Hlavní navigace

Získat rootovská práva v Androidu 5.0 bude velmi obtížné

30. 10. 2014

Sdílet

Získání kontroly nad účtem roota se pro pokročilejší uživatele Androidu stalo běžnou záležitostí, která jim umožňuje v podstatě neomezené ovládání zařízení. Vývojář Chainfire, který má na svědomí známý rootovací nástroj SuperSU, však upozorňuje, že takové časy jsou možná pryč. V nové verzi Androidu 5.0 je podle něj získání práv velmi obtížné, zatím nemožné.

Googlu se podle něj podařilo uzavřít většinu mezírek, přes které bylo získání práv teoreticky možné. Problém je také v tom, že skript pro získání práv už nelze spustit z init.d, ale musí projít skrze SELinux. To by šlo změnit úpravou kernelu, která však – logicky – opět není možná bez práv superuživatele. Dostáváme se tedy do začarovaného kruhu.

Je pravděpodobné, že dříve či později se nějaký způsob najde, nicméně postup může být komplikovanější a rizikovější. Problematický je i samotný status rootingu, každý výrobce na něj pohlíží trochu jinak. To se týká také možnosti odemknout bootloader, která by měla umožnit instalaci vlastního jádra a tedy i rootnutí zařízení.

(Zdroj: SvětAndroida.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?