Hlavní navigace

ZFS to do Ubuntu 19.10 stihne, ale v testovací kvalitě

Sdílet

David Ježek
ZFS on Linux

Práce na možnosti provozovat Ubuntu kompletně na ZFS oddílech pokračují, ne však tempem, které by znamenalo funkčně kompletní implementaci ZFS v Ubuntu 19.10. Některá pokročilejší nastavení tak budou muset počkat až pro fázi vývoje LTS vydání Ubuntu 20.04.

Co bychom měli v Ubuntu 19.10 nalézt funkční, je možnost použití ZFS na kořenovém oddílu. Chybět ale budou pokročilejší prvky nastavení ZFS. Prozatím se ale podpora pro instalátor Ubiquity horečně dokončuje. Jean Baptiste Lallement k tomu uvedl, že strávil implementací ZFS do Ubiquity nemálo času, ale cesta se ukázala být slepou a tak musel začít s jiným přístupem, který bude k dispozici v asistovaném rozdělení disků, ale pro Ubuntu 20.04 bude potřeba jej dodělat.

Obvykle nevídáme jiný přístup než ten, že daná věc se plně nasadí a otestuje v rámci vydání Ubuntu předcházejícího LTS, přičemž následně je v dubnu již kj dispozici otestovaná vyladěná podoba. Speciálně u podpory souborového systému lze očekávat, že klidně může nastat varianta, že ZFS v Ubuntu 20.04 LTS sice bude plně přítomno, ale Canonical jej nebude používat jako výchozí / doporučovat k nasazení. Nechme se překvapit.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?