Hlavní navigace

Zranitelnost Bitcoin protokolu může (teoreticky) vést ke kolapsu sítě

6. 11. 2013

Sdílet

Vědci z Cornell University odhalili zranitelnost v protokolu Bitcoin, která umožňuje sobeckým minerům získat více peněz, než kolik si zaslouží. Podle zveřejněné zprávy může tento útok provést pool libovolné velikosti. Kromě neoprávněného obohacení členů takového poolu existuje ještě výrazně větší riziko, které teoreticky ohrožuje princip Bitcoinu.

Pokud by se totiž takový pool objevil, mineři by k němu začali velmi rychle přecházet, čímž by opět stoupl výdělek a efektem sněhové koule by se velká část výkonu přelila do jednoho centrálního bodu. Ten by pak mohl získat nebezpečnou převahu a rozhodovat o směrování sítě. Mohl by tak nakonec zcela volně ovládat finanční toky.

Objevitelé zranitelnosti doporučují aplikovat patch, který znemožní toto sobecké těžení poolům menším než 25 % celé sítě. Ukazují také, že není možné síť úplně ochránit před pooly většími než je 33 % kapacity sítě, přestože se dříve věřilo, že hranice pro ovládnutí se rovná 50 %.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.