Hlavní navigace

Záloha disků online

29. 4. 2005

Sdílet

Kopírovat celé disky po síti je sice už dnes možné pomocí dd a netcat, ale je to přinejmenším velmi nepohodlné. Hodil by se proto software, který by umožnil adminům pohodlně a rychle zálohovat celé disky a exportovat jejich obrazy po síti.

Jeden z vývojářů NetBSD vytvořil nástroj, který umožňuje automatické klonování disků na úrovni diskových oddílů. To může být velmi užitečné například pro rychlou zálohů firemních noteboků nebo instalaci nových stanic. Třeba se ho dočkáme i na Linuxu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 4. 2005 16:34

  Pichi
  No moc jsem to nezkoumal a o NetBSD vím velké kulové, ale tohle vypadá spíš jako on-line zálohování/mirror po síti. Tedy něco, co by se dalo realizovat přes NBC a SWRAID. To jsem aspoň zjistil zběžným nahlédnutím do zdrojáků :) Ale po přečtení README si nejsem jistý. Že by dump poslaný po síti?
 • 2. 5. 2005 10:34

  no1101 (neregistrovaný)
  Uz dlhsi cas existuje utilita udpcast (http://udpcast.linux.lu), ktora dokaze multicastovat obrazy particii alerbo celych diskov (dd|gz). Takto spraveny obraz nema ziaden specialny format, je teda prezeratelny standardnymi nastrojmi a da sa aj jednoducho unicastovo stiahnut. Navyse je mozne robit obraz ako zalohu na server a paralelne na ine pracovne stanice, ci bezat viacero udp-senderov naraz. Oproti partimage ma vyhodu, ze dokaze zalohovat cele disky a hlavne dokaze multicastovat, co pri obnove viacerych strojov znacne ulahcuje veci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.