Oracle svou žalobou otevírá Pandořinu skříňku

Petr Krčmář 30. 8. 2010

Před několika dny jsme se dozvěděli, že Oracle žaluje společnost Google. Důvodem je platforma Android, která využívá technologie z Javy, přičemž Google neplatí patřičné licenční poplatky a ještě nabádá ostatní, aby to také nedělali. Na první pohled běžný soudní spor by ale mohl mít ohromné následky.

Oracle rozfoukal tornádo kolem Sunu

V dubnu loňského roku se objevila informace o tom, že firmu Sun po různých tahanicích nakonec kupuje Oracle. Všichni se tehdy ptali, jaký dopad bude mít akvizice na důležité projekty jako je MySQL, Solaris, Java a podobně. První rok se nedělo vůbec nic, teď Oracle začal dělat velké změny.

Nejprve došlo na propouštění zaměstnanců, poté přišlo na řadu zpoplatnění ODF pluginu a nakonec byl ukončen projekt OpenSolaris. Poslední zmíněný krok komunita očekávala, takže spustila vlastní projekt Illumos, který bude v odkazu OpenSolarisu pokračovat.

Java je rodinné stříbro

Poslední nepříjemnou zprávou je, že Oracle začal nekompromisně vybírat poplatky za využití svých nově nabytých technologií. Výsledkem je tak žaloba proti Google, který prý neoprávněně implementoval Java VM ve svém operačním systému Android. Oracle tvrdí, že Java je tím nejcennějším, co koupí Sunu získal, je tedy logické, že se zajímá právě o ni.

Vývoj pro Android probíhá převážně v Javě a kvůli tomu Google před lety vyvinul vlastní řešení Dalvik, které je s Javou plně kompatibilní. Aby bylo možné obejít Sun a zároveň celé řešení pohodlně přiohnout pro mobilní platformy a licencovat, rozhodl se Google nevyužít přímo Javu, ale vytvořil si vlastní implementaci, která je „jen tak mimochodem“ s Javou při vývoji kompatibilní. Celý trik však spočívá v tom, jak Dalvik funguje. Technicky vzato je plně kompatibilní s Javou, ale používá vlastní bytekód. Google ale netvrdí, že se jedná o Javu, nýbrž o jeho vlastní řešení. Kompatibilita prostředí Java a Dalvik je zajištěna přímou konverzí bytekódu, napsali jsme v článku před pěti lety. Vývoj tedy na Javě probíhá, ale výsledkem je bytekód, který pak už běží jen na Dalviku.

Už tenkrát se spekulovalo o tom, že si takový postup Sun nenechá líbit a budou následovat patřičné protikroky. Otázkou sice je, co s tím Sun udělá a jak budou vypadat žaloby, které podá (pokud to udělá). Tři roky se vlastně nedělo nic a až Oracle se rozhodl situaci řešit a podal žalobu proti Google, který prý porušuje řadu patentů, které se vztahují právě na Javu.

Oracle Google žaloba (PDF) mimo jiné říká: Android (včetně Dalvik VM a vývojových nástrojů) a zařízení obsahující Android porušují jeden nebo více z následujících patentů: 6,125,447; 6,192,476; 5,966,702; 7,426,720; RE38,104; 6,910,205; a 6,061,520. Byly tedy vyjmenovány konkrétní patenty, které Google už několik let porušuje.

Problém má ale ještě větší dopad: podle Oracle prý Google svým otevřeným přístupem a svobodnou licencí k platformě Dalvik nabádá ostatní vývojáře, aby vytvářeli vlastní odvozeniny. Tím podle Oracle dojde jednak k dalšímu porušování patentů, ale zároveň může dojít k roztříštění celého Java prostředí. Google je tedy obviněn z vyvolání, způsobení a významného přispění k podvodnému jednání jiných. Jinak řečeno: svobodná licence v tomto případě podle Oracle plodí zlo.

O možném roztříštění se hovoří už poměrně dlouho a to nejen u Sunu. Už v roce 2007 se lidé ptali, jak chce Google zabránit tomu, že si každá firma dodávající Android neudělá vlastní nekompatibilní klon „Javy“. Nakonec tu budeme mít dvacet různých verzí Androidu, které budou nekompatibilní, protože si každý může vytvořit vlastní modifikovanou variantu, zlobil se už tenkrát Benoit Schillings ze společnosti Trolltech (dnes Nokia).

Zničit krtka

Podstatné také je, že v žalobě Oracle tvrdí, že Google musel od začátku o celém licenčním problému vědět, protože už před pěti lety si najal Java vývojáře přímo od Sunu. Google tedy záměrně, aktivně a dobrovolně distribuoval Android i přidružené aplikace, zařízení, platformy a služby. Přesto Google trvá na tom, že nedistribuuje Javu, ale jen jiné VM. Oracle ale kontruje tím, že je Java využívána při vývoji a Android SDK je na ní založen. Proto by měl Google platit licenční poplatky.

Oracle je navíc při prosazování svých práv velmi nekompromisní a požaduje nejen finanční kompenzaci, ale zároveň chce, aby všechny kopie děl souvisejících s Javou byly zabaveny, zničeny nebo jinak odstraněny. Tím chce Oracle zamezit dalšímu porušování patentů a chce si tak nadobro ochránit svou investici.

V žalobě tak jde o víc než jen o získání poplatků za licence, ale Oracle se snaží využít softwarových patentů k likvidaci celé platformy, která je Javě jen podobná. Oracle tak chce jednak pravděpodobně poškodit svého konkurenta, ale zároveň se mu možná podaří zastrašit i autory dalších aplikací, které ve svém středu využívají Java VM.

Kdo bude další?

Tato konkrétní žaloba Oracle se může stát nepříjemným precedentem nejen pro Google a Javu, ale také pro jiné platformy či firmy. Ve hře jsou další open-source projekty jako OpenOffice.org, na kterých IBM zakládá své Lotus Symphony. Oracle by tak mohl velmi podobně využít svých patentů proti IBM, a přestože my můžeme argumentovat open-source licencemi, Oracle může směle argumentovat softwarovými patenty.

Vtírá se tak řada dalších otázek: nemůže Microsoft později velmi podobně zasáhnout také proti projektu Mono? Situace je zde velmi podobná: Mono vytváří vlastní běhové prostředí technologie .NET, která je pod kontrolou Microsoftu. Přestože firma tvrdí, že nikdy nikoho nebude žalovat za technologie spojené s .NET, Free Software Foundation upozorňuje na to, že Microsoft může zaútočit na všechny svobodné implementace C# skrze své softwarové patenty.

Tato poměrně nenápadná licenční kauza může nakonec ukázat budoucnost mnoha velkých open-source projektů a zároveň může otevřít Pandořinu skříňku zvanou softwarové patenty. Není to jen Google vs. Oracle, ale patenty vs. svobodný software.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 1,50

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Vitalia.cz: Sója a rakovina

Sója a rakovina

120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

Vitalia.cz: Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

Lupa.cz: Babiš: nevím o návodu, jak obejít blokování webů

Babiš: nevím o návodu, jak obejít blokování webů

Podnikatel.cz: Rošáda v živnostech. Týká se vás?

Rošáda v živnostech. Týká se vás?

Podnikatel.cz: Heureka pod Rockaway? Tohle musí splnit

Heureka pod Rockaway? Tohle musí splnit

Lupa.cz: Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

DigiZone.cz: Deset let od 1. kulatého stolu DigiZone.cz

Deset let od 1. kulatého stolu DigiZone.cz

Lupa.cz: Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

DigiZone.cz: Natáčíte videa? Máme pro vás soutěž

Natáčíte videa? Máme pro vás soutěž

Podnikatel.cz: Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Lupa.cz: Kam si doma dáte internet věcí? Na polici?

Kam si doma dáte internet věcí? Na polici?

Vitalia.cz: Tetanus v USA – i po odřeninách

Tetanus v USA – i po odřeninách

DigiZone.cz: Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

DigiZone.cz: U Skylinku se Primy Love HD nedočkáte

U Skylinku se Primy Love HD nedočkáte

120na80.cz: Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Lupa.cz: Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

120na80.cz: 10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

DigiZone.cz: Jak často jsme on-line? Není to tak zlé...

Jak často jsme on-line? Není to tak zlé...

120na80.cz: 10 nej přípravků na holení

10 nej přípravků na holení