Dobrý den,
Přiznám se, že tento seriál na root.cz nesleduji. Protože mě ale problematika bezpečnosti v počítačových sítích zajímá, myslel jsem si, že Vaše články budou pro mně tím pravým.
V době, kdy se seriál na serveru objevil, jsem tedy do několika článků nahlédl.
Tehdy jsem byl zděšen zmateností (nestrukturovaným uspořádáním) přehršle informací. Nebyl jsem schopen se zorientovat, čeho se která informace týkala.
Zaujala mne i skoro prázdná diskuse pod články. Kladl jsem si otázku, zda je všem, kdo čtou, vše jasné (a diskusi nepotřebují), či zda jsou zmateni jako já a neví ani na co by se zeptali. V té době mě od sledování seriálu odradily i velice zavádějící bulvární titulky.
Teď jsem cca po roce otevřel další článek seriálu. Jakási strukturovanost se objevila. Přehršel informací zůstal. Prázdná diskuse také. Bulvarizace titulků se trochu zmírnila.
- Na jakou cílovou skupinu čtenářů seriál míří?
- Jakou úroveň jejich znalostí předpokládá?
- K čemu by jim měly v článku získané informace sloužit?
- Nebylo by vhodné téma zpracovat do více okruhů (např. teorie, praxe, aktuální dění, průniky,...)?
- Jak si vysvětlujete praktickou absenci diskuse?
Vysoce hodnotím Vaši snahu se tématem bezpečnosti v našich krásných končinách plných chytrých a zodpovědných lidí zabývat. Jsem rád, že o toto téma projevil zájem právě root.cz, kde předpokládám čtenáře-odborníky, ochotné uvést zde probírané problémy do své praxe. Ale upřímně Vám říkám, že současný způsob podání je pro mne neuchopitelný.
Děkuji za odpovědi,
F. Hacker
Tady s kolegou souhlasim. I ke spatnemu clanku a zpravicce se nekdo vyjadri, tady minimalne. Rikam si, jestli to vubec nekdo cte. Ja mam snahu se obcas na tento serial podivat, ale nikdy jsem z nej neziskal pocit, ze by byl velkym prinosem.
Kdyz bych secetl vsechny odkazovane informace, je to poradny balik dat a mozna to je ten problem. Kdyz mam nejake tema, nemusim k nemu mit 5 odkazu, staci jeden nebo dva, ale dost libi by ocenilo nejake vysvetleni k te problematice (a ne odkaz na mnohastrankovy dokument).
Maly priklad - v clanku je "Většina EU zemí ignoruje zákon o cookies na webech". Proc zde v kratkem odstavci neni zmineno, ceho se ten zakon tyka? Proc ho podporuje jen nekdo. Co u nas v CR.
Pro autora by to bylo vice prace, pridal by k nim nejake informace a obcas i vlastni nazor (a myslim, ze by asi mel co rict). Nemuselo by se probrat tolik temat, odkazu by byla treba 1/4, ale asi by to bylo prinosnejsi nez tento stav.
Jak se zdá, zabloudili sem čtenáři-nováčkové. Pro jejich orientaci:
- předpokládám, že ti co chtějí tyto problematiky opravdu sledovat, dokáží si v angličtině přečíst odkazovaný článek, ono to ani nijak nejde - právě pro velký objem přicházejících informací.
- Bezpečnostní střípky jsou jakýmsi můstkem, který si klade za cíl ukázat, kde hledat nové informace. Obdobně třeba fungují odborné referativní časopisy v matematice, fyzice, chemii a dalších oborech. Samozřejmě počítačová bezpečnost má svá specifika, situace je zde trochu jiná, je více zaměřená na praxi, nové věci se neobjevují jen jako odborné studie.
- O čtenáře se střípky bát nemusí, vychází již sedmým rokem (například Crypto-News, ze kterých vychází, mají v průměru denně přes dva tisíce čtenářů - http://www.crypto-world.info/stats/ ).
- Co se týká diskuze, záleží jen na čtenářích, i když často je lepší, když se čtenář se svým názorem ozve především u originálního článku.
Čtu Bezpečnostní střípky již několik let. Chápejte je jen jako seznam odkazů, z nichž většina nestojí za navštívení a překlad. Bez překládání nemají hodnotu téměř žádnou, navíc pozor, ne všechny zde uvedené překlady jsou správné.
Tyto odkazy navíc často slouží jen jako jakýsi další první stupeň zdroje informací.
Mám díky těmto odkazům zejména více znalostí, používám nástroje které jsem dříve neznal, vím o chybách a ohroženích které jinde (v danou chvíli) nezmiňují,...
Kdybych tyto zprávičky a linky měl sám pro sebe filtrovat, tak by vždy zůstalo do pěti odkazů, často také žádný, ale i tak se zde čas od času objeví perla která zůstane před zbytkem českého Internetu ukryta/přehlédnuta ještě několik let.
Na Střípky se vždy těším a každé pondělí čtu a pootevírám všechny odkazy, které mne zajímají. Přestože jsem zatím nikdy do diskuse nenapsal, je to můj nejoblíbenější seriál na Rootu.
Protože se sledování problematiky docela věnuji, na různé zprávičky vždy narazím už před vydáním tohoto článku. Pokud však nemám přes týden moc čas, moc Střípky ocením, protože jsou nejucelenějším přehledem problematiky, který znám.
Co se strukturovanosti týče: Lépe to snad strukturovat ani nejde. Při moc velkém množství omáčky je to nevýživné. Většina odkazovaných článků stejně předpokládá jisté schopnosti - číst anglický text, rychle třídit a vyhledávat informace v textu. Takovýto hypertextový seznam nadpisů je nejideálnějším informačním zdrojem.
Obyčejný člověk, kterého bezpečnost nezajímá, si tu asi nic zajímavého stejně nenajde i kdyby tu nějaká "omáčka" byla.
Tímto děkuji autorovi za dobrou práci!
Argumentace soudce v případě e-krádeže: banka vs. okradená firma je velice zvláštní, protože Vzhledem k množícím se dotazům sepsal FFIEC ještě odpovědi na nejčastěji kladené otázky a 15. srpna 2006 je uvolnil v podobě FAQ. Oba dokumenty mají jen několik málo stran a jsou psány jednoduchou a srozumitelnou angličtinou, takže doporučuji si je přečíst. Například se zde uvádí, co je to vícefaktorová autentizace:
„By definition true multifactor authentication requires the use of solutions from two or more of the three categories of factors. Using multiple solutions from the same category at different points in the process may be part of a layered security or other compensating control approach, but it would not constitute multifactor authentication.“
Více k tomuto tématu zde: http://www.cleverandsmart.cz/autentizace-v-internetovem-bankovnictvi/