Hlavní navigace

Zvoní komunitním sítím hrana? Podle finančního úřadu jde o podnikání

Sdílet

Petr Krčmář
Ethernet připojení

Spolky budující komunitní počítačové sítě se dostávají v posledních letech do hledáčku finančních úřadů a nevyhnuly se mu ani spolky Oslavany.NET či HKFree. Úřady si totiž často myslí, že sdružení vykazují podnikatelskou činnost, a musí tak DPH platit.

Asi nejznámějším případem je sdružení HKFree, které provozuje v Hradci Králové a okolí komunitní Wi-Fi síť. Finanční úřad spolku po kontrole před pěti lety oznámil, že provozuje podnikatelskou činnost, zaregistroval jej k platbě DPH a vyměřil mu daň zpětně od roku 2013. Celkem tak sdružení muselo zaplatit přes 7 milionů Kč a čelí několika exekucím.

Druhý související případ se týká zmíněné sítě Oslavany.NET, která je trnem v oku společnosti itself, s.r.o. Ta podala v roce 2017 u Krajského soudu v Brně návrh na zrušení spolku s odůvodněním, že se podle jejích zjištění jedná o zastřené komerční poskytování připojení k internetu za úplatu. Soud 3. června 2019 rozhodl o zrušení a likvidaci sdružení. Podrobně se dnes celé situaci věnuje ve svém článku server Lupa.cz.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?