Hlavní navigace

Za rok 2017 ubyly téměř 4 miliony domén z nových gTLD

30. 1. 2018

Sdílet

Loňský rok nebyl pro nové generické domény nejvyšší úrovně (ngTLD) vůbec příznivý. Zájemcům se sice začala nabízet k registraci celá řada domén, v celkovém souhrnu však nové domény zaznamenaly poprvé ve své historii propad. Zatímco na začátku roku bylo registrováno 27 710 468 domén, na konci roku to bylo již jen 23 823 948.


Autor: Jiří Průša, CZ.NIC

Češi měli registrováno celkem 23 245 ngTLD, tj. méně než 0,1 %. Takto začíná blogpost Jiřího Průši z CZ.NIC, který je věnovaný novým generickým doménám nejvyšší úrovně (.top, .xyz, .club atd.). Největší podíl na poklesu nových generických domén má doména .xyz (propad o více než 60 %), u které se naplno projevil efekt rozdávání domén zdarma či téměř zdarma (za 0,15 $). Většina držitelů využila tuto akci jen k tomu, aby měla další doménu v řadě, kterou však nijak aktivně nevyužívá.

Vedle .xyz se poměrně výrazně propadla i většina dalších, dosud nejoblíbenějších domén, konkrétně .top, .wang, .win a .bid. Naopak rostly domény jako .loan, .shop, .club či .online. Na začátku ledna pak díky pokračujícímu růstu vystřídala doména .loan na první příčce dosud dominující .xyz.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 1. 2018 16:49

  ITFUN (neregistrovaný)

  keď bolo málo Top Level domén, tak sa dalo s doménami pekne obchodovať a dobre aj zarobiť. Teraz si každý rozmyslí, či dá na .com verziu niekoľko 10K USD alebo radšej si rezervuje niečo na na nových TLD. Špekulantom došlo, že domény na nových TLD sa neoplatí veľmi držať - pretože motivácia kupujúcich je značne obmedzená - veľká konkurencia. TLD .com má cca trikrát viac domén ako všetky nové TLD dokopy. Nové TLD ponúkajú predovšetkým alternatívu. Ale na nejaký nový projekt sa oplatí vymyslieť nové meno - také ktoré je voľné na .com.

 • 30. 1. 2018 19:01

  . . (neregistrovaný)

  nemám rád byznys s doménami, vykoupit domény a pak se je snažit draze prodat, výsledek je, že řada domén není dostupná, protože je mají spekulanti. Nelíbí se mi to. Stejně jako to, že jsem nechal jednu doménu expirovat a jeden spekulant si jí vzal, poté volal, psal sms, emailoval a pořád se vnucoval a nabízel mi jí zpátky, wtf?

  Stejně tak jako když se v domě, kde mám koupené byty dělala rekonstrukce, přispělo se na ní ze společného fondu a vybudovali se sklepy, majítelé bytů měli přednostní na pronájem, jenže jeden z majitelů bytů si pronajal všechny najednou a začal je pronajímat cizím osobám, byl to správce, takže podepsal smlouvu sám sebou na deset let, geniální.

  S doménama to je úplně stejný, člověk založí s. r. o. a o den později je už stejnojmenná doména registrovaná a o další už je email ve schránce s nabídkou její koupě, to je pro mě hnus.

 • 30. 1. 2018 23:04

  Ondro (neregistrovaný)

  Som na tom podobne. Zhanal som pre mna zaujimavu domenu a zistil som ze vela pre mna vhodnych domen maju zaregistrovnych spekulanti a tie domeny vobec niesu vyuzite.
  Neviem, ci s tym ide nieco rozumne robit ale je to o nicom.

 • 31. 1. 2018 7:17

  Hunt (neregistrovaný)

  Vsechny ty domeny .bid, .xyz .club .info atd jen zavadeji bordel. Bohate stacilo co bylo pred zavadenim techle nesmyslnych domen.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky