Hlavní navigace

CentOS slaví 15. narozeniny: začátky byly hektické

18. 4. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: CentOS
Linuxová distribuce CentOS slaví 15 let existence. Za tu dobu se změnilo prakticky vše, nezůstal na kameni kámen a přesto se CentOS i dnes řadí mezi nejpoužívanější. Nebo právě proto?

Úplné počátky

příležitosti 15. výročí byl krátce vyzpovídán „otec (spolu)zakladatel“ toho, co později dostalo název CentOS, pan Greg Kurtzer. Povídání si můžete pustit na videu, my si z něj přetlumočíme hlavní myšlenky. Na projektu CentOS pracoval do roku 2005.

CentOS začal původně ještě bez tohoto jména jako část jiného projektu – CAOS Linux byl zamýšlen jako komunitou řízené RPM distro, což bylo něco, na čem pracovalo počátkem století více subjektů: vzpomeňme, že to byla doba, kdy už existoval RHEL, byť zas ne tak dlouho (první enterprisová distribuce od Red Hatu se objevila v roce 2000).

Greg sám by možná do světa RPM distribucí ani nenaskočil. Miloval Debian, tu jeho komunitní povahu, i když často hádající se na ostří nože. Jenže v klíčové době přišel do Berkeley Lab (zde působil mezi lety 2000 a 2017), kde jeli na RPM. Poznal RPM a zamiloval si jej. Kolem RPM existovalo více distribucí, včetně samotného Red Hatu (ještě bez enterprise verze), ale chyběla pořádná komunitou spravovaná RPM distribuce. S vedením projektu této budoucí distribuce Greg začal prostě proto, že to nikdo jiný nechtěl dělat.

V průběhu určité doby začalo na budoucím CentOS pracovat více lidí. Původní plán byl vytvořit vlastní systém, s vlastním základem a nástroji. V Red Hatu už současně začala vznikat Fedora, která vlastně byla odpovědí na to, co hledali, byla bezplatnou RPM distribucí stojící na enterprise základu. Ale naštěstí pro svět toto neovlivnilo projekt natolik, aby skončil.

Kudy dál?

V rámci projektu CAOS byl nějakou dobu používán jako základ právě Red Hat. Zhruba v době, kdy prošel verzemi 7.3 → 8 → 9 a jak znalci vědí, tím skončil (a začala éra enterprise distribuce RHEL). Tímto rozhodnutím Red Hatu se CAOS tak trochu ocitl bez buildovacího systému a autoři hledali něco, na čem pokračovat.

Jistý Rocky McGough, který tou dobou pro svého zaměstnavatele (VA Linux – ve své době roku 1999 nejskvělejší IPO na burze) dělal vlastní klon Red Hatu, se rozhodl jít vlastní cestou. Založil vlastní firmu, nicméně na klonu Red Hatu nechal dost práce a tak oslovil Grega a budoucímu CentOSu nabídl, že může pokračovat v buildování systému. Jen je potřeba změnit logo. Z Rockyho se nakonec stal první technický vůdce CentOSu (tehdy stále ještě bez tohoto jména).

Dalším střípkem skládačky byl klon RHELu zvaný White Box Enterprise Linux. Greg je tehdy oslovil s návrhem spolupráce. Projekt White Box ovšem skončil v roce 2007, takže minimálně mohl CentOSu posloužit jako inspirace. Byť je tehdy, jak dodává sám Greg, považovali spíš jen za „nějaké kopírovače“.

Každopádně po tomto úvodním zvláštně zajímavém období se projekt komunitního klonu Red Hatu chytl a rostl a rostl.

Konec Rockyho a jméno CentOS

Rocky byl z projektu po nějakou dobu pryč kvůli osobním problémům, ale uvažovalo se o jeho návratu. Nakonec bohužel spáchal sebevraždu, o čemž se komunita dozvěděla velmi zvláštním způsobem. Jakási slečna se přihlásila na komunitní IRC kanál, tam napsala že Rocky je po smrti, zase se odhlásila a už o ní nikdo neslyšel. Teprve o něco později se tvůrci CentOSu dozvěděli z jiných zdrojů, že to nebyl jen vtip.

To už se pomalu dostáváme k přejmenování projektu. Tehdy se distribuci ještě říkalo cAos-EL (EL jako Enterprise Linux). Greg navrhl komunitě, ať přijdou s novým jménem. Návrh CentOS nakonec zazněl z Velké Británie. Greg k tomu dodával, že Cent OS nemá rád, protože jeden cent je nekonečně víc peněz než bezplatný systém, kterým jejich produkt byl. Víc se mu líbilo CentOS. V souvislosti s projektem pak Greg zakládá neziskovou organizaci pro CAOS Linux a musel se prokousat všemi právně-ekonomickými věcmi.

Na jednu věc se ale zapomnělo: mít zajištěnou doménu. Tu ale mezitím stihl zaregistrovat autor návrhu. Ten sice přislíbil, že ji převede na CentOS nadaci, ale dostat ji z něj bylo postupem doby těžší a těžší.

Po nějaké době už systém rostl, přišla Rockyho sebevražda, která věci pro CentOS zkomplikovala. Objevili se sponzoři, neb jako neziskovka nemohli mít autoři na CentOSu pracující i jako fulltime model postavený na komerčních příjmech a ziscích. Příspěvky ale rychle rostly: první měsíc pár set dolarů, další měsíc už přes tisíc a postupem doby přicházely dotace v řádu tisíců dolarů měsíčně a částka stále prudce rostla. Projekt běžel skvěle, systém byl známý, objevili se partneři atd. Poskytovatelé cloudů byli nadšeni a tak podobně.

A tím už jsme se víceméně dostali do fáze, kterou je možné sledovat zde na Rootu v historických textech: CentOS má potíže [2009].

CentOS pod křídly Red Hatu

CentOS si v průběhu let zažil i veselé historky včetně výhrůžek s FBI, které však spíše ukazují na tu nejpodstatnější věc: ne každý zájemce o provoz enterprise linuxové distribuce vysloveně touží platit si komerční podporu v rámci Red Hat Enterprise Linux. Stále větší a větší roli tak hrál tento klon Red Hatu jménem CentOS až přišel leden 2014 a bylo oznámeno, že CentOS a Red Hat spojí síly.

skoleni

CentOS i dnes stále existuje, má velmi silnou základnu „zákazníků“ i velmi velkou komunitu kolem sebe. Za Red Hatem se ve vydávání odpovídajících verzí zpožďuje jen minimálně, zhruba o ±1 měsíc. Dnes jde o vyzrálou linuxovou distribuci, která má i díky spojení s Red Hatem, za sebou dostatečné zázemí, což dokazuje i to, že je tu s námi dodnes.

Že lze CentOS nasadit jako spolehlivé řešení, dokazuje i evropské vědecké středisko CERN, které v roce 2015 přešlo od Scientific Linuxu (vlastní klon RHELu) právě na CentOS – jako první věta ve zprávě toto oznamující zaznělo právě spojení CentOS s Red Hatem. Dnes si CERN mírně přizpůsobuje vlastní variantu CERN CentOS.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.