Hlavní navigace

Zorin OS, verze 15

21. 6. 2019

Sdílet

Zorin OS

Vyšla nová verze Zorin OS a to verze 15. Je založena na Ubuntu 18.04.2 (LTS verze).

Zorin OS, není příliš známá linuxová distribuce, právě proto by se jí mělo věnovat více pozornosti. Systém, který se neprofiluje jako linuxová distribuce, je ideální alternativou například k Windows 10. Díky nenáročnosti a velké podobnosti s Windows, se jedná o ideální linuxovou distribuci pro začátečníky nebo jen pro ty, kteří chtějí Linux jen vyzkoušet a poté se rozhodnout, jestli zůstat nebo se vrátit k jiným, konkurenčním systémům.

Teď již k novinkám. Systém obecně vypadá jednodušeji a má moderní, svěží a přehledný vzhled. K dispozici je nově dark mode, který je nativně podporován. Přišel i „touch mode“, opět vzor ve Windows 10 – alternativa k režimu tabletu. Nová verze, se také spojí s vaším chytrým telefonem pomocí funkce Zorin Connect, která je založena na GSConnect a KDEConnect. Pokud byste se divili, kam se poděly verze 13 a 14 – byly přeskočeny kvůli opravě čísla verzí a většímu pořádku.

Verze je ke stažení na oficiálních stránkách. Více o vydání najdete například na stránkách OMG Ubuntu. 

A co vy? Jak se vám líbí nová verze? Používáte Zorin?

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 6. 2019 8:59

  Aas

  Skusal som ho pred rokmi a vtedy som usudil, ze pouzivatelskym komfortom daleko zaostaval za Ubuntu, tak som ho zavrhol. To bola este verzia 6 myslim.

 • 21. 6. 2019 12:36

  svatas

  Používám ZorinOS poměrně dlouho (již od verze 7). Ta distribuce je skvělá, vyladěná a pro člověka, který pracoval s Windows je strašně návyková a intuitivní. Můžu ji vřele doporučit komukoliv. navíc ve verzi Lite je na starší stroje nepřekonatelná. Navíc verze 15 používá GNOME, které je v jedné z nejlepších implementací, co jsem kdy viděl.

  Se současnou verzí 15 mám však dva poměrně zásadní záseky :
  - cenová politika. Dlouhá léta jsem byl podporovatel tvůrců a "kupoval" verzi Ultimate- Ta nejprve stála 10 EUR, pak 20 EUR bez daně a nyní za ní autoří chtějí 40 EUR + DPH (což dělá nějakých skoro 48 s daní EUR). To je přesně ta chvíle, kdy jsem začal uvažovat, zda Ultimate verzi potřebuju a v čem je jiná než CORE verze. Vypátral jsem, že je to několik předinstalovaných aplikací navíc (které jdou doinstalovat ručně), dva nové vzhledy a trošku přepracované možnosti nastavení. A jistě - prioritní podpora v angličtině. Pro typického českého uživatele benefit na nic. Dopadl jsem tak, že prostě Ultimate verzi neplatím a jedu na CORE zadarmo. Bavil jsem se i s několika dalšími lidmi a vyřešili to podobně. Komunikoval jsem s autorem a ten prohlásil, že cenová politika je takto nastavena schválně, protože chtějí tým rozšířit. Teď jsou na to dva. Pokoušel jsem se ho přesvědčit, ať přijde s možností upgrade pro stávající uživatele. Zvýší to loajálnost uživatelů a dostanou více peněz. Zatím nic. Na jeho obranu musím říct, že jsem od něj dostal osobní voucher s 50% slevy, ale proto jsem to nedělal. myslím si, že kampaň na kickstartu či jiných platformách k tomu určených, by určitě vybrali mnohem více...
  - power management. Verze 15 poměrně úspěšně ignoruje jakékoliv optimalizace spotřeby notebooku při práci na baterii. První zásek je ten, že se mi přes veškerou snahu nepovedlo rozchodit usínání na disk. Navíc na mém stroji jsem si ověřil, že na baterii vydrží běžet zhruba o 40% kratší dobu, než jiné distribuce. Ve verzi 12 to problém nebyl. Po letech jsem se začal poohlížet jinde, protože mne neskutečně štve to, že když notebook uspím do paměti a nechám jej přes noc, tak je ráno vybitý. Zkusmo jsem nasadil Manjaro 18 s KDE a tam problém nepozoruji a práce při běhu na baterii udělám podstatně více.

  I přes tyto dva záseky si myslím, že ZorinOS je jedna z nejlepších distribucí, jakou lze na notebook dostat i když jste začátečník.

 • 21. 6. 2019 22:32

  J L (neregistrovaný)

  Já si pamatuju, že na internet to šlo, ale jinak ten ZorinOS je slušnej odpad. Pěkně to vypadá, ale aktulizovat MESA či grub na tom bylo peklo. Aspoň tak to bylo 2 roky. Dále nešla nainstalovat wine verze nejnovější, byla blokována.
  A těch neduhů i dnes zorin má hromadu.

  Hlavní neduh zorinu byl, že si nemohl aktulizovat kernel, protože si tím pokaždé něco nabořil, tudíž si byl stále na tom co ti autor dal. Další věcí bylo, že na ubuntu čistém či mate, mint distribuci ovladače na nvidia fungovali. Avšak na Zorinu nikoliv.

  Zorin jako takovej na internet ano, ale rozhodně ne na práci či hraní.