Hlavní navigace

Započaly práce na NetBSD 9.0

31. 7. 2019

Sdílet

NetBSD server Autor: Depositphotos

Vývojáři NetBSD vytvořili ve zdrojových kódech větev pro devítkovou řadu a rovnou se pochlubili s tím, co chystají. Očekávat tak můžeme zejména podporu procesorové architektury 64bit ARM (AArch64), a to včetně symetrického i asymetrického multiprocessingu (tj. big.LITTLE) a podpory běhu 32bitových binárek, UEFI u ACPI a v neposlední řadě hardwaru serverové třídy (SBSA/SBBR). Dojde i na FDT pro mnoho ARM desek.

Dále čekejme aktualizaci grafických ovladačů na úroveň toho, co před drahnou dobou nabídl Linux 4.4 (mimo jiné to znamená, že NetBSD bude umět GPU ze 14nm rodiny Intel Kaby Lake). Dojde i na novější ZFS, novou hardwarově akcelerovanou virtualizaci za pomoci NVMM, zvýšení výkonu NPF i NVMe, volitelnou podporu KASLR v systému (v defaultu bude aktivní částečná podpora) a bezpečnostní opravy v jádru (KLEAK, KASAN, KUBSAN).

Odstraněna bude zastaralá síťová infrastruktura v čele s ISDN a všemi jejími ovladači, instalátor systému si nově poradí s GPT UEFI, Mesa povýší na 18.3.4 a dojde i na llvmpipe pro více archutektur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.