Ostrava-Jih přechází pod tlakem od Linuxu k Windows

Petr Krčmář 9. 12. 2008

Městská část Ostrava-Jih je už poměrně dlouhou dobu známá po celém světě svou úspěšnou implementací linuxových řešení. Linux na místních úřadech běží nejen na serverech, ale především na pracovních stanicích úředníků. Nyní přišel překvapivý příkaz shora: přejít zpět na Windows. Kolik to bude stát?

Jak Ostrava k Linuxu přišla

Městský obvod Ostrava-Jih je vzorovým úřadem používajícím Linux. Známý je nejen v Česku, ale také po světě, kde se o něm před lety hovořilo jako o místě, kde je možno Linux nasadit nejen na server, ale i na desktopy běžných kancelářských uživatelů. Přechod na Linux v Ostravě proběhl v letech 2000 až 2003 a migrováno bylo celkem 10 serverů a 285 pracovních stanic. Detaily naleznete v případové studii [PDF, 81 KB] vydané OSS Alliancí.

Jako operační systém byl před osmi lety zvolen SUSE Linux a implementátoři očekávali především naplnění následujících vý­hod:

 • zvýšení otevřenosti IS
 • zvýšení bezpečnosti IS
 • snížení nákladů na provoz IS
 • snížení závislosti na dodavatelích
 • zvýšení produktivity práce
 • zvýšení pracovního uspokojení
 • zlepšení podpory otevřených

Představitelé města byli s přechodem spokojeni, jednalo se o vysoce funkční řešení, které navíc dokázalo skutečně ušetřit nemalé náklady. Veškeré migrační aktivity byly prováděny vlastními silami a místní IT pracovníci zvládli všechny potřebné úkony sami. Náklady byly tedy minimální a částky za licence tvořily jen zlomek ceny konkurenčních řešení.

O úspěšném přechodu na Linux se začalo hovořit poměrně rychle i po světě a Jaromír Tomala, vedoucí odboru IT magistrátu města Ostrava, se chlubil na webu Evropské komise a o výsledcích informoval s nadšením: Hlavním důvodem použití open source je možnost ušetřit peníze a také fakt, že tyto systémy jsou méně často terčem útoků v porovnání s proprietárním řešením.

Blýská se na proprietární časy

Na konci října letošního roku se však rada města usnesla, že nastal čas investovat několik milionů korun a přejít na MS Windows. Důkazem budiž přehled usnesení [PDF, 200 KB] rady města ze dne 27. 10. 2008. Tam na straně 15 nalezneme zápis:

Městský obvod Ostrava-Jih
- zvýší investiční přijaté dotace od obcí
na pol. 4221, ÚZ 3208        o 3 702 tis.Kč
- zvýší kapitálové výdaje - přechod z linuxové a unixové platformy
na MS Windows
na § 6171, pol. 61xx, ÚZ 3208    o 3 702 tis.Kč

Městská rada už dokonce odhlasovala finanční balík vyčleněný pro zmíněný přechod na MS Windows: 3,7 milionů korun. Podle Filipa Molčana z OSS Alliance se už k této situaci schylovalo delší dobu. Již delší dobu se mezi dodavateli linuxových služeb mluví o různých tlacích, které směřují k jedinému cíli – nahradit stávající řešení něčím novým, mnohem dražším a nepotřebným – mluví se o migraci na Windows a technologie společnosti Microsoft, píše Filip Molčan na svém blogu.

Bohužel se zdá, že toto řešení je skutečně prosazováno za každou cenu. Odpovídá tomu i dřívější výběrové řízení, které ale opět vyhrál linuxový dodavatel. Posledním ostrým krokem v tomto roce bylo vypsání výběrového řízení na dodávku kompletních služeb a softwaru pro stanice i servery úřadu. Nicméně výběrové řízení proběhlo a co se nestalo – vyhrál znovu dodavatel linuxových řešení a nikoliv Microsoft, jak si vedení města přálo, potvrzuje Molčan. Zmíněné výběrové řízení bylo později vedením města zrušeno.

