Hlavní navigace

Ze specifikace HTML5 vypadla podpora Ogg

11. 12. 2007

Sdílet

Včera jsme psali o tom, že prohlížeče budou mít v budoucnu možnost přímo přehrávat video obsah bez nutnosti využití externích aplikací. Tvůrci HTML5 při tom vsadili na podporu otevřených formátů Ogg Vorbis a Theora. Nyní ale bylo doporučení formátu Ogg ze specifikace odstraněno.

Slashdot se domnívá, že lidé okolo specifikace podlehli velkému tlaku na užití proprietárních kodeků. Martin Hassman, který je odborníkem na připravované webové specifikace, se však domnívá, že jde jen o reakci na stížnosti implementátorů, kteří se stavěli proti Ogg. „Určitě se nejedná o žádné ustoupení nátlaku, ale o prosté uznání, že prohlásit Ogg za všemocný jednoduše není možné. Místo toho, aby specifikace říkala něco, co nebude realně splnitelné, se snaží najít cestu, která bude uskutečnitelná pro open-source i proprietární prohlížeče,“ řekl pro Root.cz Martin Hassman. Jeho názor potvrzuje i Ian Hickson, který je editorem specifikace HTML5.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.