Hlavní navigace

Administrace systému Linux

19. 3. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přiznám se, že když jsem se na stránkách jednoho knihkupectví dočetl o knize Administrace systému Linux, měl jsem trochu smíšené pocity. Na jednu stranu je dobře, že se objevila další kniha o Linuxu, na druhou stranu jsem čekal, že nebude obsahovat nic nového. Opět pár kapitol zdlouhavého povídání o uživatelských právech, souborových systémech, konfiguraci a překladu jádra... Zkrátka všechno, co už u nás vyšlo nebo je v češtině k dispozici zdarma na Internetu. I přes tuto původní nejistotu jsem se rozhodl si knihu objednat a důkladně prostudovat. A musím říct, že toho ani nelituji

Přiznám se, že když jsem se na stránkách jednoho knihkupectví dočetl o knize Administrace systému Linux, měl jsem trochu smíšené pocity. Na jednu stranu je dobře, že se objevila další kniha o Linuxu, na druhou stranu jsem čekal, že nebude obsahovat nic nového. Opět pár kapitol zdlouhavého povídání o uživatelských právech, souborových systémech, konfiguraci a překladu jádra,… Zkrátka všechno, co už u nás vyšlo nebo je v češtině k dispozici zdarma na Internetu. I přes tuto původní nejistotu jsem se rozhodl si knihu objednat a důkladně prostudovat. A musím říct, že toho ani nelituji.

Celá kniha se zaměřuje skutečně hlavně na začínající správce sítí a především pak na ty, kteří přecházejí z MS Windows NT/2000 na Linux. V úvodních kapitolách je stručně popsána historie Linuxu a velký důraz je kladen na distribuci Red Hat 7.0 (veškeré příklady jsou uváděny v návaznosti právě na tuto distribuci). Po kapitolách o historii následují obecné informace o instalaci a ovládání základních prvků systému. Nechybí typické kapitoly o konfiguraci jádra, srovnání různých filesystémů apod. Až sem tedy kniha přesně odpovídala tomu, co jsem od ní čekal.

V dalších kapitolách se ale autor Steve Shah začal zaobírat už o něco složitějšími prvky administrace Linuxu, jako je například instalace a konfigurace Samby, NFS, NIS, FTP, SMTP, POP, SSH nebo DHCP. Celá jedna kapitola je věnována i tisku. Své místo v knize si našla i kapitola o příkazovém řádku (naleznete zde i základní informace o psaní skriptů), zálohování, sestavování bezpečnostní politiky apod. Na své si přijdou i pokročilejší správci síti. Těm je věnována kapitola o filtrování paketů, ipchains, iptables a IP maškarádě. Značná část knihy je postavena na srovnání Linuxu a MS Windows NT/2000, přičemž se snaží uvádět možnosti spolupráce těchto systémů.

Záběr knihy je tedy vcelku slušný. Samozřejmě nemůžeme brát tuto publikaci jako celkový zdroj informací nebo dokonce nějakou učebnici. Jde spíše o jakýsi úvod do problematiky a nastínění dalšího směru, kterým by se měl začínající správce sítě na platformě Linuxu ubírat. To je ostatně i filosofie autorů, kteří do knihy zahrnuli celou řadu odkazů, na nichž je možné najít bližší informace. Při překladu knihy navíc byly doplněny i odkazy na české zdroje (nechybí ani odkaz na ROOT.cz).

Co mě trochu mrzí, je fakt, že kniha má brožovanou vazbu, což je vzhledem k počtu stran (536) docela špatná volba, řekl bych. Naštěstí se zdá, že vydrží celkem hodně :-) Další věcí, která by možná nebyla úplně k zahození, by bylo vytvoření doprovodného CD s různými konfiguračními nástroji, jak to u knih podobného typu bývá zvykem. Ani toho jsme se však nedočkali. To jsou ale všechno jen drobné nedostatky, které neubírají nic na kvalitě obsahu této příručky.

ICTS23

Můj závěr tedy zní – pokud patříte ke zkušeným uživatelům Linuxu, tato kniha nejspíš nebude pro vás tou nejvhodnější volbou. Pro začínající správce a hlavně pro ty, kteří přecházejí z MS Windows NT/2000 na Linux, se však jedná zcela jistě o velmi dobrou volbu, která jim nejen ukáže správný směr, ale postrčí je o velký kus dopředu. A pokud to myslíte s Linuxem opravdu vážně a chcete si znalosti ještě rozšířit, viděl bych jako rozumné zkombinovat tuto knihu ještě s publikacemi Linux – dokumentační projekt, 2. vydání (Computer Press) a Samba – Linux jako server v sítích s Windows (taktéž z nakladatelství Computer Press). V takovém případě získáte skutečně ucelený zdroj základních informací o Linuxu a jeho spravování.

Nakonec bych snad ještě uvedl, že knihu Administrace systému Linux vydalo nakladatelství Grada v roce 2002 a prodejní cena byla stanovena na 540 Kč (762 Sk).