Znám celou řadu českých uživatelů Linuxu a všichni máme anglickou verzi s podporou češtiny. Sice to nebude reprezentativní vzorek (programátoři, administrátoři a grafici), ale i přesto si troufám oponovat, že "naprostá většina" to v češtině mít nebude. Pro děti/manželku/tchýni čeština dobrá volba bude, ale pro cokoliv jiného je výhodnější mít to ve stejném jazyce, jako je naprostá většina návodů a diskusí na internetu. To předpokládám potvrdí každý, kdo se podle anglického návodu pro cokoliv netriviálního (kupříkladu Blender) pokoušel pracovat na české verzi SW.
Naprosto potvrzuji. Priznam se ze mi dela problem nekterym prekladum v cestine spravne porozumet. V anglictine presne vim o co jde. Proto mam nejen distro na svem NTB (Debian 9) ale dokonce i smartphone (ktery pouzivam bez sim spise jako tablet) v anglictine a dokonce i svou starou Nokii 6020 ktera stale funguje a mam v ni sim a pouzivam ji jako skutecny telefon na telefonovani a nedam na ni dopustit. Proste mi to tak vic sedne a rychleji najdu treba veci v nastaveni. A to jsem prosim rodily cech.
Miluji ty, co si myslí, že všem ostatním vidí do hlavy. Nejhorší stádium je to, když dotyční na základě těchto svých doměnek dělají závěry, nebo dokonce už jednají a zařizují věci tak, jako by se jejich doměnky staly skutečností. Úplně konečné stádium jsou ti, kteří se omylem dostali k moci a na základě svých doměnek rozhodují. To je pak úplně hotovo. Aneb "život v jejich vlastním vesmíru".
Drtiva vetsina. Jasny :) Myslis ty 3 tve zname, se kterymi obcas chodis na pivo a se kterymi jsi u toho prohodil par slov. To da prece rozum. :) Pac potkat drtivou vetsinu programatoru z CR a prohodit s kazdym z nich par slov by pro jednotlivce bylo skoro na cely zivot, takze vlastne cajk a vis kulovy. :)
Pozor ovšem na to, že to může způsobit problém při dualbootu s Windows, která zase počítají jen s hodinami v lokálním čase.
Windows už dlouho umožňují používat v BIOSu UTC (i když dříve o nebylo úplně bez chyb) – dá se to přenastavit v registrech. Viz třeba popis na ArchWiki – UTC in Windows.
Ta poznámka, že dříve to nebylo úplně bez chyb je prakticky zbytečná, protože ve stejné době (před 10 -12 lety a více) jsem míval stejné problémy s posunem času i v linuxu ... bylo zabugované obojí (Win i Linux) a optimální nastavení (tedy s funkčním local time který znal UTC) neexistovalo nikde.
*Linux míval v té době problémy opačné (převod na local), i když minimálně co pamatuji tak ne přímo na úrovni OS (resp. tam býval, tam jsem míval, UTC obecně, všude), ale v knihovnách (a tedy vlastních programech). Pokud jsem chtěl dostat localtime, tak jsem si musel vše ošéfovat sám a někdy musel někdy nesměl (nevím proč, občas blblo a dával dvojnásobnou) předem nastavít zónový posun (zónové variables), tuším via tzset (fungoval-li) nebo ručně. A letní a zimní čas byl ještě horší. Býval to opruz. Vše se, na obou systémech, spravilo až během posledních 5-10 let a už je OK i v praxi a funguje jak interně, tak různé OS mezi sebou. Když se jednou dobře nastaví.
Pokud vím, systémový čas v Linuxu je vždy v UTC a nejde to změnit. Pokud jste tam nastavil lokální čas, nedivím se, že jste s tím pak měl problémy. Navíc tady je řeč o načtení času z BIOSu při startu Linuxu a jeho uložení při vypínání/uspání, což jsou jednorázové akce a dělá je ta jedna utilita hwclock
, takže chyby v jiných programech s tím nesouvisí.
Pozor, mixují se tu dvě věci. UTC Linux a jeho možnost převodu do localtime (jak známe dnes a jak to dříve prakticky nefungovalo, protože převod na lokal si musel každý dělat po svém, protože i "oficiální" knihovní věci blbly - byl v tom fakt bordel). Na to jsem narážel v mé poznámce. Že se člověk musel smířit s UTC a občas se mu někde, sem tam, objevil (správný) local.
A pak byla druhá možnost, kterou nyní zmiňujete - já ji nevyužíval, ale v okolí byla. Pokud tenkrát někdo chtěl mít linux a na něm _spolehlivý_ localtime (tedy i letní čas a podobně) (typicky domácí použití), nezbylo mu než si hw time (systémový) nastavit na lokální. A (pro programy co chtěly navíc převádět po svém) se tvářit, že je v Londýně.
Paradoxně, ona druhá možnost byla tenkrát spolehlivější, pro domácí použití (kde nebyla nutná interakce PC s okolím na systémové úrovni). Byla spolehlivější jak při dualboot (a to nejen s win), tak při tom, že člověk i na linuxu (pro domácí BFU) vždy viděl, i v čase starých souborů, "správný" čas (z pohledu čitelnosti pro běžné lidi). Doma se neřešily nekonzistentní problémy s logy, na to se kašlalo, ale třeba se hledalo, zda to zapsal dospělý (po práci) nebo děti (odpoledne), časy fotek (neřku při převody času z exif, kde si většina na foťáku nastavuje local) že nebyly posunuté o 2h. A podobně.
Ano, mixujete tu dvě věci. Na systému s Linuxem existují celkem tři časy – 1. čas RTC, tedy hardwarových hodin počítače (pokud je počítač má), dále 2. systémový čas (čas hodin jádra, u kterého se očekává, že je v UTC) a pak 3. lokální čas (který se odvozuje ze systémového času a z nastaveného časového pásma).
Vy popisujete problémy s převodem mezi 2 a 3 (já teda používám Linux asi 20 let a problémy s časem jsem nezaznamenal, ale věřím, že některé aplikace fungovaly špatně). V dualbootu s Windows byl ale problém mezi 1 a 2. Jakmile se ale čas z RTC při startu systému načetl do linuxového systémového času, byla a je úplně jedno, v čem RTC běží.
Jinak vždycky dávalo smysl mít RTC v UTC, protože v RTC není uvedená časová zóna, a když nemáte časovou zónu, jediná smysluplná zóna je UTC. Výjimkou byly právě počítače s hloupým OS jako DOS nebo Windows, které očekávaly, že RTC běží v lokální časové zóně. Což samozřejmě dělalo problémy i při dualboot dvou Windows, protože když časová zóna není uložená v RTC, musely si jí Windows ukládat někdo bokem v systému – no a pak samozřejmě první Windows poslední neděli v říjnu ráno zjistily, že RTC mají v SELČ ale správná zóna je SEČ, tak posunuly RTC o hodinu. Pak jste spustil druhé Windows, ty měly také poznamenáno, že čas v RTC je v SELČ a posunuly hodiny ještě jednou.
Hej, nastavil si si HW hodiny na lokalny cas, a zdalo sa ti to OK. A potom si bootol do Linuxu v to pekne rano, kedy sa predoslu noc menil cas z letneho na standardny (alebo opacne), linux zmenil systemovy cas a zapisal tu zmenu do HW hodin. A potom si neskor rebootol do Windoze... a tie spravili uplne to iste a tiez to cele posunuli o hodinu, lebo si mysleli, ze HW hodiny su (stale) o hodinu mimo. Takze sa ti to 2x za rok rozosralo. Tak tomu hovorim "spolahlivejsia moznost", LOL.
Nic, zapomeňte. Já o voze Vy o koze.
Tedy, že ta poznámka, že to dříve nebylo bez chyb, se mi zdála zavádějící - ve smyslu že vyzněla, jako bychom si na to měli dát pozor. Když už o tom něco explicitně zmiňujete.
Nemusíme dávat pozor. Stejně jako nemusíme nyní dávat pozor na 1000+1 věcí z té doby, vč. těch co jsem pro změnu uvádě jál. Nedůležité informace. A zbytečně jsem offtopic akademickou diskusí na toto téma méně znalé čtenáře v zblbl. Teď (tedy už cca 10 let) už je vše ok.
Podívejte se na tu odkazovanou wiki stránku, kde máte odkazy na některé chyby Windows, pokud jsou RTC v UTC. Byly to reálné chyby, kvůli kterým někdo dualboot s Windows XP provozoval tak, že RTC měl v lokálním čase. To byl důvod, proč se při dualbootu řešilo, zda používat UTC nebo lokální čas – kdyby to i ve Windows fungovalo bez problémů, nikdo by to neřešil a v dnešním článku by se to vůbec neobjevilo. O žádných takových chybách v hwclock
nevím, a to ani v době před dvanácti lety – ani vy jste žádnou takovou chybu nepopsal. Psal jste pouze o chybách v aplikacích, které se ale netýkají přenosu času mezi RTC a systémovými hodinami, o kterém byla řeč.
date vypíše Thu Sep 20 09:54:26 CEST 2018
timedatectl
Local time: Thu 2018-09-20 09:56:54 CEST
Universal time: Thu 2018-09-20 07:56:54 UTC
RTC time: n/a
Time zone: UTC (CEST, +0200)
System clock synchronized: yes
systemd-timesyncd.service active: no
RTC in local TZ: no
Ale WordPress mi bohužel píše něco jiného
Koordinovaný světový čas (UTC) je 20. 9. 2018 9:58:27.
Místní čas je 20. 9. 2018 11:58:27.
Asi budu dál hledat problém s wordpressem a ne na serveru.
Tenhle clanek spolu s tim ohledne sitovek me postupne vraci zpatky k mym zacatkum s Linuxem.
To jsme meli rok 2016, ted mame 1998, mozna se dockame i frajera ve slunecnich brylich a popisu nefalsovane textove instalace :-)
Na vaznou notu - proc ne, tyhle clanky delaly ROOTa ROOTem, a v podstate to tady v posledni dobe drzel nad vodou akorat Pavel Tisnovsky (ktereho byste meli platit zlatem)...
Jop, tak s timdle absolutne souhlasim. Na novy notas jsem si instaloval Arch (po cca 4-5 let) a kdyz jsem sel podle wiki, tak jsem se ztratil v "odkazech odkazů jiných odkazů". Nahodou jsem pak nasel navod na githubu - Minimal instructions for installing arch linux on an UEFI system with full system encryption using dm-crypt and luks a to mi urychlilo praci o nekolik hodin. :]
K synchronizaci budete potřebovat démona, který ovládá protokol NTP a umí upravovat rychlost hodin v jádře. Použít je možné různé implementace včetně NTP, OpenNTPD nebo Chrony.
Nechci se hádat, ale v dnešní době už asi v roli NTP klienta uvidíte spíš službu systemd-timesyncd
. Ovládá se pomocí nástroje timedatectl
(např. timedatectl set-ntp true
) a její konfigurace je uložena v /etc/systemd/timesyncd.conf
.
A ta úžasná fíčura, že si nastavením "časového pásma" automaticky nastavím i jazyk funguje i zde?
Viz https://forum.root.cz/index.php?topic=9160.0
PS: Evidentně jsem na to pak zapomněl a dál jsem to neřešil, mea culpa.
PPS: Dlouho jsem nic z čisté vody neinstaloval, třeba už to tak nefunguje.
Na to pamatuju. To mohl udelat jen hlupak s omezenim videnim sveta co prakticky nevystrci paty z domu. Pritom je treba casta kombinace anglictina/hindu/ nejaka mistni hatmatilka. + je treba si zajistit aby clovek mohl psat Devanagari. Protoze nekde se indove sami mezi sebou jinak nedomluvi nez anglicky. Indie neni zrovna omezeny vzorek uzivatelu. A tento setup clovek potrebuje jen na proste uzivani pocitace jako kancl krysa. Nikoli na adminovani nebo programovani.
Jsou zeme kde mas zaklad 3 jazyky a k tomu dve pisma. Pokud se zivis pocitacove tak k tomu pridas jeste
hwclock
hwclock: Žádným ze známých způsobů nelze přistoupit k hodinám reálného času.
hwclock: Pro zjištění podrobností o přístupových metodách použijte přepínač --verbose.
hwclock --verbose
hwclock z util-linux 2.32.1
Systémový čas: 1537642272,692609
Zkouší se otevřít: /dev/rtc0
Nebylo nalezeno žádné použitelné rozhraní k hodinám.
hwclock: Žádným ze známých způsobů nelze přistoupit k hodinám reálného času.
cat /etc/adjtime
0.000000 1482331744 0.000000
1482331744
UTC
hwclock -D
hwclock: použije --verbose, přepínač --debug je zastaralý.
hwclock: Žádným ze známých způsobů nelze přistoupit k hodinám reálného času.
hwclock: Pro zjištění podrobností o přístupových metodách použijte přepínač --verbose.
date
So zář 22 20:58:05 CEST 2018
uname -a
Linux tilia 4.18.8-1-default #1 SMP PREEMPT Sat Sep 15 14:10:30 UTC 2018 (f486469) x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
lsb_release -a
LSB Version: n/a
Distributor ID: openSUSE
Description: openSUSE Tumbleweed
Release: 20180919
Codename: n/a
Nicméně vše funguje tak, jak má. :-) Ale je to zajímavá chyba hwclock.
Nastavte si tam, co uznáte za vhodné :) Já na všech serverech používám jako výchozí UTC, protože všechny výpadky a podobné události mi poskytovatelé hlásí také v UTC a v lozích nemusím řešit letní čas. Když nějaký uživatel chce vidět jinou časovou zónu, může si ji nastavit proměnou TZ.