V nekterych mene rozvinutych civilizacich veri, ze kdyz je nekdo vyfoti, tak jim vezme dusi.
My uz jsme ale mnohem pokrocilejsi, takze vime, ze kdyz nekdo zjisti nase rodne cislo, tak nam vezme celou nasi skvelou osobnost. A TV Nova jeste doda, ze nam taky vyluxuje nase bankovni konto. Proste uz jsme fakt mnohem dal a jen tak na nejakou blbost nenaletime.
Tak to ta firma, co dava pujcky na telefon po nahlaseni jmena a RC musi mit opravdu velke uspechy ve vymahani nesplacenych uveru. Ono u soudu „… no, vite, on rekl, ze se jmenuje Karel Novak a ze ma RC 750516/2647, tak jsme mu ty prachy poslali …“ asi fakt zabere.
Ale mate pravdu, jeden nikdy nevi. Proto se radeji nenechavam fotit.
Tohle krasne ukazuje onen paradox, ze „ochrancum osobnich udaju“ vadi symptom, totiz sber samotnych udaju (ktery je v podstatne neutralni, protoze muze mit jak vyhody tak nevyhody), misto aby vam vadila pricina, totiz mafiansky kapitalismus u nas a s tim souvisejici zneuzivani osobnich udaju. Pokud si nekdo muze legitimne vzit uver na cizi rodne cislo, je to proste podvod a zadna ochrana osobnich udaju tomu neodpomuze.
Jenze pristup nekonecneho „boje proti podvodnikum“ (prostrednictvim, mimo jine, stale slozitejsich zakonu popisujicich vsechny mozne pripady) holt nesedi do jednoduche libertarianske pohadky o tom, ze az se zrusi vsechny zakony (a hlavne stat), tak zavladne utopie.
Tady v Irsku jsem ukazoval pas trikrat. Poprve pri priletu, podruje pri vybavovani PPS cisla, potreti pri zakladani bankovniho uctu. V zamestnani, pri koupi auta, v podnajmu, nikde zadne doklady. Kdyz me stopne silnicni kontrola, zkontroluji znamky pojisteni, popreji dobry den a nazdar.
Já se registroval když to začínalo (dokonce tam platí i heslo co jsem v tu dobu vymyslel a teď už nepoužívám) a nejvíc mě fascinuje nemožnost zrušit účet – zkuste si to ;) Klidně po roce zadáte přihlašovací údaje a jste tam, nic se nezměnilo, všechno co jste kdy zapsali si to pamatuje,… ještě že jsem tam moc času nestrávil ;)
Stejně tak se dá argumentovat v případě lichvy, tedy půjčky od nebankovních institucí (RPSN min 50%), kde ty nejdůležitější informace bývají skryty ve „Všeobecných obchodních podmínkách“ na straně 50 z 55 písmem Arial 8. Kdo si to přečte? A je pak hloupý? Kde čte EULA? Kdo ví, jak doopravdy fungují komunikační programy? Třeba co vše dělá Skype? Víte to Vy? Čtete si vždy příbalový leták u léků? Znáte doslovně občanský nebo obchodní zákoník? Jestli ne, jste potom hloupý?
Myslím, že ne. A proto si myslím, že je dobře, že
1. Existují základní pravidla omezující a hlavně chránící lidi.
2. Existují NNO, které se mj. ochranou práv zabývají a v případě jejího porušení dávají vědět.
Toť asi vše.
S pozdravem
Václav Fiala
Sledovanie ŠPZ očami a zapisovanie je nákladé (na ľudí) a neefektívne. Elektronika zabezpečí sledovanie s ďaleko menšími nákladmi a napakujú sa na tom kamarátske firmy.
Osobne by som tiež proti takému sledovaniu nič nemal za predpokladu, že záznamy áut politikov budú povinne zverejnené a voľne prístupné. Za použitie iného auta než toho, ktoré bolo politikovi pridelené mastná pokuta a podobne. Alebo ešte lepšie, politici by boli povinne očipovaní a sledovaní 24 hodín denne. U nich je zrejme najväčšia šanca, že sa ich niekto bude snažiť podplatiť a podobne. No a keď nič zlé nerobia, tak sa nemusia ničoho báť ;-)
Nejspis zapominate na sekcni mereni. Tedy to co vas na vstupu a na vystupu vyfoti. Rekognitou prevedou SPZ na znaky a porovnaji cas prujezdu. Udajne.. Zatim jsem si nevsiml, ze by me v noci vyfotil ten na vstupu, ale vzdy blyskne ten na vystupu. Stejne nakonec skoncime s cipem v zatylku… Pro nasi vlastni bezbezpecnost, samozrejme.
Omfg, zimomriavky po celom tele celý čas, čo som čítal článok.
Inak poznám dosť ľudí, ktorým by nevadilo vytetovať si rodné číslo na čelo, dať si do tela čip, ktorý by nahrávať všetok zvuk naokolo, zapisoval do centrálnej databázy súradnice gps, všetky vitálne funkcie tela a farbu spodného prádla každú sekundu…
Ano, Nokia Corporation ma v Nokia Siemens Networks podil. Coz ale neznamena, ze se mensi prodej mobilu Nokie jakkoli dotkne Nokia Siemens Networks. Cely je to nesmysl. Iranci by se meli zlobit na vladu a ne na firmu, ktera pouze dodala co ji Iranska vlada zadala. To ze Iranci bojkotujou jinou firmu, to uz je jen takovej smesnej pridavek. A ze pak nekdo napise „telefony Nokia Siemens“, to uz tomu jen dava korunu…
Asi to bude znít naivně, ale už párkrát mě napadlo, že by nebylo špatné zjistit, jaké všechny údaje o mě stát (ministerstva, úřady) elektronicky eviduje. Legislativu přesně neznám, ale když už se hlídá nakládání s osobními údaji u firem a soukromých organizací, kdy má jedinec šanci do tohoto procesu nějak zasáhnout, pro stát by IMHO měl platit stejný metr, alespoň co se zjištění uchovávaných informací týče. Proto se ptám, jestli o tom neví někdo víc, případně zda se o to nepokoušel.
Plati to pro stat i soukrome spolecnosti.
http://www.sagit.cz/…/sb00101.htm
Ale nikoho to nezajima, dokud mu neprijde ze ma zaplatit neco co si nikdy nekoupil/nepujcil.
Pak je na čase oprášit starodávnou otázku, proč by zaměstnavatel neměl mít právo sledovat emaily, které si posílají zaměstnanci na FIREMNÍCH počítačích? Že jsou to soukromé informace? No když někdo používá firemní mail pro soukromou korespondenci, tak holt musí počítat s následky :)
Nehledě na to, že každý rozumný člověk bude opravdu důvěrné maily šifrovat.
No to je hnus, asi je čas zeptat se lidí jestli viděli 1984 ?
http://cs.wikipedia.org/wiki/1984_(kniha)
Opět jsem pro vás připravil malou fotoreportáž: Ceny Velkého bratra 2009.