Hlavní navigace
Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Nabídky práce v IT
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Zdroják
Manuály
Licence
Jak na Linux
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Root.cz
»
Vývojářský software
Vývojářský software
Software pro programátory a vývojáře.
1
–
30
/
1 542
První strana
Předchozí strana
1
2
3
10
20
Následující strana
Poslední strana
GitHub zavede od příštího týdne povinné 2FA pro aktivní uživatele
GitHub začne od pondělí příštího týdne vyžadovat dvoufaktorovou autentizaci (2FA) pro aktivní uživatele. Zavádění bude postupné a mělo by být završeno ke konci tohoto roku. Uživatelé budou postupně od pondělí oslovování emailem a také upozorněním…
Jan Fikar
10. 3. 2023
Počet nových komentářů
70
Vývoj her pro herní konzoli NES: zobrazení pozadí, priorita spritů vůči pozadí
Už jsme se seznámili se zobrazením pohyblivých objektů na obrazovce (spritů). Dnes si řekneme, jak je zobrazeno statické či rolující pozadí (background). Poněkud paradoxně je zobrazení pozadí složitější než zobrazení spritů.
Pavel Tišnovský
1. 9. 2022
Doba čtení:
36 minut
GitHub zvažuje zavedení marketingových cookies
GitHub vlastněný Microsoftem zvažuje změnu svých podmínek od 1. září. Uživatelé mají 30 dní na komentáře. Ve starých podmínkách bylo například napsáno: pokud uživatel má nastaveno DNT (Do Not Track), budeme se držet W3C standardu. V nových…
Jan Fikar
11. 8. 2022
Počet nových komentářů
25
GitLab plánoval mazat spící projekty v bezplatných účtech, ale nakonec je mazat nebude (aktualizováno)
The Register přinesl včera informaci, že GitLab patrně plánuje mazat spící projekty v bezplatných účtech. Jde o projekty, které rok nebyly aktivní. Podle vnitřních informací takovéto projekty představují asi čtvrtinu hostingových nákladů a mazáním…
Jan Fikar
5. 8. 2022
Počet nových komentářů
34
Qt zjednodušuje licencování, už nebude vadit expirovaná vývojářská licence
The Qt Company přichází s novým modelem licencí na knihovny Qt. Celkově zavádí čtyři typy licencí, cílem pochopitelně je udržet stávající a přitáhnout nové zájemce, aby se zlepšilo financování společnosti. Kromě jiného nyní bude snadnější používat…
David Ježek
2. 2. 2022
Počet nových komentářů
3
Události v aplikaci: auditní záznamy o běhu aplikace
blog
Podíváme se na řešení, na které jsem se odkazoval již v úvodu této série článků, a sice na auditní záznamy o běhu aplikace. V podstatě se jedná o perzistentní uložení vybraných údajů o událostech vzniklých za běhu aplikace.
Redakce
4. 1. 2022
Manipulace s vektory a maticemi v projektu SciLua
Dnes budou popsány základní operace s vektory i s maticemi, tedy se základními datovými strukturami, s nimiž tento projekt nějakým způsobem manipuluje. Prozatím bude nejvíce prostoru věnováno spojování vektorů a matic.
Pavel Tišnovský
7. 10. 2021
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
30 minut
Představení projektu SciLua
Dnes se začneme věnovat projektu SciLua. Ten lze s určitou dávkou zobecnění považovat za obdobu knihoven Numpy a SciPy, ovšem pro Luu. SciLua je postavena nad interpretrem LuaJIT a numerické algoritmy využívají knihovnu OpenBLAS.
Pavel Tišnovský
5. 10. 2021
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
28 minut
Rychlé testy webu v plné palbě díky Gitlab CI a Kubernetes Ingressu
Automatizace a kontejnery dnes umožňují snadno realizovat věci, kvůli kterým jsme dřív museli udržovat křehké sady skriptů. Ukážeme si, jak zařídit, aby se pro každou pushnutou větev automaticky nasadila vlastní instance webu.
Petr Novák
4. 8. 2021
Počet nových komentářů
7
Doba čtení:
6 minut
Interaktivní tvorba grafického uživatelského rozhraní s využitím nástroje Pygubu (dokončení)
Třetí článek o nástroji Pygubu určeného pro návrh grafického rozhraní. Ukážeme si automatické nastavování proměnných knihovnou Tkinter při běhu aplikace a nezapomeneme ani na popis základních vlastností kreslicího plátna.
Pavel Tišnovský
8. 4. 2021
Počet nových komentářů
11
Doba čtení:
41 minut
Interaktivní tvorba grafického uživatelského rozhraní s využitím nástroje Pygubu (2)
Ve druhém článku o nástroji Pygubu určeného pro návrh grafického uživatelského rozhraní v Pythonu založeného na knihovně Tkinter si ukážeme některé další možnosti nabízené Tkinterem. Tyto možnosti jsou pochopitelně podporovány i v Pygubu.
