Oracle svou žalobou otevírá Pandořinu skříňku

Petr Krčmář 30. 8. 2010

Před několika dny jsme se dozvěděli, že Oracle žaluje společnost Google. Důvodem je platforma Android, která využívá technologie z Javy, přičemž Google neplatí patřičné licenční poplatky a ještě nabádá ostatní, aby to také nedělali. Na první pohled běžný soudní spor by ale mohl mít ohromné následky.

Oracle rozfoukal tornádo kolem Sunu

V dubnu loňského roku se objevila informace o tom, že firmu Sun po různých tahanicích nakonec kupuje Oracle. Všichni se tehdy ptali, jaký dopad bude mít akvizice na důležité projekty jako je MySQL, Solaris, Java a podobně. První rok se nedělo vůbec nic, teď Oracle začal dělat velké změny.

Nejprve došlo na propouštění zaměstnanců, poté přišlo na řadu zpoplatnění ODF pluginu a nakonec byl ukončen projekt OpenSolaris. Poslední zmíněný krok komunita očekávala, takže spustila vlastní projekt Illumos, který bude v odkazu OpenSolarisu pokračovat.

Java je rodinné stříbro

Poslední nepříjemnou zprávou je, že Oracle začal nekompromisně vybírat poplatky za využití svých nově nabytých technologií. Výsledkem je tak žaloba proti Google, který prý neoprávněně implementoval Java VM ve svém operačním systému Android. Oracle tvrdí, že Java je tím nejcennějším, co koupí Sunu získal, je tedy logické, že se zajímá právě o ni.

Vývoj pro Android probíhá převážně v Javě a kvůli tomu Google před lety vyvinul vlastní řešení Dalvik, které je s Javou plně kompatibilní. Aby bylo možné obejít Sun a zároveň celé řešení pohodlně přiohnout pro mobilní platformy a licencovat, rozhodl se Google nevyužít přímo Javu, ale vytvořil si vlastní implementaci, která je „jen tak mimochodem“ s Javou při vývoji kompatibilní. Celý trik však spočívá v tom, jak Dalvik funguje. Technicky vzato je plně kompatibilní s Javou, ale používá vlastní bytekód. Google ale netvrdí, že se jedná o Javu, nýbrž o jeho vlastní řešení. Kompatibilita prostředí Java a Dalvik je zajištěna přímou konverzí bytekódu, napsali jsme v článku před pěti lety. Vývoj tedy na Javě probíhá, ale výsledkem je bytekód, který pak už běží jen na Dalviku.

Už tenkrát se spekulovalo o tom, že si takový postup Sun nenechá líbit a budou následovat patřičné protikroky. Otázkou sice je, co s tím Sun udělá a jak budou vypadat žaloby, které podá (pokud to udělá). Tři roky se vlastně nedělo nic a až Oracle se rozhodl situaci řešit a podal žalobu proti Google, který prý porušuje řadu patentů, které se vztahují právě na Javu.

Oracle Google žaloba (PDF) mimo jiné říká: Android (včetně Dalvik VM a vývojových nástrojů) a zařízení obsahující Android porušují jeden nebo více z následujících patentů: 6,125,447; 6,192,476; 5,966,702; 7,426,720; RE38,104; 6,910,205; a 6,061,520. Byly tedy vyjmenovány konkrétní patenty, které Google už několik let porušuje.

Problém má ale ještě větší dopad: podle Oracle prý Google svým otevřeným přístupem a svobodnou licencí k platformě Dalvik nabádá ostatní vývojáře, aby vytvářeli vlastní odvozeniny. Tím podle Oracle dojde jednak k dalšímu porušování patentů, ale zároveň může dojít k roztříštění celého Java prostředí. Google je tedy obviněn z vyvolání, způsobení a významného přispění k podvodnému jednání jiných. Jinak řečeno: svobodná licence v tomto případě podle Oracle plodí zlo.

O možném roztříštění se hovoří už poměrně dlouho a to nejen u Sunu. Už v roce 2007 se lidé ptali, jak chce Google zabránit tomu, že si každá firma dodávající Android neudělá vlastní nekompatibilní klon „Javy“. Nakonec tu budeme mít dvacet různých verzí Androidu, které budou nekompatibilní, protože si každý může vytvořit vlastní modifikovanou variantu, zlobil se už tenkrát Benoit Schillings ze společnosti Trolltech (dnes Nokia).

Zničit krtka

Podstatné také je, že v žalobě Oracle tvrdí, že Google musel od začátku o celém licenčním problému vědět, protože už před pěti lety si najal Java vývojáře přímo od Sunu. Google tedy záměrně, aktivně a dobrovolně distribuoval Android i přidružené aplikace, zařízení, platformy a služby. Přesto Google trvá na tom, že nedistribuuje Javu, ale jen jiné VM. Oracle ale kontruje tím, že je Java využívána při vývoji a Android SDK je na ní založen. Proto by měl Google platit licenční poplatky.

Oracle je navíc při prosazování svých práv velmi nekompromisní a požaduje nejen finanční kompenzaci, ale zároveň chce, aby všechny kopie děl souvisejících s Javou byly zabaveny, zničeny nebo jinak odstraněny. Tím chce Oracle zamezit dalšímu porušování patentů a chce si tak nadobro ochránit svou investici.

V žalobě tak jde o víc než jen o získání poplatků za licence, ale Oracle se snaží využít softwarových patentů k likvidaci celé platformy, která je Javě jen podobná. Oracle tak chce jednak pravděpodobně poškodit svého konkurenta, ale zároveň se mu možná podaří zastrašit i autory dalších aplikací, které ve svém středu využívají Java VM.

Kdo bude další?

Tato konkrétní žaloba Oracle se může stát nepříjemným precedentem nejen pro Google a Javu, ale také pro jiné platformy či firmy. Ve hře jsou další open-source projekty jako OpenOffice.org, na kterých IBM zakládá své Lotus Symphony. Oracle by tak mohl velmi podobně využít svých patentů proti IBM, a přestože my můžeme argumentovat open-source licencemi, Oracle může směle argumentovat softwarovými patenty.

Vtírá se tak řada dalších otázek: nemůže Microsoft později velmi podobně zasáhnout také proti projektu Mono? Situace je zde velmi podobná: Mono vytváří vlastní běhové prostředí technologie .NET, která je pod kontrolou Microsoftu. Přestože firma tvrdí, že nikdy nikoho nebude žalovat za technologie spojené s .NET, Free Software Foundation upozorňuje na to, že Microsoft může zaútočit na všechny svobodné implementace C# skrze své softwarové patenty.

Tato poměrně nenápadná licenční kauza může nakonec ukázat budoucnost mnoha velkých open-source projektů a zároveň může otevřít Pandořinu skříňku zvanou softwarové patenty. Není to jen Google vs. Oracle, ale patenty vs. svobodný software.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Jsou obchody připraveny na DVB-T2/HEVC?

Jsou obchody připraveny na DVB-T2/HEVC?

120na80.cz: I tuto vodu můžete pít

I tuto vodu můžete pít

120na80.cz: Jaké plavecké pomůcky vaše dítě ochrání?

Jaké plavecké pomůcky vaše dítě ochrání?

Vitalia.cz: Výživáři se shodnou, nejlepším pitím je lassi

Výživáři se shodnou, nejlepším pitím je lassi

Měšec.cz: Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Vitalia.cz: Pepsi Cola mění sirup za cukr

Pepsi Cola mění sirup za cukr

DigiZone.cz: Sat novinky: Skylink skončil s kanály ČT

Sat novinky: Skylink skončil s kanály ČT

Vitalia.cz: Zmrzlinu? Ani snad ne

Zmrzlinu? Ani snad ne

Podnikatel.cz: Italské těstoviny nebyly k mání, tak je začal vyrábět

Italské těstoviny nebyly k mání, tak je začal vyrábět

Měšec.cz: Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

Vitalia.cz: Bio vejce nepoznají ani veterináři

Bio vejce nepoznají ani veterináři

Vitalia.cz: Cvičení tabata: na hubnutí i posilování?

Cvičení tabata: na hubnutí i posilování?

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Podnikatel.cz: Tahle praktika stála šmejdy přes milion

Tahle praktika stála šmejdy přes milion

Lupa.cz: eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

Podnikatel.cz: Polská vejce na českém pultu Albertu

Polská vejce na českém pultu Albertu

Root.cz: Bitcoin začal vyplácet jen půlku odměn

Bitcoin začal vyplácet jen půlku odměn

DigiZone.cz: Android TV: s jakým pracuje rozlišením?

Android TV: s jakým pracuje rozlišením?

Měšec.cz: Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

DigiZone.cz: DAB už i z Košic. A překvapivě!

DAB už i z Košic. A překvapivě!