Hlavní navigace

Zemřel Ray Tomlinson, vynálezce zavináče v e-mailu

7. 3. 2016

Sdílet

Ve věku 74 let zemřela internetová legenda, Ray Tomlinson. Byl u vzniku ARPAnetu a později i internetu, známý je především jako tvůrce e-mailových standardů. To on může za použití symbolu zavináče „@“ v poštovní adrese, která zajišťuje možnost zaslat zprávu na jiný počítač v síti. Vedl také vývoj dalších standardů jako jsou položky v hlavičce mailu: from, subject a date.

Z počátku celou věc považoval za nepodstatnou drobnost. Když poprvé svůj vynález ukázal kolegovi Jerrymu Burchfielovi, prohlásil: Neříkej to nikomu! Tohle bychom neměli dělat v pracovní době.

(Upozornil Hawran.)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 3. 2016 10:43

  fotooBA (neregistrovaný)

  >použitý symbolu zavináče „@“ v
  >poštovní adrese, která zajišťuje
  >možnost zaslat zprávu na jiný >počítač v síti.

  Podľa mňa existovala bang notácia, ktorá umožňovala posielať e-mail na iný počítač. Pravda so znakom at (@) nebolo potrebné poznať cestu od Vášho na cieľový počítač V bang notácii Ste museli zadávať každý počítač, ktorým e-mail prechádzal a oddeliť ich znakom bang (!)..

 • 7. 3. 2016 11:59

  Pajk (neregistrovaný)

  Notaci s ! jako oddělovačem hostnames po cestě tuším používala pošta v protokolu UUCP, resp. možná UUCP obecně takto dokázalo popsat cestu stylem "říkám počítači X, aby řekl počítači Y, aby řekl Z ...". Ale ačkoliv už docela internetový pamětník (první e-mail účet na FEL ČVUT v roce 1992 nebo max. 1993), UUCP jsem v chodu nepotkal, už jen SMTP.