OpenOffice.org 3.0: novinky v aplikacích

Petr Krčmář 21. 10. 2008

Na třetí verzi kancelářského balíku OpenOffice.org se pracovalo více než půl roku a vývojáři Sunu a Novellu slibují mnoho převratných novinek. Dokonce tvrdí, že už nikdo nepotřebuje MS Office, protože balík OOo je nyní dokáže plně zastoupit. Jaké jsou novinky v jednotlivých aplikacích balíku?

Ve včerejším článku jsme se zabývali novinkami v kancelářském balíku OpenOffice.org 3.0. Probrali jsme obecné novinky týkající se balíku jako celku. V dnešním pokračování se zaměříme na novinky v jednotlivých aplikacích.

Novinky ve Writeru

Velmi příjemnou a dlouho požadovanou funkcí Writeru je možnost zobrazit najednou více stránek jednoho dokumentu. V dialogu volby Lupa (Zobrazit → Lupa) přibyla možnost vícestránkového zobrazení. Máme možnost buďto nechat zobrazení na programu, nebo mu přímo říci, kolik stran bychom rádi viděli.

Dvě stránky

Program umí podle zvolené procentuální velikosti automaticky zobrazit správný počet stránek, takže pokud vyberete automatizovaný režim, už se později nemusíte o nic starat. Pokud připravujete rozsáhlejší dokument, můžete si nastavit i knižní zobrazení, takže jsou automaticky párovány sudé a liché stránky tak, abyste text viděli jako při listování výslednou knihou. Možnosti lupy jsou nyní zobrazeny také ve spodní liště, kde jsou rychle přístupné.

Podstatně vylepšena byla i podpora poznámek. Dříve byly poznámky vypisovány jen v malých žlutých obdélnících, což nebylo příliš přehledné ani intuitivní. Nyní jsou poznámky vypisovány do barevných polí na okraji dokumentu. Navíc jsou informace různých uživatelů vypisovány rozdílnou barvou.

Poznámka

Novinky v Calcu

Změny se nevyhnuly ani tabulkovému procesoru Calc. V OpenOffice.org 2.0 jsme se dočkali rozšíření počtu řádků až na 65536. Nyní byl čtyřikrát zvýšen i počet sloupců na 1024. Pozice rohové buňky má tedy hodnotu AMJ65536.

Tabulka

Další podstatnou novinkou je takzvaný Řešitel. Jedná se o nástroj, který dokáže uživateli výrazně pomoci při řešení složitějších vzorců obsahujících několik neznámých.

Řešitel

V menu Nástroje → Sdílet dokument nalezneme nově možnost nastavení sdílení sešitu více uživateli. Můžeme tak najednou spolupracovat s více uživateli na stejné tabulce. Změny se hledají a ukládají při každém uložení dokumentu na disk. Pokud mezi tím došlo k nějaké úpravě, program to oznámí a příslušné buňky označí barevně. Pokud dojde ke změně stejných buněk ze strany více uživatelů, program se automaticky zeptá, která data mají být zachována.

Sdílení

Novinky v Impress

Také program pro tvorbu prezentací se dočkal několika novinek, které uživatelé už delší dobu požadovali. Především je to možnost oříznutí obrázku přímo v Impressu. Stačí na obrázek klepnout pravým tlačítkem a zvolit funkci Oříznout obrázek. Nástroj je velmi příjemný a intuitivní. Bohužel zůstalo jen u Impress a Draw, v ostatních součástech balíku tuto funkci nenajdete. Uživatelé by ale jistě rádi ořezávali třeba ve Writeru. Snad příště.

Ořez

Kromě toho máme nově také možnost přímo ve Writeru vytvářet nové tabulky. To dříve nebylo možné, objekt jste nejdříve museli vytvořit jinde a poté přenést do prezentace. Nově je tak jejich příprava podstatně pohodlnější.

Velmi příjemná a dlouho požadovaná je také podpora více monitorů v Impressu. Naleznete ji v menu Prezentace → Nastavení prezentace. Jako přednášející si tak můžete nechat zobrazit slajdy na externí výstup (projektor) a na hlavním displeji počítače sledovat své rozšířené poznámky. Velmi užitečná funkce.

Více monitorů

Další „drobky“

Pochopitelně jsou tu i další větší či menší změny, které se linuxových uživatelů příliš nedotýkají, nemůžeme je ale opominout. Řada adminů totiž nasazuje OOo i na jiné platformy používané na desktopech uživatelů.

OpenOffice.org 3.0 nabízí konečně plnohodnotnou podporu pro operační systémy Mac OS X. Doposud bylo nutné používat v tomto prostředí balík NeoOffice, což je port OOo používající Javu pro zobrazení grafického rozhraní. Podle mnohých ne právě ideální řešení. Nyní je vše vyřešeno a uživatelé mohou instalovat originální verzi OOo. Ta nevyžaduje pro svůj běh X11 a chová se jako jakákoliv jiná Aqua aplikace.

Podle autorů byla vylepšena podpora Windows Vista, bohužel podrobnosti nejsou nikde propagovány. Známý Windows problém s rozbalováním souborů na pracovní plochu v balíku zůstal. Píše o něm i Sváťa Vít ve svém blogu. Stejně tak instalátor stále neumožňuje zvolit, kam se má balík nainstalovat.

Úprav je pochopitelně mnohem více, my jsme probrali ty nejdůležitější. Jsou tu ale i další jako možnost rychlé volby jazyka konkrétních odstavců, upravený vzhled některých ikon, drobná grafická zkrášlení a podobně. Přestože nedošlo k výraznému výkonnostnímu nárůstu, OpenOffice.org 3.0 jsou podle mého názoru krok správným směrem.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 2,91

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Vitalia.cz: Martin Kasa o byznysu s léky

Martin Kasa o byznysu s léky

Podnikatel.cz: Myšlenky Henryho Forda. Berte je za své

Myšlenky Henryho Forda. Berte je za své

Vitalia.cz: Falšovaný salám v Kauflandu

Falšovaný salám v Kauflandu

Měšec.cz: Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Udali ho na nelegální software a přišla Policie

120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

Podnikatel.cz: Vyzkoušejte k propagaci výrobku Microsites

Vyzkoušejte k propagaci výrobku Microsites

DigiZone.cz: Rádio Retro spouští stream o Karlu IV.

Rádio Retro spouští stream o Karlu IV.

DigiZone.cz: O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

Vitalia.cz: 10 rad šéfkuchařů pro perfektní grilování

10 rad šéfkuchařů pro perfektní grilování

120na80.cz: 10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

DigiZone.cz: Stream představil souboj žroutů

Stream představil souboj žroutů

Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Podnikatel.cz: Konečně vývar. Skoro jako od Steva Jobse

Konečně vývar. Skoro jako od Steva Jobse

Vitalia.cz: Mražené ryby z Makra byly falšované

Mražené ryby z Makra byly falšované

120na80.cz: Poznáte, který z léků je pravý?

Poznáte, který z léků je pravý?

Podnikatel.cz: Internet věcí ušetří v podnikání peníze

Internet věcí ušetří v podnikání peníze

Vitalia.cz: Tetanus v USA – i po odřeninách

Tetanus v USA – i po odřeninách

Vitalia.cz: Taky ji kupujete? Je šizená

Taky ji kupujete? Je šizená

DigiZone.cz: V RS7 ukončila vysílání Retro Music Television

V RS7 ukončila vysílání Retro Music Television

Podnikatel.cz: Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!