Vlákno názorů k článku Architektura mikrořadičů s jádry ARM Cortex-M3 od Yenya - Děkuji za sérii článků, je to zajímavé. Už...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 10. 2015 16:26

    Yenya (neregistrovaný)

    Děkuji za sérii článků, je to zajímavé. Už delší dobu bych si chtěl vyzkoušet něco s nějakým malým ARMem - věci které teď bastlím třeba na ATtiny25 nebo 861a. Ale zatím mám problém, jak se v tomto novém světě zorientovat, výrobců je moc, modelů ještě víc. Potřebuju tedy poradit, jak začít, jaký model zvolit, atd:

    - napájení v rozsahu minimálně 2.7-5 V
    - ručně pájitelné pouzdro (ne QFN, BGA nebo něco podobného)
    - ADC
    - rozumně dostupné v jednotkách kusů aspoň na Farnellu, lépe i v místních obchodech (GES, GME)
    - ne moc velké (pro většinu věcí je 64 pinů overkill)
    - ne moc drahé (ATmega328p stojí přes eBay okolo padesáti korun, tak řekněme do stovky v místním kamenném obchodě?)

    No a potom - jak se to programuje? Předpokládám, že nainstaluju/pře­ložím arm-gcc a binutils, a co potom? Je k tomu něco jako avr-libc, což zajistí základní nástroje typu definice I/O portů, rozložení paměti, funkce pro atomické operace (zákaz přerušení a podobně), ...? Jak se program dostane do MCU - je tam něco jako avrdude? A jaký HW programátor potřebuju?

    Díky,

    -Yenya

  • 15. 10. 2015 21:21

    atarist (neregistrovaný)

    Možná zkus položit tu stejnou otázku pod tím novějším článkem, takhle zpět se moc lidí asi nedívá (když to není na front page roota :-). Ale abych odpověděl:
    existuje několik už hotových destiček, možná je nejlepší začít tam než vymýšlet hned na začátek vlastní zapojení. Osobně bych začal s Arduino Due, což tedy není do stovky, ale trošku víc. V ceně však dostaneš USB interface, IDEčko (pro C) apod. Jak píšeš, knihovny jsou, docela podobné řekl bych, programátor záleží na čipu, ale většinou je to Flash a díky nábojové pumpě to klidně chce jen 5V nebo 3,3V, žádné šílenosti.

  • 19. 10. 2015 10:41

    bitsmith (neregistrovaný)

    Sam som zacinal s STM32F4 Discovery, SPL a em::blocks, momentalne pracujem s STM32F0 Discovery, pricom kod je takmer bez zmien.

    Co sa tyka em::blocks, moja volba bola vysledkom viacerych pokusov s Eclipse, OpenOCD a GDB a dalsie (code::blocks a ine), bolo to v case ked OpenOCD este poriadne nevedel ladit tuto platformu. Prednostou em::blocks je napr. moznost printf() cez debugger a smerovanie prijektu na embedded vyvoj. Nevyhodou je nutnost prevadzkovat Windows.

  • 16. 10. 2015 10:01

    Petr M (neregistrovaný)

    Takhle pro začítek bych šel asi do STM32, vývojový kit je za pusu... Z výrobců asi ST (řada STM32), NXP (řada LPC), TI (řada LM původně od Luminary Micro).

    S 5V nevím nevím, ale ruční pájitelnost dobrá (TQFP, TSSOP).

    Na GES, GM a podobný už jsem rezignoval, co jinde stálo kilo, oni měli za pět. Žádnej obvod mladší cca 5 let jsem u nich neviděl, oni potřebují vydělávat. Není poptávka, není v nabídce. Není v nabídce, bastlíř ho nepoužije a nezveřejní konstrukci. Takže se nevytvoří poptávka. A když to poptá nějaká firma, dají MOQ třeba 1200ks, aby se jim to "vyplatilo"... :Q Takže menší série TME, RS, Farnell.

    Programování, no na STM mám programátor STLink na Discovery, Atmely mají USB bootloader (stačí USB-B konektor a tři odpory) a SAM-BA (pro widle :(), jinak to OpenOCD s FT2232 jistí (a je to i s UARTem pro konzolu). Programování větších potvor s externí RAM a FLASH je trochu divočejší.

    Knihovny a tak, no, rozepisovat to nebudu, když to udělali jiní. http://mcu.cz/search.php?q=Za%C4%8D%C3%ADn%C3%A1me+s+STM32&r=0&s=Hledat&in=&ex=&ep=&be=&t=news&adv=0