Hlavní navigace

Názory k článku Amazon Spot Instances: volatilní, ale extrémně levné počítání

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 4. 2014 19:12

  prog (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Víte, já na optimalizaci nedám dopustit. Jsem pravděpodobně ze staré školy a ano nejsem ekonom. Chápu i ten "ekonomův" pohled "když zaplatíme míň za hrubou sílu, proč se snažit". Ale když to tedy shrnu:
  Pro vaše zadání jste jistě strávili nějaký čas s "Takto jsme k našim účelům přiohnuli různý dostupný, většinou opensource software." Je toto započítáno do oněch 2 tisíců?
  Dále jste spotřebovali 7 CPU-měsíců, takže výsledek jste evidentně nedostali v řádu hodin. (Jakkoliv to zřejmě zde nebylo zapotřebí.)
  O spotřebované energii ani nemluvě. (Jakkoli je dnes ekologie sprosté slovo.)
  A co je hlavní - jakmile budete chtít tuto operaci opakovat (třeba příští rok pro nové řády), tak jsme opět na 7 CPU-měsících (pravděpodobně o něco míň kvůli lepšímu hardware) a opět na brutální spotřebě energie. S každou další iterací je váš přístup více a více ztrátový.
  Tak nějak mi pořád vychází lepší ta optimalizace na pár hodin na kancelářskym PC než Vaše řešení. Ale jak říkám - jsem asi ze staré školy.

 • 23. 4. 2014 21:18

  Marcel Šulek (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Nadpis je nutné brát doslova - některé úlohy se nevyplatí optimalizovat, to je velice daleko od "žádné úlohy se nevyplatí zlepšit". K otázkam:
  Přiohnutí do 2 tisíců započítané samozřejmě není, ale trvalo asi dva-tři dny. 2kKč nejsou ani jeden "programátor-den". Aby se tedy optimalizace vyplatila, musel bych za dopoledne vymyslet (a odladit!) řešení, které by snížilo náročnost o tři řády. To mi přišlo jako nepravděpodobné.
  7 CPU-měsíců bylo napříč asi 8 oddělenými datasety, přičemž každý pak bylo potřeba ještě manuálně zkontrolovat a vyčistit. Prakticky jsem tedy každý večer před odchodem z práce zapnul cluster a druhý den ráno jsem měl spočítáno, přes den jsem dělal cleanup. Kdybych chtěl, místo 70 instancí zapnu 500 a měl bych spočítáno přes jednu noc vše. Ale zase, byla to výjimečně paralelizovatelná úloha, pořád platí první věta: "některé úlohy".
  A co se týče opakování, nebyl to náš případ, což ale neznamená, že to nebude váš. Spočítání jednoho jízdního řádu jsou dva datasety, takže asi pětistovka, v ročním kontextu je to zanedbatelné. Mít to ale počítat dvakrát denně, tak se optimalizace samozřejmě vyplatí.
  A nad to celé: svůj soukromý kód, který píšu pro své potěšení, si také rád vymazlím, byť to nedává ekonomický smysl. Ale tohle bylo pracovní zadání a část mé výplaty jde i na volbu nejlepšího postupu, a tím tentokrát byla hrubá síla.