Nyní tedy rada města rozhodla bez řízení, analýz a zbytečného protahování. … prostě schválí na migraci finance „shora“ proti vůli IT oddělení – a to se podařilo, shrnul celou situaci Filip Molčan. Společnost Microsoft se k situaci v Ostravě odmítla vyjádřit a tvrdí, že nejde o její aktivity, ale o aktivity lokálních prodejců.

Už o tom ví i svět

Informace o snaze přejít k proprietárnímu software se velmi rychle dostala za hranice Česka a doputovala až k „uším“ Evropské Komise, konkrétně organizace OSOR, která pod záštitou EK podporuje open-source software v Unii. Organizace o celém případu dokonce informuje na svém webu.

O důvodech OSOR informoval přímo pan Jaromír Tomala a podle něj za vším stojí otázka kompatibility a problémy s aplikacemi, určenými jen pro MS Windows. Však víte, jak to chodí, skoro všichni používají Microsoft, zdůvodnil postup Ostravy Tomala. Podle něj zůstane GNU/Linux alespoň v pozadí – na serverech. IT oddělení ani mluvčí města se k situaci nevyjádřili.

K velkému zájmu Evropské komise se vyjádřil i Filip Molčan z OSS Alliance, která je s organizací OSOR přímo v kontaktu: I k zástupcům projektu OSOR Evropské komise, který se zabývá open-source řešeními ve veřejné správě EU, se dostala informace o podivných praktikách v Ostravě. Nelze se divit, že v Evropě nerozumí tomu, proč česká administrativa vyhazuje zbytečně miliony z okna, když stávající řešení funguje a uživatelé jsou s ním spokojeni. Řada států v Evropě migruje směrem k open-source řešením, jen u nás je postup opačný.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Vědci: Hnojení chemií je zbytečné

Vědci: Hnojení chemií je zbytečné

120na80.cz: Cestovní nevolnost. Co pomůže?

Cestovní nevolnost. Co pomůže?

DigiZone.cz: VR i AR na vzestupu. Do roku 2018...

VR i AR na vzestupu. Do roku 2018...

120na80.cz: Léky a dietní opatření při kopřivce

Léky a dietní opatření při kopřivce

DigiZone.cz: Robinsonův ostrov moderuje Novotný

Robinsonův ostrov moderuje Novotný

Vitalia.cz: Margit Slimáková nesnáší rajskou, Petr Fořt pizzu

Margit Slimáková nesnáší rajskou, Petr Fořt pizzu

DigiZone.cz: Satelitní Flix TV vyráží do boje

Satelitní Flix TV vyráží do boje

DigiZone.cz: Kritické poznámky k DVB-T2

Kritické poznámky k DVB-T2

Vitalia.cz: Epidemie: Klíšťová encefalitida po ovčím sýru

Epidemie: Klíšťová encefalitida po ovčím sýru

Vitalia.cz: Tohle kafe má být hit léta

Tohle kafe má být hit léta

DigiZone.cz: Dabingové ceny znají letošní nominace

Dabingové ceny znají letošní nominace

Lupa.cz: Vzali věc, která fungovala, a přidali internet

Vzali věc, která fungovala, a přidali internet

Lupa.cz: U Chomutova vyroste dotované datacentrum

U Chomutova vyroste dotované datacentrum

DigiZone.cz: Pardubicko: Výrazně posílen Mux 3

Pardubicko: Výrazně posílen Mux 3

DigiZone.cz: Slováci první, Češi třetí. Krásný...

Slováci první, Češi třetí. Krásný...

Lupa.cz: Nej aplikace? Vodafone, Mozkovna, Záchranka

Nej aplikace? Vodafone, Mozkovna, Záchranka

Lupa.cz: Vydavatelé jsou v háji, ale neumí si to připustit

Vydavatelé jsou v háji, ale neumí si to připustit

Vitalia.cz: 7 receptur z pohanky. Svědčí zdraví

7 receptur z pohanky. Svědčí zdraví

DigiZone.cz: Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

DigiZone.cz: HbbTV KinoSvět: už jede na dalších TV

HbbTV KinoSvět: už jede na dalších TV