Potvrzuji, že tato hra je nejenže skvěle vypadající, ale také s perfektní hratelností, je opravdu škoda, že je takto krátká základní kampaň. Koupil jsem jí na ubuntu software center, když se otevřela přes humble - v humble byly ostatní co se mi nelíbili. Jina hra má pak ještě další módy a nějaké extra. Škoda, je že přes inteláckou nefunguje, je potřeba nvidia nebo ati.
Hral jsem ji teda na Windows, koupenou ze Steamu, je rozhodne velmi zabavna, a osobne bych ji tipoval na rozhodne vic nez 5 hodin dlouhou, aspon pokud se clovek nesnazi tu misi jenom prolezt s odrenyma usima.
Co se tyce planovani trasy, moznosti jsou podle mne vyrazne vetsi, nez v clanku zminene, dobre naplanovana trasa je kriticky dulezita. Trasu lze menit i v prubehu mise, casto se mi napr. stavalo, ze jsem nejakou ulici projizdel vickrat proto, ze z ni raketomety dosahly na vzdalene veze, ktere mely mensi dostrel, nebo byly otocene jinym smerem. Konvoj nelze zastavit, jede porad dal, a nelze ho otocit o 180 stupnu, jen na krizovatkach jet rovne nebo zatocit do nejake odbocky.
Stejne dulezity je mix jednotek a jejich upgrady v prubehu mise, ktere vyrazne ovlivnuji jejich vykonnost.
Rozhodne to bylo velke oziveni co se tyce tower defense her, skoda, ze nebyl nejaky datadisk nebo alespon dalsi mapy.
Když na Linuxu není hra, je to špatně, protože "hry jsou základ".
Když se na Linuxu objeví hra napsaná nezávislými vývojáři, je to špatně, protože tam chybí všechny ty cool efekty a výbuchy nejsou úplně dokonale animované.
Když se objeví port komerční hry, je to špatně, protože je to na Linuxu a "to dá rozum, že na Linuxu se nehraje a vůbec, je to naho.no".
Když největší online distributor ohlásí podporu Linuxu a portaci svých her, je to také špatně, protože je to na Linuxu a "to je přece jasné, že je to blbost".
Když se objeví další docela pěkná hra, která vedle Windows běží i na mobilních telefonech (mimochodem s procesory a GPU tak výkonnými až si člověk říká jaká je to v mobilu ptákovina), je to zase špatně, protože ta hra běží i na mobilech.
Jděte se bodnout. Proč máte potřebu se k tomu vůbec vyjadřovat?
Stáhnul jsem si Anomaly: Warzone Earth Demo ze Steamu. Není to vyloženě špatná hra, ale také to není nic zvláštního. Taková jednoduchá hříčka, oproti World of Goo nebo Portalu mi to přijde slabé. Jestli je tohle "jedna z nejlépe vypadajících her na operační systém Linux", tak je to dost slabota. Dobře vypadající hra je pro mě třeba GTA IV, Crysis 2 nebo Max Payne 3.
My si možná nerozumíme. Já netvrdím, že je špatně, že vydali Anomaly: Warzone Earth pro Linux. Jenom tvrdím, že jestli je tohle jedna z nejlépe vypadajících her pro Linux, tak je to s těmi hrami na Linuxu dost mizerné.
Pokud vydají Crysis 2 pro Linux, bude to v tu dobu už stará hra. Crytek by samozřejmě mohl vydat CryEngine pro Linux, ale asi vědí, že se jim to nevyplatí. Totéž nakonec prohlásil i John Carmack z id Software.
http://www.root.cz/zpravicky/john-carmack-o-hrach-na-linuxu/
Podle mě se toho času áčkové hry nevyplatí vydávat pro Linux, a tohle přesvědčení sdílí i řada vydavatelů (mimochodem nejen her). Pokud by se Linux výrazně víc prosadil, může to dávat smysl. Historie tomu zatím nenasvědčuje. Po více než dvaceti letech trvání projektu Linux se mu pořád nedaří odlepit od jednoho procenta desktopu, taková jsou fakta. A tisíce dister vydávaných každých pár měsíců v nových verzích tomu podle mě nepomáhají. Kvalitní SW potřebuje pečlivé plánování, design a testování, ne nekonečnou řadu beta verzí. A to vše zase vyžaduje spoustu práce, kterou jaksi nemá kdo platit, když za Linux neplatí uživatelé. RMS má sice pravdu, že nejlepší sex je zdarma, ale o rohlících, autech ani SW si to nemyslím.
Můžete nesouhlasit, ale když se zamyslíte, co způsobuje neúspěch Linuxu u uživatelů, tak to podle mě musíte vidět podobně.
Další možností pro Valve je vydat vlastní konzoli na Linuxu. Jenže trh s konzolemi je nacpaný silnými hráči, a neumím si představit, jak by se společnost Valve chtěla odlišit a prosadit (nemluvě o ochraně proti kopírování, na které vydavatelé her trvají a asi budou trvat i dále). Nakonec i prosazení XBoxu na trhu vyšlo na obrovské peníze, a to byla situace na trhu konzolí proti dnešku ještě jednoduchá. Problémy se vstupem na zaplněný trh můžete vidět i na příkladu Windows Phone, do jehož vývoje a marketingu se investují řadově vyšší částky.
