Hlavní navigace

Aliens versus Predator

Petr Šigut

V dnešní recenzi si představíme propracovanou 3D střílečku z vlastních očí, zahrajete si za tři různorodé strany, zaběháte si, zastřílíte si, a vyzkoušíte jaké je to skákat ze stropu potemnělé chodby na nevinné vesmírné mariňáky.

avp

Aliens versus Predator (AvP) je hodně hutnou střílečkou, a i když už vyšla dvojka, stále má co nabídnout jak co do efektů, tak co do atmosféry – to především. Název by mohl klamně vypovídat, že počet stran, za které si budete moci zahrát, je roven dvěma. Není tomu tak. V AvP je k mání volba rovnou mezi třemi živočišnými druhy – Alien, Predator a Člověk. Ten poslední byl přírodou, hlavně co se týká boje pařáty na pařáty, dost omezen, a tak si svou změkčilou skořápku obrňuje, své zakrnělé nehtíky nahrazuje zbraněmi, a i další smysly technikou vylepšuje, aby měl v tomto nerovném boji alespoň nějakou šanci.

AvP umožňuje hrát běžný Singleplayer – čili postupné procházení misí a likvidování nepřátel, doprovázené jednoduchým příběhem v budoucnosti. V Singleplayeru si lze vybrat ze tří úrovní obtížností. Pak je zde ještě Skirmish, v něm je k nastavení spousta voleb, přes rasu – u mariňáků si můžete vybrat specializaci na nějakou zbraň – čas hry, povolené zbraně, bodový limit, kolo, inteligenci nepřátel, rychlost hry a spoustu dalších věcí…a pak se můžete pustit do kosení alienů. Skirmish je tedy ideální trénink jak na Singleplayer, tak Multiplayer.

avp

Bohužel multiplayer v linuxovém portu nefunguje:(, což je jistě velká škoda… nechtěl by ho někdo dodělat? Zdrojové kódy jsou k mání a dychtivě čekají na vylepšení a editaci. Bylo by skvělé, kdyby se někdo z jakéhokoli důvodu našel – pro open-source, pro Linux, pro moje zelené oči…:) Tak jsem trošku zaagitoval a jdeme dále.

Technické zpracování hry je velice kvalitní a pro tento typ hry je vysoká úroveň grafiky nutná – nikdo by se aliena jak z omalovánky nebál. Kola jsou taktéž dobře navržena a architektonicky zpracována, občas jsem se sice ztratil, ale to připisuji svému zakrnělému orientačnímu smyslu. Zvuky jsou rovněž skvělé a z různých podivných pazvuků linoucích se z temných děr a větracích šacht vás bude mrazit v zádech.

Jak jsem se již zmínil, co považuji za největší plus hry, je rozdílnost stran – každá má naprosto jinou strategii boje (a samozřejmě i jiná kola.) Jako první jsem si zkusil zahrát za mariňáka – má solidní arsenál zbraní – od pistole přes samopaly, granáty, raketomety… náš velice zakrnělý sluch a čich posiluje detektor pohybu – jako bílé tečky vidíte, když se kolem vás něco šustne. Přístroj má sice malý rozsah, ale lepší než nic; jeho pípání vám bude hodně drásat nervy a slabší povahy budou hru vypínat, atmosféra je při jeho použití opravdu skvělá. A jelikož si autoři hry až nebezpečně často libují v temných prostorech, přibalili vám do výbavy přibalili světlice a noční vidění. Noční vidění ale znemožní současné použití detektoru pohybu – tak a teď si vyberte…

avp

Při hře za aliena alias vetřelce jsem dostával občas mořskou nemoc – vidí všechno z takového podivného širšího pohledu, takže chvíli potrvá, než se ovládání dostane pod vaši slizkou aliení kůži. Alien umí lézt neomezeně po stěnách a po stropech, je velmi odolný a má kromě „normálního“ pohledu ještě jeden zesvětlující. Jako zbraně mu slouží ostré pařáty, se kterými se ohání smrtící rychlostí, a pak ještě ráznější ocásek; později se naučí plivat kyselinu.

Nakonec jsem si nechal predátora – s tím je hra nejjednodušší, je to smrtící bestie – může spadnout z libovolné výšky bez jakéhokoli zranění, v defaultním nastavení seká nepřátelé prackou s bodcem, ale má i střelné zbraně podivných tvarů a smrtích účinků, jako třeba „Speargun“ – predátorská obdoba naší ostřelovací pušky – nebo medicomp, kterým se může uzdravovat. K zabíjení má tři módy vidění a může se učinit neviditelným. Opravdu nepříjemný nepřítel.

avp

K instalaci hry budete potřebovat data z nainstalovaného AvP, nejlépe Gold Edition. Dále je třeba stáhnout CVS verze zdrojových kódů ze stránek projektu. Jak se zde dočtete, projekt již dále není vyvíjen ani podporován a občas se bohužel vyskytne pár chyb.

avp

Do konzole napište následující:

cvs -z3 -d:pserver:anonymous@icculus.org:/cvs/cvsroot login 

jako heslo zadejte „anonymous“ a dalším příkazem:

cvs -z3 -d:pserver:anonymous@icculus.org:/cvs/cvsroot co avp 

započne samotné stahování zdrojových kódů portu AvP. Jakmile se dostahují, přejděte do vytvořeného adresáře „avp“ a zadejte příkaz make. Jestliže kompilace proběhne úspěšně, dostanete binárku AvP. Teď je třeba si pohrát s daty – nainstalovanou hru si překopírujte a veškeré názvy souborů a adresářů změňte na malá písmena – k tomu se hodí například prográmek chcase. Přejděte do adresáře s daty a pomocí chcase -rd '*' změnte ve všech adresářích názvy souborů na malá písmena.

Našli jste v článku chybu?
14. 10. 2008 11:36
standa (neregistrovaný)
Mám ten samý problem, mam ntb acer s grafikou Nvidia a take se dostanu do menu hry, ale samotnou hru uz nespustim. Moc rád bych si to zahrál, hlavne po MP teamově proti vetřelcům. Nemá někdo radu, jak to zprovoznit, nebo verzi co funguje? AVP2 mi jdou, ale ty zas nejdou hrat v kooperaci proti pocitacem rizenejm nepratelum.