Hlavní navigace

Android 2.1 na HTC Hero

19. 5. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V minulých článcích a občas v nějaké zprávičce nakousnu téma o využívání neoficiálního systému pro mobilní telefon HTC Hero, jehož jsem spokojeným majitelem. Sám sice používám původního Androida 1.5, ale s napětím očekávám, kdy se komunita dostane do takové fáze, že Android 2.1 a HTC Hero budou kamarádi, a samozřejmě každou změnu testuji.

HTC slibuje aktualizaci pro HTC Hero v GSM verzi již nějaký ten pátek a i když oficiální zdroje mluví o červnu, v případě HTC lze považovat reálný termín někde mezi pátkem a koncem světa. O tom najdete více informací v článku „Android 2.2 se už testuje a možná vyřeší nezájem HTC a dalších“. Pokud jde o CDMA verzi Hera, tak na té je již Android 2.1 ve funkčním stavu a tak dostala komunita od HTC materiál k portaci na GSM Hero. Portace až na některé detaily šla dobře a máme tu hned několik použitelných ROMek s Androidem 2.1.

Přes všechny snahy se i tak momentálně řeší následující:

  • Na některých telefonech nejdou odesílat ani přijímat MMSky – vyřešeno přes doplňkový hotfix
  • Na některých telefonech nejsou správně nastaveny APNka – opět vyřešeno přes doplňkový hotfix
  • Foťák má zelený odstín – nevyřešeno, ale asi se opravy dočkáme
  • Upozornění na zprávy ve hlasové schránce
  • Menší výdrž na baterie

Tyto problémy se týkají všech ROMek, které jsou založeny na systému z CDMA verze Hera. Je to způsobené různými malými nekompatibilitami v hardwaru, případně i firmwaru (radio) telefonu. To třeba způsobuje jiné nastavení barev u foťáku a tedy nazelenalého odstínu všeho, co s ním je vyfoceno. Pokud se s tímto problémem setkáte, můžete zkusit CameraFix, který nedělá fotky do zelena, ale ideální také není.

Problémy s MMSkami a APN se neprojevují na všech telefonech. Např. já nic s MMS neřešil, ale APN pro mého operátora přítomno nebylo. Na to jsou určeny volitelné hotfixy, resp. aktualizace, které problém vyřeší.

Problémem všech Androidů 2.1 pro HTC Hero, prakticky odjakživa, je výdrž na baterie. I když se za poslední dva měsíce situace hodně zlepšila tak, že je možné na těchto ROMkách fungovat běžně v praxi, pořád to není ono, a to hlavně v zapnutém stavu, tedy ve chvíli, kdy telefon nespí. Už po prvních pár minutách používání poznáte, že telefon v ruce trochu víc hřeje (na baterce je asi o 4 až 5 °C víc). Na baterce pak pochopíte, že se vám to jen nezdá. Pokud telefon používáte hlavně na telefonování, psaní, občas něco na webu, občas něco v e-mailu, rozdíl nepoznáte. Tento problém se komunita samozřejmě snaží dál a dál řešit, nicméně bez potřebné dokumentace k zařízení, není schopna upravit vše tak, aby neoficiální Android měl podobné výsledky jako ten oficiální. Na stoprocentní řešení si tak budeme muset počkat na HTC.

Jak si vybrat správnou ROM

Android 2.1 dá vašemu telefonu zase trochu té technologické živé krve a komunita se dokáže postarat o další zajímavé detaily, jako třeba JIT, aplikace na kartě nebo swap. Zůstaňme ale na zemi a soustřeďme se hlavně na to, co nám Android 2.1 přinese oproti 1.5, který je v telefonu oficiálně teď.

Abych to tak nějak shrnul, tak opět, pokud používáte telefon na telefonování, psaní zpráv, občas trochu webu nebo pošty a třeba si taky zahrajete nějakou tu hru, asi nemá smysl se o změnu pokoušet. Na druhou stranu pokud to uděláte, dostanete nové verze aplikací a to jak těch interních (Google Maps, Gmail, nové Sense, …) tak i těch externích. Android 2.1 má totiž bohatší API, na kterém se už mnoho aplikací stalo závislých a některé nové si bez něj nenainstalujete vůbec. Mimo jiné je v Androidu 2.1 vyřešen přenos souborů přes Bluetooth.

Použitelných ROMek s Androidem 2.1 pro HTC Hero je hned několik. Asi ty nejpovedenější dává dohromady Nathan s komunitou na villainrom.co.uk a někteří jednotlivci na xda-developers.com nebo htcpedia.com, jako behnaam, Lox, RaiderX apod. V tomto článku, bych chtěl mluvit jen o ROMkách z ruk villainrom.co.uk.

Jde o dvě ROMky, z nichž jedna je novinkou a druhá je tu déle, ale pravidelně se aktualizuje a udržuje.

SuperHero

První se jmenuje SuperHero. Momentálně se nachází ve finální testovací fázi a brzy bude uvolněna pro všechny včetně očekávané kitchen. Pokud si ji chcete vyzkoušet už teď, musíte se stát dárcem, tedy darovat minimálně 4 USD a tím dostat přístup do vyhrazené části fóra.

Hlavní předností je extrémní rychlost proti jiným ROMkám se Sense a velmi dobrá konfigurovatelnost díky aplikaci ADW Launcher, což je vlastně prostředí, ve kterém se při používání telefonu pohybujete. To se dá upravit snad ve všech směrech. Můžete si nastavit, co mají dělat spodní tlačítka, která také schovávají lištu, kam si můžete dát odkazy na několik aplikací. Odkazy na aplikace na ploše už nemusejí mít standardní velikost, ale můžete si ikonky zmenšit a tím jich dostat na stejný prostor více. ADW Launcher také umožňuje změnit listování aplikací místo vertikálního na horizontální a stejně tak si v něm můžete nastavit počet ploch. Přitom je stále hezky rychlý, což poznáte hned při prvním potahu prstem, zvlášť pokud jste zkoušeli jiné ROM. SuperHero je podle slov jeho vývojáře z 80% čistý Android a z 20% dodělávky od HTC. Od HTC v něm opravdu moc věcí nenajdete, což může být pro některé uživatele velké plus.

V SuperHero najdete integrovaný JIT (just-in-time) kompilátor, který by měl být dostupný v Androidu 2.2. Ve výchozím stavu je vypnut, protože se ukázal být docela nestabilní. Když ale funguje jak má, dokáže některý kód značně zrychlit. Pokud si ho chcete vyzkoušet, můžete si ho zapnout pomocí hotfixu.

Schopnosti této ROM vyváží některé nedostatky, které zatím komunitní Androidi 2.1 na Hero mají. Víceméně pokud nepoužíváte foťák, předčí SuperHero původní systém několikanásobně a bude vám dobrým pomocníkem.

VillainROM

SuperHero je založeno na VillainROM, což je druhá ROM o které chci mluvit. VillainROM a SuperHero mají stejného vývojáře, který si právě s VillainROM udělal v Androidí komunitě svoje jméno. Jde o podobnou ROM jako jsou všechny ostatní. Je patřičně vycpaná úpravami od HTC a v porovnání s konkurencí docela pomalá. I tak ji mnoho uživatelů podporuje. Poslední tři verze se objevily pravidelně po dvou týdnech, což ukazuje na odhodlání Nathana i dalších členů komunity, kteří se do vývoje zapojili.

Oproti jiným má tato ROM kitchen a OTA aktualizace. To znamená, že si můžete systém před nahráním do svého telefonu upravit, resp. vyhodit z něj co nepotřebujete, případně přidat co potřebujete a navíc ho budete moci udržovat aktualizovaný přes OTA aplikaci. Přes tu lze instalovat jak aktualizace, tak jednotlivá uvolněná vylepšení a hotfixy.

VillainROM i SuperHero podporují app2sd a swap, tedy aplikace na kartě a rozšíření paměti o swap (také na kartě). Pro funkci stačí jen vytvořit správné oddíly na kartě ve správném pořadí.

Instalace

Instalace jiných Androidů do vašeho telefonu je velmi jednoduchá, pokud se vám podařilo nahrát do recovery části telefonu nějakou recovery ROM. Asi nejlepší je Amon RA Recovery, jejíž instalaci a použití najdete v článku „HTC Hero: získáváme roota“. Tu vyvoláte tak, že spustíte telefon držen tlačítek HOME+POWER. Spustíte v ní sdílení USB disku a z vašeho počítače nahrajete zip soubory s vybranou ROM a případně i hotfixy a aktualizace. Pak disk odpojíte a přejdete do menu „Backup/Restore“ a uděláte Nand backup. Potom v menu „Wipe“ vyčistíte flash paměť od aktuálních dat a pomocí položky „Flash zip from sdcard“ nainstalujete zip soubory, které jste do telefonu stáhli. Pokud se vám nová ROM nelíbí, můžete se vrátit k původnímu systému opět v menu „Backup/Restore“.

skoleni

Na časté zkoušení ROM doporučuji nějakou aplikaci, která umí zálohovat jiné aplikace jako třeba ASTRO File Manager. Můžete zkusit i nástroj Titanium Backup, ale ten mi při přechodu na jinou verzi Androida nefungoval, nicméně pokud obnovíte aplikace pomocí ASTRO, Titanium Backup k ním umí doplnit linky do Marketu. Opakovaná konfigurace systému je sice také otravná, ale nepřenáší se tak jednoduše jako samotné aplikace.

Závěr

Existuje samozřejmě mnoho jiných ROMek, které buď dělají plus mínus to samé co VillainROM nebo se snaží do HTC Hero dostat čistého Androida bez HTC věcí. Pak je tu skupina různých jepic, které vzniknou, lidé si je postahují a vyzkouší, ale další vývoj se nekoná. Víceméně všechny dnešní Android 2.1 ROMky trpí stejnými problémy, protože jsou postavené na stejném základu. Rozdíl je v tom, co nabídnou jako bonus, a u některých se dočkáte i rychlého řešení chyb.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.