Zatimco Intel prestal prodavat reseni typu NUC, v Asii (s mnohem vetsim poctem obyvatel a stoupajici zivottni urovni) jsou mini PC ted velmi popularni a zacinaji se prosazovat i pro levny /entry-level/ gaming. Celosvetove pak stoupa i trend hernich NTB.
Jak do tech NUC, tak do hernich NTB jsou tohle idealni (i usporne) procesory.
Dalsi for je v tom OEM, v Asii totiz umi NUC s AMD 7840HS, 16GB RAM, 512 GB vnme ssd a Win11 Pro dostat pod 600 eur s dani i dopravou do EU.
Obdobne posledni asijsky herni NTB s AMD integrovanou grafikou (8845HS), 2.5K IPS 165Hz , 32GB RAM a 1TB nvme SSD se drzi kolem 20kkc - v "nejtlustsim" miste ma 12mm.
Asi to nebude zdvořilé, ale ty si posledních 10 let spal, že? Promiň, ale jinak si to neumím vysvětlit.
Řekni mi, jak si student, co se věnuje grafice nebo i běžný student vezme sebou na intr/koleje stolní PC s monitorem, aby si něco zahrál? To ho bude každý týden, když jezdí sem a tam vozit sebou?
Ne člověče, ty si minul snad posledních 10 let vývoje trhu. Teď se podrž, dneska lidi hrajou i na macbooku, dokonce to i funguje, jede na tom Cyberpunk, aniž bys potřeboval herní dělo. Dělá se to přes Game Porting Toolkit - https://www.applegamingwiki.com/wiki/Game_Porting_Toolkit
Je to stejný postup, jako využívá Valve pro Steam deck, ale toto je pro MacOS. Lidi prostě nechtějí velké přerostlé PC, to je dominanta nadšenců, dávno ne mainstreamu.
U toho studenta nebo někoho na cestách je to samozřejmě nutné, ale on psal dobrovolně :)
Ne, že by to bylo neobvyklé, ale já když to vždycky vidím - notebook hučí jak piliňáky. Dedikovaná grafika typicky throttluje, nebo je to nějaký hlučný herní ntb se zdrojem jak cihla. :)
Osobně bych to bral, až kdyby nebyly jiné možnosti.
To samozřejmě jo :), ale pořád mi tahle situace padá do kategorie z nouze ctnost. Já samozřejmě nerozporuju, když někdo nemá jinou možnost. Já bych to vždycky za sebe cílil na PC s velkým monitorem a normální klávesnicí. Notebook mám samozřejmě taky, ale právě protože s ním cestuju, tak ho chci co nejlehčí - v podstatě na tom píšu, vzdáleně se připojuju a občas build.
Ale pokud bych nutně potřeboval odpovídající parametry na hraní a mobilní grafiku (nějaké 3D věci, rendery, vizualizace atp), tak by mi to nutně vyšlo na velkého hučáka :)
A platí to i pro ty Apple Silicon Macbooky, zrovna nedávno jsme to řešili s kamarádem, co má čerstvý M3 MBP, které jsou normálně fakt tiché. Rozjížděl na něm právě zmíněný Cyberpunk. Rozběhal to, ale říkal, že poprvé slyšel jet větráky na plno, a to na tom běžně renderuje, exportuje audio projekty, kdy se to CPU taky úplně nefláká.
Kazdy normalni student jezdi na z koleji domu tak 1x mesicne, aby si nechal doma vyprat, takze to PC nema doma, ale prave na tech kolejich.
Proti tomu na intrech typicky nesmis do zasuvky legalne pripojit ani nabijecku na telefon, a kdyz te s tim nekdo chyti, tak mas nejaky podminecny vylouceni jisty. Videl sem i opatreni na tema v zasuvce funguje jen lampicka, a cokoli nad 100mA shodi jistic. Ne ze by si s tim, predevsim prumyslovaci nedokazali poradit, ale ...
BTW: Tu nabijecku nesmis legalne zapojit ani v praci. Pokud totiz nemas papir od zamestnavatele, ze ti to schvaluje, a nemas na tu nabijecku revizi, tak porusujes zakon jak ty, tak zamestnavatel.
U Blenderu mě neskutrečně štve, že s verzí 3.0 zařízli renderování přes OpenCl, které se na Linuxu používalo pro AMD grafické karty.
Nejdřív slibovali, že renderování v Linuxu brzy dořeší a zatím funguje LTS verze 2.9, pak prostě ukončili podporu i té LTS verzi a teď se tváří, že když nejnovější AMD karty na linuxu už fungují, tak není co řešit.
Docela zklamání z přístupu buď používejte letitou nepodporovanou verzi nebo vyhoďte jinak vyhovující grafickou kartu a kupte si novou. :-(
Na webu https://docs.blender.org/manual/en/latest/render/cycles/gpu_rendering.html píšou:
"HIP is supported on Windows and Linux and requires a AMD graphics card with the Vega architecture or newer."
Jelikož mám RX570, tak zřejmě smůla. Kartu jsem kupoval v 2020 přímo kvůli Blenderu a nic nenaznačovalo, že tohle provedou. Tušit to, mohl jsem vzít Nvidii.
Blender 2.93.18 pro mě zůstává poslední funkční verze. :-(
nezkoumal sem, ale nemuze pomoci tohle? nevidim tam jake jsou podporovane AMD GPU, ale ma to s AMD GPU se pro applikaci tvarit jako ze ma dostupnou CUDA takze by Blender asi mohl pouzit CUDA rutiny na AMD GPU?
https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/zluda-nahrada-cuda-na-amd-rocm