Hlavní navigace

Android v kapse za 1500 Kč: recenze Rikomagic MK802 II

31. 12. 2012
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Rikomagic MK802 II je univerzální zařízení se systémem Android, které poslouží jako alternativa ke klasickému stolnímu počítači, ale i doplní funkcionalitu Smart TV do libovolného televizoru. Žádá si jen HDMI vstup. Koupit jej lze i za méně než 1500 Kč. Nezní to až moc hezky? Přečtěte si naši recenzi.

Rikomagic MK802 II je zařízení na pohled připomínající přerostlý flash disk. Jde ale o miniaturní počítač vybavený systémem Android, který může do jisté míry zastoupit klasický stolní osobní počítač, ale poslouží také jako chytrý set-top-box pro libovolný televizor s HDMI vstupem.

Rikomagic MK802 II využívá Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), který je sice tzv. morálně zastaralý, ale faktem je, že řada populárních zařízení je na něj svými výrobci teprve převáděna a nadpoloviční většina zařízení se systémem Android používá starší verzi, takže těžko objektivně kritizovat za zastaralý systém.

Rikomagic MK802 II využívá již starší Android 4.0.4. 

Zařízení je vybaveno procesorem Allwinner A10 Cortex A8 s taktovací frekvencí 1 GHz, grafikou MALI 400 a 1 GB RAM. Interní úložiště pojme včetně operačního systému pouze 4 GB, takže přijde vhod slot pro paměťové karty, který v tomto případě nechybí. Rikomagic MK802 II podporuje základní formát microSD a také microSDHC, takže lze použít kartu až o kapacitě 32 GB.

Jak vidíte na obrázku níže, zařízení Rikomagic MK802 II připomíná flash disk. Jen USB konektor v tomto případě nahrazuje pozlacený HDMI konektor. Zapojení přímo do HDMI vstupu ale může být různých důvodů obtížné. Zařízení například kvůli své tloušťce může blokovat sousední HDMI porty televizoru, takže se hodí krátký propojovací resp. prodlužovací HDMI kabel, který je součástí balení.


Miniaturizace pokročila natolik, že do zařízení velikosti prvních flash disků lze vměstnat hardware osobního počítače.

Kromě slotu pro paměťovou kartu je na těle zařízení k vidění také dvojice microUSB portů a klasický port USB 2.0. Jeden microUSB slouží výhradně napájení. Dodáván není adaptér do elektrické sítě, ale kabel napájení USB portu běžné velikosti. Výrobce uvádí, že lze použít například USB port pro připojení flash disku na televizoru, případně USB hub integrovaný do monitoru, což lze potvrdit.

Druhý microUSB port a klasický velký USB port slouží k připojení periférií. Z microUSB portu lze udělat USB port běžné velikosti díky přibalené redukci. Chybí samostatný výstup pro audio a rovněž není přítomen klasický ethernetový port pro síťový kabel s koncovkou RJ-45. Podporovány jsou ovšem různé USB síťové karty, takže připojení kabelem lze provést. Výrobce nicméně počítá primárně s připojením k místní síti a potažmo k Internetu jen přes Wi-Fi (b/g/n).

Periférie si vyberte dle libosti

K zařízení se nedodávají žádné periférie pro ovládání, což při nízké ceně (aktuálně je Rikomagic MK802 II v e-shopech k dostání i za méně než 1 500 Kč i s DPH) není překvapením. Lze ovšem použít libovolnou bezdrátovou klávesnici a myš pracující v pásmu 2,4 GHz. Stačí přijímač připojit do USB portu a bez jakékoliv konfigurace ovládání ihned funguje.

K podobným minipočítačům se systémem Android, které se připojují k televizoru, je hodí klávesnice Mini Fly Air Mouse RC11. Ta zároveň funguje jako „létající myš“, která díky skupině čidel pro pohyb kurzorem nepotřebuje pevný povrch, takže se opravdu skvěle hodí k ovládání podobných zařízení z pohodlí televizního křesla nebo pohovky v obýváku.

Z klasických počítačových periférií se mi při připojení k televizoru a ovládání z pohovky osvědčila i klávesnice Logitech Wireless Touch Keyboard K400 vybavená touchpadem. Zabere sice více místa, ale ovládání kurzoru je přesnější a psaní výrazně pohodlnější.

Kdo se však rozhodne Rikomagic MK802 II používat jako stolní počítač připojený k monitoru s HDMI vstupem, ten může bez obav z kompatibility sáhnout po bezdrátovém setu klávesnice a myši. Minipočítač jsem si takto vyzkoušel se soupravou bezdrátové klávesnice a bezdrátové laserové myši Logitech Wireless Desktop MK710.

Při práci pak člověk snadno zapomene, že pracuje se systémem primárně navrženým pro mobily a tablety. Pravdou ale je, že tento set stojí více než samotný minipočítač. Připojit lze ale prakticky jakékoliv bezdrátové periférie pracující v pásmu 2,4 GHz, takže není problém sestoupit i do nižších cenových pater. Třeba set Genius SlimStar 8000X je zajímavou ekonomickou volbou.

I s dokoupením paměťové karty a nějaké té periférie se lze stále vejít do přijatelných 3000 Kč, takže absenci periférií bych neviděl jako mínus. Naopak. Některé minipočítače jsou dodávány s vlastními perifériemi, které navyšují cenu, ovšem nepřinášejí komfort ani nejlevnějšího běžného setu myši a klávesnice. U tohoto minipočítače si periférie můžete vybrat podle svého, takže jejich absenci v základní výbavě osobně považuji za plus.

Zvyšte inteligenci svého staršího televizoru

Rikomagic MK802 II může posloužit jako chytrý set-top-box k televizoru doplňující internetové funkce i do staršího modelu. Od televizoru se očekává pouze HDMI vstup. Pokud není k dispozici (volný) USB port, tak napájení lze řešit adaptérem do sítě. Není třeba žádná speciální, takže jej lze dokoupit v obchodě s mobily. 

Google Play dnes podle odhadů nabízí již více než 700 000 aplikací pro Android. Takovým množstvím dostupných aplikací se nemůže pochlubit žádný velký výrobce Smart TV. V praxi ale narazíte na to, že mnohé aplikace, které by Android 4.0.4 měly podporovat, jsou podle Google Play s tímto zařízením nekompatibilní. Například aplikace video-on-demand služby Prima Play není kompatibilní.

Některé aplikace podle Google Play nejsou se zařízením kompatibilní, přestože Android 4.0.4 podporují.

Naopak aplikace internetové videopůjčovny Topfun se streamy placených televizních kanálů funguje bez problémů. Stejně tak aplikace hudební služby Deezer nebo online archiv iVysílání veřejnoprávní České televize, které mimochodem dnes není dostupné jako aplikace (widget) pro žádný chytrý televizor. Zde tedy tento chytrý set-top-box překonává samotné chytré televizory a přece jen těží ze silného aplikačního zázemí platformy Android.

Internetová videopůjčovna Topfun nemusí být výsadou jen Smart TV, postačí i set-top-box s Androidem.

Zařízení má dostatečný výkon i na hraní her jako je třeba globálně úspěšný český titul Dead Trigger, jenž k dispozici pro Android zdarma. Zde potěší, že Rikomagic MK802 II z USB periférií podporuje také gamepady. Grafikou se konzolím jako je PlayStation 3 nebo Xbox 360 i přes jejich stáří sice nemůže rovnat, ale pokud má hra dobrou hratelnost, tak myslím, že na grafice tolik nezáleží. Zvlášť při ceně zařízení.

Rikomagic MK802 II díky aplikacím z Google Play přinese sociální sítě přímo na televizní obrazovku. Díky velké softwarové klávesnici lze psát i jen za pomoci myši. Klávesnice svou velikostí strčí do kapsy leckterou černou elektroniku, kde aby si uživatel mnohdy na virtuální klávesnici téměř vzal dalekohled, pokud chce psát z doporučené vzdálenosti pro sledování televize s ideální kvalitou obrazu.

Softwarová klávesnice je na televizoru dost velká i pro ovládání myší nebo touchpadem na větší vzdálenost.

Horší je to s webovým prohlížečem. Webové stránky si zvětšíte dle libosti, ale tabbed-browsing na několik metrů je v předinstalovaném prohlížeči systému Android 4.0.4 prakticky neovladatelný. Situaci zachraňuje mobilní Mozilla Firefox, jehož tabletové prostředí je velmi vhodné i na televizní obrazovku. Tabbed-browsing řešený formou náhledu stránek je podstatně lépe ovladatelný i při větší vzdálenosti od televizoru.

Pokud ovšem zařízení budete využívat intenzivněji, tak vás dříve či později donutí opustit pohodlnou pohovku. Po nějakém čase se reakční doba systému i jednotlivých aplikací citelně prodlužuje a v krajním případě zařízení zamrzne. Navzdory očekávání se samo nerestartuje, takže je nutné vstát a odpojit a znovu zapojit napájecí kabel.

K tomuto problému dochází celkem pravidelně při větším počtu spuštěných aplikací nebo delší době užívání zařízení bez jeho vypnutí (v řádu dnů). Pročištění operační paměti nepomáhá. Těžko říci, jestli na recenzi dorazil vadný kus nebo jde zkrátka o nepěkný rys levného čínského výrobku. Osobně tipuji to druhé.

Levný počítač nejen pro surfování po webu

Rikomagic MK802 II lze použít i jako levnou alternativu ke klasickému osobnímu počítači. Je však nutné vypořádat se se zvukem. Zařízení má jediný výstup pro audio a to spolu s obrazem přes HDMI rozhraní. Pokud však monitor přes HDMI vstup umí zpracovat pouze obraz, počítač zůstává němým.

Pro surfování na webu, využívání sociálních sítí, instant-messaging nebo práci s e-mailem samozřejmě není zvuk nutný, ale myslím, že éra němých počítačů skončila už před několika dekádami, takže jsem hledal řešení.  Jelikož Rikomagic MK802 II nepodporuje Bluetooth, bezdrátový reproduktor nebo bezdrátová sluchátka kýženým řešením nejsou.

Lze ovšem připojit externí zvukovou kartu pro USB rozhraní. S vyspělými modely značky Creative jsem sice během testů nepochodil, ovšem eForCity USB Sound Card Adapter za nějakých pět dolarů už přinesl kýžený efekt. Kromě 3,5mm výstupu  pro sluchátka nebo reproduktory má i vstup stejného formátu pro analogový mikrofon.

Poslechu hudby např. ze služby Deezer si při připojení k monitoru užijete jen po dokoupení externí zvukové karty.

Není tedy problém připojit analogový head-set a kromě poslechu hudby využít i internetové volání přes Skype, Google Talk a podobně (mobilní ICQ pro Android bohužel podporuje jen textovou komunikaci). Podle ohlasů z poměrně široké uživatelské komunity je zařízení kompatibilní i s webovými kamerami, takže by měla být možná i realizace videohovorů přes Skype, ale to jsem nezkoušel.

Ať už se zvukem nebo bez zvuku, může Rikomagic MK802 II do jisté (a ne zrovna malé) míry zastoupit klasický stolní počítač. Jak bylo řečeno výše, připojení běžných počítačových periférií není problémem. Komunikaci s tiskárnou může obstarat Google Cloud Print. Pokud by i po vložení paměťové karty nedostačovala úložná kapacita, není problém použít flash disk nebo externí pevný disk, případně síťové úložiště.

Oproti klasickému osobnímu počítači má toto zařízení a jemu podobné výrobky dvě výhody. První je minimální energetická náročnost a druhou naprosto bezhlučný provoz. Neruší žádné ventilátory ani chroupající disky. Do ztišení stolního počítače nároční uživatelé investujíc tisíce korun a stejně absolutního ticha nedosáhnou. 

Systém určený primárně pro mobily a tablety se i bez nějaké speciální grafické nadstavby ovládá myší a klávesnicí vcelku přirozeně. Z estetického hlediska snad zamrzí jen kurzor myši, který jako by vypadl z nějaké počítačové hry z první poloviny 90. let. Samotné ovládání myší je bezproblémové. Levé tlačítko simuluje ťuknutí na displej, pravé tlačítko menu a funguje i vertikální rolování kolečkem.

Rikomagic MK802 II nepoužívá žádné speciální grafické prostředí a přesto se myší ovládání velmi přirozeně.

To zároveň slouží k přecházení mezi různými plochami. Pokud použijete myš s naklápěcím kolečkem pro horizontální rolování, tak pro posun mezi plochami můžete použít i pohyb do stran, což mě osobně přijde přirozenější, ale na překážku myslím není ani jednoduché kolečko.

Se zařízením se dá ze základních úkonů dělat víceméně totéž, co s běžným počítačem. Ve webovém prohlížeči fungují nejen webové stránky v „neosekané“ nemobilní verzi, ale i webové aplikace. Právě díky nim není nutné ani instalovat nějakou mobilní kancelářskou sadu. Google Docs a Office Web Apps jsou přece jen pro práci na počítači pohodlnější.

Webový prohlížeč zvládne zobrazení webových stránek v klasické podobě, což na na velké ploše televizoru nebo monitoru určitě není na škodu.

Po doplnění externí zvukové karty se lze pustit i do multimediálního využití zařízení. Kompatibilních aplikací je k tomu na Google Play více než dost. I bez nich samotné zařízení díky systému Android podporuje přehrávání hudby např. v MP3 a AAC (bohužel ne FLAC) a videa mj. v DivX nebo H.264 i ve FullHD (1080p).

Resumé: koupit či nekoupit?

Zařízení mě velmi zaujalo, ale vidím tři klíčové nedostatky: postupné snižování výkonu při delší době používání bez vypnutí, chybějící podporu pro Bluetooth a absenci samostatného výstupu pro audio. I přesto bych si jej vzhledem k velmi příznivé ceně koupil, kdyby se na trhu se již objevilo zhruba o 600 až 800 Kč dražší nástupnické zařízení Rikomagic MK802 III.

skoleni

Rikomagic MK802 III podporujíce Bluetooth, čímž se zároveň řeší problém s chybějícím samostatným výstupem pro audio. Navíc má výkonnější dvoujádrový procesor a novější Android 4.1 Jelly Bean. Tato kombinace dává naději, že by snad mohly zmizet i popsané problémy s výkonem a spolehlivostí. Pokud vás tedy zařízení zaujalo, doporučil bych spíše jeho o něco dražšího nástupce.

Za zapůjčení zařízení k recenzi děkujeme e-shopu KV-Mobil.cz. Za cenné rady při jeho testování pak uživatelům fóra www.rikomagic.co.uk/forum.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.