Hlavní navigace

Canonical ve ztrátě: pohled do účetnictví tvůrce Ubuntu

Roman Bořánek

Společnost Canonical patří mezi linuxové stálice, už deset let se stará o populární distribucí Ubuntu. Její zakladatel Mark Shuttleworth naznačil, že možná bude následovat Red Hat a další a také vstoupí na burzu. Na čem britská firma vydělává? A má vůbec šanci oslovit investory, kterým jde o zisk?

Než se pustíme do spekulací nad budoucností společnosti Canonical, musíme nahlédnout do její minulosti. Na jaře roku 2004 ji založil jihoafrický milionář Mark Shuttleworth. Canonical měl sloužit jako zázemí pro nově vznikající distribuci Ubuntu, jejíž vznik také Shuttleworth inicioval. Od počátku šlo o klasickou soukromou firmu, nikoliv neziskovou organizaci, jak bývá ve světě open source často zvykem.

Shuttleworth přesto od Canonicalu zisk neočekával, naopak do něj pravidelně lil další peníze. Později sice proběhly i pokusy o financování skrze Ubuntu Foundation, nicméně přímé zapojení Canonicalu se ukázalo být jako efektivnější. Svou úlohu firma zastává úspěšně. Postupně rozšiřuje své pole působnosti, nicméně všechny aktivity se točí kolem Ubuntu.

Ubuntu je uvolněno jako svobodný software, tudíž zdrojové kódy jsou volně k dispozici. Ke čtení, úpravě i redistribuci. Nelze tedy říct, že by Canonical vlastnil software – linuxovou distribuci. Canonical však vlastní ochranou známku Ubuntu a několik dalších, které nelze bez jeho svolení použít. Teoreticky tedy nic nebrání tomu, aby kdokoliv Ubuntu pod jiným názvem forknul a vytvořil protestní alternativu.

Přestože bývá Canonical mnohdy kritizován, ještě se tak ve větším měřítku nestalo. Ubuntu je sice označováno jako komunitní distribuce, pravda je ale taková, že většina významných vývojářů je zaměstnána v Canonicalu. Teoretických možností je celá řada, nicméně dnes se v podstatě Ubuntu rovná Canonical. Bez jeho vedení a podpory by distribuce vypadala jinak. A pravděpodobně by nebyla tak úspěšná.

Koníček za sto miliónů dolarů

Jelikož Canonical není akciovou společností jako např. Red Hat, ale společností s ručeným omezením, nemusí zveřejňovat téměř žádné informace o svém hospodaření. Občas se ale ven něco dostane. Například celkem jistě můžeme říct, že v žádném roce své existence Canonical nevykázal zisk. Naopak, kumulovaná ztráta s nejvyšší pravděpodobností přesáhla sto miliónů dolarů. Pro představu, Shuttleworthovo jmění je odhadováno zhruba na pět set miliónů dolarů.

Pro Shuttlewortha je tedy Ubuntu nejen absolutně, ale i relativně drahý koníček. Otec Ubuntu v roce 2008 prohlásil, že by firma měla být profitabilní nejdéle do pěti let, což se nestalo. Ztráta v posledních letech naopak rostla, což management obhajuje zejména investicemi do vývoje mobilní odnože Ubuntu.

Velkou radost Canonicalu dělá růst cloudového sektoru. Podle Shuttlewortha už je cloudová divize firmy dokonce v zisku. Otázkou je, zda s ní lze z hlediska zisku počítat i do budoucna. Trh cloudových řešení totiž rychle houstne a za rohem číhá cenová válka, se kterou přijde značný pokles marží. Jestliže chce Canonical vydělávat na cloudu, nemůže se bát ani velkých hráčů typu Google či Microsoft a měl by zvyšovat kapacity. Co do kvality služeb a jednoduchosti jejich použití na to má.

Mezi představiteli Canonicalu a vývojáři Ubuntu také panuje očekávání ohledně Ubuntu pro chytré telefony a tablety. Zde ale v úspěch ani při největším optimismu věřit nemůžeme. Trh už si dávno rozdělily firmy Google (Android), Apple (iOS) a Microsoft (Windows), dalších pár systémů jen paběrkuje. O mobilní Ubuntu se sice zajímala řada výrobců v rámci nezávazné poradní skupiny, nicméně později se ho téměř nikdo neujal. Ubuntu Touch dnes nalezneme pouze na dvou telefonech druhořadých výrobců.

Canonical musí dospět, investoři chtějí zisk

Nedávno Shuttleworth prozradil, že zvažuje transformaci svého dítka na veřejně obchodovatelnou společnost. To znamená, že by firma emitovala akcie, které by se obchodovaly na burze. Zkrátka stejně jako to má většina velkých technologických firem. Brzy se logicky objevily posměšky typu: kdo by ty akcie kupoval, když jsou ve ztrátě? To je ale velké zjednodušení komplikované situace.

Investory samozřejmě primárně zajímá zisk, nicméně ten budoucí. Minulý může sloužit jako jedno z rozhodovacích kritérií, ale sám o sobě nikoliv. V historii, zejména té nedávné, nalezneme spoustu příkladů, kdy ztrátové technologické firmy byly při vstupu oceněny na mnoho miliard dolarů. Jedním příkladem za všechny budiž Facebook.

Tolik pro ujasnění, že úspěšný vstup Canonicalu na burzu není sci-fi. Zároveň však musíme dodat, že Canonical určitě není druhý Facebook. Za prvé, klíčovým aktivem Facebooku je masivní množství dat o jeho uživatelích. To Canonical nemá. Za druhé, Facebook je na rozdíl od Canonicalu něco úplně nového. Canonical je prostě jen další IT firma, byť s trochu netradičním stylem podnikání.

Takhle běží Ubuntu MATE na Raspberry Pi 2

Pokud bude chtít firma uspět na burze, bude muset jednoduše víc začít hrát na zisk a ukázat, že to půjde. Zatím Canonical působí spíš jako rozmazlené dítko, které vydělávat nemusí. Jistě, snahy o vydělávání peněz tu jsou, ale jedná se jen spíš o takové pokusy. Když to nevyjde, taťka Shuttleworth rozbije další prasátko. Canonical musí přestat jednat jako neziskovka a činit důležitá, třebaže nepopulární rozhodnutí.

O Ubuntu se bát nemusíme

S největší pravděpodobností se ale nestane, že by se znatelně omezil vývoj Ubuntu nebo by distribuce byla zpoplatněna. Desktopové (resp. serverové) Ubuntu je základem pro všechny další aktivity firmy a musí zůstat široce dostupné. Koneckonců trend v oboru je zřejmý – čím dál více softwaru je zdarma s tím, že se platí za podpůrné či rozšiřující služby. To už pochopil i Microsoft a není vyloučeno, že časem zdarma uvolní i samotný systém Windows.

Pokud by se ale Canonical měl řídit tužbami ziskuchtivých investorů, možná by v některých případech volil jinou cestu. V poslední době firma razí kontroverzní strategii, kdy se částečně vzdaluje od upstreamu. Zmiňme například vývoj vlastního zobrazovacího serveru Mir, jehož přínos oproti nasazení široce očekávaného Waylandu je přinejmenším diskutabilní. Canonical zkrátka někdy jde hlavou proti zdi, s čímž se pojí zvýšené náklady.

Tak jako tak, pokud bude chtít Canonical skutečně vstoupit na burzu a zaujmout racionální investory, musí jim ukázat svůj potenciál. Ten se dosud spíš utápěl v moři pokusů a nejistoty. Desktopové Ubuntu je úspěšné, o tom žádná. Ale ziskový potenciál v něm budeme hledat těžko. Canonical musí najít cesty jak vydělat peníze i bez tatíčka Shuttlewortha v zádech. Cloud vypadá slibně, ale pouze na něj se spoléhat nelze.

Našli jste v článku chybu?

29. 5. 2015 22:53

programator nebo admin fakt nejde koupit NOVEJ laptop za desitku.

29. 5. 2015 8:25

Ivan Nový (neregistrovaný)

Kecáte. Tak v pohodě Ubuntu jede na Lenovu, nebo na mini počítači GIGABYTE. A to bez jakéhokoliv překompilovávání.

DigiZone.cz: ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

ČRo rozšiřuje DAB do Berouna

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum