Hlavní navigace

Česká příručka Ubuntu 10.10 je zase úplně nová

Petr Krčmář

Ubuntu 10.10 vyšlo 10. října a nyní se na pulty knihkupectví dostává tradiční česká příručka, kterou připravuje Ivan Bíbr a jeho kolektiv autorů. Opět v ní najdete dvě DVD naplněná po okraj daty a také spoustu návodů, tipů, postupů a rad nejen pro začátečníky. Čím se kniha liší od svých předchůdkyň?

Samotné vydání knihy o Ubuntu 10.10 pravděpodobně není už pro nikoho překvapením. Ivan Bíbr vydává své knihy už sedmým rokem a v případě Ubuntu se jedná už o pátou publikaci jeho autorského týmu. Naposledy jsme psali o příručce k Ubuntu 9.10. U páté knihy na „stejné téma“ už člověka ale napadne: dá se vlastně ještě napsat o Ubuntu něco nového, nebo se jedná vlastně o recyklaci stejného textu jen se změnou obálky? I k tomu se během dnešní recenze dostaneme.

Ivan Bíbr na knize dávno nepracuje sám, ale pomáhá mu při tom tým osvědčených autorů, konkrétně jsou to pánové: Lukáš Helebrandt, Jiří Eischmann, Vojta Trefný, Kamil Páral a Milan Kozák. Většinu z nich pravděpodobně znáte, pohybují se okolo české linuxové komunity, publikují vlastní články nebo přednášejí na konferencích.

Deset novinek v Ubuntu 10.10

Ubuntu vyšlo desátého desátý desátého roku, má proto v názvu dvě desítky. I my jsme se těmito desítkami inspirovali a přinášíme vám deset nejzajímavějších novinek, které se v novém Ubuntu Maverick Meerkat objevily.

Už na první pohled je jasné, že se kniha zase o něco zvětšila. Pokud si porovnáme poslední tři vydání (9.10, 10.04 a 10.10), pak je jasně vidět, že stránek přibylo. V řeči konkrétních čísel publikace narostla o 12 % od minulé a o 40 % od předminulé knihy. S rozšiřováním Ubuntu přibývá i témat, která uživatelé zajímají.

Příjemné přitom je, že současně s tloušťkou knihy neroste adekvátně její cena. V porovnání s publikací o Ubuntu 9.10 přibylo 40 % textu a kdyby měla stejně stoupnout i cena, stála by nová kniha 470 Kč. Koupíte ji ale za 422 Kč, takže nakonec dostanete za své peníze více pověstné muziky než dříve.

Kniha se proměnila také z hlediska sazby, nový vzhled je úspornější, byla vyměněna některá písma, přibyly obtékané obrázky a po optimalizacích se tak na stránky vešlo podstatně více textu. Ostatně – porovnejte sami:

Vlevo stará sazba, vpravo nová

Dostáváme se k obsahu samotné knihy a tím pádem i k otázce ze začátku článku. Odpověď je jednoduchá: všechno je jinak a nezůstal kámen na kameni. S tím, jak překotně se vyvíjí Ubuntu a jak velké rozdíly bývají mezi jednotlivými verzemi, je třeba i výrazně přepracovávat i texty v těchto knihách.

Příručka k Ubuntu 10.10 tak má naprosto nové členění, které už neprovádí čtenáře jednotlivými položkami menu, ale logičtěji jsou akce rozděleny podle činností. Přehledně tak u sebe najdete kapitoly týkající se kancelářské práce, her, internetových aplikací, správy software, vylepšování Ubuntu nebo třeba práci v grafickém prostředí. Podle mého názoru pro běžného uživatele toto členění dává větší smysl.

Některé kapitoly byly výrazně upraveny, jiné musely být kompletně přepsány. Úplně nová je tak část týkající se instalace, protože instalátor byl samozřejmě v Ubuntu kompletně přepracován, což musí příručka odrážet. Nepoznáte kapitoly o GNOME, stejně jako o vylepšování Ubuntu. Naopak v případě popisu aplikací došlo jen k drobným změnám a přibylo jen několik málo nových kousků.

Kniha se rozrostla také o novinky, které nás vlastně teprve čekají. Mezi ně patří například GNOME 3 a nové desktopové prostředí Unity. S obojím je už dnes možné se setkat, ale stále se ještě jedná o rozpracované projekty, které čeká ještě hromada práce. Důležité jsou ale zejména proto, že Ubuntu v budoucnu plánuje přejít od GNOME právě k Unity. Kniha se ovšem nevěnuje žádnému dalšímu prostředí jako KDE nebo Xfce. Je to ale logické, většina popisovaných postupů je navázána na GNOME a prostředí KDE by tak vyžadovalo samostatnou knihu.

K příručce jsou opět přiložena dvě dvouvrstvá DVD, která obsahují upravenou verzi Ubuntu v 32 i 64bitové verzi. Celkem je na každém DVD je více než 8 GB dat.

Nejedná se přitom jen o klasické Ubuntu doplněné o další software z repositářů, ale systém je výrazně upraven, obsahuje českou a slovenskou lokalizaci, je automaticky doplněn o kodeky, důležité nesvobodné aplikace nebo rozšíření v prohlížečích (třeba Flash či Java). Autoři také upravují vzhled celého systému, přizpůsobují konfiguraci našim místním zvyklostem a dokonce řeší některé problémy, které existují v oficiálním vydání Ubuntu. Už jen kvůli obsahu DVD se vyplatí příručku pořídit.

Informace o knize

Název: Ubuntu 10.10 CZ
Podtitul: Praktická příručka uživatele Linuxu
Autor: Ivan Bíbr a kolektiv
Vazba: brožovaná
Počet stran: 368 černobílých
Datum vydání: listopad 2010
Nakladatel: Computer Press
ISBN: 978–80–251–3007–0
Cena: 422 Kč, 17,5 €

Našli jste v článku chybu?

7. 12. 2010 15:06

sidik (neregistrovaný)

...a proto máe většina uživatelů Windows PC plné kradeného software, počínaje právě těmi Windows.

Většina uživatelů Linuxu nejprve hledá bezplatnou variantu (legální samozřejmě) a pokud nenajde, teprve nakupuje. Průměrný uživatel Windows naproti tomu nejprve hledá kde to ukrást a pokud nenajde, prohlásí že je to s*ačka a jde na nějaký web trollovat o tom, jak stojí Linux za ho*no...

7. 12. 2010 13:37

Ale no tak! Tomu sám nevěříte, jen chcete rozpoutat hádku. 8-)

Měšec.cz: Exekuční poradna: ptejte se online

Exekuční poradna: ptejte se online

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude, je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude, je to kartel

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: 7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Podnikatel.cz: E-Ježíšek si zařádí: nákupy od 2 do 5 tisíc

E-Ježíšek si zařádí: nákupy od 2 do 5 tisíc

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok