Copak snadné na ovládání, ale připadá mi, že "moderní" OS předpokládají, že je koncový uživatel debil a podle toho je mu nabídnuto nějaké samonastavovací nekonfigorovatelné jednoduché rozhraní čehosi, protože stejně bude chtít hrát jen hry, být na asociální síti apod. Podle současného "pokroku" ve školství, kdy děti neumí ani pořádně psát, ale je důležité, aby od prvních tříd byly všude interaktivní tabule, tablety a k čemu se něco učit ... nakonec budou asi tyto moderní OS velice potřeba.
že "moderní" OS předpokládají, že je koncový uživatel debil
ne-e, předpokládají, že koncový uživatel je kreativní debil a tak jsou tyhle chromokrabičky co možná nejblbovzdornější1 :)
Každopádně dle mého názoru místo na trhu si najdou, našly si ho i tablety. Pro lidi, kterým stačí přečíst si maily, prolítnout zprávy a FB je to ideální udělátko.
Podle současného "pokroku" ve školství, kdy děti neumí ani pořádně psát...
Tady naprostej souhlas. Hrozí nám tu nástup generace interaktivních pologramotů :(
--
1 Soudím tak z používání ChromiumOS, plnotučný ChromeOS jsem bohužel v prackách neměl
Hele
Do dvaceti jsem se ucil masturboval chlastal a sportoval jak drak
Po dvacitce jsem studoval sportoval .rdal baby sportoval chlastal ozenil jsem se i rozvedl
Ted umiram (opravdu) ale niceho nelituji
Svuj zivot jsem jiste prozil jako urcity nadsamec ale ne debil moje iq by mi i dnes nafackoval kdybych to vzal do hnaty
A kdyz na to dneska fakani nemaj at zdechnou treba hladem, takovy ichtylove nemaj hodnotu padajiciho listi e verte mi ze se jich evolucne revolucni proces zbavi bez mrknuti ocka
:-) vas stoprolenin
Kazde zarizeni ma svuj ucel. Napriklad moje zena pouziva NTB s linuxem cca 6 let. Na tom NTB pousti browser a v nem 50 zalozek. Brouzda po netu/cte a pise maily/sem tam naimportuje fotku z mobilu. Takze kdyz ten notebook ted skomira ( oni 2 deti ktere se po nem sem tam probehli atd mu na zivotnosti moc nepridaj ) jsem ji poridil jako nahradu Chromebook C720 a musim rict ze je to sice plastacek ale ten ekosystem je uzasne vyladenej a jde o pekne reseni prave pro cloveka co potrebuje mail/web/fotky.
Pro „jádro pudla“ je jedno, jestli šlo o 55 minut nebo 120 minut ;-)
Nicméně já na těch 90 minutách trvám. Výpadek jsem bohužel prožíval v reálu, kdy jsem nutně potřeboval přístup na Gmail, takže jsem opravdu pečlivě sledoval hodiny. Ostatně kolega v odkazované zprávičce se dobral k podobnému času, takže v tom nebudu sám.
Dashboard s přehledem výpadků bych moc vážně nebral, protože Gmail už dobrých 15 minut nejel, přestože vše ještě svítilo zeleně. Samozřejmě nevylučuji, že někomu byl přístup ke Google Apps obnoven dříve.
Asi jsem zaujatý, ale už z principu bych nechtěl sdílet soukromá data s nějakým Googlem. Sice si mohu říct, co si na mě vezmou, ale pokud si to řekne každý... jako by od Googlu někdo přišel k nám domů s otázkou, co máte v šuplíku v právě zakoupeném stole? Čím více budou o každém vědět, tím je každý zranitelnější z pohledu manipulace.
No já jsem ten poslední, kdo by se měl zastávat MS, ale s tou tabulkou mají v podstatě pravdu a upozornění na to, že MSO nebo jinej jejich bazmek na Chromeboocích nepojede je asi na místě - i když bych se ani nedivil, kdyby k tomu Citrix nebo někdo podobný nezačal dodávat podporu pro vzdálený desktop, to by už znělo zajímavěji.
Ale mít toto jako primární pracovní nástroj je poněkud podivné, vždyť je to jen trošku nablýskaný terminál, navíc nepřipojovaný k nějakému lokálnímu výpočetnímu centru ale kdoví kam, což by tak nevadilo, ale nikde není zaručena dostupnost služeb, což je pro firmy dost rizikové.
Dá se na tom celkem bez problémů provozovat lokální systém. Kamil Pošvic má Chromebook od Samsungu a má na něm ChromeOS i Ubuntu. Je to plně podporovaná věc, která má jednoduchý automatický instalátor typu „vyber si, jaké distro ti mám nainstalovat a klikni“. Dokonce to Ubuntu pak běží najednou vedle ChromeOS (tipuju na dva X servery a chroot) a dá se mezi tím přepínat za jízdy klávesovou zkratkou. Takže není nutné zůstat jen u cloudového systému.
Na druhou stranu: většina běžných uživatelů dnes potřebuje pro práci s počítačem připojení k internetu. Bez něj se na něm dají hrát tak akorát karty. Takovému uživateli může ChromeOS vyhovovat.
To je snadnější než to vypadá. Firma podepíše smlouvu s Google, kde se Google zaváže k velmi přísným podmínkám poskytování služeb. Důvodem je fakt, že s tou verzí podmínek pro "soukromé" osoby by u firemních zákazníků neuspěli ani náhodou, protože by nedokázali dostát požadavkům platných legislativních opatření (nakládání se zdravotními záznamy, obchodními záznamy, osobními údaji, údaji o platebním styku atd.)
Smutným faktem ale je, že řada menších firem si kupodivu o lepší podmínky neřekne.
Presne na tento fakt som narazal. Nie na nejaky HW, to ti je sum a fuk, ale ide o pristup ku datam ako takym. Ako ktora firma by zverila vsetky svoje citlive data Googlu s prislubom, ze to neuvidia? Asi dost naivne. Takze v tom si nedokazem predstavit, preco to tie firmy robia. Ci im to az tak znizi naklady alebo im je sum a fuk, kto sa im hrabe v datach.
Takže bezpečnostní model "datové schránky". Někde na nějakém clusteru vzniká datový sklad plný zajímavých informací (v příadě DS komunikace státu k firmám). A to že se do něj jeho provozovatel nesmí koukat (což nejlze technicky nijak ohlídat) je zajištěno paragrafem v nějakém zákoně či smlouvě.
Ahoj Petře,
ano to vím, že se tam dá provozovat i plnohodnotný operační systém :-) Možná jsem ten článek špatně pochopil, vyznělo to tak, že si firmy/studenti/... kupují Chromebooky a používají tam ChromeOS a ne tak, že to koupí jako relativně výkonný a dostatečně levný notebook (což nelze rozporovat) a převálcují ChromeOS jiným systémem :-) Potom to vyznívá samozřejmě trošku jinak.
Mam tiez Chromebook od Samsungu a bezim na nom paralelne Xubuntu instalovany pomocou skriptu Crouton. Funguje to k mojej uplnej spokojnosti a mam teda k dispozicii plne prostredie kde si môžem nainštalovať aký softvér chcem a pracovať s ním bez problémov offline, ale kolkokrat ani Xubuntu vobec nestartujem a idem iba na Web priamo z ChromeOS.
Neviem co vidite vo firmach vy ale 80% ludi vo firmach robia alebo mozu robit svoju pracu iba cez browser.
Vyplnanie formularov, pisanie jednoduchych dokumentov, e-maily, groupware, cms, ... vsetko je na intranetovom webe.
Netreba sa o pocitac prakticky vobec starat, za tu usporu takato centralizacia stoji. A nepotrebujete ani ziadne google sluzby.
Naviac su to celkom kvalitne urobene notebooky.
Urcite by to slo, ale u spousty firem (mnohe jsou to polostatni organizace - tady asi bude ten problem :-) to takto nastavene nemaji, takze se tam pouzivaji doc/xls ve SharePointu, v horsim pripade posilane jako priloha mailu, formulare delaji v 602 Form Filleru (ale ten uz je ted i pro Linux), ucetni oddeleni ma SAP nebo nejake "nativni" ucetnictvi , dokumentaristi vlastni pomerne sofistikovane nastroje (ne web based CMS :), technicke oddeleni vetsinou masti vykresy v AutoCADu LT, par firem jede na Lotus Notesech...
