A tohle souvisí s Arch Linuxem jak? Kromě toho že se balíčky instalují z jeho zdrojů (vlastně ani ne přes pacman) a celé to na něm běží? To už mohl autor použít pro tento článek třeba Debian, rozdíl by nulový. Neměl by se článek spíš jmenovat "JWM: klávesové zkratky, spouštění a autostart aplikací"?
hele jo, ten týpek se tu snaží psát články. začal od instalace, dostal se teďka sem. jestli že seš zběhlej v Archu, ber to tak, že se sem tam dozvíš něco co si třeba nevěděl. jestli se ti ale něco nezdá, tak to prostě třeba nečti. každej tu chytrákuje, že todle, todle a todle špatně ... pícháš tu klackem do autora, kterej se tu fakt snaží. když se ti to nelíbí a nesouhlasíš s tím, napiš si vlastní seroš, nikdo ti nebrání... předpokládám ale, že takovej hnidopich jako ty akorát rozjíždí flamewar.
Pánové, částečně bych s vám mohl i souhlasit, kdyby tu ale nebylo pár ALE:
- na začátku seriálu bylo jasně deklarováno, že cílem je desktopový systém s funkčním a nějak přizpůsobeným prostředím
- bylo také jasně deklarováno, že je vše zaměřeno na starší a tím pádem slabší stroje a tam asi nemá smysl se bavit o použití Gnome nebo KDE, které asi mají hlasů v repu mnohem víc
- od kdy by se nemohlo/nemělo/nesmělo psát o okrajových věcech?
- klávesové zkratky a další způsooby spouštění aplikací (díl není jenom o klávesových zkratkách) prostě ke každému WM nebo DE neodmyslitelně patří bez ohledu na jeho komplexnost čo naopak lehkost
Já bych očekával, že v seriálu, který se jmenuje „Arch Linux“, budou vycházet články o Arch Linuxu. Dnešní článek není o Arch Linuxu, ale o JWM, které je shodou okolností nainstalované v Archu.
Očekával bych, že se dozvím, jak se pracuje s balíčky (vyhledávání, instalace, neoficiální repozitory, vytváření vlastních balíčků), jaký výchozí správce služeb používá Arch a jak se s ním typicky pracuje, jaké se v Archu používají konvence pro umístění souborů, jak se typicky řeší případy, kdy mám software, který není v repozitory, případně potřebuji nějakou upravenou verzi. Také bych rád věděl, co se třeba v Archu dělá snáze než v jiných distribucích, nebo které postupy z jiných distribucí jsou považovány v Archu za zlozvyky a řeší se jinak.
Většina lidí na Rootu asi má zkušenosti s jinými linuxovými distribucemi, ale když se budou snažit k Archu chovat jako k Fedoře nebo Gentoo, zjistí nejspíš, že Arch je špatná Fedora nebo Gentoo. A bude jim dlouho trvat, než přijdou na to, v čem je Arch lepší, a co v něm mají dělat jinak. Tohle jsou věci, které se uživatel naučí během několika let používání – a je fajn, když se to nejdůležitější může dozvědět od někoho, kdo ten systém už nějakou dobu používá, tímhle si prošel a ví, jak o Archu přemýšlet.
Instalace a konfigurace linuxu krok za krokem na slabý počítač, kde se jako desktopové prostředí použije JWM, je také legitimní téma pro seriál, ale je to něco jiného, než seriál o Archu. Jako seriál o Archu už jsem tenhle seriál vzdal, jako seriál o lehkém desktopu založeném na JWM pro starý počítač by mne to třeba i zajímalo – i když bych rád nejprve věděl, jaký bude výsledek, a jestli výsledek bude použitelný třeba pro babičku na starší notebook, aby to mohla používat „na internet“.
Souhlas, otevrel jsem tento clanek, protoze jsem prave zacal s Manjaro Linuxem, ktery na Archu stavi a zajimalo me, dozvedet se neco o Archu, ale v clanku se o nem nepise nic. Clanek pritom neni spatny a sdeluje zajimave informace, ktere treba ja znam, ale jinym se mohou hodit. Proc se to ale jmenuje Arch linux: ... mi take neni jasne.
Ono je docela těžké naplnit všechna očekávání zvlášť tehdy, kdy je seriál dost přesně zaměřen. Co se ale týká některých připomínek:
- už v prvním dílu bylo celkem podrobně rozebráno, jaké jsou výhody a nevýhody Archu včetně popisu možných uživatelů a vhodnosti Archu pro jednotlivé skupiny
- základní práce s balíčky (pacman) byla také popsána. Bylo doplněno i o "ruční" instalaci z AUR a jedna z možností jak to dělat automaticky (packer)
- další možnosti správy balíčků včetně grafických frontendů budou v některém z příštích dílů
- tvorbu vlastních balíčků a vše co s tím souvisí, jsem nikdy nedělal, nezkoušel a nemám v úmyslu v tomto seriálu zkoušet. Pokud by ale někdo zpracoval nějaký kus textu nebo celý díl, určitě by se to dalo někam vhodně přiřadit
- k distru pro babičku se taky dostaneme, protože zanedlouho vyjdou další díly, které budou představovat (podle mého názoru) pro takovou variantu mnohem lepší a jednodušší možnosti, než je samotný Arch
Ono je docela těžké naplnit všechna očekávání
Jistě. Ale je snadné nenaplnit žádná očekávání – stačí článek o JWM prezentovat jako součást seriálu o Archu. Čtenáři, které zajímá Arch a nic se o něm v článku nedozví, jsou zklamaní, a čtenáři, které zajímá JWM, jsou zklamaní, protože článek nenajdou a myslí si, že se o něm na Rootu nepíše.
Připadalo mi škoda, že článek je sice dobrý a pravděpodobně by si našel spokojené čtenáře, ale zbytečně zklamává očekávání. Přitom by pravděpodobně stačilo jenom změnit nadpisy jednotlivých dílů, aby k takovému zklamání nedocházelo. Třeba Pavel Tišnovský tu má „nekonečný“ seriál o JVM (Java Virtual Machine) a jazycích na ní běžících – a názvy článků se postupně proměňují podle toho, o čem zrovna píše. Takže v tom celém seriálu jsou minisérie „Pod kapotou JVM“, „Clojure“, „LuaJIT“, „Procesy a správa paměti v JDK“. Kdyby se ty aktuální díly o Clojure jmenovaly „Pohled pod kapotu JVM“ nebo „Programovací jazyk Java a JVM“, čtenáři by také remcali.
pan Jirsák to řekl za mne.
Jinak důvod, proč já používám Archlinux už 11 let je ten, že mám vždy nejnovější verze během několika málo hodin/dnů od vydání, znám přehlednou strukturu nastavení ( /etc + config v home), velmi kvalitní podpora - Wiki + fórum Archlinuxu a samozřejmě pacman a PKGBUILD systém. Neznám nic lepšího, jednoduššího a přehlednějšího. Ale není pro to ty, co neradi něco nastavují (ikdyž už to není, co to bývalo, dřív s tím systémem bylo víc práce ;-) ).
Osobně v práci jsem instaloval LinuxMint místo Archlinuxu, právě proto, že není nikdo (až odejdu), kdo by do ekosystému Linuxu viděl trochu víc, všichni ostatní potřebují klikat na ikonky (pro mě je pro změnu nastavování v konzoli Mintu utrpení, není to tak přehledné a srozumitelné jako u Archlinuxu + spoustu předpotopních verzí :-D ).
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.