Hlavní navigace

Co zajímavého na poli softwaru (2)

25. 2. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Týden utekl jako voda, tak se pojďme společně podívat, co nám přinesl v oblasti softwaru pro Linux.
Středa 24. 2.

WebDAV, tedy „Web-based Distributed Authoring and Versioning“, je souhrn rozšíření HTTP protokolu, které primárně usnadňují distribuci dat pro WWW obdobně, jako to umožňují třeba FrontPage Extensions od Microsoftu nebo NetObject's Fusion. Tím však jeho možnosti nekončí – jedná se o komplexní nástroj pro manipulaci s datovým obsahem Webu, jeho výhodou oproti obdobným řešením je, že se jedná o otevřený standard. Pokud vás DAV zaujal, můžete si stáhnout jeho implementaci pro web server Apache. mod_dav je nyní ve verzi 0.9.7–1.3.4

Úterý 23. 2.
Celkem nedávno se rozvířily poklidné vody vývoje webovských aplikací, když se z nich vynořil free open source aplikační server Zope. Je určen pro vývoj výkonných aplikací na bázi skriptovacího jazyka a objektové databáze s těsnými vazbami na nejrůznější databázová řešení (Oracle, MySQL, Solid, Postgress a ODBC). Vypadá to opravdu zajímavě a už dlouho se chystám, že se na tuhle věcičku podívám, ale ten čas…
Více informací o Zope a jeho vlastnostech se dočtete na jeho domovské stránce – www.zope.org. Aktuální verze Zope je 1.10.2.

Pondělí 22. 2.
Každý, kdo někdy konfiguroval firewall ví, že to není žádná sranda. Navíc se různé firewally konfigurují různě a někdy v tom může být docela pěkný chaos. Nástroj, který by měl tuto práci usnadňovat se jmenuje Mklinuxfw. Cílem tohoto projektu je vytvořit jediné prostředí pro konfigurování (resp. vytváření konfiguračních souborů) pro různé firewally. Mklinuxfw se vyvíjí jako CGI, command line, KDE, GTK a curses verze.
Plánovaná je podpora pro následující firewally: ipfwadm, ipchains, Altavista, Firewall1 a Cisco router ACL's.

Neděle 21. 2.
Je vidět, že o víkendu se autoři svým projektům věnují nejvíce, nových verzí všeho možného bylo dnes opravdu mnoho. Za zmínku stojí guiTAR, což je GTK rozhraní pro práci s archivy ve formátu .tar, .tar.gz, .tar.Z, .tar.bz2, .slp a .zip – pro zkušeného uživatele věc zbytečná :), leč začátečníkovi jistě usnadní život.
Pomůckou pro stahování souborů z Internetu je program KGet, což je obdoba programů jako je GetRight nebo Go!zilla. Recenze tohoto programu vyšla nedávno i na Rootovi.
Posledním programem, který mě zaujal je icecast. Jde o free server pro streamování MPEG audia, který je kompatibilní se serverem SHOUTcast firmy Nullsoft.

Sobota 20. 2.
Vyšla nová subverze StarOffice. Jde pouze o drobné změny a přidání nových exportních filtrů. Kdo má chuť, může si tuhle nechutně nenažranou potvoru nainstalovat :)
GNOME a KDE nejsou jedinými pokusy vytvořit ucelený desktop. Pokud se vám nezamlouvá ani jeden z výše uvedených, můžete zkusit třeba UDE. Nápady mají ti chlapci dobré, uvidíme jak dopadne realizace.
Pokud je vám vás filesystém malý, můžete zkusit Global File System, což je 64bitový sdílený souborový systém stavěný na práci s velkými soubory a diskovými oddíly. Do budoucna se plánuje podpora journalingu. GFS najdete na adrese gfs.lcse.umn.e­du/.

Pátek 19. 2.
Pokud jste příznivcem hry králů (čímž nemyslím slepou bábu s dvorními dámami :) a nebo chcete studovat algoritmy hry v šach, určitě navštivte adresu ftp://ftp.cis­.uab.edu/pub/hy­att/, kde si můžete stáhnout program Crafty, jenž si s vámi určitě rád dá nějakou tu partičku.
Příznivci Emacsu (a možná nejenom oni) asi uvítají vznik nového shellu, který obsahuje lisp-like programovací jazyk. Jmenuje se esh a najdete ho na adrese esh.netpedia.net.
A pro změnu zase něco na odlehčení: pokud máte svůj Linux připojený přes Sambu k microsoftí síti a mrzí vás, že si nemůžete s kolegy windowsáky posílat zprávy přes WinPopup, tak už nemusí. Řešení se jmenuje LinPopUp a stáhnout si ho můžete na adrese http://www.lit­tleigloo.org/sof­tware.php3.

Čtvrtek 18. 2.
Opět se urodilo spoustu nového softu. Zajímavě vypadá projekt Tgif, což je program pro 2D vektorové kreslení.
Hudební skladatelé asi ocení SoundTracker, program pro skládání hudby na bázi samplů podobný FastTrackeru a dalším nástrojům známým zejména z Amigy.
Pro pohodlnější provoz ICQ za maškarádou je určen modul ip_masq_icq, který umožňuje uživatelům „zvenku“ otevírat ICQ spojení do vnitřní sítě, takže odpadá nutnost posílat zprávy přes server. Bohužel, existuje pouze verze pro kernel 2.2.x.
Telefonovat po síti můžete s programem KFAPhone. Pravděpodobně ale není určen pro menší šířky přenosového pásma, podle dokumentace byl úspěšně používán na ethernetu a ISDN.
Posledním programem pro tento den je Checklinks – pomůcka pro kontrolu validity odkazů v HTML dokumentech. Má několik zajímavých vlastností, jako je například podpora SSI dokumentů i při lokálním čtení souborů a podobně. Jde nesporně o velice praktickou utilitku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku