Hlavní navigace

Zrušení mobilního roamingu je opět nejisté

2. 2. 2015

Sdílet

Zrušení mobilního roamingu v Evropské unii, na které se těší snad všichni uživatelé, je nejisté. Původní ambiciozní návrh „Propojený kontinent“ ještě stihl úspěšně projít evropským parlamentem (v jeho předchozím složení), na půdě Rady EU naopak dosti tvrdě narazil. Zbyly z něj jen dvě oblasti: síťová neutralita a roaming.

Původní návrh měl řešit roaming tak, že ho fakticky zruší. Tedy ve smyslu eliminace roamingových příplatků. Operátoři se ale lekli možnosti pořídit si levnější služby v zahraničí a pak je trvale provozovat v domácí síti. Proto začalo složité vyjednávání ohledně různých pojistek, které by de facto fungovaly jako FUP na služby. Konečné řešení se nenašlo, protože není jasný ekonomický dopad na operátory ani není známá metodika jeho modelování. Lotyšsko nyní přišlo s novým návrhem, který vše mění.

Podstatou nového návrhu lotyšského předsednictví je jakési obrácení principu: původní návrh chtěl celkově srovnat ceny služeb v roamingu s těmi čerpanými doma, a tím dát uživatelům možnost chovat se (čerpat služby) během pobytu v zahraničí stejně jako doma. S předpokladem, že půjde o běžné a spíše krátkodobé pobyty v zahraničí, ve smyslu dovolených, pracovních cest apod. Proto se hledala ona pojistka (ve formě FUP) proti tomu, aby se vše nedalo používat trvale a dlouhodobě, píše dnes na Lupě Jiří Peterka, který celou situaci podrobně vysvětluje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.