Jenom dvě drobnosti. Píšete, že klávesnice neměla na ST, tím asi myslíte profesionální řadu MegaST nebo případně TT/MegaSTE. U běžnějších 520/1040 ST byla klávesnice naopak k pláči.
Ad Paula: ta se sice za celou dobu existence Amigy nezměnila, ale to bylo z důvodu neochoty investovat do vylepšování hardwaru, ne proto, že by to nebylo potřeba. Samozřejmě v 80 letech Paula neměla konkurenci snad kromě Apple IIGS který měl Ensoniq 5503. Ale když vyšla Amiga 3000 s profesionálními ambicemi, už existoval NeXT jehož zvukové možnosti už byly úplně jinde a i Macintosh II postupně dostal pokročilejší zvukový systém. V Commodoru si toho byli vědomi a chystali Amigu 3000+, která to měla dohnat díky 16bitovému DAC namísto osmibitového, a místo Pauly měla mít DSP AT&T 3210. Zdroje, co jsem četl, se liší ohledně toho, zdali měla být Paula zachována kvůli zpětné kompatibilitě, nebo zdali měl její zvukové funkce řečený DSP emulovat softwarově.
Tenhle počítač dospěl do stadia prototypu ale se změnou vedení Commodoru byl pohřben tak jako mnoho jiných projektů. Jediné skutečné vylepšení přišlo s čipsetem AGA, ale tam byl pokrok jenom v grafice, zvuk se měl změnit až s projektem Hombre, který se už nikdy nerealizoval.
"Jenom dvě drobnosti. Píšete, že klávesnice neměla na ST, tím asi myslíte profesionální řadu MegaST nebo případně TT/MegaSTE. U běžnějších 520/1040 ST byla klávesnice naopak k pláči."
Naopak, mám hned vedle Amig Atari 1040 STFM, a ta klávesnice mi přijde naprosto skvělá. Mne se na ní píše naprosto skvěle. Ale nechci se dohadovat, sto lidí, sto chutí.
Jinak k Paule, tak i v dobách, kdy Amigy zpívaly svou labutí píseň, byly zvukové schopnosti stále výborné. Ano, v té době již zdaleka nebyl PC speaker jediným zvukovým výstupem, nicméně zvukové karty byly stále volitelným a většinou nákladným doplňkem (když nebereme v potaz Covox, ale tam zase byla limitovaná podpora). Solidnější zvukovky stály v roce 93 polovinu celé Amigy, ty lepší a podporovanější (Sound Blaster 16) stály v roce 93 přes 13000,- Kč, Amiga 600 HD se dala sehnat od desíti.
No vida, já měl 1040 STF a klávesnice mi připadala naprosto otřesná (ale jinak to byl super počítač). Ale jak říkáte, gegen Appetit...
Jinak neříkám, že Paula nebyla dobrá i v roce 93, jen to, že není pravda, že by neměla konkurenci a nebylo na ní co vylepšovat. V té době už byla běžná "CD kvalita" tj. vzorkování 44 kHz s rozlišením 16 bitů. Samozřejmě se to týkalo především profi počítačů a tedy konkurentů spíš Amigy 3000 a 4000. Tam už Paula fakt vypadala jako relikvie. Samozřejmě za cenu Amigy 600 byly její audio schopnosti skutečně ještě pořád velmi slušné; mezi herními počítači Atari Falcon měl sice lepší zvuk, ale stál v podstatě dvojnásobek a FM Towns byl zase min. dvakrát dražší, než Falcon.
Akorát s těmi zvukovkami pro PC se mi to nezdá, SB16 za 13000 (neboli cca 500€) v roce 1993, tomu se mi těžko chce věřit. Ale přít se o to nebudu, nevím, jak to vypadalo v tehdejším Československu.
Môžem potvrdiť, že zvuková karta nebola v prvej polovici 90. rokov samozrejmosťou. Kolegovia si kupovali zvukovku do firemných počítačov (za vlastné, nie firemné peniaze) niekedy v roku 1995, aby sa mohli po pracovnej dobe zahrať a stála ich asi polovicu platu, teda cca. 6000 Sk. O pár rokov skôr to kľudne mohol byť aj dvojnásobok.
Koncom 90. rokov, keď som už pracoval vo veľkej IT korporácii. sme kúpili zvukové karty aby sme upgradovali stroje v počítačovej učebni. Nejako sa na to pozabudlo, prišli nové počítače, ktoré už mali integrované zvukové karty a keď sme sa o pár rokov sťahovali do novej budovy, v sklade sme "našli" ešte neotvorenú krabicu s 10 ks SoundBlaster. Časť si rozobrali kolegovia, zvyšok sa vyhodil.
