Hlavní navigace

Započaly práce na NetBSD 9.0

Sdílet

David Ježek
NetBSD server

Vývojáři NetBSD vytvořili ve zdrojových kódech větev pro devítkovou řadu a rovnou se pochlubili s tím, co chystají. Očekávat tak můžeme zejména podporu procesorové architektury 64bit ARM (AArch64), a to včetně symetrického i asymetrického multiprocessingu (tj. big.LITTLE) a podpory běhu 32bitových binárek, UEFI u ACPI a v neposlední řadě hardwaru serverové třídy (SBSA/SBBR). Dojde i na FDT pro mnoho ARM desek.

Dále čekejme aktualizaci grafických ovladačů na úroveň toho, co před drahnou dobou nabídl Linux 4.4 (mimo jiné to znamená, že NetBSD bude umět GPU ze 14nm rodiny Intel Kaby Lake). Dojde i na novější ZFS, novou hardwarově akcelerovanou virtualizaci za pomoci NVMM, zvýšení výkonu NPF i NVMe, volitelnou podporu KASLR v systému (v defaultu bude aktivní částečná podpora) a bezpečnostní opravy v jádru (KLEAK, KASAN, KUBSAN).

Odstraněna bude zastaralá síťová infrastruktura v čele s ISDN a všemi jejími ovladači, instalátor systému si nově poradí s GPT UEFI, Mesa povýší na 18.3.4 a dojde i na llvmpipe pro více archutektur.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory