Hlavní navigace

Anomaly Warzone Earth HD: tower defense naruby

Jakub Zelenka 31. 8. 2012

Mimozemšťané opět zavítali na naši planetu a hádejte co, nepřicházejí v míru. Je tedy opět na vás, abyste jim ukázali, jak se u nás mají slušně chovat. Vžijte se do role velitele konvoje a zažijte tower defense naruby v jedné z nejlépe vypadajících her na operační systém Linux. Země tě opět potřebuje, vojáku!

Kdyby nebylo šmejdu z vesmíru, měli by to vývojáři her docela těžké. Není totiž vražednějšího a variabilnějšího nepřítele, kterého mohou natěšeným hráčům předhodit. Anomaly Warzone Earth HD nedisponuje zrovna geniálním příběhem. Mimozemšťané se opět vydali na návštěvu naši rodné planety a klasicky nepřicházejí v míru. U velkých měst se vytvoří obří anomálie. Ty ve středu skrývají mimozemskou citadelu, z níž řídí emzáci svou invazi. Jakožto velitel neohrožené vojenské divize se snažíte konvoj jednotek provést smrtonosnou zónou, v které se to nepřáteli jen hemží.

Anomaly Warzone Earth HD je tower defense hra, ale jaksi naruby. Tentokrát jste v roli otloukánků, snažících se přejít cestu lemovanou desítkami smrtících věží, právě vy. Naštěstí se nemusíte spoléhat jen na pancíř vašich bojových vozidel. Autoři vám umožní do dění ve hře značně zasáhnout. V první řadě si můžete naplánovat cestu, kudy se s konvojem vydáte. I když má město mnoho uliček, výběr je víceméně omezen na dvě až tři hlavní cesty. Sem tam si můžete zajet pro nějaký ten bonus mimo trasu, která vás dostane k cíli, ale zas tak dramaticky plánování ve svých rukách nemáte.

Obrázky ze hry Anomaly Warzone Earth

Tým potřebuje svého velitele

Dále do hry můžete zasáhnou pomocí svého velitele. Ten je také jedinou jednotkou s naprostou volností pohybu. Ovládáte ho podobně jako v akčním RPG klikáním myší na místo, kam chcete, aby vyrazil. Velitel disponuje několika bojovými a obrannými balíčky. Ty lze vložit na určité místo a nepřátele tak zmást nebo opravit vaše jednotky. Tyto balíčky vám bude házet vzdušná podpora, a to většinou na místa, kde dříve stály emzácké věže. Nezískáváte je tak většinou zadarmo.

Nikdy se nejedná o ultimátní mimozemské vyvražďováky. Spíš rozhodí nepřátelské věže nebo opraví vaše tanky a podpoří je v opětované palbě. K dispozici kromě podpůrných balíčků máte pět jednotek, pokud nepočítám ty, které budete doprovázet do bezpečí. Nelze se během postupu hry spoléhat jen na jednu, ale musíte svůj konvoj chytře namixovat. Tank sice hodně vydrží, ale nestřílí nejrychleji a ani zrovna nejdál. Bojoví roboti zas uštědřují značné zranění, ale sami vydrží jen pár zásahů. Jako podpůrná jednotka slouží mobilní štít, ten ale nedokáže ochránit všechny vaše stroje a navíc neútočí, je proto důležité si rozmyslet, zda o jeho obrané schopnosti stojíte.

Obrázky ze hry Anomaly Warzone Earth

Level design je obdivuhodný

Nepřátelé za vaší technikou vůbec nezaostávají, spíše naopak. Mají několik druhů věží a laserů. Některé jsou tak silné, že nebýt možnosti odlákání jejich střelby nebo maskování vašich jednotek, vyřídily by celý váš tým pár zásahy. I mimozemšťané mají své štíty, jsou ale většinou mnohonásobně výkonnější a dokáží ochránit celé čtvrti okupovaného města. Jediná šance na jejich zničení je vyřadit generátory, které je zásobují energií.

Největším plusem Anomaly Warzone Earth HD je skvělý level design. Autoři výtečně dávkují jednotlivé bonusy, jednotky a nepřátele. Navíc, samotné herní mise nejsou vůbec špatně vymyšlené. Vyzvedáváte opuštěné tanky nebo doprovázíte poškozený transportér skrze nepřátelské území. Mise se vůbec neopakují a každou chvíli se objeví něco, co prolomí potenciální stereotyp. Je vidět, že autoři při tvoření misí skutečně přemýšleli a snažili se do každé vložit nějaký ozvláštňující prvek.

Obrázky ze hry Anomaly Warzone Earth

Bojiště očima satelitu

Grafická stránka vsází spíš na reálně vypadající prostředí. Město působí, jako byste se na něj dívali ze satelitu. Vaše jednotky i nepřátelé jsou snadno odlišitelné. Zatímco vetřelci jsou laděni do červena, vaše technika je modrá. O přehlednost tak není nouze, i když všude lítají rakety a střílí lasery. Město je vymodelované s citem. Ulice jsou dokonce odlišitelné, některé budovy jsou rozbořené nebo hoří. Budete si tak velmi autenticky připadat jako ve válečné zóně. Místy jsem si vzpomněl na film Černý jestřáb sestřelen.

Ve hře máte dvě rozdílná prostředí, pokud nepočítám bonusy. První je Bagdád a druhé Tokio. Stejně jako grafika se mění i hudební motiv. Soundtrack nepatří určitě ke špičce, ale značně dodává na atmosféře. Tokio je například moderně vypadající město, ale pravou japonskou atmosféru mu dodají až orientální tóny. Stejné je to i s okolními zvuky. Opravdu věříte, že kolem zuří bitva. Navíc slyšíte ve vysílačce hlas svých podřízených i nadřízených. Zmatené povely v chaosu bitvy tak dodávají na adrenalinové atmosféře.

Obrázky ze hry Anomaly Warzone Earth

Závěr a konečné hodnocení

Anomaly Warzone Earth HD je velmi originální a zábavná hra, která obrací dnes velmi populární žánr tower defense naruby. Autoři přemýšleli o každém levelu, a i když dohrání nezabere víc jak pět hodin, budete se celou dobu skvěle bavit. Navíc se jedná o jednu z nejlépe vypadajících her na Linuxu.

P.S.: Hru lze koupit v Ubuntu Software Centru za 3,99 USD.

Výhody:

  • Level design

  • Audiovizuální stránka

  • Herní principy

Nevýhody:

  • Příběh

  • Délka kampaně

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Nejoblíbenější ryba v Česku? Ta v rybím salátu

Nejoblíbenější ryba v Česku? Ta v rybím salátu

Podnikatel.cz: Školení skončilo u piva? Do daní ho nedáte

Školení skončilo u piva? Do daní ho nedáte

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Vysílat začala rakouská 4News (HbbTV)

Vysílat začala rakouská 4News (HbbTV)

Lupa.cz: 84 % Čechů stahuje data rychlostí pod 10 Mbit/s

84 % Čechů stahuje data rychlostí pod 10 Mbit/s

Podnikatel.cz: Koule, uzené v housce. Nové  gastro koncepty

Koule, uzené v housce. Nové gastro koncepty

120na80.cz: dTest: Chemie ve vložkách?

dTest: Chemie ve vložkách?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Co je tak super na superchlebu

Co je tak super na superchlebu

Lupa.cz: B2B e-commerce čeká raketový růst

B2B e-commerce čeká raketový růst

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Lupa.cz: Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Dokud se něco nepokazí, IT nikdo nevnímá

Vitalia.cz: Takhle se vyrábí sáčkový čaj

Takhle se vyrábí sáčkový čaj

Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Vitalia.cz: OCD. Porucha, která patří k psychiatrovi

OCD. Porucha, která patří k psychiatrovi

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Stýská se vám po filmech s hvězdičkou?

Stýská se vám po filmech s hvězdičkou?