Hlavní navigace

ZFS to do Ubuntu 19.10 stihne, ale v testovací kvalitě

24. 9. 2019

Sdílet

ZFS on Linux

Práce na možnosti provozovat Ubuntu kompletně na ZFS oddílech pokračují, ne však tempem, které by znamenalo funkčně kompletní implementaci ZFS v Ubuntu 19.10. Některá pokročilejší nastavení tak budou muset počkat až pro fázi vývoje LTS vydání Ubuntu 20.04.

Co bychom měli v Ubuntu 19.10 nalézt funkční, je možnost použití ZFS na kořenovém oddílu. Chybět ale budou pokročilejší prvky nastavení ZFS. Prozatím se ale podpora pro instalátor Ubiquity horečně dokončuje. Jean Baptiste Lallement k tomu uvedl, že strávil implementací ZFS do Ubiquity nemálo času, ale cesta se ukázala být slepou a tak musel začít s jiným přístupem, který bude k dispozici v asistovaném rozdělení disků, ale pro Ubuntu 20.04 bude potřeba jej dodělat.

Obvykle nevídáme jiný přístup než ten, že daná věc se plně nasadí a otestuje v rámci vydání Ubuntu předcházejícího LTS, přičemž následně je v dubnu již kj dispozici otestovaná vyladěná podoba. Speciálně u podpory souborového systému lze očekávat, že klidně může nastat varianta, že ZFS v Ubuntu 20.04 LTS sice bude plně přítomno, ale Canonical jej nebude používat jako výchozí / doporučovat k nasazení. Nechme se překvapit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 9. 2019 19:56

    Vykook

    Fakt nevím co si z prvního odstavce odnést. Ty "nefunkční pokročilé vlastnosti" se mají týkat instalátoru a nebo nepojedou vůbec? A hlavně co to má sakra bejt? Jestli snapshoty, tak je to (pro mě) vcelku k ničemu, jestli deduplikace, tak je to zas šumák...

  • 24. 9. 2019 21:59

    Miroslav Šilhavý

    It's looking like the basic ZFS root installation support will make it in time for next month's Ubuntu 19.10 release but more advanced installation features won't be ready in time.

    Může to znamenat víc věcí. Buďto některé featury nepůjdou ovládat z instalátoru (ale ex post si je budete moci dokonfigurovat). Nebo taky je možné, že root file system nebude některé podporovat. Na FreeBSD např. nejde boot
    pool nepodporuje z kompresí jen lz4 a nic jiného.

    Tak či onak, pokud přemýšlíte o deduplikaci, která je u ZFS velmi specifická, nepředpokládám, že byste ji měl spuštěnou na ZFS s root filesystemem.

  • 25. 9. 2019 9:20

    Vykook

    Mám právě ZFS pod FreeBSD(teda spíš FreeBSD na ZFS ;-) ) na domácím serveru a jsem s ním moc spokojenej. Deduplikaci nemám ani tam, mám málo ramky a ještě víc by to oddálilo protřízení ty hromady hnoje co tam mám... Tohle by bylo na notebook, takže žádná deduplikace, žádné zraidy atd. Vlastně jedinejma podmínkama(z těch "pokročilejčích vlastností") je akortát kryptování a trim. S tím jen LZ4 jsem neměl vůbec tušení, používám právě to, ale informace se hodí, díky.

  • 17. 10. 2019 21:42

    LA_USER

    Tohle jde udělat na Manjaru po upravení initramfs scriptů, sám to tak používám. Nevidím důvod, proč by to nemělo na Ubuntu fungovat taktéž, pokud má ZFS alespoň ve verzi 0.8

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.