Hlavní navigace

Administrace systému Linux

19. 3. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přiznám se, že když jsem se na stránkách jednoho knihkupectví dočetl o knize Administrace systému Linux, měl jsem trochu smíšené pocity. Na jednu stranu je dobře, že se objevila další kniha o Linuxu, na druhou stranu jsem čekal, že nebude obsahovat nic nového. Opět pár kapitol zdlouhavého povídání o uživatelských právech, souborových systémech, konfiguraci a překladu jádra... Zkrátka všechno, co už u nás vyšlo nebo je v češtině k dispozici zdarma na Internetu. I přes tuto původní nejistotu jsem se rozhodl si knihu objednat a důkladně prostudovat. A musím říct, že toho ani nelituji

Přiznám se, že když jsem se na stránkách jednoho knihkupectví dočetl o knize Administrace systému Linux, měl jsem trochu smíšené pocity. Na jednu stranu je dobře, že se objevila další kniha o Linuxu, na druhou stranu jsem čekal, že nebude obsahovat nic nového. Opět pár kapitol zdlouhavého povídání o uživatelských právech, souborových systémech, konfiguraci a překladu jádra,… Zkrátka všechno, co už u nás vyšlo nebo je v češtině k dispozici zdarma na Internetu. I přes tuto původní nejistotu jsem se rozhodl si knihu objednat a důkladně prostudovat. A musím říct, že toho ani nelituji.

Celá kniha se zaměřuje skutečně hlavně na začínající správce sítí a především pak na ty, kteří přecházejí z MS Windows NT/2000 na Linux. V úvodních kapitolách je stručně popsána historie Linuxu a velký důraz je kladen na distribuci Red Hat 7.0 (veškeré příklady jsou uváděny v návaznosti právě na tuto distribuci). Po kapitolách o historii následují obecné informace o instalaci a ovládání základních prvků systému. Nechybí typické kapitoly o konfiguraci jádra, srovnání různých filesystémů apod. Až sem tedy kniha přesně odpovídala tomu, co jsem od ní čekal.

V dalších kapitolách se ale autor Steve Shah začal zaobírat už o něco složitějšími prvky administrace Linuxu, jako je například instalace a konfigurace Samby, NFS, NIS, FTP, SMTP, POP, SSH nebo DHCP. Celá jedna kapitola je věnována i tisku. Své místo v knize si našla i kapitola o příkazovém řádku (naleznete zde i základní informace o psaní skriptů), zálohování, sestavování bezpečnostní politiky apod. Na své si přijdou i pokročilejší správci síti. Těm je věnována kapitola o filtrování paketů, ipchains, iptables a IP maškarádě. Značná část knihy je postavena na srovnání Linuxu a MS Windows NT/2000, přičemž se snaží uvádět možnosti spolupráce těchto systémů.

Záběr knihy je tedy vcelku slušný. Samozřejmě nemůžeme brát tuto publikaci jako celkový zdroj informací nebo dokonce nějakou učebnici. Jde spíše o jakýsi úvod do problematiky a nastínění dalšího směru, kterým by se měl začínající správce sítě na platformě Linuxu ubírat. To je ostatně i filosofie autorů, kteří do knihy zahrnuli celou řadu odkazů, na nichž je možné najít bližší informace. Při překladu knihy navíc byly doplněny i odkazy na české zdroje (nechybí ani odkaz na ROOT.cz).

Co mě trochu mrzí, je fakt, že kniha má brožovanou vazbu, což je vzhledem k počtu stran (536) docela špatná volba, řekl bych. Naštěstí se zdá, že vydrží celkem hodně :-) Další věcí, která by možná nebyla úplně k zahození, by bylo vytvoření doprovodného CD s různými konfiguračními nástroji, jak to u knih podobného typu bývá zvykem. Ani toho jsme se však nedočkali. To jsou ale všechno jen drobné nedostatky, které neubírají nic na kvalitě obsahu této příručky.

ICTZ 2022_EARLY

Můj závěr tedy zní – pokud patříte ke zkušeným uživatelům Linuxu, tato kniha nejspíš nebude pro vás tou nejvhodnější volbou. Pro začínající správce a hlavně pro ty, kteří přecházejí z MS Windows NT/2000 na Linux, se však jedná zcela jistě o velmi dobrou volbu, která jim nejen ukáže správný směr, ale postrčí je o velký kus dopředu. A pokud to myslíte s Linuxem opravdu vážně a chcete si znalosti ještě rozšířit, viděl bych jako rozumné zkombinovat tuto knihu ještě s publikacemi Linux – dokumentační projekt, 2. vydání (Computer Press) a Samba – Linux jako server v sítích s Windows (taktéž z nakladatelství Computer Press). V takovém případě získáte skutečně ucelený zdroj základních informací o Linuxu a jeho spravování.

Nakonec bych snad ještě uvedl, že knihu Administrace systému Linux vydalo nakladatelství Grada v roce 2002 a prodejní cena byla stanovena na 540 Kč (762 Sk).