Předpovědi se nevyplnily - Firefox stále roste

Petr Krčmář 25. 6. 2007

Při nástupu sedmé verze Internet Exploreru se řada uživatelů obávala, že se jedná o konec vítězného tažení Firefoxu. Nyní po mnoha měsících je čas se ohlédnout a zhodnotit statistiky obou prohlížečů. Jak zasáhlo vydání MSIE 7.0 do růstu Firefoxu? Jak rychle klesá podíl starší verze? Co můžeme očekávat?

Před sedmičkou

Od oficiálního vydání Firefoxu 1.0 zažívá tento open-source prohlížeč stabilní růst na trhu aplikací pro prohlížení webu. Dříve jsme byli každý měsíc zasypáváni mnoha statistikami, které ukazovaly, jak Firefox stoupá na úkor konkurenčního Internet Exploreru.

Následující graf zobrazuje podíl na trhu pro prohlížeče MSIE verze 6 a Firefox. Na něm je jasně patrný stabilní pokles prvního jmenovaného a růst druhého.

MSIE Firefox graf 1

Firefoxu hrál dlouhodobě do karet fakt, že jeho největší protivník nebyl mnoho let vyvíjen a uživatelé byli lační po nových funkcích a opravených chybách. Po obnovení vývoje se začala řada odborníků tvářit velmi vážně a podle mnoha názorů měla nová verze velmi vážně ohrozit postavení Firefoxu.

Nový Internet Explorer verze 7.0 totiž přinesl nové uživatelské prostředí, opravu řady starých chyb a v podstatě tak technicky dohnal konkurenční náskok, který si za několik předcházejících let ostatní prohlížeče vytvořily.

Vydání sedmičky

Těsně po vydání Internet Exploreru sedm jsme vydali článek rozebírající aktuální situaci. Několik dní po oficiálním představení nové verze se statistiky pohnuly očekávaným směrem a zatímco prohlížeč Microsoftu začal nabírat na vzestupu, krátkodobá čísla ukázala propad Firefoxu a Opery.

Tehdy jsme v článku napsali:

To jsou poměrně nepříjemná čísla. Je sice možné, že se jedná o krátkodobý vzestup, ale je to poměrně nepravděpodobné. Zatím není MSIE k dispozici v lokalizované podobě, a tak řada českých uživatelů váhá. Navíc by mělo později dojít k automatické aktualizaci, která přinese novou verzi v podstatě na všechny počítače s MS Windows.

Analytická společnost OneStat už o několik dní dříve potvrdila, že podíl Firefoxu meziměsíčně poklesl. Naopak MSIE nějaké to procento získal, což jen potvrdilo předchozí předpovědi.

Osm měsíců poté

Je ovšem jasné, že krátkodobá čísla nejsou příliš vypovídající a vliv důležitých změn na trhu je možno reálně pozorovat až s patřičným odstupem. To se nám potvrdilo také v případě prohlížeče Opera. Zatímco těsně po vydání freeware verze to vypadalo na strmý růst, po mnoha měsících se ukázalo, že se skutečně jednalo jen o krátkodobý vzestup a došlo jen k malému rozvíření hladiny.

Nyní se po osmi měsících můžeme ohlédnout zpět na čísla týkající se podílu dvou nejpoužívanějších prohlížečů – Internet Exploreru a Firefoxu. Podrobná čísla jsme získali od statistického serveru TheCounter.

Následující graf získaný ze statistických údajů zobrazuje vývoj statistik od ledna 2006 až do června 2007. V grafu jsou odděleny obě verze Internet Exploreru (šestá a sedmá) a k dispozici je i součet jejich podílů (zelená křivka).

MSIE Firefox graf 2

Je vidět, že MSIE 7.0 získával jistý podíl už před svým oficiálním vydáním. Ke konci roku pak přichází jeho strmý nástup. Zároveň však dochází k extrémně prudkému propadu starší verze 6. Na to jsme upozornili již dříve v článku 100 milionů stažení MSIE 7: Firefox jde stále nahoru. Citovali jsme tehdy analytika Geoffa Johnstona. „Růst IE7 je výhradně na úkor IE6. Vůbec se neprokousává do podílu Firefoxu,” řekl tehdy k číslům.

I v celkovém dlouhodobém pohledu je jasný stabilní propad Internet Exploreru, který má v současnosti tržní podíl přibližně 81,6 %. Nová verze má při tom přibližně třetinu trhu (27,6 %) a stará šestka přibližně polovinu (54 %). Podíl Firefoxu se pohybuje okolo 13 %.

Přestože již MSIE nepadá tak rychle jako dříve, kromě období těsně po vydání jeho sedmé verze nedošlo ke změně trendu a uživatelé stále pomalu nasazují na svých počítačích Firefox a Explorer opouštějí.

Výsledek překvapil

Výsledky byl překvapen i Martin Hassman, který je členem sdružení CZilla. To se zabývá lokalizací a propagací českého Firefoxu. „Ještě nedávno se řada prognostiků domnívala, že vydání Internet Exploreru 7 zasadí Firefoxu citelnou ránu. K tomu však nedošlo. Ukazuje se, že Firefox nebyl jen krátkodobou módní záležitostí, ale stále má čím uživatele oslovit,” shrnul aktuální situaci.

Podle jeho názoru se situace bude i nadále pro Firefox vyvíjet pozitivně. „Ačkoliv řadu počítačů upgrade IE6 na IE7 teprve čeká, jsem přesvědčen, že ostatních prohlížečů se tato změna dramaticky nedotkne.”

widgety

Martin Hassman ovšem předpovídá nástup nových důležitých hráčů, kteří výrazně ovlivní trh. „Větší změnu na poli prohlížečů v nejbližších letech bude mít na svědomí spíše prohlížeč Safari nežli Internet Explorer,” dodává.

Pesimistické předpovědi se tedy naštěstí nepotvrdily a Firefox i nadále pokračuje ve svém vzestupu. Z výsledků je vidět ohromná stabilita celkového trendu, kterou nepohnula ani tak důležitá událost, jakou je vydání Internet Exploreru 7.0.

Anketa

Vyzkoušeli jste MSIE 7?

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Slovensko: startuje sportovní TV 213

Slovensko: startuje sportovní TV 213

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT