Brainparty si můžete stáhnout z domovské stránky v archivu velkém okolo 39 MB, přičemž archiv je tak velký hlavně díky hudbě, která není podle mého názoru špatná. Hra je pod GPL a na oficiálních stránkách si ji můžete stáhnout jen jako zdrojový kód. Pro kompilaci stačí v adresáři hry spustit příkaz „make“ a pak stačí spustit binárku „brainparty“.
Hra je ve skutečnosti sérií miniher, kterých je ve hře okolo 36. Hra byla vytvořena jako placená aplikace pro iPhone, přičemž jediný rozdíl je v tom, že verze pro iPhone má o jednu minihru navíc (autor ji odebral protože je závislá na akcelerometru) a stojí 0,99 amerických dolarů. To, že hra byla původně pro iPhone lze poznat také podle menšího rozlišení a ovládání, které je uzpůsobené pro prsty.
Minihry jsou vskutku rozmanité – od jednoduchých her typu „seřaď tři diamanty vedle sebe“ přes složitější hry, ve kterých je potřeba pracovat s logikou vět, až po trénování rychlého počítání jednoduchých příkladů, což vyžaduje ve skutečnosti mnohem větší koncentraci, než se zdá. Bohužel, hra je pouze v angličtině, což trochu brání některým lidem hrát všechny minihry, protože pro většinu je angličtina povinná -ať už na přečtení návodu, nebo například pro minihru Symbolic Logic. To se dá naštěstí vyřešit malým zásahem do zdrojových kódů (ke kterému nepotřebujete skoro žádné znalosti programování).
V Brainparty jsou dva způsoby hraní, přičemž v obou dvou jsou vám za každou minihru udělovány známky jako v amerických školách – tedy hodnocení pomocí písmen, přičemž A je jednička a F je známka o bod níž než Pět (dá se říci, že je to šestka, ale to v naší zemi vyzní docela podivně) a ještě jste ohodnoceni medailí.
První ze způsobů hraní je režim, ve kterém děláte test, což je série pěti náhodných miniher, ve které se z vašich úspěchů vypočítá „hmotnost mozku“(v každé minihře je maximální hmotnost mozku 500 g a výsledek je jednoduše sečtení všech hmotností) a napíše se, jaké povolání či jaký člověk má takovou hmotnost mozku, přičemž nejnižší je „Fast Food Assistant“ a nejvyšší je „Albert Einstein“. Druhý režim je trénování jednotlivých miniher, které si ale nejdříve musíte odemknout v Testovacím režimu tak, že si je prostě alespoň jednou zahrajete.
Hra pak vaše průměry z testů vypisuje do grafů a ukládá si vaší nejvyšší dosaženou „hmotnost mozku“, kterou můžete společně s grafem nalézt v menu „Results“. Graf mě velmi často přinutil zahrát si další test, abych zvýšil vlastní skóre. Jeden test trvá většinou maximálně sedm minut, a tak je Brainparty jednoduchá hra na zahnání krátké chvíle.
Grafika hry není celkově špatná, v některých hrách trochu pokulhává, ale celkově ji hodnotím kladně, díky tomu, že na většině místech vypadá dobře.
Hodnocení:
Plusy: Jednoduchost, pobaví skoro každého, krátká doba hraní.
Mínusy: Chybí možnost dalších jazyků.
Verdikt: Zábavná hra, která stojí alespoň za vyzkoušení.