Užitečnost dynamických jazyků přiznávají i lidé z prostředí Javy (viz podpora JavaScriptu a skriptovacích jazyků v Javě 6, nové jazyky typu Groovy a podpora JRuby ze strany Sunu) a .NETu (financování vývoje IronPythonu Microsoftem).
Je jasné, že analýza kódu psaného v dynamických jazycích je složitější (s tím přichází i problémy s automatickou refaktorizací, IntelliSense apod., JIT kompilace apod.), jenže právě Python 3 a jeho avizované anotace jsou přesně tím, co může v tomhle směru výrazně pomoci. Celý Python 3 podle mého názoru směřuje ke snadnější integraci s primárními jazyky v rámci JVM, příp. CLR.
A tvrzení, že nějaký jazyk přináší jistotu, že se nějaký projekt nerozprasí, je hlod roku.
Faktem je, že některým lidem Python nevyhovuje, mj. z hlediska syntaxe; jinak by asi nevzniklo např. Groovy. To není věc "syntaktické čistoty", ale spíše zvyku a asi i větší jednoduchosti. Vyjadřovací možnosti Pike se (dle mého odhadu zvenčí) asi Pythonu nevyrovnají, což ale nemusí být tolik na škodu (když se to nepřežene). Java se vydala cestou záměrného ořezání možností, což bylo v zásadě asi v pořádku, ale časem se ukázalo, že něco jako násobná dědičnost by se mohlo hodit (AOP), bez šablon nebo jejich obdoby se ve statickém jazyce pracuje špatně s kontejnery atd.
Co ale považuju za nejdůležitější, je dostupnost vhodných knihoven a dalších prostředků pro daný jazyk. Obávám se, že tady Pike za Pythonem a dalšími známějšími jazyky momentálně dost zaostává. Syntaxe je v tomto kontextu podružná.