz
    este dnes som na cvikach z uni*u pocul peknu narazku na apple - a to mne bezi OpenDarwin aj na x86 - aj ked tato kombinacia ma k dokonalosti daleko, za pokus to stoji.
    linuxaci sa divaju na Mac casto este takmer horsie, ako na widle - a netusim preco.
    z mojho pohladu jedina vec, co apple chyba je vacsia podpora OpenSource - niekedy mam pocit, ze viac zneuzivaju, ako pomahaju - este som nevidel ziaden OpenSource summit alebo nieco podobne, co by malo niekede pod titulkom okrem loga IBM aj jablcko.
  • 23. 2. 2005 3:44

    Mikos (neregistrovaný)
    Co treba me na Applu vadi? Nikdy bych se nechtel nechat dobrovolne uvrhnout na uzavrenou hardwarovou platformu ovladanou jedinym subjektem - tedy Applem. Je sice hezke ze i na Mac si muzu nainstalovat Linux, ale problemu je pak kvuli uzavrenosti platformy vic nez dost. Jen co sem tak slysel - napr. o integrovane wifi na PowerBooku si pod Linuxem muze clovek nechat jen zdat (i kdyz mozna se to uz zlepsilo?), o tom ze by NVidia vydala ovladace pro Linux zkompilovane pro PowerPC architekturu si clovek taky muze nechat jen zdat, atd. atd. atd. Navic jak ste sam uvedl mi prijde, ze Apple opensource jen vyuziva a pratelsky k nemu moc neni (viz. treba vse okolo iTunes). Zkratka ja a Apple? Nikdy! ;-)
  • 23. 2. 2005 6:14

    Honza (neregistrovaný)
    Chlapci a devcata divte se, ale ono to na tom Macu beha. Jak to WiFi tak ta NVIDIA - prvozoval jsem na PowerBooku Linux (distribuci Yellow Dog) po nejakou dobu, ale po chvili jsem byl zpet v OS X. Ten nabizi vetsi uzivatelskou pohodu (pozor uzivatel neni to stejne jako clovek co ma tuny casu vrtat se v nastaveni Linuxu). Nejen ze ted mam velice dobre aplikace iLife, Dreamweaver, atd. celkem nove hry (World of Warcraft napriklad). Vetsinu z toho jsem na Linuxu nemohl najit a nebo jsem nemel cas se probirat tunou shareware a freeware. Navic mi OS X dava pristup ke svym strevum a vse na co jsem zvykly z normalniho un*x systemu - X11, Fink, atd. No a vse v peknem baleni. Linuxu prece jen jeste chybi ta ucelenost GUI, temer kazda aplikace se ovlada trochu jinak.

    Nez se do mne zacne linuxacka parta navazet dovolte mi poznamenat, ze Linux jsem mel nainstalovan jeste nez byl dospely (1994). HP-UX, AIX, SINIX, Sun OS a dalsi jsem jeste pred par lety slusne ovladal (ted uz nemusim), ale v dobe volna se aspon rypu ve FreeBSD a obcas trapim SuSE.

    Neverte tomu co kdo slysel od jakeho kamose. Exituje hafo lidi co provozuji Linux na Macu. Ale taky je jich hodne jako Anicka, ktera se k tomu Linuxu nikdy nedostala. Ona nekdy ta 'uzavrena' platforma k necemu je.
  • 25. 2. 2005 18:54

    pane (neregistrovaný)
    A jak je to pod Zlutym psem s wirelesskou? Mam iBook s kartou Broadcom BCM4306, ale pod 2.6.8 z debiana zatim nic...
    Ad MacOS: Taky jsem byl hodne zvedavy, ale nezustanu u toho. Vadi mi tam spusta drobnosti: neodbytny automount, nektera (stupidni) defaultni nastaveni (to bylo radosti, kdyz jsem si poprve prohlizel DVD plny mp3 v iTunes), konec koncu i ty aplikace samotne jsou tak trochu, ehm, jine...
    Navic: proc /Volumes, /Users? Proc nejake adresare Movies a spol. v domovskem adresari? Proc defaultne nedostupny root? Kam se podely me vga terminaly?

    Ze to je hezci a privetivejsi nez windoze neni zadny kumst, to umi kazdy.
  • 23. 2. 2005 16:36

    anonymní
    Musím se přiznat, že Macintosh už mě delší dobu láká. G4 byl z výtvarného hlediska dost velký úlet, to jsem nedokázal strávit, není to vyloženě hnusné (spolu se stejně povedenými Powerbooky), ale spíš bych řekl, že se to k žádnému běžnému interiéru nehodí (i když každý počítač hodím pod stůl). To ale G5 je z estetického hlediska tak dobře povedený stroj, že bych ho nechal i na stole. Ale více mě tedy láká, na rozdíl od některých, ta uzavřenost platformy. Po 5,5 roce u IBM PC klonů to dokáži ocenit. A na rozdíl od IBM PC mě APPLE Macintosh nenutí do dualbootu. Já jsem takový exot, který začínal s LINUXEM, a po třech letech jsem si koupil Windows XP. I když jsem nedávno pod WINE rozjel Cakewalk HS 2002, stále to ještě není pro běžnou práci. Takže dokud dokud nebude WINE dokonalým win32 API, mi nezbývá jiná možnost, než pro práci s multimedii bootovat do Win XP. Moc nedoufám že firmy jako je Steinberg, Twelve Tone Systems, Native Instruments (po WINE taky vypadají nadějně) vydají nativní aplikace pro LINUX. Pokouším se tam rozjet Cygwin s KDE, abych to dvojí bootování omezil. Mac OS X vám poskytne Unix a opensource aplikace spolu s proprietárními aplikacemi pro multimedia. Ani si nedovedu představi, že by mě něco nutilo v takovém případě tam rozjíždět LINUX (i když možná zvědavost by udělala své, teď mám na disku tři poslední vydání SUSE a dvě Fedory).
  • 23. 2. 2005 17:56

    Jan Musil (neregistrovaný)
    Linux ma na Macu duvod jen pro starsi stroje, ktere uz s OS X tak moc dobre nebezi. Yellow Dog Linux je stabilni distribuce, kterou mimo jinych pouziva i US Army na jejich ponorkach. Chvilku jsem ho ze zvedavosti mel na PowerBooku jako triple boot (asi jeste vetsi exot nez vy) - OS X, Mac OS 9.2.2 a Linux. Po case jsem zrusil OS 9 a Linux a zustal jsem jen u OS X.
    Mam doma dva PowerBooky a jsem absolutne spokojen - zijou na jedne siti s FreeBSD a XP. Jsem takovej hracicka. Cygwin jsem na pracovnich XP chvilku zkousel, ale nakonec jsem si na tu masinu hodil VMware a na nem bezim FreeBSD a SuSE. Je to celkem fajn si obcas z woken skocit do systemu ve kterem se muzu hrabat.
    Jinak prechod na OS X neni pro kazdeho (jak pise Mossberg v tusim pondelnim vydani WSJ), ale zatim jsem jeste nepotkal cloveka co se rozhodl pro OS X a pak sel zpet do XP (z vlastni vule). U Linuxu je to asi jine a linuxaci jsou obecne sorta lidi co bud ma rada hrabani se v systemu a graficke opicky je nezajimaji a nebo to jsou studaci nebo lidi co nemaji penez na zbyt. Pri prechodu na Mac je treba pocitat s dalsimi vydaji za bud shareware nebo komercni software. Ne vse je dostupne pres Fink (ale hafo beznych veci takhle dostupnych je). Na druhou stranu vam pri prechodu na Mac prida Apple kupu aplikaci, ktere byste u Billa museli dokupovat zvlast - iPhoto, Garage Band, iDVD, iMovie. Ale to jen v pripade nakupu noveho stroje od dealera.
    Novy PowerMac je hezkej, ale pro mne dost nepraktickej. Jsem clovek v pohybu a tak zustavam verny laptopum. A ty ma Apple slusne. Bacha na zmatek pri porovnavani frekvenci s PC procesory. Napriklad 1.5 GHz G4 je podstatne sviznejsi nez treba Compaq Evo N620c na 1.4 GHz co mi tu sedi na stole. Ten bych srovnal spis s 1GHz PowerBookem.
  • 24. 2. 2005 0:11

    anonymní
    Zajimalo by me k cemu je to dobre mit na jednom pocitaci dvacet systemu. (Dobra mozna chcete-li delat balicky k ruznym distribucim ale jinak?)
  • 24. 2. 2005 2:27

    anonymní
    Na SUSE 9.0 jsem zůstaval až do vydání ftp verze SUSE 9.2. Na SUSE 9.1 jsem neměl nějaké věci vyřešené, a vůbec měl jsem tam něco podrbané, nebyl jsem schopen kompilovat moduly pro jádro od nvidie (na zkusmo udělané instalaci z 1CD verze SUSE 9.1 personal to bylo O.K.) Už to tedy nedělám tak, že provedu upgrade (no spíš se přimlouvám za novou instalaci, i když upgrade SUSE mezi verzmi distribucí funguje), a zbavím se přitom funkčního systému. Takže pokud pod novým systémem nemám vše podstatně odladěné, starý neopouštím. Tu Fedoru tam mám jen abych poznal i jiné distribuce, někdy tam mám i Debian, Slackware či Mandrake. A když už přeci něco rozjedu, není důvod to z disku mazat, pokud vám nechybí prostor pro data. Navíc více funkčních Unixů se vám hodí, když v jednom něco pokazíte, tak ani nemusíte sahat hned po Live CD, a opravíte to po přihlášení z toho druhého. Někdy tam mám i klon aktuálně používaného systému. To se hodí, provádíte-li nějaký větší zásah (třeba takový upgrade pomocí apt - někdy potom není snadná cesta zpátky), párkrát jsem se na něco takového vykašlal, a začínal jsem od nuly. Máte pravdu, na takovém Laptopu s 20-60 GB diskem je to plýtvání místa, ale když máte na normálním PC k dispozici stovky GB na discích, tak proč ne? Porovnáním, jak jsou věci dělány v ruzných distribucích se taky můžete lecos naučit.

Autor zprávičky

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.