Pavel Tišnovský
1. 4. 2021
Počet nových komentářů
5
Doba čtení:
39 minut
Interaktivní tvorba grafického uživatelského rozhraní nástrojem Pygubu
Dnes se seznámíme s nástrojem s podivným jménem Pygubu. Jedná se o jednoduchý nástroj určený pro interaktivní tvorbu grafického uživatelského rozhraní pro aplikace vyvíjené v Pythonu s využitím knihovny Tkinter.
Pavel Tišnovský
30. 3. 2021
Počet nových komentářů
12
Doba čtení:
36 minut
Google představil metriku pro určení kritických open source projektů
Google včera na svém open source blogu zveřejnil metriku k určení kritických open source projektů. „Critical Score“ je číslo mezi 0 a 1 a určí se ze stáří projektu, poslední aktualizace, počtu přispěvatelů a dalších parametrů. Projekty s vysokým…
Jan Fikar
11. 12. 2020
Počet nových komentářů
14
Jupyter Notebook – operace s rastrovými obrázky a UML diagramy, literate programming
Jednou z předností Jupyter Notebooku je jeho schopnost integrovat v rámci diáře různé typy textů (včetně zdrojových kódů), rastrových obrázků i vektorových kreseb. Kromě grafů tak lze pracovat s obrázky či UML diagramy.
Pavel Tišnovský
30. 4. 2020
Počet nových komentářů
3
Doba čtení:
31 minut
Tvorba grafů v Jupyter Notebooku s využitím knihovny Matplotlib (dokončení)
Ve třetí části miniseriálu o projektu Jupyter Notebook dokončíme téma vykreslování grafů s využitím knihoven Numpy a Matplotlib. Ukážeme si další typy grafů, některé triky a dokonce i způsob tvorby animací.
Pavel Tišnovský
28. 4. 2020
Počet nových komentářů
14
Doba čtení:
31 minut
Tvorba grafů v Jupyter Notebooku s využitím knihovny Matplotlib
Jupyter Notebook, s nímž jsme se ve stručnosti seznámili v úterním článku, lze použít pro mnoho činností. Využívá se mj. i pro přípravu dat a tvorbu grafů. A právě přípravou grafů se budeme zabývat dnes.
Pavel Tišnovský
23. 4. 2020
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
27 minut
Jupyter Notebook – nástroj pro programátory, výzkumníky i lektory
V sérii článků o nástrojích vhodných (mj.) i pro výuku nesmíme zapomenout na velmi populární a univerzální nástroj nazvaný Jupyter Notebook. Ten je používán v mnoha oblastech – jak programátory a výzkumníky, tak i lektory.
Pavel Tišnovský
21. 4. 2020
Počet nových komentářů
26
Doba čtení:
22 minut
Cibulová architektura aneb jak nepřipravovat špagety
Jestli se jedná o recept? Jistě. Jestli se jedná o radu jak nepřipravovat špagety? Také. Opravdu patří článek do kategorie softwarový vývoj? Ano, co vás nemá? Získal jsem vaši pozornost? Skvěle, tak čtěte dál.
Daniel Rusnok
24. 1. 2020
Počet nových komentářů
105
Doba čtení:
4 minuty
Heptapod – hosting pro Mercurial
Heptapod je svobodný software pro hostování zdrojových kódů (případně libovolných souborů) a správu projektů. Heptapod je odvozený z GitLabu a podporuje distribuovaný verzovací systém Mercurial. Kdokoli si může provozovat vlastní instanci…
Franta Kučera
18. 12. 2019
Microsoft vydal .NET Core 3.1
Microsoft vydal .NET Core 3.1 a v souvislosti s ním také aktualizaci Visual Studia. Kromě drobných oprav nyní .NET Core také podporuje C++/CLI, ovšem pouze ve verzi pro Windows, kde navíc knihovny a spustitelné soubory napsané v C++/CLI nejsou…
Calculon
5. 12. 2019
Počet nových komentářů
10
Qt spustila Qt Marketplace pro placená i bezplatná rozšíření
Samotné KDE Frameworks toho nabízí hodně, ale ne vše. The Qt Company tak nyní spouští očekávaný obchod s rozšířeními pro Qt nazvaný prostě The Qt Marketplace. Ten je nově rozcestníkem bezplatných i placených Qt rozšíření. Zahrnuje tak Qt Creator…
David Ježek
3. 12. 2019
Relational pipes v0.14
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Novinkou verze v0.14 jsou skripty pro Bash completion (napovídání parametrů v shellu), vylepšení SQL a AWK modulů a změna verze licence z GNU GPLv3+ na…
Franta Kučera
30. 10. 2019
Úvod do frameworku Symfony: flashové správy
V šiestom pokračovaní série článkov o Symfony si spojíme viaceré koncepty, o ktorých sme hovorili v minulých častiach a pridáme flashové správy. Ukážeme si tiež, ako pomocou relácie uchováme vyplnené políčka formulára.
Ján Bodnár
13. 6. 2019
Doba čtení:
9 minut
Úvod do frameworku Symfony: validácia dát
Vo piatom pokračovaní série článkov o Symfony sa budeme venovať validácii dát. V minulom článku sme použili na validáciu dát externú knižnicu Rakit Validation. Symfony má vlastný komponent pre validáciu: symfony/validator.
Ján Bodnár
15. 5. 2019
Doba čtení:
12 minut
Úvod do frameworku Symfony: jednoduché formuláre
Vo štvrtom pokračovaní série článkov o PHP frameworku Symfony budeme rozoberať jednoduché formuláre. Keďže je problematika formulárov rozsiahla, bude rozdelená do viacerých častí.
Ján Bodnár
25. 4. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
10 minut
Apache NetBeans se vylíhly
Rada vedoucích nadace Apache v noci na dnešek odsouhlasila povýšení NetBeans na plnohodnotný projekt. Konec líhnutí v inkubátoru!Díky tomu můžeme přestat všude psát Apache NetBeans (incubating). Možná bude vydána verze 11.0.1, jež odstraní…
Jaroslav Tulach
18. 4. 2019
Úvod do frameworku Symfony: request-response cyklus
V ďalšom pokračovaní série o frameworku Symfony si povieme niečo viac o request-response cykle, ktorý spracúva komponent HttpFoundation. Popíšeme si aj viaceré funkcie triedy AbstractController.
Ján Bodnár
9. 4. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
7 minut
Úvod do frameworku Symfony: naša prvá aplikácia
V druhom článku o Symfony si vytvoríme a opíšeme našu prvú aplikáciu. Pre naše príklady potrebujeme mať nainštalovaný PHP 7.1.3+ a composer. Aplikácie budeme spúšťať pod zabudovaným serverom.
Ján Bodnár
25. 3. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
9 minut
Úvod do frameworku Symfony: všetko dohromady v harmónii
Článok predstavuje Symfony, čo je populárny PHP webový framework, ktorý sa často využíva na tvorbu webových aplikácií. Ide o prvý zo série článkov, v ktorých by som sa rád venoval tomuto frameworku.
Ján Bodnár
15. 3. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
5 minut
Facebook začíná s vývojem HHVM 4.0 odstraňovat podporu PHP
HHVM (dříve HipHop Virtual Machine) v nejnovější verzi přichází o první prvky podpory jazyka PHP. Facebook místo toho soustředí své síly na vlastní jazyk Hack. V tuto chvíli v HHVM najdeme jak možnost používat postfix soubory .hack, tak již…
David Ježek
12. 2. 2019
Počet nových komentářů
2
1
–
30
/
1 542
První strana
Předchozí strana
1
2
3
10
20
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Vydán Linux 6.3.5 s opravou pro XFS
Jednoduchá oprava chyby v implementaci souborového systému XFS způsobující poškození metadat, je v novém jádru Linux 6.3.5 opravena. Greg…
18:09
Prezentace a videa z komunitního setkání CSNOG 2023
Organizátoři komunitního setkání CSNOG 2023 zveřejnili na webu prezentace a videozáznamy z letošního setkání provozovatelů počítačových sítí,…
13:26
Aby na Intel Arc běžel Cyberpunk 2077 s XeSS, ovladač Intel Vulkan se dočasně hlásí jinak
Jako dočasné řešení potíží s během současných verzí AAA hry Cyberpunk 2077 mění Intel výchozí nastavení svého Vulkan ovladače pro GPU typu…
12:55
Další zprávičky
Napište zprávičku
Práce
Kurzy
Meteo Data Scientist
Pre-sales konzultant pro oblast datových center
L2/L3 tech. support specialist
Junior IT Administrátor/ka - L1,L2 support pro Adastřany
Vedoucí IT procesů a aplikačních služeb
Help Desk Operátor/ka
Další nabídky práce »
The End of Procrastination
Tělo fpohodě: v kanceláři i na home office
Budujte úspěšnou kariéru v jakémkoli věku!
Google Workspace: Gmail, Disk a Kalendář
Zvládání ega: jak si udržet zdravé sebevědomí
Kompletní angličtina s Broňou Sobotkou
Další kurzy a školení »
Práce
Kurzy
Pre-sales konzultant pro oblast datových center
L2/L3 tech. support specialist
Junior IT Administrátor/ka - L1,L2 support pro Adastřany
PRACOVNÍK/CE ODDĚLENÍ ANALÝZY PROCESŮ
Vedoucí IT procesů a aplikačních služeb
Cloud Data architekt/ka
Další nabídky práce »
The End of Procrastination
Budujte úspěšnou kariéru v jakémkoli věku!
Rozšíření pro Chrome
Google Workspace: Gmail, Disk a Kalendář
Zvládání ega: jak si udržet zdravé sebevědomí
Odprezentuj: 10 chyb při tvorbě prezentací a jak se jim vyhnout
Další kurzy a školení »
Komerční sdělení
Konference Cloud Computing 2023 představí trendy ze světa cloudu
Školení: Jak bezpečně spravovat a provozovat linuxové servery?
VÍCE INFO
ČLÁNKY DO MAILU