Len treba dufat, ze to neurobia ako sudruhovia z telekomu ked ich wifi modem je neskutocny shit kde nie je mozne nic nastavit pretoze ho maju pod spravou. Napr vypnut dhcp atd. Ak by to fungovalo transparentne bez toho aby operator rozhodoval, ze toto predsa pouzivatel nepotrebuje tak mu to neumoznime, nebolo by to zle
To je velmi vypatlany pristup. Majitele zazdenych krabic NT terminatoru, rozdvojek na telefony, faxy, zazdene vadne splittery by mohli vypravet jak to bylo uzasne kdyz jim prestala jit sluzba. Resili jsme i to ze se natahovalo vnitrni vedeni nove kvuli takovym kutilum. Toto je standartni pristup duteho elektrikare.
Spatna pristupnost, spatna vymena pri zavade nebo obnove technologie. Nehlede na to ze i privody napajeni se mohou menit.
Krabice ve zdi je na pasivni prvky. Jeste bych chapal reseni jako ma BT kdy druha cast te krabice je v podstate vymenne CPE( bez ohledu na technologi - at uz fiber nebo metalika). A je na uzivateli jestli si poridi faceplate se zasuvkou nebo nejakym media konvertorem dle technologie.
myslel som to z pohladu toho, ze pre teba je to cierna skrinka a ak sa spravca napr rozhodne, ze cez to prejde len zopar portov tak mas smolu a musis pripadne prosit o zmenu. Tj z tvojho pohladu to nie je nieco co napr managuje tvoj router cez nejaky protocol (tj presne klasicky modem a router ktory ho manazuje). Po skusenostiach zo ST by som veril, ze aj takuto peknu vec by dokazali cex SW ohnut tak aby zvysovala tlak :-)
Proc by to delal u koncaku kdyz to muze delat na nejblizsim BRASu.
Souhlasim s tim ze jsme docela zaostali za ST, nebot ty si mohou klidne odpojit kompletne vesnice od fixniho hlasoveho spojeni s vymluvou ze jim vyprsela licence na specificke pasmo.
https://www.etrend.sk/technologie/telekom-ma-problemy-pre-pevne-linky-v-miniobciach.html
Takto se na slovensku obchazi prelozky siti:
https://www.youtube.com/watch?v=ELUEdzS0Sws
BTW:Pokud budu jeste prudit se slovenskem tak dnes halusky nebudou, borovicka od tchana zustane v Kosicich a budu spat nejspis na gauci :-D Ze ja tam tenkrat "ke kominu" jezdil na sluzebky ...
Nemáte někdo tip na zařízení z obrázku? Kdysi jsem sháněl VDSL modem, který je opravdu jen modem a ne modem+router+ap+fileserver+printserver+nástěnné hodiny, ale opravdu jen zařízení, které má jeden (gigabit) ethernet port a jeden rj11? A ideálně s podporou openwrt? Ano, vím chci moc, a výrobci mi jasně říkají, že nemít doma allinone zařízení není dost cool, ale já si opravdu chci řešit AP, krabičku co je ap, dhcp mít třeba někde ve virtuálu atd...
Bohužel se obávám, že ani zařízení od CETinu nebude tohle splňovat...
Tak přesně tohle zařízen bych taky chtěl. Přesně v takovým provedení, jako popisují. Nezbývá doufat, že to dotáhnou do konce, že to bude fungovat a že to dostanu co nejdřív. Ta s**čka od ZyXelu, kterou dodal operátor, je dobrá tak akorát na ... na co vlastně? Nic slučnýho mě nějak nenapadá, ale třeba by z toho šel udělat managovaný 100BaseTx čtyřportový switch, kdybych neměl všude gigo.
Ja si prave myslim, ze to Cetin dotiahne, lebo toto je asi jedina cesta ako sa moze posuvat dalej a disahnut svoje ciele. Podla mna je to nevyhnutnost. Dnesna ponuka DSL routrov je strasna.
Ja som tesil ked CZ.NIC zacali rozpravat o DSL modeme ale nakoniec z toho nic nebolo.
Skoda, ze na Slovensku na nieco podobne neudialo a nemame tu firmu ako Cetin.
Ten firmware neni jejich ale oni si objednavaji modifikace. Takze kdyz dojdou chechtaky na support tak uz ti poskytovatel novy fw nedoda protoze nema prachy pro vyrobce modemu. Toto se stavalo s modemy huawei. Pomerne slusny hw za tu cenu, ale dodavany custom firmware neskutecny odpad. Nehlede na to ze ten fw byl deravy jak reseto. Jen diky tomu ze se matka felefonica vykaslala na objednavku dalsiho fw tak nebyk aktualni fw. Nebot ten zajistoval huawei - a ano opravy byly i aktualizace. Ale az po tom co mu to nekdo zaplatil. Jinak se bezny uzival nemel sanci ziskat aktualizovany firmware.
Zkuste tohle SFP-VDSL2-Modem-Telco (Proscend-180-T). Prodávají to v německu - mikrotik-shop.de. Můžete to dát do SFP portu třeba routeru Mikrotik nebo switche RB260GSP a napájet po POE. Mám to odzkoušené a je to funkční. Jen je potřeba si pohlídat VDSL2 profil. Umí to 17a (tzn. do 100Mbit/s).
U této krabičky by OpenWrt ani být nemusel... Stačil by jednoduchý firmware, který by umožňoval nastavit bridge mód, nebo DHCP pro jeden PC. Podobně jako to mívaly staré ADSL modemy od Zyxelu - ty taky měli jen jeden RJ45 a jeden RJ11 a firmware uměl jen tyhle 2 módy... Ale abych jen neplácal o starých zařízeních, tak prý docela dobrý "blbý" modem je Nokia F-010G-B , ale sehnat ho bude asi problém... Nicméně já doufám, že krabička od Cetinu bude nabízet přesně toto. Prostě jen bridge bez blbostí okolo...
Management nemusi bezet ani na IP. Muze se jednat o specialni protokol postaveny nad linkovou vrstvou. Takhle se delal management mobilnich i fixnich siti jeste davno pred rozmachem ip managementu. Koneckoncu provozovatel site ma celou smycku a muze si na vyssich pasmech na management posilat co chce a cemu protejsek rozumi.
uplne mi to neni jasne. Pokud je to L1, tak za tim stejne potrebuju nejake zarizeni, ktere mi udela ppp, ne? Takze v clanku popisovane, ze si za tohle dam wifi router uplne neplati. Spousta wifi routeru umi na WAN jen dhcp.
Casto narazime, ze proste potrebujeme mit modem v bridge a to je u spousty modemu problem. Bud to neumi, nebo jen s nejakym firmwarem. Ten bud nemuzete sehnat nebo po upgradu ten modem uz nenabehne, ...
Pokud bude terminator fungovat dobre, tak to bude super.
Popravdě nepamatuju si, že bych měl v ruce nějakej wifi router co by neuměl PPPoE. I ty starý TPLinky co koupíš za 50 Kč na bazaru to umí. To si myslím, že bude v pohodě.
Co jsem pochopil, tak ten terminátor nemá RJ45, aby si ho BFU strčil do PC a z DHCP to sám "ožil" internet. Je to o vrstvu nížě. Takže si ho můžeš samozřejmě strčit do notebooku. Jak na Windows, tak v Linuxu normálně PPPoE vytočíš po ethernetu a pak už surfuješ. Ale předpokládám, že většina lidí bude mít nějakej router aby to nevytáčeli rovnou na klientovi.
Dalsi dunici sud...
Na DSL se nic nevytaci a nikdy vytacelo. Zadne vytaceni PPP neresi!!! Proste je to jak na pronajate lince. Zarizeni maji prime spojeni neni treba nic vytacet. Jen se navaze PPP spojeni nad jiz existujicim spojenim na linkove vrstve dane DSL technologie.
To spojeni ktere mohou vytvaret nektere routery je zejmena kvuli nekterym americkym operatorum kteri takto resili pripojovani kdy si uzivatel navazoval PPP spojeni sam - puvodne i primo z pocitace. Ty duvody byly technicke z duvodu migrace z tehdejsich dialupovych siti RAS->BRAS a taky ze koncova zarizeni mohla byt pomerne levna - jen media konvertor a nebo i s implementaci ukonceni ATM vrstvy. To same platilo i pro kabelovky a Docsis.
Toto se nas uz netyka jelikoz se u nas ADSL zavadelo tak pozde(3 hodiny po 12te), ze uz byla cenove dostupna zarizeni ktera si PPP zarizovala sama i vcetne mozneho IP routingu - prvni zarizeni dostupne u nas byl Thomson/Alcatel coz je "hifi" proti tomu s cim se zacinalo v USA.
Dokonce i v siti CETIN se pripojuje jeste i pres IPoE. Hadej na co?
Jinak pokud mam vlastni smycku muzu si tam pustit treba starou blazkovou u VDSL v PTM flow v pripade ze mi to koncova zarizeni podporuji. AFAIK ATM mod u VDSL uz nikdo krom jednoho naseho zakose u nikdo nepouziva - v koncovych zarizenich je to tam stejne jen kvuli migraci ze starych siti.
Clanek je ale o tom ze te v podstate nemusi zajimat co tim tam da cetin a co ti nastavi na obou koncich. Protoze tobe bude sluzba predana na ethernetu. A tak pokud cetin zjisti ze prejde z jednoho protokolu na jiny, ty se tim nemusis zabyvat pokud nejsi jako technik na druhe strane barikady.
Mne taky nezajima co mi zas alcoma nastavila na spoji za modulaci, jaky je kanalovy pridel a jestli ty dva konce jsou kompatibilni.
No to to tu zas duni ( a za to dostanu palec dolu).
1. Uz pres ADSL slo nad ATM naprimo tunelovat ethernet bez PPP. VDSL odstranilo ATM vrstvu. Jsou v soucasne dobe snad 3 metody jak si tunelovat ethernet a to tak a by to zarizeni v pohode zvladalo bez velkeho overheadu. Takze nevim co resis.
2. U PPPoE je mnohem mensi problem (prakticky se jen prebaluje etherneti frame) nez napr u PPPoA. Neni problem udelat tam nejaky vychozi account kdy se bude ten CPE vec snazit navazat PPP spojeni s nejakym default heslem. Ta identifikace uzivatele se dnes deje uplne jinak(koncovy bod v siti/port dslamu) nez za drevnich zacatku.
Mohu potvrdit naprostou spokojenost s VC-231(G) jako bridge pro VDSL linky O2. Mám kolem patnácti zákazníků řešeno tímto způsobem a o konvertorech nevím.
Jediné mínus je nižší citlivost VDSL vstupu - na opravdu slabých linkách bez rezervy kde ještě fungují modemy se nespojí.
Pokud by šlo o ADSL modem, tak na Aukru se občas dá sehnat starý Zyxel 660RU-T3, který se dá připojit buď před USB, nebo je to plnohodnotný ADSL router, ale jen s jedním portem a bez wifi.
https://aukro.cz/vysledky-vyhledavani?text=zyxel%20660ru
Jak se vlastně vyplatí "modem", u kterýho už včera majitel narazil na limity a vyměnil ho?
Potvora z článku proti tomu bude mít pár výhod:
1. Do tvojí sítě jde až gigo. Žádný "domluvím si 120Mbps (v budoucím standardu) a pošlu to po 100-Base Tx"
2. Ať přijde CETIN s jakoukoliv nabídku nebo vychytávkou, tohle to bude stíhat
3. Když nebude platit bod 2, přijede technik a zdarma tu potvoru vymění za novější
4. Už dneska můžeš narazit, že starý krám z Aukra nemá vectoring, za chvíli bude chybět i bonding a další věci...
5. Nemusím se starat o to, co je na straně CETINu.
6. Neřeším, kde sehnat modem, co ten modem umí za standardy a jakou má prostupnost.
Takhle to mám teď - mám router vyhovující mým požadavkům, ale bez DSL modemu; takže před ním mám v bridge zapojený VDSL router (s anténami a hromadou ptákovin, co nepotřebuji), který jsem sehnal z druhé ruky. Na ten jejich terminátor jsem docela zvědav, rád bych nahradil stávající obludu něčím menším a specializovaným.
+1
Moje požadavky na ISPíka jsou:
1) Zásuvka RJ-45 ve standardu 1000BaseT s připojením - udělej si to jak chceš
2) Veřejná IPv4 adresa
3) Veřejný IPV6 /56 prefix
4) Plnění smlouvy (co je dohodnuto, to funguje)
No a naopak nabízím:
1) Krmení pro koncový zařízení (přiměřený, ne že budu navíc krmit ještě anténí soustavu, nepoužívaný switch a plno dalších ptákovin)
2) Pravidelnou měsíční platbu
Zatím je to tak, že bod 1 nikdo z ISP na VDSL neplní, protože si zařízení musím sám koupit a řešit, jak z toho udělat bridge. A žere to, kvůli miliardě ptákovin, víc než musí. Takhle do toho vstoupí provozovatel infrastruktury, který to zajistí za zákazníka i za ISPíka...
Zajímavá nabídka.
- Zařízení řekněme 2 litry, životnost dejme tomu 5 let. to je 33,30 měsíčně.
- IP adresy jsou standard, bez nich není připojení k Internetu, ale do místní sítě ISP. Takže 0 měsíčně.
- Data dejme tomu 400 měsíčně
- Z těch 100k je to 95 238 bez 5% DPH. Náklady 433,30 měsíčně. Takže 94804,70 za bod 4? Dík, nechci.
Bohuzel nekde jina moznost neni. Potreboval jsem zaridit pripojeni k internetu doma. Naklady na spoj se vysplhaly na 150tis kkc. Mesicni platby 3kkc. Bohuzel. V nasi obci pobliz centraly rizeni letoveho provozu / runwaye zapomeli mistni zastupitele do ulice po roce 2004 alespon dat chranicku. Takze platba ISP za najem spoje (a alcoma jsou vydridusi co si budeme povidat) + preskok na mistni skladove hale - vsechno stini haly nebo stromy. Jinak vsechny ostatni inzenyrske site mam. Naklady na zavedeni pevne linky cca 500 000kkc kdyz to jeste bude chtit par lidi v ulici - ulice ma "pouze 25 domu" jeden vedle druheho. CETINu se to nevyplati a ty kalkulace jsem jeste v dobe "uzkych vazeb" videl. Obec na to kasle z vysoka. Problem je chybejici kabelova rezerva v centru obce takze by se to muselo tahnout az od RSUcka. Jenze okolo vede kabel letiste a rizeni letoveho provozu.
Takze bud rad ze jsi rad. Ja jsem rad ze mi ISPik aspon vysel vstric levnejsim spojem a retranslaci.
Nektera CPE reseni zejmena GPON/EPON po zruseni metalickych pevnych linek dokonce maji vestavene baterie na krmeni pripojeni pevnych telefonu pokud vypadne elektrina kvuli zajisteni tisnoveho volani.
Toto je stare reseni od BT: https://thecomputerperson.wordpress.com/2015/03/01/the-openreach-eci-battery-backup-unit-bbu/
Nove reseni pry bateriovou zalohu nema ackoliv dosazitelnost po vypadku napajenoi ofcom pozaduje. Je fakt ze BT jednotka je asi nejblbejsi. Existuji lepsi reseni s volitelnoui Li-ion baterii,zalohou i ethernet portu na vice hodin. Na druhou stranu napajeni je velmi standartni 12V/1A obycejny jack a tak neni problem pripojit zalozni zdroj treti strany. No uvidime co nas zakos bude chtit :-P
Podpora PoE u Terminatoru je super napad. Problem s napajenim je tak jako tak na strane zakaznika (jen se posouva ze zasuvky do switche). Diky PoE je zaroven jednodussi zalohovani napajeni (staci zalohovat router/switch, ktery bude automaticky zalohovat i napajeni Terminatoru), takze celkova dostupnost sluzby muze byt vyssi nez pri prostem zapojeni Terminatoru do zasuvky (a routeru za UPS). Samozreje za predpokladu, ze existuje zalohovane napajeni na DSLAMu. :-)
Bonding na profilu 17a rozhodne pomuze pomalym linkam (s profilem do 55 Mbps na linku). Otazka, ktera zatim nikde nepadla, je, jestli bude CETIN bondovat i rychlejsi linky (s profilem az 100 Mbps na linku), nebo jestli si bude setrit porty na DSLAMech (tech je prece jen konecny pocet).
Vyssi upload jednoznacne chceme vsichni. Ne kvuli jeho dlouhodobe saturaci, ale prave pro ty narazove aktivity (zalohy online, prace z domova, vzdaleny pristup k datum z venku, atp.). ~1:5 je urcite realizovatelne na velke casti pripojek mezi modemem a DSLAMem, na agregacni a paterni siti to muze byt narocnejsi - ale je to IP, takze proc ne? V clanku bylo zmineno zahlceni DSLAMu upstream provozem, ale pokud jsou DSLAMy na optice (10GPON? GPON? tohle mimochodem taky zatim nikde nepadlo), tak je ve smeru od uzivatele porad dost mista. Rozhodne vic nez na downstreamu.
U optiky do domu/bytu by to chtelo videt/slyset nejaky zavazek. Existujici projekty ve starsi zastavbe jsou ponekud skryte, ale uz existuji. Statisice pripojek zni dobre, ale kdy k tomu cislu dojdeme?
Kazdopadne mit optiku dovedenou do kazde vesnice, a mit ji tam i vyvedenou do nejakeho rozvadece, je nutny predpoklad k tomu, aby se optika priblizovala do domu. Do roku 2015 se sice optika vyskytovala ve spouste obci, ale vlastne jimi jen prochazela. Vystavba rDSLAMu optiku vyvadi na povrch - na navsi, v obydlenych oblastech mest - a s tim se da pracovat - treba prave pro optiku do domu/bytu.
Ano zalohovane napajeni DSLAMu existuje a dokonce se na nej pouzivaji nevyuzite metalicke pary z ustredny.
DSLAMy jsou uz pomerne levne a je lepsi "to nase zlato v zemi" jak nazyval jeden hlavoun, vyuzit nez cekat ze nejaky duchodce bude chtit zavest pevnou.
Krom toho Huawei nema v rDSLAM konkurenci v cene na port a v integrovanosti reseni.
AFAIK dslamy na EPON/GPON by mely skutecne byt(pouziva se asi 5 typu Huawei SmartAX MA5xxxx + nejake nokie). Nicmene je mozne ze velke dslamy jsou jeste na SDH tak podrobne info nemam.
Predpokladam ze ty dementni asamy ktere jeste vyzadovaly ATM pripojku uz pred lety zlikvidovali.
Existujici projekty ve starsi zastavbe vznikali hlavne z toho duvodu ze tam jeste tehdejsi integrovany operator potreboval dotahnout konektivitu treba ke sve BSC/LTE BTS nebo ma v budove ustrednu a pripravil cestou privody i pro koncaky. Problem treba u telefonicy byl v tom, ze nedokazala tu sluzbu koncakum prodat. Komicke bylo kdyz byla zakoncena optika k instalaci az na chodbu, ale bublafonica tam prodavala dsl a nebo rekla ze dsl neni protoze chybi pevna linka. Nedokazali na tom 6 let nabidnout zadnou sluzbu. Jen pro VO zakazniky.
O par let pozdeji uz na tom frcelo O2 fiber. Naprosto katastrofalni bordel i v obchodnim useku!!! zapricinil ze obchod ani operatory o moznosti teto sluzby nikdo neinformoval
ASAMy od Alcatel-Lucentu (ALU) jsou snad už minulostí. Brzy budou minulostí i ATM propoje mezi ústřednami, všechno se migruje na IP. I hlas, který se v místním MSAN boxu zkonvertuje na SIP a dál jde po IP.
Ad Huawei: Podle CETINu je 80 % DSLAMů ALU/Nokia. Ostatně v remote DSLAMech je typicky Nokia 7363 MX-6, která zvládne až 192 DSL portů a Vplus (profil 35b). Huawei boxů (2U jednotky pro remote DSLAMy jsou obvykle MA5616) je menšina.
Z pohledu investic je metalika zajimava protoze je levna. Z pohledu technologie je tady optika na ktere se da postavit v podstate cokoliv a je jedno jestli jste firma nebo domacnost. Proc nenabidnout na stejnem kabelu 100mbit pro domacnost, 1gbit pro narocnejsiho uzivatele, to vse s agreagaci a na stejnem kabelu mit moznost nabidnout treba 1gbit pro firmy za jinou cenu a jinych podminek? Misto toho se investuje do metaliky kde jsou v podstate vsichni nasrani, ale rikaji si ze je to furt lepsi nez Franta od vedle co ma 4mbit adsl protoze kvalita atd. Cetin zaspal dobu, snazi se to dohnat alespon marketingem. Ochota nekde neco upgradovat je nulova, bez ohledu na to jestli jste firma nebo domacnost. O centru Prahy ani nemluvim. Sice jsme meli 5x rozkopanou silnici, ale Cetin nenapadlo upgradovat kabely, tudiz tam mame skvelych 12mbit adsl s uploadem na kterem se mi nechce cekat ani na odeslani e-mailu.
Ona ta optika asi také nebude úplně drahá, u nás na Gibtaltaru máme 3 providery kteří nabízí optiku, já mám doma 100mbit + IPTV + VOIP za 39 liber. Mimochodem všechny 3 firmy soutěží na trhu o 7km2 a cca 30k obyvatel, takový specifický trh :D vždy když slyším specifický trh od CZ providerů, otevírá se mě kudla v kapse.
Kabelaz na optice uz je v levnejsi nez na metalice, a to jak per metr, tak per Mbit (to jeste mnohem vic). Uvedom si, ze polozit metr cehokoli stoji cca 1kKc/m, jenze pro metalickou kabelaz musis zajistti hromady aktivnich prvku cestou + tech dratu v jednom kablu aby to jeste fungovalo nemuze byt nijak zvlast moc, a i tak se navzajem rusej. Do jednoho optickyho pidikablu das bez potizi desitky vlaken, do jedny chranicky jich naladujes i par tisic. A muzes to bez dalsiho tahat na desiky km.
Vis v cem je nejvetsi problem libovolny kabelaze? Papirovani a penize - ne za pokladku, ale trebas za vecny bremeno chce majitel dalsi 1kKc/m, coz zdvojnasobi cenu vystavby rozvodu.
Jenže on je rozdíl taky v tom, že většina lidí platí za internet 300-500Kč/měs., což je cca 10-17 liber. Ano jsou propastné rozdíly v tom, jakou službu za to člověk dostane - na sídlišti průměrného nebo velkého města dostane za 300 kabel s několika desítkama Mb symetricky, Na vesnici dostane za 300 WiFi s několika Mb, ale řekněme že v 80% případů se dá pořídit alespoň nějaké připojení od 300Kč/měs.
Vím, že tím mnoho lidí naseru, ale pro zajímavost mám UPC 150/10 za 359 (protože lepší TV, veřejná IP a služby jako WiFree, než IPTV od místního providera), ale hodlám to ještě stlačit, protože jednak to UPC jinde nabízí i za 249 (329 s TV, samozřejmě bez pronájmu zařízení, jinak je nelze srovnávat) a hlavně místní provider, když zjistil, že jsem si nevybral jeho 50 Mb sym. (optika+eth kabel) za standardních 299/měs, tak přišel s nabídkou připojení na 2 roky za 4 tis. předem, což je jen 166,7/měs...
Takže nejlukrativnější oblasti jsou opravdu někde jinde a i když to znamenalo dlouhou dobu na pražském sídlišti jen 6M/384, tak vlastně Český Telekome děkuju za to, že jsi dal tak velký prostor vzniknou silné konkurenci (ono totiž, i když tu dlouho bylo UPC, tak dokud tu byla konkurence jen DSL, tak UPC mělo nehorázné ceny a smlouvat nebylo o čem).
Já jsem nepsal, že to je u nás levné, jen ta služba je někde jinde, ačkoliv k místní koupěschopnosti je to poměrně levné (řekněme 1/40 minimálního platu). Můj post byl o tom, že i na místě o 30k obyvatelích (teoreticky by měl mít ISP vyšší náklady na jednu připojení, protože infrastrukturu musí rozpočítat mezi méně lidí) a i tak se jim to vyplatí s kvalitními službami.
S tím UPC s vámi víceméně souhlasím, až na to, že teď na něm během své dovolené v ČR sedím a tedy stabilita je běs a bída, zajímavé je že z Gibtaltaru kdykokiv děláme nějaký video call do Anglie, Německa i Čech je to OK, kromě UPC v Čechách tam je to nepoužitelné. Ověřené na minimálně 4 UPC přípojných bodech. tchýně s námi radši volá přes LTE. Priblizne stejnou mizernou kvalitu spojení mám do Bangalore (Indie)
Nadzemní vedení jsem tady v podstatě neviděl. Cena papírování je převážně problém vlád, nicméně místní vláda hrozně ráda reguluje, vše a hodně. Snad jediná výhoda zde je, že tu v podstatě jsou jen dva vlastníci pozemků a to Gibraltar Government nebo UK MOD (ministry of defence). Take si nemyslím, že by v Česku byla mnohem horší legislativa než na Slovensku a stejně ČR brutálně zaostává za Slovenskem kde má optiku cca 18% obyvatel oproti českým 4%, ale zas na druhou stranu Německo má jen 2% . Chápu že Gibraltar není nejlepší srovnání, ale přiznejme, že ČR v tomto prostě stračí dech a velcí ISP vás spíše dojí.
Dobrý den, vím že plakat nad minulostí je ztráta času, ale vhodné si ji připomenout zvláště pokud v ní žijete.
Od roku 2004 jsem bombardoval tehdejšího majoritního a jediného dostupného poskytovatele aDSL a již v roce 2008
jsem se dočkal. Od té doby, ať jsem jednal s ČERTEM - nebo chvílemi i s Ďáblem jsme se nepohnuli z místa.
Dnes v roce 2019 máme na objektu (vlastně všech v ulici, nebo spíš v této čtvrti) k dispozici jen DSL 8Mbit.
To ovšem ve skutečnosti reálně znamená 3.8Mbit DOWNLOAD a 0.8Mbit Upload - no schválně kolik asi pošlete emailů s přílohou. Jakákoli činnost je už v podstatě nereálná.
Pozor nejsme obyvatelé severního pólu. Jsme v centru okresního města. V Jablonci nad Nisou. Na žižkově vrchu. Tady v bloku sídlíme 4 firmy. Za cenu super nákladů máme potíže vyřešeny tímto způsobem. U nejmenovaných dobrodinců v panelové zástavbě (kde místy není problém i 100Mbit) máme k dispozici 20Mbit přípojku a svoje wifi pojítko mikrotik - což je sice z nouze ctnost a znamená to že přebíráme úlohu Cetinu v otázce poslední míle, ale když oni na nás ..... a opravdu už léta a úplně. Politika totiž byla a hlávně stále je připojovat paneláky. Rodiné domy mají smůlu, podnikatelé taky.
Mohl bych zde na 3 strany rozepsat martyrium dohadování se soukromníky, kteří dva metry za mým plotem natáhli optiku (pochopitelně do paneláku), ale nás nepřipojili protože nejsme zajímavý, protože obchodník vidí možných 5x30 bytů zákazníků a investici si odůvodní a tady na nás jisté zákazníky se prostě, ani nekoukne.
Nyní nově od 12/2018 mám k dispozici pevný internet (LTE na budově od VODAFONE) nemůžu z toho skákat radostí do stropu, poměr cena výkon má určité rezervy, ale zatím to běží s příležitostnými výpadky. Prostě kabel je kabel a je jedno jestli metalika nebo optika, ale hlavně aby vedl sem.
Tedy CETINe do teď to bylo utrpení a teď s těma vesnicema je to už přímo výsměch. Operátoři mi na vesnici ukazují dostupnost LTE pevného připojení 5x rychlejšího než čím mě tu VODAFON připojil, kdežto já v centru města mám prostě prd.
souhrn - wifi ve městě - NE
- optika - SUPER ale NEVEDE SEM
- metalika - ANO - ale přitáhněte sem to vaše předsunuté DSL-lama zařízení,
klidně Vám ho od napájím na svoje náklady, protože dost vodičů tu prostě není
Ale už s tím prostě něco konečně udělejte.
PS: pokud by se v někom z CETINU hnulo svědomí, mám výhled na budovu ústředny a pojítko mám,
takže když mi na Vaší střeše předáte 100Mbit konektivitu na ethernetu třeba i poděkuju.
Až tak je zoufalá situace v Jablonci nad Nisou.
Pěkný den
Dobrý den, děkuji za zájem, víte naše martirium začalo již kolem roku 2000. Když se v podnikání začal využívat email. Tehdy poprvé jsem řešil připojení do PC - tehdy vytáčené připojení dnes úsměvný 64Kbitů. Více SPT Telecom a později nový a ještě lepší Český Telecom nabídnout nedokázal. V roce 2002 nám nabídl provozovatel ISDN, ale vzhledem k tomu že by to znamenalo výměnu pobočkové ústředny byl vyhnán - i tak nabízel 64Kbit + 64Kbit na dvou kanálech za nekřesťanské peníze.
Dále se utrpení prohlubovalo tak výrazně, že Jablonec se stal doménou WIFI poskytovatelů, více méně špatných.