Distribucí určitě nejsou tisíce, ale ano - v tomto souhlasím. Ta roztříštěnost a příliš časté vydávání nových verzí, to je opravdu stupidní a je to příčinou poměrně malého podílu na desktopu.
Co se týče kvality, tu považuji u seriózních dister jako třeba stabilní větev Debianu, CentOS(RHEL), SLE, ale i OpenSUSE(tady cca vždy půl roku od vydání nové verze) za přinejmenším srovnatelnou s čímkoliv od Microsoftu. Navíc je to vpodstatě Unix, takže jako bonus mám řadu dalších výhod.
Myslím, že blbci Valve nevedou a že přinejmenším celou věc důkladně zvážili. Řada lidí skutečně nemá žádný důvod být přisátá na Microsoftu už třeba proto, že nepotřebují na Windows závislý speciální software. Ve chvíli, kdy budou na jiné dostupné platformě k dispozici hry, které znají odjinud a uslyší o tom v reklamě firmy jako je Valve, bude u mnohých proražena "energetická bariéra". Chápu, že jako zasloužilému vyznamenanému propagátorovi MS se vám to nelíbí, ale pravděpodobnost je slušná. Nelze samozřejmě čekat 80% apod., ale podíl může narůst o pěkných pár procent.
Microsoft teď svůj boj přenese do jiné roviny - bude se snažit znesnadnit instalaci "cizího" OS na hardware. Předpokládám, že brzy absolovujete PR školení, jak tyto sv.ňárničky zdůvodňovat.
Možná máte pravdu, DistroWatch eviduje "jen" 693 dister :)
http://distrowatch.com/search.php?ostype=Linux&category=All&origin=All&basedon=All¬basedon=None&desktop=All&architecture=All&status=All
Otázkou je, jak kvalitu SW chcete hodnotit. Pokud hledáte UNIX ve stylu osmdesátých let, Linux vám může vyhovovat. Totéž pokud potřebujete funkcionalitu kterou má prakticky každý OS, a zároveň jsou pro vás prvořadé nízké náklady. Pokud ale hledáte OS s moderní architekturou, kvalitním uživatelským interfacem, rozsáhlým API, kvalitními vývojovými nástroji, dobrou dokumentací a hromadou komponent pro vývoj aplikací, širokou základnou aplikací pro business i zábavu atd., tak Linux jasně propadá. BTW kdo má rád UNIXy, může si na Windows nainstalovat POSIX-compliant Services for UNIX.
Záměr Valve není z veřejných zdrojů úplně jasný, ale je krajně nepravděpodobné, že by z Linuxu získali tolik tržeb, kolik mají na Windows. O výsledcích si můžeme popovídat za rok, za dva. Předpokládané problémy? Nízké rozšíření Linuxu, malá ochota uživatelů platit za SW, absence ochrany proti kopírování, (ne)kvalita driverů, roztříštěnost distribucí, náklady na podporu, problémy s ochranou proti kopírování, náklady na portaci... Jistě byste i vy dokázal seznam rozšířit. Na prolamování bariér bych to fakt neviděl. Ale třeba Valve překvapí.
MS se nutně musí orientovat na věci, za které jsou zákazníci ochotni zaplatit. Zvlášť v situaci, kdy konkurence nabízí produkty zdarma. Jinými slovy musí zůstat na špici. Podpora nových technologií takovým způsobem, aby je mohlo snadno používat co největší procento populace. V současné době se snaží prosadit "post-PC", tedy kombinaci tabletů a notebooků. Sám jsem zvědavý, jestli to vyjde.
Pro srovnání se koukněte například na Adobe. Je to leader v oblasti desktop publishingu, a produkty zdarma mu prakticky neberou tržby, protože Adobe umí nabídnout daleko víc. Podobně Microsoftu na desktopu nemůže konkurovat Linux, protože kvalita (užitné vlastnosti) Windows jsou někde úplně jinde.
Linux je jediny moderni OS, ktery prisel s novym kernelem, nekolikrat predelal X-server a ted dela uplne novy system.
Vse je dokumentovano a vyvojove nastroje ma spickove a hlavne funkcni.
Windows je predelana OS/2 a podle toho taky vypada, je to nove GIU na starych zakladech, vi to i M$ a jejich novy OS je dokonce zalozeny na UNIX zakladech, jen je porad rana alfa, ale ted uz pripravuji GUI a API proto, aby slo prevezt, takze kdo vi.
Kazdopadne win32api je slozita vec, je to nekolik nekomp. api a ted se snazi tlacit pomaly .NET a C#, Python.NET etc. dokumentace neexistuje, jen pro jednoduche veci, naopak API taji a nedavaji includy zdaleka pro vse ... takze windows rozhodne open neni, nema moderni nastroje, tak leda nove, hezke a pomale a k tomu nema dobrou dokumentaci a ani moznost si veci zjistit sam.
To si asi s něčím pletete. Linux je od začátku přepis starých komerčních volání, s monolitickým kernelem a Big Kernel Lockem, což je design tak ze sedmdesátých letech. X11 je příšerná technologie, s mizerným výkonem lokálně i po síti, slepená z prastarého protokolu a hromady volitelných extensions, často bez pořádné dokumentace.
Windows NT nemají s OS/2 prakticky nic společné. GUI je trochu podobné, ale kernel je stavěný úplně jinak (modifikovaný mikrokernel, subsystémy včetně POSIXu a OS/2, portabilita).
Který OS od MS je založený na unixových základech? FYI MS svého času produkoval Xenix, tehdy nejrozšířenější UNIX pro Intel x86, ale namísto jeho rozvoje raději napsal Windows NT. Řada myšlenek v NT pochopitelně vychází z Multicsu, UNIXu, VMS a dalších systémů, protože jde o obecně uznávaná řešení. Kdybyste do kernelu Windows trochu viděl, věděl byste, že je to technicky minimálně jeden z nejlepších kernelů na trhu.
Win32 API je pochopitelně složité, ovšem nikoliv ve srovnání například s X11 :). Dokumentace Win32 i .NET Frameworku pochopitelně existuje, včetně hromady příkladů, tutorialů, a levných školení dostupných po celém světě. Jde zřejmě o nejkvalitnější dokumentaci v oboru.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/hh447209(v=vs.85).aspx
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/vstudio/gg145045.aspx
Řada věcí samozřejmě dokumentovaná není, protože to nejsou veřejná rozhraní. Jsou to funkce pro interní použití. Když takové rozhraní použijete, vaše aplikace nemusí v další verzi fungovat, protože tam to rozhraní vůbec nemusí být.
Ano je to tak, vetsina lidi M$ nesnasi, a na linux klidne prejdou, nad to ma velve moznost vzit treba fedoru, ci ubuntu a modifikovat si jej k obrazu svemu etc.
Znam noho grafiku, kteri nechteji utracet za MAC a kdyby byl Adobe CS* pro Linux na nepremysli ani minutu, pak by samozrejme vysel asi i Loghtroom, CaptiveOne mozna i Nikon CaptureNX ... a mame zadelano.
Linux je vykonny a stabilni OS, ma sve vyhody a temer zadnou nevyhodu, je jednoduchy a funkcni, kdyz se prosadi novy graf system, OpenGL jiz nebude nic brzdit a linux bude plne pripraven, ne ze by jiz ted nebyl rychly, uzavrene ovladace po vylazeni sly s vykonem slusne nahoru, ale z novym graf. systemem pujdou jeste vys, tedy asi porazi windows, ktere akceleraci brzdi taktez.
Věřím jen takovým statistikám, které si sám zfalšuji. Jste tak hloupý nebo tak tajemný, že tu statistickou hloupost o podílu linuxu na desktopu (komu něco říká metodika sběru dat, ví) s klidem použijete jako argument? Bez her se na svém Archu klidně obejdu, žere to jen čas. Ale že by uživatelé linuxu nebyli rádi za kvalitní PC hry, to vyvrací už jen množství Wine experimentů.
Jaká statistická hloupost? Uživatele Linuxu, a nakonec ani pirátských kopií jiných OS, není možné počítat podle prodaných kusů.
Tržní podíl se týká buď tržeb nebo kusů. Vzhledem k tomu, že desktopová distra jsou většinou zdarma, nemá smysl se bavit o tržním podílu Linuxu v tržbách (aneb kde nic není, ani smrt nebere). Ohledně tržního podílu v kusech si lze udělat zřejmě nejlepší představu právě ze statistik klientů webových serverů, pokud možno z velkého a reprezentativního vzorku. Jestli víte o lepší metodě, rád se přiučím.
Vůbec nepochybuji o tom, že by při nejmenším někteří uživatelé Linuxu kvalitní hry uvítali. Podobně by uvítali i dostupnost mnoha dalších aplikací. Nicméně otázka nezní zda by to pár lidí uvítalo, ale zda by se to vyplatilo producentům.
Kdyz vydaji dalsi konzoli, tak ona bude umet slouzit i jako domaci mult. centrum, daji tam DVB-T kartu ktera dnes stoji 5$ a umozni nahravat, nad to linux umi nahravat vsechny programy z multiplexu a ne jen jeden, jak to umi vetsina ostatnich, tedy pro CR by vetsinou stacily jen 3 karty a nahrajete vsechny programy ;-)
Umoznovalo by to dale prohlizet int. vcetne FLASHe, rychle, java,IM, sip_telefon, prohlizeni dokumentu, kdyz tak i editace, dokonce by to mohlo slouzit i jako NAS, prehraje to vsechny formaty, umi to in. radio ....
Do toho bezne komponenty, vymena levneho HW z bezneho obchodu, SW update bez potreby menit HW, upgrade HW casem, udelaji seznam HW co podporuji, nemusi byt nikterak velky, ale reknou, kupte si tuhle a tuhle grafarnu a clovek za 3 roky upgraduje kartu a ma vystarano ;-))
Proste vse, co bezna konzole neumi ;-)