http://www.iqrf.org/technology/iqmesh
Je to protokol proprietární.
No toto... Komerční články vždycky bývaly označeny.
Každopádně, tohohle guerillovýho marketingu už mám plný zuby. Pěkně doménu .org, aby se zdálo, že za tím stojí nějkaká (nezisková) organizace, podlejzání na školách a na každé akci, kde to jde... A celkem nátlak, aby si to člověk ve svým čase a za svoje prachy vyzkoušel.
U mě se už pomalu dostali na level zelenýho skřeta, co skřehotal něco o sto tabletech týdně. Takže sorry, CC01 to jistí dál...
P.S. Už jsem uvažoval, že bych se tady taky o pár zkušeností podělil, ale asi to ještě odložím. Redakce potřebuje místo na víc reklam... ;)
S IQRF modulem (TR-76DA) jsem se setkal v práci a až na cenu se mi docela líbí. Fajn je, že obsahuje všechno potřebné na jedné destičce - MCU, Tx/Rx čip a anténu. Tenhle konkrétně nemá napěťový regulátor (chodí cca od 2 V) a klidová spotřeba je tak opravdu docela mizivá.
Rád bych se zeptal, jestli máte zkušenost s něčím podobným se stejnými možnostmi (aby stačilo připojit napájení a třeba nějaké I2C senzory a mít hardware hotový) za nižší cenu pro domácí účely. Rád bych si něco zbastlil, ale těch 600-700 Kč za modul je dost.
Díky!
Pro domácí využití typu senzor teploty, vlhkosti atd. je vhodná některá varianta ESP8266. Ceny jsou na Ebay od 50,- Kč. Mohl by vám vadit přenos pouze přes WiFi.
Kolega k tomu něco sepsal: http://www.valachnet.cz/lvanek/diy/iot/index.html
Jen stručně: co 5 minut to vzbudí a pošle krátkou zprávu na vlastní aplikační server. Druhý kolega to zase posílá na ThingSpeak.com (https://thingspeak.com/channels/107117).
Petře M, souhlasím do puntíku s tvou analýzou článku jako špatně skrytého PR na HW, který skrz cenu není vhodný na bastlení a nemá ani podporu pod svobodným SW. Upozorňoval jsem na to Petra K už před vydáním článku, takže usuzuji, že ho redakce byla nucena vydat jen proto, že neměla po ruce nic lepšího. Tvoje úvaha, že se NEpodělíš o své zkušenosti, je tedy zcela špatná - čím méně se podělíš, tím více článků podobných dnešnímu tu budeme mít - a naopak.
Tedy prosímtě sedni si ke klávesnici a napiš nám něco ze svých bohatých zkušeností. Těším se na to od chvíle, kdy jsi mi pod mými články upozorňoval, že by se to dalo udělat lépe. Díky.
Tak to není, nikdo nebyl do ničeho nucen. Pravda je, že jsem nad tím dost váhal a ptal jsem se více lidí a z několika stran jsem se dozvěděl, že je to zajímavá věc, navíc vyvinutá v Česku. Pak jsme poměrně dlouho ladili s autorkou podobu, tlačím ji pryč z PR a naopak hodně do techniky. Myslím, že to do rubriky Bastlírna patří a evidentně to tu některé lidi zaujalo. I když to není open hardware, je to zajímavé a může to být pro někoho přínosné.
Jasné, ale IMHO je důležité, aby si Petr M a další lidi od fochu uvědomili, že když napíšou článek, tak ho redakce velmi ráda uveřejní. Nemyslím si, že by Root potřeboval víc prostoru pro články od firem (jak podsouvá Petr M) - naopak si myslím, že čím víc lidí sem bude psát své vlastní bastlicí zkušenosti, tím lepší bude celková úroveň.
Na jednu stranu souhlasím. Na druhou stranu pokud firmy dnes chápou Root jako místo kde chtějí publikovat, pak je tu šance, že může vzniknout oboustranně výhodná spolupráce.
Někteří pochopí, že místo PR článků je lepší vložit trochu úsílí a vlastních produktů do nastartování spolupráce s komunitou. A to se nám může vrátit v článcích s bastličskými zkušenostmi.
Záleží na tom, zda je z článku na první pohled zjevné, jak to je. Pokud se tam otevřeně přizná, že jde o komerční proprietární produkt a vysvětlí, jaký vztah má autor článku k té firmě a co od článku očekává, pak je vše v pořádku. Pokud to jasné není, je to jednoduše lež.
Zda je firma ochotná spolupracovat s komunitou je z hlediska hodnocení článku až druhořadé. Samozřejmě pokud je ochotná navázat spolupráci, poskytnout vzorky atd. je to jedině pozitivní. Zde se přímo nabízí srovnání s ostatními variantami (ať už komerčními nebo ne). Pokud by byla firma ochotná vést takový dialog, byly by to další body navíc v její prospěch.
Přesně tak.
Není problém s článkem, technologie je to zajímavá, byť pro domácí bastlení nejspíše nevyužitelná.
Problém je, že není v úvodu jasně napsáno, že se jedná o článek napsaný v přímé spolupráci s výrobcem.
ČR je malá, *nixová komunita ještě menší, takže každý zná každého - ve výsledku podobný typ marketingu firmě jen uškodí. A ano, týká se to i předstírání neziskovosti prostřednictvím org domény apod. Narazil jsem na IRQF již před pár lety a pamatuji si jen dojem: technologie ok, ale pozadí nějaké zvláštní, nesrozumitelné. Tedy škoda času (mého).
O IQRF už jsem slyšel, ale nezdá se mi že by něco šlo vyvýjet na linuxu
z dokumentace:
The CC5X compiler uses 32 bit processing (console application) and runs on PC compatible machines
using Microsoft Windows.
a ide se také zdá být jen na windows:
http://www.iqrf.org/support/download&kat=36
nechápu, proč to nepodpora linuxu nebyla aspoň zmíněna (jestli jsem něco teda nepřehlédl)
Cena je cca 20 eur, tedy cca 600 Kč za modul. 100 modulů za 60 000 Kč, to jde. V případě odečtu elektroměrů v průměrném bytovém domě, by náklady byly cca 8000 Kč na jeden vchod, což by z nájmu vyčerpalo při návratnosti 3 roky 18 Kč měsíčně na jednu bytovou jednotku. Kdybyste to prodal za cenu 25Kč na byt/měsíc, tak obchodní zisk za 3 roky bude 3024 Kč na jeden vchod bytového domu. Takže abyste se tím uživil, musel byste toto hypotetické řešení prodávat do cca 50-70 bytových vchodů ročně.
Není to špatná technika ale má to svá omezení a chvíli trvá než člověk pochopí všechny důsledky, třeba docela dobré meshování prodlužuje dobu odezvy s každým opakovačem bez ohledu na to zda je opakování nutné nebo ne..
I když musím uznat že za pár let co o IQRF vím tak jdou opravdu kupředu(přesto že mi některé věci stále vadí).
Článek zde v bastlírně na rootu mne překvapil protože na takové to domácí bastlení to podle mne moc není. jednotková cena modulu nic moc. Také cena USB krabičky(viz foro v článku) není úplně malá. Ale ta krabička(nutno vložit modul) umožňuje z jejich SW snadnou místní i vzdálenou konfiguraci, přehrání části fw(DPA/OS/HWP/Custom handler),ladění,sestavení sítě, nebo i přehledné ruční posílání DPA povelů.
Je třeba říci že céčkový překladač je trochu nestandardní a velikost Custom handleru je dost omezená(v počtu instrukcí).Pokud ale budete modul používat hlavně s jeho "nativními" příkazy, nebo úplně bez custom handleru, mělo by to fungovat bez problémů.
Upozorním také, že je třeba si dávat pozor na využití frekvenčního pásma(v jednom z pdf je snad jen jedna krátká větička!). Moduly fungují v režimu kdy před vysíláním nekontrolují zda je pásmo volné, při mešování je vše založeno na časovývh slotech, takže je nutno zajistit že nepřekročíte využití daného pásma "ručně", tj zajistit že budete vysílat jen 0.1% -1% času(dle použitého kanálu/frekvence.
Pokud se tedy budete maximální rychlostí neustále dotazovat na stav nějakého zařízení, můžete tím porušovat pravidla rádiového provozu v (nejen) ČR.
V případě hlubšího zájmu doporučím kompletně přečíst manuály, minimálně ty k DPA, OS a samotnému modulu. Hodí se i manuál k procesoru. Některé informace jsou v jiném manuálu než by člověk čekal.
Když ale překousnete tyhle "drobnosti" asi stojí za to si s tím ve škole pohrát a bude to jistě zajímavá zkušenost.
Na takové to domácí bastlení ale nevím,nevím.
Připadá mi to jen jako další klasický "Internet of Shit".
Protokol IQMESH proprietární (místo 6LoWPAN nebo aspoň s přimhouřením oka Z-Wave), o bezpečnosti jsem při zběžném klikání v popisu IQMESH nenašel ani zmínku (a ani tady v DPA Quickstart Guide). Ale aby to bylo ještě lepší, tak je to zatíženo patenty.
Ne, díky opravdu nechci ani profesionálně, ani na bastlení. Protokol pro IoT, který není otevřený a ani v sobě neobsahuje žádnou ochranu před útoky, je v dnešní době naprosto k ničemu. A vzbuzuje to ve mě jen hrůzu z toho, co jsou schopni lidi vypustit do světa a tvrdit o tom, jak je to skvělé.