Hlavní navigace
Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Nabídky práce v IT
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Zdroják
Manuály
Licence
Jak na Linux
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Root.cz
»
Vývojářský software
Vývojářský software
Software pro programátory a vývojáře.
1
–
30
/
1 533
První strana
Předchozí strana
1
2
3
10
20
Následující strana
Poslední strana
Interaktivní tvorba grafického uživatelského rozhraní s využitím nástroje Pygubu (dokončení)
Třetí článek o nástroji Pygubu určeného pro návrh grafického rozhraní. Ukážeme si automatické nastavování proměnných knihovnou Tkinter při běhu aplikace a nezapomeneme ani na popis základních vlastností kreslicího plátna.
Pavel Tišnovský
8. 4. 2021
Počet nových komentářů
11
Doba čtení:
41 minut
Interaktivní tvorba grafického uživatelského rozhraní s využitím nástroje Pygubu (2)
Ve druhém článku o nástroji Pygubu určeného pro návrh grafického uživatelského rozhraní v Pythonu založeného na knihovně Tkinter si ukážeme některé další možnosti nabízené Tkinterem. Tyto možnosti jsou pochopitelně podporovány i v Pygubu.
Pavel Tišnovský
1. 4. 2021
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
39 minut
Interaktivní tvorba grafického uživatelského rozhraní nástrojem Pygubu
Dnes se seznámíme s nástrojem s podivným jménem Pygubu. Jedná se o jednoduchý nástroj určený pro interaktivní tvorbu grafického uživatelského rozhraní pro aplikace vyvíjené v Pythonu s využitím knihovny Tkinter.
Pavel Tišnovský
30. 3. 2021
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
36 minut
Google představil metriku pro určení kritických open source projektů
Google včera na svém open source blogu zveřejnil metriku k určení kritických open source projektů. „Critical Score“ je číslo mezi 0 a 1 a určí se ze stáří projektu, poslední aktualizace, počtu přispěvatelů a dalších parametrů. Projekty s vysokým…
Jan Fikar
11. 12. 2020
Počet nových komentářů
14
Jupyter Notebook – operace s rastrovými obrázky a UML diagramy, literate programming
Jednou z předností Jupyter Notebooku je jeho schopnost integrovat v rámci diáře různé typy textů (včetně zdrojových kódů), rastrových obrázků i vektorových kreseb. Kromě grafů tak lze pracovat s obrázky či UML diagramy.
Pavel Tišnovský
30. 4. 2020
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
31 minut
Tvorba grafů v Jupyter Notebooku s využitím knihovny Matplotlib (dokončení)
Ve třetí části miniseriálu o projektu Jupyter Notebook dokončíme téma vykreslování grafů s využitím knihoven Numpy a Matplotlib. Ukážeme si další typy grafů, některé triky a dokonce i způsob tvorby animací.
Pavel Tišnovský
28. 4. 2020
Počet nových komentářů
14
Doba čtení:
31 minut
Tvorba grafů v Jupyter Notebooku s využitím knihovny Matplotlib
Jupyter Notebook, s nímž jsme se ve stručnosti seznámili v úterním článku, lze použít pro mnoho činností. Využívá se mj. i pro přípravu dat a tvorbu grafů. A právě přípravou grafů se budeme zabývat dnes.
Pavel Tišnovský
23. 4. 2020
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
27 minut
Jupyter Notebook – nástroj pro programátory, výzkumníky i lektory
V sérii článků o nástrojích vhodných (mj.) i pro výuku nesmíme zapomenout na velmi populární a univerzální nástroj nazvaný Jupyter Notebook. Ten je používán v mnoha oblastech – jak programátory a výzkumníky, tak i lektory.
Pavel Tišnovský
21. 4. 2020
Počet nových komentářů
26
Doba čtení:
22 minut
Cibulová architektura aneb jak nepřipravovat špagety
Jestli se jedná o recept? Jistě. Jestli se jedná o radu jak nepřipravovat špagety? Také. Opravdu patří článek do kategorie softwarový vývoj? Ano, co vás nemá? Získal jsem vaši pozornost? Skvěle, tak čtěte dál.
Daniel Rusnok
24. 1. 2020
Počet nových komentářů
105
Doba čtení:
4 minuty
Heptapod – hosting pro Mercurial
Heptapod je svobodný software pro hostování zdrojových kódů (případně libovolných souborů) a správu projektů. Heptapod je odvozený z GitLabu a podporuje distribuovaný verzovací systém Mercurial. Kdokoli si může provozovat vlastní instanci…
Franta Kučera
18. 12. 2019
Microsoft vydal .NET Core 3.1
Microsoft vydal .NET Core 3.1 a v souvislosti s ním také aktualizaci Visual Studia. Kromě drobných oprav nyní .NET Core také podporuje C++/CLI, ovšem pouze ve verzi pro Windows, kde navíc knihovny a spustitelné soubory napsané v C++/CLI nejsou…
Calculon
5. 12. 2019
Počet nových komentářů
10
Qt spustila Qt Marketplace pro placená i bezplatná rozšíření
Samotné KDE Frameworks toho nabízí hodně, ale ne vše. The Qt Company tak nyní spouští očekávaný obchod s rozšířeními pro Qt nazvaný prostě The Qt Marketplace. Ten je nově rozcestníkem bezplatných i placených Qt rozšíření. Zahrnuje tak Qt Creator…
David Ježek
3. 12. 2019
Relational pipes v0.14
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Novinkou verze v0.14 jsou skripty pro Bash completion (napovídání parametrů v shellu), vylepšení SQL a AWK modulů a změna verze licence z GNU GPLv3+ na…
Franta Kučera
30. 10. 2019
Úvod do frameworku Symfony: flashové správy
V šiestom pokračovaní série článkov o Symfony si spojíme viaceré koncepty, o ktorých sme hovorili v minulých častiach a pridáme flashové správy. Ukážeme si tiež, ako pomocou relácie uchováme vyplnené políčka formulára.
Ján Bodnár
13. 6. 2019
Doba čtení:
9 minut
Úvod do frameworku Symfony: validácia dát
Vo piatom pokračovaní série článkov o Symfony sa budeme venovať validácii dát. V minulom článku sme použili na validáciu dát externú knižnicu Rakit Validation. Symfony má vlastný komponent pre validáciu: symfony/validator.
Ján Bodnár
15. 5. 2019
Doba čtení:
12 minut
Úvod do frameworku Symfony: jednoduché formuláre
Vo štvrtom pokračovaní série článkov o PHP frameworku Symfony budeme rozoberať jednoduché formuláre. Keďže je problematika formulárov rozsiahla, bude rozdelená do viacerých častí.
Ján Bodnár
25. 4. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
10 minut
Apache NetBeans se vylíhly
Rada vedoucích nadace Apache v noci na dnešek odsouhlasila povýšení NetBeans na plnohodnotný projekt. Konec líhnutí v inkubátoru!Díky tomu můžeme přestat všude psát Apache NetBeans (incubating). Možná bude vydána verze 11.0.1, jež odstraní…
Jaroslav Tulach
18. 4. 2019
Úvod do frameworku Symfony: request-response cyklus
V ďalšom pokračovaní série o frameworku Symfony si povieme niečo viac o request-response cykle, ktorý spracúva komponent HttpFoundation. Popíšeme si aj viaceré funkcie triedy AbstractController.
Ján Bodnár
9. 4. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
7 minut
Úvod do frameworku Symfony: naša prvá aplikácia
V druhom článku o Symfony si vytvoríme a opíšeme našu prvú aplikáciu. Pre naše príklady potrebujeme mať nainštalovaný PHP 7.1.3+ a composer. Aplikácie budeme spúšťať pod zabudovaným serverom.
Ján Bodnár
25. 3. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
9 minut
Úvod do frameworku Symfony: všetko dohromady v harmónii
Článok predstavuje Symfony, čo je populárny PHP webový framework, ktorý sa často využíva na tvorbu webových aplikácií. Ide o prvý zo série článkov, v ktorých by som sa rád venoval tomuto frameworku.
Ján Bodnár
15. 3. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
5 minut
Facebook začíná s vývojem HHVM 4.0 odstraňovat podporu PHP
HHVM (dříve HipHop Virtual Machine) v nejnovější verzi přichází o první prvky podpory jazyka PHP. Facebook místo toho soustředí své síly na vlastní jazyk Hack. V tuto chvíli v HHVM najdeme jak možnost používat postfix soubory .hack, tak již…
David Ježek
12. 2. 2019
Počet nových komentářů
2
GitHub nabízí soukromé repozitáře zdarma pro tři spolupracovníky
GitHub představil první změnu od té doby, co ho v loňském roce koupil Microsoft: nabízí soukromé repozitáře zdarma. Pokud vám stačí tři spolupracovníci, nebudete muset za neveřejné repozitáře platit.
Petr Krčmář
8. 1. 2019
Počet nových komentářů
41
Doba čtení:
2 minuty
KDevelop 5.3 s lepší podporou C++, PHP i Pythonu
Nová verze vývojového prostředí pro KDE přináší analyzátor Clazy využívající Clang, mnoho vylepšení jazyka C++, zcela novou podporu pro PHP a opravy a některé dílčí aktulaizace pro Python. Program také lépe funguje na „jiných“ systémech jako Haiku…
David Ježek
14. 11. 2018
Počet nových komentářů
2
Tři nástrahy GraphQL: na co si dát pozor
Ještě před rokem jen málo firem používalo GraphQL na produkci. Situace se ale změnila a většina programátorů dnes chápe, proč je GraphQL užitečné. Otázkou však zůstává, jak ho správně používat a jaká jsou úskalí.