V roce 2004 jsem podepsal smlouvu se společností AIRNET Jablonec, která nám až do roku 2007 poskytovala příležitostně nejdoucí datové připojení 380Kbitů DOWNLOAD a 128Kbitů UPLOAD. Proti pevné lince zázrak, ale s výpdky a dost neseriózním přístupem na straně poskytovatele. V roce 2008 probíhala u nás zásadní restrukturalizace firem, a v rámci O2 (čti óóóóóuuu--tůůůů) jsem dostal již výše zmíněnou DSL přípojku. Současně firmu airnet sežrala GREPA a v tom okamžiku jsem se pokusil vyjednat možnosti připojení. Na Grepu jsem volal a požádal je o vyslání kompetentního technika, nebo obchodníka, se kterým jsem chtěl vyjednat buď možnost natažení optiky nebo předání konektivity na paneláku na úrovni ethernetu, s tím že WIFI spoj bychom si realizovali sami. Ve smluvený den dorazili 3 chlapi možnost s předáním ethernetu, mi zamítli, s tím že to prostě nejde (jednání jak s molochem O2) prostě že to nedělají a dělat nebudou. Natažení optiky podmínili šílenou cenou na argument, že to zaplatím vyvalili oči a řekli, že k takovému rozhodnutí a dohodě nejsou kompetentní - ale, že pošlou někoho kdo kompetentní je. Po třech týdnech nedorazil nikdo, ale přišla faktura na wifi, která byla již půl roku nepoužívaná a demontovaná. Vzal jsem anténu vrátil ji na pobočce v Jizerské ulici a kapitola GREPA SKONČILA.
Další krok byl jeden poskytovatel pro všechny služby , který nakonec trochu pod nátlakem a s pomocí neveřejné nabídky zřídil DSL na přípojce 20Mbit/2Mbit tam kam odsud vidím a tam jsem Wi-Fi připojen. Takže vlastně korporát Vodafon je lepší a pružnější než místní poskytovatel Grepa.
V průběhu roku 2016 a 2017 jsem narazil na člověka který toho o optických sítích v JNN věděl až překvapivě hodně. Domluvili jsme se, že zjistí možnost napojení ze sousedního paneláku - 10m (výkop je maličkost) nicméně jsme narazili na společenství vlastníku a jeho předsedu. Tedy z realizace sešlo.
Do roku 2018 vše na mrtvém bodě. Nyní mám přímo na domě pevný internet VODAFONE LTE - 30/5 zatím ověřuji funkčnost a spolehlivost, ale do 100/20 nebo 100/50 to má ještě dost daleko . . . .
A nebude to nahodou tim, ze jako firma chcete platit cenu domaci pripojky? Protoze se mi nechce verit, ze v dosahu neni nekdo kdo je schopen dodat konektivitu v licencovanym pasmu, pochopitelne nikoli za 300 nebo 500Kc/mes. Pocitejte spis tak s 5kkc jako minimem kdy se s vami budou bavit, ale na druhou stranu se bavime o symetrickym garantovanym pripojeni s verejnyma Ipckama (jak v4 tak v6).
BTW: Backup linka pres "mobil" vpohode dava 80Mbit symetricky.
Myslíte, že sehnat domorodce, ukecat Vodafon, a koupit pojítko mikrotik za cca 20kkc a to cele zorganizovat, nainstalovat a zprovoznit - a kupodivu zaplatit - to nebylo zadarmo bavíme se o stovkách hodin shánění jednání a řešení - myslite že to bylo zadarmo?
Opravdu je to o absurdní neschopnosti - zkuste si na mapě CETIN oklepat Žižkův Vrch, Jablonec nad Nisou - Skřivánčí (hlavní třída s výhledem na ústřednu CETINu) 6Mbit/s, Řetízková, Lužická, Pasířská, atp. katastrofa/nezájem
V tom tu žijeme - temný středověk
Nevim jak se ukecava vodafoun a nebo shanej domorodci, ale kdyz se zavola trebas do GTS (pardon, aktualne uz t-debile), tak pokud sou aspon teoreticky v dosahu, tak prijdou, zmerej nabidnou a za nejaky upis na 2 roky daji na strechu radio v prodejni cene 250kKc. Vyrizeno za maximalne 2 hodiny casu.
Pravda, za casu GTS byla smlouva na 2 strany A4, ted je to mensi sanon papiru ...
A vodafoun se mimo jiny nejmin co 1/2 roku pta, jesli ten net nechci previst k nim. Ze prej si to prevezmou a HW odkoupej, takze nebude treba ani nic vymenovat. Da se tudiz predpokladat, ze umej minimalne totez.
Naprostý souhlas - nestačím žasnout, co pán dokázal podniknout. Pokud poptáte T-Mobile nebo Vodafone na připojení tzv. leased line,, tak pokud jste na přímou viditelnost z nějaké BTS, tak vám na střechu dají mikrovlnné pojítko v licencovaném pásmu a prakticky nepoznáte rozdíl oproti kabelu. Koukal jsem na umístění BTS a na Žižkově vrchu mají všichni operátoři BTS na panelácích Na výšině 3215 a 3225 - sice přímou viditelnost nebude mít asi úplně celý Žižkův vrch, ale podle 3D map na Googlu bych řekl, že 90% budov bude v přímé viditelnosti a ty, co neuvidí, protože už nejsou přímo na vrchu, ale někde ve stráni, budou dosažitelné z nějaké jiné BTS.
Ano, nebude to za x set Kč/měs. jako domácí přípojka nebo WiFi provider ale x tisíc/měs, Ale zase ušetříte ty stovky hodin času a budete mít obratem po problémech, Předpokládám, že ve firmě máte i nějaké mobily nebo pevné linky - operátoři rádi nabízí celé balíčky služeb a dávají pak slevy, tak pokud máte aspoň 10-20 SIMek, spojíte to pod jednu smlouvu a upíšete se typicky na 2 roky, tak to nemusí být ani nějak zásadně drahé. Pokud necháte kontakt, tak ho můžu předat na obchodníka z Vodafone, co právě takovéhle služby má na starosti, nevím jestli zrovna Jablonec, ale oni si to předají...
Poslední kdo mě napadá, kdo používá primárně mikrovlnná pojítka v licencovaném pásmu jsou ještě ČRa.
Jinak ještě můžu doporučit poptat UPC business - znám jednu firmu, co má od nich v Jablonci linku na Internet několik set Mb za slušný peníze (to už se bavíme o víc jak 10 tis./měs - řádově menší desítky tis./měs,) a taky neměli optiku (jsou ve staré části, kus od Horního náměstí, takže nehrozí, že by tam někdo pár metrů od nich tahal optiku kvůli panelákům), jak to přesně dovedli netuším, ale údajně je last mile poskládaná z linek více operátorů. Záložní linku mají od GTS alias T-Mobile - teď nevím řádově 50Mb/s.
Takže opravdu je to jen o tom nebrečet a poptat se u providerů nabízejících profesionální služby. A možná kdybyste ty 4 firmy v ulici uspořádali společné výběrko, tak možná usmlouváte i vcelku zajímavé ceny.
Dobrý večer, jsem rád, velmi rád za tyto skvělé návrhy. Zejména s ohledem na zmiňovanou přímou viditelnost, tak členitý terén jako je Jablonec nad Nisou, rozbitý panelovou zástavbou, a prakticky nedostupný. Nemáte absolutně představu o čem tu mluvíte. Do roku 2012 jsem chytal čistý odraz NOVY a ČT1. ČT2 pouze v násobném odrazu. Pak jsem se nas...l a koupit sat přijímač. Přesto jsem platil poplatky (koncesionářské) a stále platím ze kterých je ostatním volně šířen signál prostřednictvím ČRA. Nepociťuji to jako diskriminaci, ale nelíbí se mi to. Jablonec je s ohledem na sklářskou historii průmyslové město, a tak život v něm není úplně snadný. Město dělí řeka, železnice, a masivní panelová zástavba. Přímá viditelnost je tak buď do betonové zdi nebo do oken v jiné betonové zdi. V zimě je tu kupodivu zima a antény namrzají. Na střechách se tvoří návěje a tak Vaše filozofování o profi internetu skrze luft dostává značných trhlin. Do toho jak jsem psal na začátku mám velmi negativní zkušenost s různými poskytovateli připojení. Vyjímku tvoří CERBEROS, který nám jeden z objektů mimo tuto lokalitu připojil symetrickým spojem 50/50Mbit za rozumné 4KKč.
A ano nelíbí se mi to Vaše odůvodnění ohledně nákladů. Proč bych měl jen proto, že nejsem v paneláku platit násobné, dokonce dle Vás 100 násobné částky za tu SAMOU SLUŽBU. V paneláku, který je v nejbližším bodě vzdálen od mého pozemku 7 metrů je k dispozici 400/400Mbit za cenu 1KKč a vy mi tu doporučujete profi spoj s náklady na realizaci cca 200kkč za službu 50/50Mbit. I kdybych na toto přistoupil mám tady kolem sebe 500 sousedů, kteří takové prostředky uvolnit nemohou a jsou operátorem CETIN popř dalšími natvrdo DISKRIMINOVÁNI.
Tedy článek se týká CETINU a jeho plánu drátovat (nebo datovat) vesnici, když naprosto ignoruje okresní město.
V diskuzi by se v první řadě ozvat CETIN, a vysvětlit proč ho taková masa lidí nezajímá a proč pro něj nejsme plnohodnotní zákazníci. Uvědomte si prosím, že tu jsme nahuštěni na pár tisícovkách metrů čtverečních a naše pokrytí by bylo násobně snadnější a efektivnější, než protahovat nějakou vesnici o sto lidech na 50KM čtverečních - např Kořenov, kde naopak pokrytí vzduchem má logiku.
Nehledě na to, že nikomu z nás záření nepřidá a takže tady v té naší železobetonárně, se pak pere nesmyslnými výkony aby se prozářilo co stejně nejde. To je tu běžná praxe.
Tedy CETINE, CETINE řekni mi proč na nás dlabeš.
Otázka zní o jakých koncových uživatelích mluvíme?Aby to nebylo jak s Turris Omnia, který je tak pro všechny jako Tesla.... On i ten DSL bonding většinu koncových uživatelů míjí.
Oni chtějí tu krabičku do 500,- s DPH a měsíčně platiti za ten internet do 500,- s DPH ( ideálně aby to zahrnovalo TV, telefon nebo pronájem krabičky) to je realita.... ....stejně jako ten "shnilý" kabel od koncového bodu k RJ11 zásuvce toho uživatele.
Ano, chteji a pokud to jini ISP umi tak proc by to nemeli chtit?
Dlouhou dobu bylo xDSL jedinou moznosti ale ted mu slusne nakopava prd*l i to “blbe” LTE, se kterym spousta uzivatelu dosahne na rychlosti, ktere pro ne driv byly nepredstavitelne.
Ja myslim, ze nejlepe to autor strhnul vetou, ze sidliste uz jsou rozebrana...tehdejsi telecom si proste nechal vyfouknout nejziskovejsi segment trhu jenom proto, ze byl dlouhe roky presvedcen o svem monopolu. Pokud dokazalo UPC natahat optiku do panelaku pred tolika lety tak fakt netusim, proc to stejne neudelal Telecom/O2 a misto toho cekal, az jejich sit bude nepouzitelna.
Tak tak, časy se mění...
Začínal jsem na GPRS. Neomezený data u Eurotelu za cca 650/měsíc - poměr cena/kvalita lepší než u ISDN.
No a pak přišel WiFinář, poloviční cena, čtyřnásobná rychlost. Nebylo co řešit.
Pak WiFi přestala dostačovat (fyzikální limity + mentální limit ISPíka), takže VDSL2.
No a teď čekám na FTTH. Zatím u nás v nedohlednu.
Považoval bych za užitečné, kdyby na mapách Cetinu bylo vidět umístění DSLAMu a informace o něm. Neboli co vlastně umí (jaké profily, G.vector, bonding, ...).
Komunikace s ISP typu T-Mobile bývá občas složitá v tom, že vám nejsou schopni přesně říct, co váš modem musí zvládat na dosažení dané rychlosti.
Pokud se trochu ve fixnich sitich vyznate da se to zjistit odhadem nebo dle nahledu do map. Dokonce se mi dari takhle dohledavat naslepo i dslamy/male ustredny na ulicich i v zahranici kde je jina struktura telekomunikacni site :-P
Jako user netreba znat udaje o nastaveni linky. Jako koncak nemas merici pristroje ani moznost to ovlivnit. Maximalne vyberem modemu tomu pomoci.
Jsme velkoobchodní Partneři CETINu, dřívě O2 a ještě dříve Českého Telekomu od roku 2002 a tento směr myšlení i Investice do sítě je dle našeho názoru správný. Univerzální rozhraní pro zákazníka 1 Gbps Eth./RJ45 je nejlepším řešením, které umožní zákazníkovi jednoduchý přechod zejména od stávajícího WiFi připojení ve volném pásmu 2,4 a 5 GHz na pevné VDSL připojení s rychlostí od 20 Mbps do 1 Gbps s tím, že již dnes více jak 50 % VDSL připojení umí 50 Mbps. Tak přejeme at se tento záměr v roce 2019 dotáhne a cena pro partnery se nezvýší.
Soused má novostavbu, internet pouze přes WiFi. Nikdo k němu kabel nenatahne i přesto, že šedá skříňka je o 50m vedle. Bohužel na vesnici JE většinou jediné možné připojení přes WiFi. Kdyby O2 nebo cetin nebo kdo řekl, ok, dáme vám drát, bude váš to stát 10.000,- klidně by je soused zaplatil. Jediné co však slyšel: Nejde to.
Vidíte a já to z nám z druhé strany.
Dobry den pane starosto, chtěl bych ve vaší obci vybudovat optickou síť. Potřebuji toto: využít obecní pozemky, neplatit za věcná břemena na nich a někde v centru obce uložit zařízení (a mít k nim nonstop přístup).
Co myslíte, že asi odpoví?
Neptejte se co může provider udělat pro rychlejší Internet. Ptejte se co dělá obec/zastupitelstvo pro rychlejší internet.
Kdybys mu nabídl, že to uložíš do stávajících rozbitých chodníků, které následně na vlastní náklady zrekonstruuješ, tak by na to třeba kývl.
Pokud si to chtěl uložit do již zrekonstruovaných komunikací, které jsou nedej Bože ještě v záruce, nedivím se, že nekývl.
Nebo je potřeba sledovat investiční záměr obce a vyčíhnout dobu, kdy budou rekonstrukce dělat a spojit to s tím. U nás si tak soukromá firma položila optiku souběžně s probíhající rekonstrukcí náměstí a chodníků po obci. Jestli museli něco pro obec "udělat" nevím.
Je vidět, že vůbec neznáte situaci v zastupitelstvech. Tam Internet nikoho nikdy nezajímal a nezajímá dokud jim funguje připojení obecňáku ke státní správě (reálně tam tomu většinou nikdo nerozumí čti nevidí výhody do budoucna - t5eba lukrativnější parcely). Ty penízky se honem rychle rozkutálej za užitečnější věci a velký problém jak už psal někdo výše je s vedením kolektorů/chrániček. Nikdo nedá víc za položení chráničky při stavbě chodníku jen pro to, že by tam jednou mohl vést datový spoj. Typicky ... postavím chodník, protože jsou dotace, druhý rok rozkopeme chodník a postavíme kanalizaci protože jsou dotace, třetí rok rozkopeme chodník a silnice a položíme do země ze sloupů elektriku protože jsou dotace. Tohle je obrovský problém dnešní doby (no v podstatě už několika let). Tu obec to ve finále stojí "akorát" spoustu papírování, ale ufinancuje to.
A to bohužel nejen u obce. Když jsem v roce 2006 kupoval v Šestajovicích pozemek pro rodinej domek, kde v tu dobu bylo jen pole a smlouva na vybudování silnice a inženýrských sítí, tak v plánu bylo, že tam bude jen klubko metalickejch drátů do nejbližšího bodu Telekomu. Celé v podstatě soukromá investiční akce organizovaná realitkou. Snažil jsem se člověka, který to celé organizoval, přesvědčit, ať tam přihodí chráničky na optiku, že to bude obrazně par korun na víc a v budoucnu k nezaplacení. Pochopitelně marně, takže co myslíte, jaká je tam nejrozšířenější technologie připojení k internetu...
Skříň je 50m vedle. Jak vypadá případná trasa toho kabelu? Jde to přes jiné pozemky? Kříží to jiné sítě (kabely, voda, plyn, kanalizace), kříží to komunikace? Pokud ano, je to tolik lítání po úřadech, vlastnících sítí, souhlasech vlastníků dotčených a možná i sousedních pozemků, že se na to každý vysere. Nehledě na cenu zbudování přípojky. Aby to nestálo nakonec 100000,-
100 000 je velmi malo. Do toho by clovek jeste sel. Koneckoncu ty pripojky sity na rodinny dum tak vysly celkove na 70kkc a to bylo primo odbockou z ulice.
Jinak zrizovak co plne hradil zadatel o pripojku byl myslim nastaven na 10kkc. Vetsinou ale zakos z ulice musi dat za tech 10-20 metru tak 30kkc.
No počkej, předloni jsem se chtěl zbavit WiFi a jediná možnost bylo VDSL, který je na ulici. Sice to trvalo čtyři měsíce, ale T-M společně s CETINem opravdu těch 50m natáhli. Sice vzduchem (měnili kvůli tomu starý sloup), ale šlo to. A proti WiFi je i VDSL zázrak, fyziku totiž nikdo zatím nepřečůral.
Jo to jiste, tyhle kecy tu mas uz 10 let, a vsichni lidi na DSL co znam se horko tezko dostanou pres 10Mbit, a to si muzou gratulovat. Ti co k tomu maj uzadnou O2TV maji trebas taky 2Mbity ... teda down, up nemaj prakticky zadnej. Moje aktualni wifi kuprikladu dava stabilne 60Mbit symetricky ... chmm kde si mam objednat takovy dsl? Povidej.
1) O2 nenabízí za tarif pro běžný smrtelníky připojení k internetu, ale k "chytré síti".
2) Chytré síti její chytrost dodává CGNAT
3) Pokud chceš hloupý internet místo chytré sítě (= zvenčí viditelný IP adresy), musíš dát každý měsíc výpalný.
4) pokud si zaplatíš za internet, stejně dostaneš jenom parodii (např. /64 prefix na IPv6 a není boha, co by to změnil)
5) Po stejných drátech dostaneš net i od někoho jinýho.
6) Alternativa k VDSL2 je u nás tohle: https://1iq.cz/i/C9a2k/GhWn4.png - stahování 3GB upgrade Fedory ve třech vláknech v podvečer, po baráku gigová LAN. Vyber si mezi tímhle a 20/2Mbps.
No a s T-M to bylo tak, že začali nabízet LTE, tak jsem jim volal, baba to ověřila a prý je u nás slabá síť, ale že dají vědět. Za měsíc se ozvali, jestli bych to chtěl po drátu, tak jim říkám, že klidně, ale do baráku žádný nevedou a dokonce ani prázdná chránička na optiku. Ale že pokud by se dokázali napojit na sloup CETINu přes ulici, tak s tím nemám problém. Za týden telefonát, že to pude, jaký jsou parametry a že dráty zaplatí, pak se domlouvalo co a jak, kama to protáhnout apod. No a jak měli montážníci volno a dovolilo počasí (akce v zimě), tak se natáhly dráty a hotovo.
Hele soudruhu od kdy si nemuzu na vlastni pozemku zakopat vlastni chranicku? Takze tu neblabol o kopani pres cizi pozemky. Znamej takhle na "naplanovanou a slibenou" akci telecumu cekal (spolecne se sousedama) 3 roky. Pak se sesli, dohodli se, celou vesnici zasitovali optikou, Koupili si tenkrat spolecnych 100Mbit symetricky garant ... a rok na to dorazil telecum a papir, by jim podepsali souhlas se vstupem na pozemek, aby jim teda tech AZ 2Mbity mohli (za dalsi 2 roky) privist ... , tak je vsichni poslali doprdele.
Zajímavá myšlenka! Hlavně je to výhodné pro zákazníka, protože si nebude muset pronajímat nebo kupovat předražený ADSL/VDSL routeromodem, ale koupí si normální router, píchne do Terminátora a až se odstěhuje někam na sídliště, kde se nabízí normální ethernet, tak nemusí strkat ADSL modem do sklepa, jako já :-).
A s tvrzením "Můžeme jim říct: nechte technologii na nás a prodávejte, to umíte nejlépe." se plně ztotožňuji. Měl jsem před cca 5 lety ADSL od T-*ebilů. Linku přišel zaktivovat strejc v pracovní kombinéze O2, papíry s hlavičkou O2. Druhý den se ozval "T-*ebil", že mi to teda aktivujou. Tak jsem jim ještě ten den a pak další 4 dny neustále volal, že by to už jako mohlo jet, tak mi pořád říkali, ať "počkám, že to někdy chvilku trvá". Po těch 4 dnech konečně jednoho méně retardovaného telefonistu napadlo poslat mi tam opět pána z O2 a ten říkal "nojo, linku máte aktivní, ale jen na telefon, to asi nemáte píchnutý na ústředně na ADSL, tak to tam opravíme". Takže tak... T-*ebil je dobrý v prodávání předražených tarifů a ukecávání analfabetama v callcentru, na technologii teď bude konečně někdo jiný...
Na další krabičce mi vadí, že pokud to mám doma, musím to krmit elektrikou, zabere mi to další zásuvku a ještě k tomu bude několik dalších kabelů a dělá to bordel někde v koutě na zemi. A ještě na tom v noci blikají ledky.
Ať si to poskytovatel napájí přes telefoní linku, nebo ať se dá celá krabička strčit do zásuvky - čímž se vyřeší montáž na zeď a odpadnou dva metry kabelu od externího adaptéru. Ideálně aby to umělo přes POE napájet i router, který bude za tím.
Zase ne druhou stranu, krabička musí být tam, kam vede telefonní linka. Pokud je u venkovní zdi do ulice a chceš WiFi po baráku a na dvoře (a ne svítit půlkou výkonu na ulici), stejně router/AP potřebuješ jinde, než modem. Nebo krmit další krabičku - druhý AP - a tahat k ní kabely... S jednou krabicí rodinný dům nezasíťuješ, kdyby ses pos...
Tady je naopak výhoda jednotnýho rozhraní (nežešíš LT/VDSL/FTTH) a převodník není tvůj, takže neřešíš ani odpad. A když se upgraduje připojení v místě (třeba na nový standard), tak vymění krabičku kus za kus a je to.
No jo, ale tuhle krabičku budu muset mít u tý venkovní zdi, táhnout k tomu elektriku a pak ještě stejně odtud budu muset stejně táhnout kabel právě někam, kde chci mít ten router, k kterému taky musím vést elektriku. Přídat další AP/Wifi/extender/repeater/whatever jde i se současními modemy.
Kdyby to bylo ve venkovním rozvaděči, napájené poskytovatelem, tak je mi to fuk.
Takhle musí mít i BFU dvě krabice, jedna co sedí na telefoní lince a dělá ethernet a druhá, co mu dělá wifi.
Nojo, ale ta jejich "krabička" je prů.er. Normálně si v kšeftu modem na kabelovku nekoupíš, že. Takže se s tím dají dělat parádní kouzla:
- Ok, máš internet za kilo, ale pronájem krabičky za 500 měsíčně.
- Nechceš platit pronájem? Tak my ti to prodáme. Za 20kKč. Ale pak nám to do týdne od ukončení smlouvy nezpomeň vrátit. A i když to vrátíš, připrav se na hrozbu žalobou.
- Rozhodli jsme se, že v už tak zarušeným WiFI pásmu v paneláku uděláme WiFi pro naše kolemjdoucí zákazníky. Na tvým routeru, z tvýho pásma, za tvý prachy. Že to nechceš? Že jsi v 10. patře a nikdo kolem nechodí? Nezajímá.
- Máme šrot. No a co? Update nezájem, nový funkce nezájem, bezpečnostní chyby nezájem,...
- A další manažerské tvořivosti se mez nekladou
"No jo, ale tuhle krabičku budu muset mít u tý venkovní zdi, táhnout k tomu elektriku a pak ještě stejně odtud budu muset stejně táhnout kabel právě někam, kde chci mít ten router, k kterému taky musím vést elektriku."
Elektriku k tomu táhnout nemusíš. Předpokládám, že když bys tam měl "full router", tak bys využil místní zásuvku (asi nemáš jenom jednu v celým baráku). A pro případ, že bys měl router zálohovaný, tak existuje PoE - ať už pasivní, nebo aktivní. Takže všechno, co potřebuješ roztahat, je 1x kabel CAT5e (do 8Kč/m).
"Přídat další AP/Wifi/extender/repeater/whatever jde i se současními modemy."
Bez drátů nejde. Protože fyzika.
"Kdyby to bylo ve venkovním rozvaděči, napájené poskytovatelem, tak je mi to fuk. Takhle musí mít i BFU dvě krabice, jedna co sedí na telefoní lince a dělá ethernet a druhá, co mu dělá wifi."
Kdežto u WiFináře má BFU na střeše krabici, která mu dělá uplink k ISP a vevnitř má krabici, která šéfuje vnitřní síti. A kupodivu se ta na střeše nedá napájet po WiFI, takže zákazník musí zajistit krmení...
CETIN by se měl hlavně snažit, aby nerozbíjel, co funguje.
Měl jsem modem ADSL2+, několik let jsem přijímal rychlost 6 Mb (stačila mi). Pak CETIN zřejmě inovoval a pustili "až 10 Mb" (reálně to jezdilo do 8 Mb). Najednou se ale spojení začalo rozpadat, někdy častěji (co pár minut), někdy méně často, nikdo z CETINu to nebyl schopen dostat ani do původního stavu, natož do lepšího. Přitom mám ověřeno, že můj modem zvládá minimálně 13 Mb. Nakonec skončili tím, že nastavili 3 Mb a prohlásili, že mám starý modem, který neumí ADSL2+.
Soudruzi z CETINu v zápalu boje zkrátka věci možná mění, ale měli by se snažit, aby vždy měnili k lepšímu, nebo aby aspoň zachovali stav.
Mno, v Ostravě od loňska 75Mb reálně, předtím stabilně 50Mb minimálně 5 let, co tak pamatuji. Když to zvyšovali na tu až stovku, byl tu technik z Cetinu, dali jsme řeč, zatímco měřil linku. Poradil, koupil jsem, funguje. Větší část problémů s rychlostí je způsobeno sračkovými modemy za dvanáct stovek, co mají v papírech rychlosti 100 Mb, a v reálu zvládají stěží polovinu a to ještě prvních pár let provozu, nemluvě o hrubě nedostatečném výkonu routování. Na brouzdání po webu to asi stačí, ale větší zatížení ani omylem.
Jestli to nejsou jen marketingove kecy tak se zda ze nam v republice zustane jediny velky poskytovatel, cetin (netbox atd. nepovazuji za velke).
Zadne topne teleso ve kterem nelze vypnout router, neustale snizovani uploadu inzerovane jako zvysovani rychlosti atd.
Doma mam nastesti maleho poskytovatele ktery ma i ethernet i puuzitelny upload (a neni to wifi ani lte), ale ne kazdy ma tu moznost.
CETIN neposkytuje pripojeni k internetu. Cetin poskytuje jen infrastrukturu. To je jako bys rikal ze reditelstvi silnic a dalnic poskytuje dorucovaci a prepravni sluzbu.
Mimo jine po tom co se oddelila bublina od siti zacal CETIN poskytovat sluzby pro spoustu malych ISP vcetne frantu wifinaru. A to i na urovni last mile.
Dnes rano se mi na Twitteru zacala objevovat reklama popisujici to, jake inovace CETIN dela a kolik investoval do vylepseni infrastruktury.
A najednou, ten samy den, se na rootu objevi nekriticky clanek o novinkach v CETINu. Koincidence? Anebo jste jenom zapomneli clanek oznacit jako komercni?
Je mi to vlastně úplně jedno, neboť:
Mrzí nás to,
ale na vaší adrese aktuálně nelze zřídit Stabilní rychlý internet. Připojit vaši adresu je momentálně nad naše síly, náklady na to jsou příliš vysoké.
Namátkově, několik domů v okolí
Mrzí nás to,
ale na vaší adrese nelze zřídit Stabilní rychlý internet. Sice k vám vede naše infrastruktura, ale jste tak daleko od DSLAMu (uličního rozvaděče), že k vám umíme přivést pouze hlasové služby.
Je nám líto,
ale na vaší adrese není zatím dostupný Stabilní rychlý internet. Sice vám nemůžeme nic slíbit, ale vaši adresu jsme již zkoumali a víme, že je možné vás k pevné síti CETIN připojit rychlostí až 6 Mb/s.
Jestli o to máte zájem, napište nám na: zrychlujemecesko@cetin.cz
Zjistili jsme, že
na vaší adrese umožňuje pevná síť CETIN rychlost připojení až 6 Mb/s.
Vesnice, na pomezí JČ a Vysočiny.
DSLAM zde očividně vůbec není, jen vedení z vedleší vesnice na dřevěných sloupech, z rozvodný krabice dál až do baráku. Ti nejšťastnější si užijí těch "až" 6Mb/s.
Ono to asi vlasně ani nikoho netrápí, neb wifinář se už o nějaké základní připojení postaral. I LTE už dorazilo.
Otázkou je, jestli má vůbec význam se podobnými lokalitami zabývat. Musely by se vyměnit kilometry kabelů, vykopat kilometry výkopů, utratit miliony.
Cokoliv jinýho než optika až do domů by ale němělo význam, kvůli konkurenci, protože ti co jim stačí nějaký internet už ho mají z antény na střeše, buď wifi nebo LTE. To se ale zase nikdy nezaplatí.
Na volání jsou dnes mobily a v podobných lokalitách se nemůže vyplatit ani udržovat stávající vedení.
Můžu se ještě zeptat, kolik má ta obec obyvatel? Byl jsem nedávno dost překvapený, že se ty DSLAMy pozvolna objevují v obcích, kde bych právě čekal vzhledem k počtu obyvatel, že něco takového nebude nikdo řešit a smíří se s tím, že může být uprostřed pustiny rád za LTE...
Něco málo pod 100 obyvatel.
On by jeden čekal, že když už tam CETIN poskytuje služby (kabely tam má), že tam bude alespoň nějaký DSLAM... Nikdo asi nemůže očekávat nějaký supermoderní, předsunutý, dálkově napájení, opticky napojený, každý rok upgradovaný... ale alespoň něco víc, než rezatá svorkovnice na sloupě...
Pevna sit byla roky podinvestovana. DSLAMy byly prakticky jen na ustrednach, a to jeste ne na vsech. A kde byly, tam nebyly vzdycky VDSL karty. Takze jsou obce, kde je DSL dlouho, obce, kde je moderni remote DSLAM z nove vystavby, a obce, kde neni nic. V lepsim pripade je v zemi optika nebo prazdne HDPE chranicky z devadesatych let, a dockate se remote DSLAMu i Vy. V horsim pripade, kdyz do obce vede telefon po sloupech, to moc nadejne nevypada.
Hmm, tak to jsem čekal míň. Asi mám pořád o digitalizaci ČR docela růžové představy. Na druhou stranu dokážu pochopit, že se jim ekonomicky nevyplatí sundat ty stožáry, zakopat to do země rovnou s novým vedením...
To bych spíš čekal, že ten wifinář nabídne možnost natáhnout si kabel na vlastní náklady. To mě vždycky zajímalo, jak to vychází administrativně a především ekonomicky, kdybych bydlel na vesnici, někde na návsi byl kabel a já si ho chtěl nechat dotáhnout přes zahrádku do domku někde kus od návsi...
Tak pověsit novej kabel na existující sloupy, zase nemusí bejt taková investice a takovej problém. Veškerá technologie se dá pověsit na ty sloupy, takže není potřeba kopnout do země.
K nejbližšímu telefonímu sloupu to mám asi 100m, ke "svorkovnici" asi 500m, a ani ne 10m to mám ke sloupu elektrickýmu - vše je ve vesnici ještě taženo vzduchem. Lampy veřejnýho osvětlení, je jich celkem do 10ks, mají taky přívod elektřiny vzduchem, a některé mají vlasní sloup nesdílený s elektřinou či telefonem.
Kdyby vlastníci sítí a infrastruktury spolupracovali, nebylo by třeba mít tři různá sloupořadí, která jsou ve výsledku stejně k ničemu. Elektrika vede vzduchem do každýho baráku, takovej problém k tomu hodit ještě telefon, nebo rovnou optiku...
Legálně si nenatáhnu nic...
Souhlasím. Zatím se to u nás ale ani neděje. Navíc je tu nevýhoda, vyhl. 501/2006 v § 24 odst. 1) vysloveně říká:
Rozvodná energetická vedení a vedení elektronických komunikací se v zastavěném území obcí umisťují pod zem.
I kdyby CETIN pověsil optiku na sloupy (a že to dává smysl!), sesype se na něj konkurence, která to udělat nemůže. Na Slovensku to tak tamní Telekom dělá a někteří poskytovatelé to považují za nelegální.
Mimo obce by se určitě využití sloupů pro dotažení optiky našlo. Dokonce se divím, že se to tak zatím nedělá - zakopat kilometry kabelu pro připojení další obce o desítkách obyvatel vůbec nedává ekonomický smysl. Kdyby CETIN neměl v zemi chráničky a optiku z devadesátek, tak jsme v mnoha případech s optikou na malých obcích taky v pytli.
Je to bohužel zbytečné byrokratické omezení, proto je situace taková jaká je. Konkurence to pochopitelně dělat nemůže, neboť nemá žádné sloupy a nové stavět jen tak nemůže. Neřeknu, kdyby někdo chtěl stavět nové vedení, ale když už tam to vedení je a je potřeba jen vyměnit kabely, tak je přece hovanina vytrhat sloupy a rozkopat celou obec.
ČEPS a možná i další již roky mají nataženou optiku na sloupech vysokého napětí, tuším že je optický kabel součástí zemnícího lana. V podstatě zadarmo tak mohou budovat spolehlivé páteřní sítě na velké vzdálenosti. Telematika taky tahá optiku podél kolejí. Bohužel, v malém měřítku to moc nefunguje.
Bohužel, kvůli předpisům se nic do země nedalo ani když se v obci dělal vodovod a stejně tak se nestane, až se bude delat kanalizace.
Zajímavé je, že před pár měsíci v jedné obci ČEZ distribuce kompletně vyměnil vrchní energetické vedení – místo čtyř samostatných drátů plus jednoho drátu veřejného osvětlení plus dvou až tří drátů obecního rozhlasu postavili ve stejné trase nové sloupy (ty staré pak odstranili), na které zavěsili úhledný cop čtyř izolovaných drátů. Pak přišli VOčkáři a natáhli o půl metru níž svůj vlastní cop dvou drátů pro napájení VO. No a pak přišli rozhlasáři nainstalovali bezdrátové apliony napájené v noci z VO.
Nejspíš to je celé rekonstrukce, takže se na to výše uvedený paragraf vyhlášky nevztahuje, ale když o tom teď přemýšlím, napadá mě, že tedy mohli „zrekonstruovat“ obdobně i původní metalické vedení obecního rozhlasu za optické, ve kterém by následně obec mohla pronajímat nevyužitou kapacitu.
Zajímavé, ale jak se říká: "Když se chce, všechno jde". Bohužel, málo kde a komu se chce.
Ono je potřeba aby si zúčasněný strany a zástupci zájmových skupin sedly ke stolu, a našli společné řešení.
ČEZ má staré sloupy a dráty, většinou na cizím pozemku bez věcného břemena (za komunistů se to neřešilo). Pokud je bude chtít vyměnit, může narazit. Obec vlastní ČEZem dotčené pozemky, ale chtěla by nový rozhlas a osvětlení, ale nemá na sloupy. Lidi v obci vlastní ČEZem dotčené (a sloupy znehodnocené) pozemky a chtěli by nové připojky na telefon/internet.
CETIN ma specialni smlouvu s CEZ/EON pochazejici jeste z doby O2/Telefonica kdy je historicky umozneno tam ty draty mit. Pokud by je ale sundal uz je neda zpatky. Takze davat nove kabely nemuze. Jen udrzovat stavajici.
Dalsi takova vyjimka jsou obecni rozhlasy.
Jinak zadnou smlouvu donedavna o sdileni sloupu CEZ/EON mit neslo. Takova smlouva neexistovala a kdo to tvrdil tak natahoval budto na majetek obce (to je v poradku pokud je to dovoleno) a nebo takto cinil na cerno.
Posledni novela zakona o telekomunikacich by v tomto mela prinest zmenu ale netusim jak je to s jeji realnou aplikaci :-)
vim o obci, i lisky od tama zdrhnuly, tam nechce davat dobrou noc nikdo, 44 domu a i tam je rDSLam... podle vseho protlaceno na Cetinu pro nejakyho zmrda zbohatlika co tam ma chalupu a hned vedle ni ani ne 200m zacina dalsi a tam uz nic... a to ze jich je v okoli nekolik se 100a vice domy a nemaj nic ani nemluve. Ta vystavba je chaoticka az beda. Kdyz uz to ale nekde je, tak je to ta stastnejsi situace. Za cos platil na Wifi 4 kila a mel 10M + vypadky v cene, tak tady mas po kablu stabilnich 20-50M minimalne.
Praha snad už nikoho nemůže trápit, tam si není na co stěžovat. Vždyť i internet v mobilu je rychlejší než xDSL, k tomu tři prdele wifinářů, UPC,...
I přes to blbý xDSL se dá v praze za 500 měsíčně dostat i těch 50-100Mb/s. I kdyby jen 20. To samý přes Wifi, LTE nebo kabelovku.
Na vesnici dostanu za těch 500 download pár Mb a upload 0.25 Mb a jsem rád, že to funguje, když to funguje. Nemluvě o tom, že pětistovka měsíčně pro pražáka nic není, s ohledem na platy.
Centrum Prahy je specificka lokalita. Stejne i sirsi centrum. Zalezi od konkretni ulice. Uplne absurdni je kdyz mate oproti svemu baraku UPC s 500mb za par kacek a vy jste nucen pouzivat 8mbit adsl protoze sice jste kousek od ustredny, ale kabely pouzili z prvni svetove...
Pointa je v tom, že ta konektivita očividně v dosahu je. Je jedno jestli od jednoho souseda či od druhýho. I wifi z restourace v přízemí, kterou můžeš chytat zadarmo je lepší, než když když ti do baráku vede jen elektrika (a i ta za horšího počasí nejde) a seš rád, za mobilní signál před domem.
Investují se miliardy do toho, aby někdo měl místo 20 třeba 50 či 100Mb/s přes xDSL, v lokalitě, kde je x dalších poskytovatelů, ale to, že spousta lidí na venkově počítá předražené kilobity nikoho nepálí.
No u nás (cca 400 obyvatel) je to pět možností.
