Hlavní navigace

Za uzavřením tří německých torrent trackerů jsou hudební vydavatelé

11. 5. 2015

Sdílet

V lednu letošního roku ukončily činnost tři velké německé torrent trackery: OpenBitTorrent, PublicBT a Istole.it. Nyní se ukázalo, že za zavřením je nařízení soudu – stížnost přitom podala organizace BVMI, která zastupuje německé hudebníky. Trackery přitom patřily k největším na světě, neustále s jejich pomocí stahovalo asi 30 milionů uživatelů a denně byly uskutečněny 3 miliardy spojení.

Zajímavé je, že soud nerozhodl, že mají být trackery vypnuty. Přikázal jen poskytovatelům připojení, aby vydali osobní údaje o provozovatelích serverů. Zatím ovšem není jasné, zda k vydání těchto údajů došlo nebo vypnutí služeb tuto situaci nějakým způsobem řeší. OpenBitTorrent později opět ožil, ale používá kanadskou IP adresu.

V ohrožení jsou podle dostupných informací i další podobné služby včetně Leechers-paradise.org. Komunita okolo BitTorrentu ale celou situaci kritizuje, protože trackery neobsahují ani nešíří žádný autorsky chráněný materiál. Jsou jen neutrální součástí infrastruktury, stejně jako třeba systém DNS.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.