Martin Zlámal
26. 10. 2018
Počet nových komentářů
82
Doba čtení:
7 minut
Knihovna Jedi: doplňování kódu a statická analýza kódu v Pythonu (dokončení)
Ve druhé části článku o knihovně Jedi si ukážeme další funkce dostupné při statické analýze zdrojových kódů napsaných v Pythonu. Samozřejmě nezapomeneme na ukázku propojení knihovny Jedi s textovým editorem Atom a taktéž s modulem určeným pro slavný Emacs.
Pavel Tišnovský
23. 8. 2018
Počet nových komentářů
8
Doba čtení:
31 minut
Knihovna Jedi: doplňování kódu a statická analýza kódu v Pythonu
V dnešním článku se seznámíme s knihovnou Jedi určenou pro implementaci automatického doplňování kódu i pro statickou analýzu zdrojových kódů psaných v Pythonu. Popíšeme si i plugin jedi-vim integrující Jedi do Vimu.
Pavel Tišnovský
21. 8. 2018
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
24 minut
Použití knihovny MoviePy při úpravách a filtraci videa
Ve čtvrtém článku o knihovně MoviePy si ukážeme, jakými způsoby je možné programově upravovat videa, a to včetně aplikace různých typů filtrů poskytovaných touto knihovnou.
Pavel Tišnovský
9. 8. 2018
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
25 minut
Tvorba textového uživatelského rozhraní s knihovnou prompt_toolkit: ovládací prvky (widgety)
Pátá část miniseriálu o tvorbě aplikací s textovým uživatelským rozhraním založeným na knihovně prompt_toolkit je věnována popisu všech zbývajících ovládacích prvků TUI, a to samozřejmě včetně menu a nástrojových pruhů.
Pavel Tišnovský
7. 8. 2018
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
32 minut
Využití knihovny Pygments (nejenom) pro obarvení zdrojových kódů: vlastní filtry a lexery
Ve druhé části článku o knihovně Pygments si řekneme, jak navrhnout vlastní filtry určené pro zpracování proudu tokenů. Dále si ukážeme vytvoření nových lexerů, popř. úprav lexerů, které jsou již v Pygments implementovány.
Pavel Tišnovský
26. 7. 2018
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
35 minut
Tvorba TUI s knihovnou prompt_toolkit: aplikace s celoobrazovkovým rozhraním
Čtvrtý článek o knihovně prompt_toolkit je věnován popisu způsobu deklarace textového uživatelského rozhraní (TUI) se základními ovládacími prvky rozmístěnými na ploše terminálu s využitím takzvaných správců rozložení.
Pavel Tišnovský
24. 7. 2018
Počet nových komentářů
43
Doba čtení:
32 minut
1
–
30
/
1 533
První strana
Předchozí strana
1
2
3
10
20
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Příručka LibreOffice Writer 6.4 v češtině
Český překladatelský tým LibreOffice vydává příručku LibreOffice Writer verze 6.4. Tuto knihu jistě ocení každý, kdo chce s LibreOffice…
Včera
Nový Arch Linux už má instalátor, ale jen konzolový
Oblíbená linuxová distribuce Arch Linux je známá tím, že se musela instalovat ručně, ale zase je uživatelům k dispozici velmi dobrý detailní…
Včera
Počet nových komentářů
9
Více detailů k napadení git.php.net
Před dvěma týdny došlo k napadení serveru git.php.net, kde se objevily dvě škodlivé záplaty. Původně se myslelo, že byl kompromitován vlastní…
Včera
Další zprávičky
Napište zprávičku
Práce
Kurzy
Senior IT expert – Active Directory & Office 365 Architect
Senior IT expert – Active Directory & Office 365 Architect
Senior IT expert – Active Directory & Office 365 Architect
PHP / MySQL Programátor/ka
Software Developer Analyst
Senior Software Engineer
Další nabídky práce »
Osobní marketing II.: Jak se úspěšně prodat v práci
Start Speaking Czech Now! - The Essentials
Vizuální myšlení
Firma a rodina jako kmen
Tabulky Google
Microsoft 365: Outlook - pošta a kontakty
Další kurzy a školení »
Práce
Kurzy
Senior IT expert – Active Directory & Office 365 Architect
Tester
PHP / MySQL Programátor/ka
APLIKAČNÍ TECHNIK / PROGRAMÁTOR
Software Developer Analyst
Senior Software Engineer
Další nabídky práce »
Pracovní právo pro manažery II.
Profíkem na videohovory: praktický průvodce online komunikací
Osobní marketing II.: Jak se úspěšně prodat v práci
Jak úspěšně prezentovat a vést porady
Start Speaking Czech Now! - The Essentials
Firma a rodina jako kmen
Další kurzy a školení »
Internet Info
Lupa
Měšec
Podnikatel
BusinessCenter
Root
Vitalia
Slunečnice
Stahuj
SW
Tuesday
Navrcholu
Sherpas