1) Metalika od CETINu, DSLAM po 300m kabelu (sláva za něj),
2) WiFinář, na kterýho "základnu" nevidím, takže jsem to ani netestoval,
3) WiFinář, kterej měl za týden cca 30 hodin výpadky a rekord 2Mbps, komplet všechno za NATem za 250,
4) WiFinář, u kterýho je problém mezi pátou odpoledne a desátou večer překonat magickou hranici 0,75Mbp pro downlink a neumí IPv6 za 600,
5) LTE - T-M prý má malou kapacitu sítě, O2 nenabízí internet, Vodafone je na blacklistu.
a jak si myslis ze pojede tem 3 prdelím wifinaru jejich wifinky, kdyz se tlucou jedna pres druhou ? Kdyz sem byl v PZE pred 6 lety na jedny strese (nekde u vltavy u karlaku), naskenoval sem na mobilu 5G siti priblizne 60 a to jen na mobilu !!! Na 2G4 sem to ani nepocital, to byl štrůdl takovej ze malem propadl pres spodek displaye mobilu az na zem. Jo pokud ses srandista, porid si to ale nedovolavej se pripadnych naprav. Wifi je v snad cele praze nesmysl. Kde je nouze nejvyssi a O2, tak si poridis 20/2 a nejak zijes a nehledis ani moc na cenu. Od afery s omezovanim rychlosti ve spicce uz problemy s rychlosti nejsou znamy, bezi to podle toho jak moc je fit sajt. Co sleduju par pripojek, pod 15M to nepadlo snad nikdy.
Možná ohlídá, ale co se stane, když detekuje poruchu? No tak dá vědět O2. O2 to pak začne řešit s CETINem. CETIN je za to zodpovědný, ale techniky outsourcuje (u nís o dělá VegaCom nebo tak nějak) a přímo data ze smart boxu/přístup k němu nemá. Takže porucha se řeší, když to dobře jde, přes tři firmy.
Je to jako kdyby sis pozval elektrikářa a dorazili tři - jeden má měřák, ale nesmí ani vyměnit pojistku a bavit se s druhým. Druhý má šroubovák, ale nesmí se ani vadaskou přesvědčit, jestli je tam šťáva a bavit se s prvním. Třetí jim dělá tlumočníka a vypisuje papíry. A podle toho jim to funguje.
Doufám, že ten Terminátor bude mít plnou dokumentaci čipsetu a otevřené zdrojové kódy. Jinak to bude méně bezpečné než modem s openwrt.
Nějaký operační systém tam určitě pojede. Musí tam být realtime DSP pro ODFM de/modulaci VDSLx a nějaké ovládání toho modemu (načtení firmware do DSP, komunikace po ethernetu). Klidně tam může nějaký dumb ARM/MIPS/RISC-V s uC linuxem.
Nejjednodušší by asi bylo kdyby to přes ten ethernet fungovalo jako bridge a ppp démon s pppoe by byl až v nějakém routeru za. Takhle mě fungovaly už někde 3 modemy a pohoda.
Škoda, že jsem na začátku roku koupil TP-link a nahrál do něj openwrt (co jsem koukal, tak openwrt podporuje prakticky jen VDSL na Lantiq SoC). Tuhle krabičku bych si klidně koupil (pokud by jí teda nezaložili na nějakým FPGA za 10kKč :-D ... i když ... ).
Pan je naivni az beda.
Takove spickove technologie nemaji otevrene specifikace ani kody. Mozna otevrene rozhrani pro nastavovani a to jeste pod NDA nad kterym bude dalsi rozhrani ktere by uz otevrenejsi(aspon uvnitr cetinu) byt mohlo.
Dat volne dokumentaci cipsetu vcetne zdrojaku firmware a jeho vnitrni rozhrani znamena splachnout do kanalu nechutne velke mnozstvi penez z vyzkumu. xDSL chipset neni jednoduche implementovat. Ta slozitost je tam velmi vysoka a potrebujes spolupraci vedcu vice oboru. Z tohoto duvodu to nebude jen tak otevrene.
Proc potrebujes od chipsetu linkove vrstvy zdrojaky? Proc resis bezpecnost? To koncove zarizeni bude resit jen maximalne linkovou vrstvu. A linkovou vrstvu mezi portem modemu a portem dslamu. Proc to tedy resis? Chces neco zabezpecit? Res si to na vyssich vrstvach.
Nevěřím, že tam nebude operační systém, i v DVB-T settopboxu co máme doma je linux. Jinak nemluvil jsem výhradně o zdrojových kódech pro DSP firmware. Pokud tam bude linux (nebo cokoliv GPL) a vydají jeden update, tak je majitel automaticky oprávněn ke zdrojovým kódům staticky skompilovaných částí.
Na stránkách cetinu píšou "Chystané zařízení, kterému pracovně říkáme CETIN Broadband Terminator, bude stabilnější a výkonnější než průměrný dnešní modem, umožní řádově lepší diagnostiku a dohled" to mě nepřijde jako dumb převodník linkové vrstvy. To mě přijde jako něco na čem běží webserver, TR-069 a ssh konzole.
Sice nezastírám, že by zdrojáky firmwaru nebyly lákavé, ale osobně bych se spokojil s dokumentací čipsetu. Výroba vlastních zdrojáků je levná věc když člověk zná hardware, oproti výrobě samotného hardware. Ale jak jsem psal na konci mého příspěvku, tak s FPGA to není zas tak velký problém. To mě vede k náročnosti implementace xDSL čipsetu. Fakt není tak velká aby jí člověk s FPGA nezvládl doma. Jediný, co by konkrétně mě přišlo komplikovaný by byl analogový frontend, ale jakmile máš čísla se kterými můžeš libovolně počítat, tak to už je jen o dostatku času a libovolné moderní FPGA ti zvládne zpracovat bandwidth VDSL (jo to kdyby to byl třeba 10G ethernet router tak neřeknu, ale budoucí VDSL[345] dá kolik, 1G max? ... ).
P.S. IMO Jednodušší opatřit si NDA od české firmy, než od někde od číňanů.
A co když tam bude jenom FPGAčko + pár koupených IP cores (CPU, LAN, DSL) a poběží na tom jenom FreeRTOS a v něm tři funkce, pardon, vlákna? A co když dotoho Linuxu jenom integruješ binární blob pomocí MODPROBE? Ten musíš taky zveřejnit?
A monitoring vůbec nemusí jet na IP protokolu. Vůbec k managementu ani nepotřebuješ web server (tahle úchylárna je dobrá tak pro SoHo). Tam ti stačí v rámci režie udělat postranní kanál třeba 10kBit a používat ho jako USART, oddělený od ostatního provozu. Na pinknutí, vyčtení síly signálu atd. to stačí bohatě. Nebo miliarda dalších řešení. A rvát tam drahý paměti kvůli Linuxu, který by obsluhoval obyčejnou komunikační lajnu, je trošku mimo...
"Výroba vlastních zdrojáků je levná věc když člověk zná hardware, oproti výrobě samotného hardware." V jaké kvalitě? Možná tak u odpadků typu "slepeno z Arduina" nebo "vyblito z STM32Cube". Viděl jsem zdrojáky pro zařízení se třeba jednočipama, na kterým rok dělalo 30 lidí - a to bylo "consumer grade" a použili nějaký kupovaný knihovny, část byla i reuse ze staršího projektu. Přepočítej si to na člověkohodiny a vynásob běžnou hodinovou sazbou.
".., tak to už je jen o dostatku času ..." Lidský život má konečnou, předem neznámou délku a není škoda pět let zahazovat večery a když jsi na 90% dostat zprávu, že "za půl roku ti tam natáhneme optiku a vypneme DSLAM"?
> A co když tam bude jenom FPGAčko + pár koupených IP cores (CPU, LAN, DSL) a poběží na tom jenom FreeRTOS a v něm tři funkce, pardon, vlákna?
Tak to se pak budou muset hodně snažit aby někdo nenašel možný scénár zneužití. A samozřejmě čekám nízkou cenu odpovídající jednoúčelovosti hardware. Jinak mimo téma: zrovna u toho FPGAčka by nevadilo kdyby byla kompletní dokumentace, stejně na to lidi postupem času přicházejí a ve výrobě není prakticky konkurence, existuje vlastně jen duopol Intelu a Xilinxu.
>A co když dotoho Linuxu jenom integruješ binární blob pomocí MODPROBE? Ten musíš taky zveřejnit?
Pokud tam použijí OS pod licencí, který vyžaduje zveřejnění zdrojových kódů, tak předpokládám, že je taky zveřejní. Pokud použijí proprietární OS, nebudou distribuovat updaty a tu krabička nakonec stejně někdo hackne, tak holt budu používat něco nad čím mám vyšší kontrolu i když bude třeba dražší. To je snad normální ne? Když mám koupený fyzický objekt, tak je můj a můžu se v něm vrtat.
>Tam ti stačí v rámci režie udělat postranní kanál třeba 10kBit a používat ho jako USART, oddělený od ostatního provozu.
Psali že to budou aktualizovat na nové standardy VDSL, přes 10kbps uart bych to teda fakt nerad flashoval. A obraz updatu se obvykle musí načíst do RAM, ve které musí být na to místo. Pokud budeš klasicky aktualizovat přes tftp, tak už potřebuješ TCPIP stack a další RAM na pakety.
>V jaké kvalitě?
No v takové jaké si je vyrobíš na základě tvých volných prostředků, které jsi ochotný do toho investovat. A pokud by výrobce zveřejnil zdrojové kódy, tak by výsledná kvalita po zásahu byla vyšší (tys nikdy nenarazil na bug, byť třeba jen na uživatelském levelu, který tě neskutečně štval, protože jsi věděl jak ho opravit, ale neměl jsi v čem?).
>Lidský život má konečnou, předem neznámou délku a není škoda pět let zahazovat večery a když jsi na 90% dostat zprávu, že "za půl roku ti tam natáhneme optiku a vypneme DSLAM"?
No a kdyby ten terminátor stál 10k, byl založenej na FPGA, nebylo by ti líto ho po tom půl roce vyhodit nebo prodat hluboko pod cenou? Podobně je taky škoda kupovat co dva roky nové zařízení, protože v tom starým byly objevený nebezpečný bugy, které už výrobce nechce opravovat nebo rovnou mezitím zkrachoval.