Hlavní navigace

Chromium a Raptor

4. 4. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Příštích několik týdnů se na Rootu budete setkávat s články o počítačových hrách pro Linux. Představím v nich ty lépe vypadající a hratelné kousky, které se mi podařilo v hromadách her nejrůznější kvality najít. Samozřejmě mě zajímaly především ty, za které nemusíte platit hříšné peníze :) Dnes se podíváme na free střílečkou Chromium a její sharewarový protějšek Raptor.

Chromium B.C.U.

Chromium B.C.U.

je klasická střílečka z pohledu shora, jejíž smyslem je jediné: všechny je rozstřílet na malé kousky :) Řídíte malou raketku letící zdola nahoru a proti vám nalétávají stovky nepřátel, které musíte zničit. Svůj stroj ovládáte myší a můžete jím pohybovat po celé obrazovce (ale většinou jste rádi, když se udržíte na jejím spodním okraji), střílíte tak, že držíte tlačítko myši – pustit ho totiž nezřídka znamená efektní sebevraždu.

K dispozici máte tři typy střeliva, prvního z nich je neomezeně, ostatní doplňujete sbíráním power-upů. Můžete sbírat i malé tučňáčky, kteří vám doplní štíty nebo opraví poškození (záleží na jejich barvě).

Chromium B.C.U. - klikni pro větší obrázek

Narozdíl od jiných podobných her platí v Chromiu pravidlo, že nesmíte za žádnou cenu dopustit, aby některý z nepřátel proletěl kolem vaší stíhačky a zmizel z obrazovky. V takovém případě totiž ztratíte život. To vede k různým sebevražedným taktikám, jako je narážení do nepřátel vlastní lodí nebo používání autodestrukce (které má tu výhodu, že nepřijdete o munici… navíc výbuch zničí všechny nepřátele v okolí).

Chromium obsahuje devět úrovní a několik stupňů obtížnosti, z nichž ty vyšší jsou už zcela nehratelné. Autor to s klidem přiznává – říká totiž, že Chromium je hra na odreagování se během dlouhého programování, k tomu patří spousta explozí a prý nevadí, když jsou některé z nich vaše :) Mimochodem, výbuchy a střely jsou skutečně nádherné, bez nich by hra byla sotva zpoloviny tak zábavná. Vše podbarvuje skvěle se hodící elektronická hudba (dokonce si můžete nechat přehrávat vlastní empétrojky, ale nenašel jsem nic, co by se k Chromiu hodilo).

Chromium B.C.U. - klikni pro větší obrázek

Bohužel si hra za svůj hezký vzhled vybírá krutou daň v podobě požadavku na HW akceleraci. Přestože není ve 3D, vyžaduje nainstalované OpenGL (důvodem jsou již zmiňované nádherné exploze využívající HW alpha-blendingu), a to včetně podpůrných knihoven GLU a GLUT. Chromium samozřejmě poběží i v softwaru pomocí Mesy, ale… řekněme, že slovo „poběží“ není v tomto kontextu příliš vhodné :) Kromě OpenGL vyžaduje také knihovnu SDL.

Chromium je šířeno pod Artistic License a zdrojáky včetně veškeré grafiky mají jenom 1,6 MiB, takže se dá rozumně stáhnout i přes modem.

Pokud máte slušnou grafickou kartu, tak neváhejte – tahle hra je příležitostí, jak ji pod Linuxem pořádně využít :)

Raptor

Když jsem našel Raptor pro Linux, bylo to pro mne příjemné překvapení. Raptor je totiž klasická střílečka ještě z dob DOSu, kdy jsem u ní strávil nejednu hodinu. Bohužel je to stále shareware a zadarmo je k dispozici jenom první epizoda. Ale ani ta není k zahození…

Na Raptoru je vidět, že je to profesionální produkt. Obsahuje i úvodní animačku, má propracované rozhraní, spousty nepřátel a zbraní, kvalitní grafiku (a narozdíl od Chromia nepotřebujete OpenGL :). To, že jsem zmínil Chromium, není náhoda, obě hry jsou si v mnoha směrech podobné. I zde letíte se stíhačkou vzhůru nad pomalu skrolující krajinou a ničíte vše, co se pohne. V Raptoru ovšem můžete střílet i na pozemní cíle, nepřátelé jsou mnohem pestřejší a často i tužší, zbraně rafinovanější a rozmanitější. Boss, který vás čeká na konci každé úrovně, je pokaždé jiný a propracovanější než v Chromiu.

Raptor - klikni pro větší obrázek

Raptor - klikni pro větší obrázek

Skvělou funkcí je, že po dokončení mise můžete zajít do hangáru a nakoupit nové vybavení, zbraně a střelivo. Omezuje vás jenom množství peněz. A ty získáváte za sestřelení nepřátel, takže postup hry je jasný: spousta sestřelů, spousta peněz, lepší zbraně, více sestřelů, ještě lepší zbraně, ještě více sestřelů… Až dokud vás to neomrzí, nebo Raptora nedohrajete do konce.

Raptor - klikni pro větší obrázek

ICTZ23

Jak už jsem se zmínil výše, Raptor je komerční program. V praxi to znamená, že zdrojáky neuvidíte, binárky jsou jenom pro x86 a způsob distribuce je také poněkud nestandardní – 7 MB velký instalační program (sic). Ale hra je to dobrá :)

A to je pro dnešek vše, příští týden se podíváme pro změnu na několik logických her.

Autor článku