Ono se toho na desktopu od jeho vzniku, coz je 30 let, nastradalo hodne a predelavat to na web bude jeste hodne bolet, takze se trosku obavam, ze pocitat jen usporu za centralizaci nemusi byt ve vysledku spravne, hlavne dnes, kdy se desktop konecne dostal na poradnou uroven.
Je to skutecne plnohodnotny "lehky" CAD, rekneme na urovni Acadu LT, nebo jen nastroj na redlining s tim, ze co v terenu nakreslim (a to se hodi v mnoha situacich) teprve v klidu prekreslim na skutecnem CADu? Myslim ted v praxi, "features" jsem si precetl, ale jak vime, zrovna v CAD plati, ze ne vsechny ficurky jsou v praxi pouzitelne. Praxi mysim klasicke veci typu hladiny, uchopovaci rezimy, zadavani souradnic numericky, bezne nastroje typu offset, zkoseni, ... (kotovani snad ani ne :-)
Tak to si nech pro sebe. Děláš asi v nějaké státní firmě, kde za to předělávání do browseru pak nechají kamarádíčkům pěkný balík?
Ke Chrome OS - u mne už Google, Android apod. skončil, protože jsem z růžových brýlí prozřel. Když to vezmu zpět, uvědomil jsem si, jak pomalu utahují šrouby (nejen, že mění podmínky použití). Šmírují, skenují wifi, fotografují bez souhlasu po celém světě, kupují firmu vyvíjející armádní roboty ...............
Je zajímavé, jak se každého snaží přesvědčit jak je Chrome OS nyní in. Takto je to u všeho a se vším, co se snaží protlačit.
Koupí se necháš dobrovolně šmírovat těmi za oceánem a ještě jim za to budeš platit?!
Paradoxně jsem se vrátil po více než 10 letech hraní s "vymoženostmi" k diáři a poznámkovému bloku a zjistil jsem, že je to to nejednodušší a nejlepší, přehledné a přirozené.
Doma na PC a plnohodnotných notesech linux, žádné externí cloudy bez kontroly, synchronizace jen pomocí privátního btsyncu na privátní NAS.
Plnohodnotné desktopy pod plnou vlatstní kontrolou u přemýšlejících lidí nic nenahradí.
Nepochybuji o tom, že si ho na českém trhu nechají řádně zaplatit, ale třeba česká klávesnice a dvouletá záruka asi nebude ten důvod, spíše jen trapná výmluva.
Přizpůsobení HW požadavkům zákazníka je v oblasti laptopů naprosto běžné (obdobně jako v automobilovém průmyslu), k tomu jsou optimalizované výrobní procesy a spíše než vyšší náklady je to konkurenční výhoda, takže český potisk pro klávesnice je naprostá maličkost. Co se týká té často vyčítané záruční doby v EU - ano, v USA si musíte za delší záruku připlatit, ale podle mé osobní zkušenosti vás to i tak vyjde podstatně levněji, než v Evropě. nehledě na to, že třeba pro firmy platí většinou jen roční záruka i u nás a na cenu to vliv nemá, respektive firmy nakupují podstatně levněji než koncák, ale délka záruky není ten důvod.
Máte prosím nějaké přesnější směrování, kde to podle vás padlo?
Klesla poruchovost elektronických zařízení? Výrobci mají zakázáno dodávat na různé trhy za různé ceny? Už není povinná dvouletá záruka a nyní i u nás budou největší obchodníci dávat záruku jen 6 týdnů nebo 60 dnů?
Čím přesně začalo být nadsazování ceny tak, aby se zaplatily i kusy, které odejdou v době záruky, být blábolem?
ACER patrne usoudil, ze CR je tim spravnym trhem, kde by si ten jejich ausus mohl nekdo koupil. Po uspechu v CR budou dobyvat Albanii.
BTW, do budoucna by bylo zajimave sledovat, na kolika tech Chromeboocich zustane Chrome OS a na kolika skonci nejaky Linux. Osobne bych Chromebook videl jen jako cestu porizeni levneho nb (s ARMem) k instalaci Linuxu.
A ted si predstav ze nekdo vybira zarizeni ( je jedno jestli ntb, netbook, ultrabook ) ktere ma resit Web/Mail/Fotky. Nebtooky ( uz skoro nejsou ) jsou osklive plastaky totalni low end i technologicky, rozumne NTB zacinaji na 10k a ultrabooky dejme tomu na 15k. Chromebook je pro takovy pripad logicke reseni. Lehke, byt plastakove reseni za rozumny peniz 4000 az 8000 podle toho jak jej poridite.
Když jsem v roce 2009 napsal blogpost o ChromeOS - http://firebird.blog.root.cz/2009/11/26/google-chrome-os-zabijak-windows/ , většina kroutila hlavou jaká je to pitomost. Pár let uběhlo a máme tu poměrně obsáhlou a komerčně úspěšnou kolekci HW s ChromeOS, a MS spustil tradiční kampaň proti konkurenci která jen potvrzuje relevantnost ChromeOS na dnešním trhu. Rovněž korporátní sféra začíná chápat jak lze s ChromeOS levně a efektivně uspokojit určitou oblast potřeb (přístup řadových pracovníků k vnitrofiremním systémům). Už zbývá jen poslední dílek skládačky aby bylo dílo dokonáno: levné, kompaktní a komerčně nabízené domácí "centrum" (HW+open source SW) které nabídne webové a multimediální aplikace a privátní datové úložiště pro ChromeOS zařízení. Protože přátelé, zařízení s ChromeOS jsou ideální doplňkové počítače do domácnosti (doplňková osobní zařízení pro děti a ostatní členy domácnosti napojená na domácí síť).
Tiez som o tom uvazoval, ale staci sa pozriet do katalogu elektro jedneho cesko-slovenskeho elektro obchodu :) pripadne aj dalsich a tam maju v cene od 200-250e (v ktorej sa da ocakavat cena chromebooku od aceru) niekolko 11 palcovych notebookov s Linuxom. A na rozdiel od Chromebooku na nom spustis aj Win, aj Linux a pripadne aj ten ich ChromiumOS. A tiez tam nie je 16GB SSD, ale normalny HDD 300-500GB, co je neporovnatelna vyhoda.
NPD Group v reportu mluví o předkonfigurovaných desktopech, noteboocích a tabletech prodaných přes commercial channels, tedy přes distributory. Celý vzorek má jen 14.4M strojů, přitom jen PC (bez tabletů na Androidu a iOS) se podle Gartneru prodalo v US 61.6M. A když ten vzorek NPD Group ořežeme jen na předkonfigurované notebooky, bude mít Chrome OS 21%.
https://www.npd.com/wps/portal/npd/us/news/press-releases/u-s-commercial-channel-computing-device-sales-set-to-end-2013-with-double-digit-growth-according-to-npd/
https://www.npdgroupblog.com/detailing-the-commercial-computing-marketplace/
http://www.gartner.com/newsroom/id/2647517
http://www.gartner.com/newsroom/id/2604616
http://www.gartner.com/newsroom/id/2544115
http://www.gartner.com/newsroom/id/2420816
O čem čísla od NPD Group vypovídají? Asi o ničem. Například prodeje PC, které v NPD Group sledovali, se zvýšily o 19%. Ovšem *celkové* prodeje PC v US podle Gartneru i IDC spadly o 10%. NPD Group prostě nepopisuje reprezentativní vzorek trhu.
Něco napoví i StatCounter. Chrome OS měl v US v prosinci 2013 jen 0.32%, což je na OS totálně závislý na internetu podezřele málo.
http://gs.statcounter.com/#desktop+tablet-os-US-monthly-201212-201312
Takže závěr je ten, že čísla od NPD Group je nutné hodnotit kriticky, a s těmi prodeji Chromebooků to podle všeho není tak růžové.