25. 11. 2021, 08:45 editováno autorem komentáře
Ohlášená cena v roce 1992 byla 350 USD. 500 USD měl stát MIDI blaster
Viz článek v odkazu, strana 29 dole.
Na druhou stranu český ceník z roku 1993 obsahuje 2 zvukovky sound blaster kompatibilní za 2630 a 4530 Kčs (strana 5, cca uprostřed).
http://zxm.cz/zxm/1993-6-Advert.pdf
Takže zvukovky drahé byly, ale zas tak šíleně ne. Mimochodem najít na webu ceníky z roku 1993 je dost problém. Na druhou stranu platy byly mnohem menší, takže i 2630 Kč kylo hodně peněz.
Díky za odkaz na ceník, zajímavý materiál. On byl u těch levnějších "Sound Blaster compatible" zvukovek problém, že často nebyly 100% kompatibilní, a hlavně kvalita výstupu byla někdy otřesná. Osekané až na kost kvůli ceně chyběly důležité filtry, oddělení signálů a odrušení, tak výstup se u některých spíš rovnal generátoru šumu a ruchu z počítače. I samotný SoundBlaster v tomhle ohledu nebyl nijak dokonalý. Když si člověk srovná výstup z běžného SB a takového Gravisu Ultrasound, vyjde Creative jako odpad.
Myslím, že hlavním přínosem ECS byl mód Productivity, který na A3000 a tedy i A600 umožnil používat klasický VGA monitor s 31kHz, tedy velmi ergonomické a ve své době slušné rozlišení (ale jen ve 4 barvách). Je tedy fakt, že většina dobových majitelů Amigy to s ohledem na ceny VGA monitorů asi nevyužila, ale dnes je to skvělá vychytávka. Bohužel, problém je v tom, že v tomto módu pojede jen systém, jakákoliv aplikace či hra, která vyžaduje nějaký z klasických obrazových režimů, si jej přepne , čímž se dostaneme zpět na 15kHz, což zvládne bez problémů jen Multiscan monitor a dobové VGA se tím velmi trápily - tak jsem ostatně svůj monitor utrápil. Takže to v praxi znamenalo buď připojovat Amigu k různých monitorům, případně používat utilitky, které donutily tu kterou aplikaci použít jiné rozlišení, než ona chtěla (což ne vždy fungovalo), nebo používat HW deinterlacer, dnes je samozřejmě ideální do Amigy nainstalovat třeba ECS Indivision a připojit ji HDMI k normální televizi.
Každopádně díky za článek!
Děkuji za reakci. Monitor k Amize je problém, originální a další CRT monitory vyžadují hrozný skladovací prostor, takže těm se vyhýbám. LCD umějící multisync je pár modelů, typicky starší výroby. Zkoušel jsem pátrat po internetu po asi nejobvyklejších modelech od NEC, a k sehnání moc nejsou a někdy za naprosto bláznivé ceny (prodávající je si vědom této vlastnosti).
Jestli tedy smím doporučit, tak rozhodně ECS Indivision, případně nyní už existují jiné podobné "bazmeky". Je to rozhodně lepší a levnější, než shánět multisync monitor, který zabere fůru místa. Samozřejmě, mít k tomu klasický 1084 monitor pro ten "feel" je skvělé, to mám také, ale na hraní si s aplikacemi to moc není, jen na hry. Moje zkušenost s Indivision je vcelku pozitivní, jediné, kdy mohou být problémy, je v kombinaci s některými moderními "turbínami". Mimochorem, nějaký akcelerátor je k A600 také velmi vhodný, protože ten počítač je sice na hry skvělou volbou, ovšem jakmile začnete spouštět hry z WHDLoadu a ještě z CF karty s opravdu hodně diskovými obrazy v jednom adresáři, tak je to opruz. Vlastně jakýkoliv akcelerátor je proto vysvobozením. A diky za dobrou práci! Až si říkám, jestli některé své stroje dle vašeho návodu také nevybělit:-)
To vypadá zajímavě, nicméně Indivision ECS V3 za 120 Euro bez dopravy...to si umím představit utratit za zajímavější věci. Být to jediný hýčkaný počítač, tak si časem umím představit ho doplnit podobnou kolekcí příslušenství, ale kdybych takto měl doplňovat vše ve sbírce...a zrovna kvalita obrazu mne netrápí, přijde mi dostatečná na seznámení s počítačem, a nějaká produktivní činnost na podobných strojích stejně nepřichází v úvahu. Ono by bohatě stačilo, kdybych ten obraz nepromítal na QHD 27" monitor, ale když zrovna ten mám doma navíc... :-)