AVX-512 na Xeonech Emerald Rapids, VA-API akcelerace pro Chromium

7. 1. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Intel Xeon Sapphire Rapids
Autor: Intel
Intel Xeon Sapphire Rapids
Intel Framebuffer končí, Wine 9.0-rc4 a 17 chyb, VRR v GNOME, Chromium s VA-API na Waylandu, AVX-512 na Xeonech Emerald Rapids: dvojnásobný výkon při stejné spotřebě, nová klávesa MS Copilot pro AI.

Ovladač Intel Framebuffer končí

Jednoduchý framebuffer ovladač Intel FBDEV pro staré integrované grafiky Intel v čipsetech řad i8×x a i9×x to má spočítané. Kód je dlouhodobě neudržován, dělá spousty zatěžujících volání informace o stavu screen_info a jeho funkci daleko lépe a více plní standardní KMS/DRM ovladač i915. 

Uživatelé stařičkých desek s čipsety Intel tak o nic nepřijdou, naopak linuxové jádro se očistí od více než 5 tisíc řádků víceméně zbytečného kódu, který přinášel základní podpory pro grafická jádra v čipsetech Intel 830M, 845G, 852GM, 855GM, 865G, 915G, 915GM, 945G, 945GM, 945GME, 965G a 965GM. S ohledem na pokročilost doby lze spíše očekávat začlenění pro Linux 6.9, než Linux 6.8.

Wine 9.0-rc4 opravuje 17 chyb

Pro projekt Wine platí, že vývojová verze 9.0 je ve fázi feature freeze a už se jen opravují chyby. Těch se od RC3 stihlo 17, přičemž nejstarší má velmi nízké pořadové číslo 4291 a pochází z ledna 2006. Nejrychleji zalátaná chybka 56110 si počkala jen lehce přes 1 týden. 

Mezi hrami s uzavřeným hlášením o chybě najdeme třeba stařičké Need for Speed 3, Civilization 4, Bioshock Infinite a dále třeba opravu často neviditelného kurzoru myši u řady VST pluginů využívaných hudebníky.

Pokračující podpora VRR v GNOME

Vedle očekávaných věcí jako podpora HDR zobrazení je to právě variabilní snímková frekvence, na kterou se v rámci GNOME (tudíž na Waylandu) toužebně čeká. Do týmu se díky dotacím na projekt GNOME přidal další vývojář a nově konstatuje, že [minimálně na jeho stroji] běží VRR na GNOME celkem dobře

Stále jde o experimentální funkcionalitu stavějící na Wayland protokolu presentation-time, kterou je nutno aktivovat ručně, nicméně čím více lidí bude testovat a hlásit chyby, tím dříve může být hotovo. Prozatím se ví o problémech s nízkými obnovovacími frekvencemi u „nethrottlovatelných“ OpenGL aplikací, stutteringu pohybu kurzoru myši když se využívá pasivní aktualizace celoobrazovkových klientů či obecně chybějících střípcích kódu pro podporu VRR v příslušném Wayland protokolu. 

Jak uzavírá Phoronix, tak či onak se očekává, že podporu VRR dostane GNOME ještě letos.

Chrome/Chromium dostává akceleraci videa přes VA-API na Waylandu

Dosud webovému prohlížeči Google Chrome (a Chromium a spol.) chyběla hardwarová akcelerace videa přes rozhraní VA-API na GPU. Do projektu Chromium ale byla v pátek zaslána aktualizace přehazující přehrávání videa z libva-x11 na libva-drm, což umožní zapnout akceleraci přes VA-API na X11 i Waylandu. Podrobnosti v příslušném merge requestu, který už byl do projektu Chromium začleněn.

AVX-512 na Xeonech Emerald Rapids: dvojnásobný výkon při stejné spotřebě

Z éry prvních generací CPU Intel podporujících AVX-512 instrukce – například Core i9–10980XE – se vžila měřeními stále potvrzovaná představa, že u Intel sice narozdíl od AMD umí AVX-512, ale implementace AVX-512 v programech typicky značně zvýší spotřebu CPU, jeho zahřívání a tudíž srazí provozní frekvenci CPU jader a často tak šlo říci, že „nula od nuly pošla“, tedy nárůst díky efektivitě AVX-512 srazila vyšší spotřeba a nutnost běhu na nižších frekvencích.

Pak přišla AMD s aktuálními Ryzeny, které AVX-512 podporují skvěle, prakticky bez významného vlivu na spotřebu a tudíž provozní frekvence. Ale stejně tak tomu nyní je (bude) s Xeony 5. generace Emerald Rapids, napovídá test Phoronixus. Aritmetický průměr testů říká, že s AVX-512 se spotřeba testované platformy s Xeony Emerald Rapids zanedbatelně zvýší (z 583 na 589 W). Dosahované frekvence CPU se s AVX-512 téměř neliší (+1 až +2 °C), stejně tak pracovní frekvence (v průměru klesne s AVX-512 z 3,0 na 2,95GHz), výkon však narůstá na přesně dvojnásobek.

docker + kubernetes školení s dotací tip

Phoronix testoval platformu s dvojicí Xeonů Platinum 8592+, tedy 2×64 CPU / 2×128 HT na Ubuntu 23.10 s jádrem Linux 6.5 za použití kompilátoru GCC 13. V testech absentují typická uživatelská měření, například komprese videa, neb jde o dvojici serverových CPU.

Microsoft vymyslel novou klávesu Copilot pro AI asistenty

Tak jako s příchodem Windows 95 dostaly klávesnice dvě klávesy Start a jednu klávesu pro místní nabídku, příchod AI přinese další takovou inovaci. Microsoft představil novou klávesu, které říká po vzoru své implementace OpenAI/ChatGPT prostě Copilot a které se asi s ohledem na jeho de facto monopol v oblasti desktopových operačních systémů nevyhneme.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.