Hlavní navigace

Začala debata o odstranění ReiserFS z Linuxu

23. 2. 2022

Sdílet

HDD pevný disk Autor: Pixabay

ReiserFS byl kdysi slušný souborový systém, který řada lidí s oblibou používala. To se data ukládala na rotující plotny s magnetickou záznamovou vrstvou, Bílý dům řešil 11. září, byla založena Wikipedie a Microsoft definitivně ukončoval podporu Windows 3.0. Od té doby uběhlo hodně vody, Hans Reisertéměř 15 let sedí ve vězení, Reiser4 nikdy plně nedokončil a Edward Shishkin jen projekt Reiser4/Reiser5 udržuje mimo hlavní větev jádra. Máme tu Ext4 a XFS, máme tu (Open)ZFS, máme tu Btrfs a další nové souborové systémy, které lépe svědčí moderní době, SSDčkům i správě úložišť.

Zkrátka a dobře, začala debata, proč vlastně stále ten starý dobrý ReiserFS v jádru udržovat. Ten ReiserFS, který je v jádru už více než 20 let. Debatu o jeho odstranění zahájil Matthew Wilcox, kterého v souvislosti s infrastrukturními změnami Linuxu trápilo, že ReiserFS je jediný, který používá značku AOP_FLAG_CONT_EXPAND, čímž brzdí jeho práce na změnách. Konstatuje též, že už víc než dva roky ani nikdo neopravuje uživateli hlášené chyby.

Edward Shishkin tak nyní zaslal patch, který odstraňuje používání AOP_FLAG_CONT_EXPAND v ReiserFS. Mezitím se ale připojili další vývojáři jádra, kteří by ReiserFS rádi odstranili, resp. minimálně označili za zastaralý. Pokud tedy vývoj půjde dál, jak to zatím vypadá, nelze vyloučit, že v průběhu tohoto roku se ReiserFS stane oficiálně zastaralým a o několik verzí jádra později z Linuxu zmizí. Vývojář Dave Chinner k tomu dodává, že je tu více takových zastaralých souborových systémů, které nejsou udržovány, mají problém s rokem 2038, takže nelze nyní vyloučit ani to, že v Linuxu proběhne v příštích měsících nějaká větší čistka souborového subsystému.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.