Hlavní navigace

Čtečka eReading: nedokonalá první vlaštovka

28. 11. 2011
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Server eReading nedávno představil novou českou čtečku elektronických knih. Ta by měla oslovit čtenáře bezproblémovou podporou češtiny a hlavně propojením s českým obchodem s knihami. Čtenář si tak může nakoupit knížky přímo ze čtečky. Přístroj jsme si půjčili a vyzkoušeli a přinášíme vám jeho podrobnou recenzi.

„První čtečka s přímým přístupem“

Server eReading představil svou elektronickou čtečku v pondělí 14. listopadu. Podle tiskové zprávy jde o jednu z mála čteček, které jsou přímo napojené na elektronický obchod. Souhlasím s tím, že taková funkce je pro řadu čtenářů (především těch „ne-IT“) velmi důležitá, protože nepotřebují umět s počítačem, používat nějaké propojení kabelem, jednoduše nakoupí přímo ve čtečce.

Martin Lipert z eReading představuje čtečku

Portál s elektronickými knihami eReading.cz přináší první čtečku elektronických knih lokalizovanou do češtiny s možností přímého přístupu k českému obsahu odkudkoliv na světě. Na český trh přichází první čtečka původem z Evropské unie a zároveň pátá na světě, která umožňuje pomocí Wi-Fi připojení stahovat ukázky knih a následně zakupovat kompletní tituly bez nutnosti použití dalších zařízení (počítač, apod.). Čtečka tak zajistí čtenáři odkudkoli na světě přístup do kompletního knižního katalogu portálu eReading.cz.

Tolik tisková zpráva eReadingu. V den uvedení jsem čtečku rovnou dostal k otestování. Mám více než půlroční zkušenosti s jinou čtečkou a byl jsem zvědavý, jaká bude ta „česká“. Uvozovky proto, že přístroj vyrábí čínská společnost Jinke, která je známá svou řadou čteček Hanlin. Distribuci v Česku pak zajišťuje Kasa.cz, cena čtečky je 3 499 Kč. Pokud v tomto výrobně distribučním procesu hledáte eReading, nenajdete ho. Ten celou věc zajišťuje mediálně, značkou a samozřejmě svým e-shopem s knihami.

První osahání

Čtečku dostanete v poměrně malé černé krabici, na které se hned dočtete základní informace o tom, co právě držíte v ruce. Uvnitř bedýnky naleznete samotnou čtečku v bílém provedení, koženkový obal, mini USB kabel, nabíječku, sluchátka a poměrně přehledný a podrobný český návod.

Čtečka vypadá na pohled poměrně dobře, jen bílý plast působí trochu lacině. Tmavá barva by vypadala elegantněji, ale barva je spíš otázkou vkusu. Čtečka má rozměry 189 x 126 x 10 mm a váží 240 gramů, což je standardní hmotnost podobných čteček. Na těle naleznete zapínací tlačítko, mini USB konektor, 3,5mm jack pro sluchátka a tlačítka změny hlasitosti. Čtečka totiž umí přehrávat i hudební soubory.

Knihy i hudbu můžete ukládat do interní 2GB paměti, na kterou se slušných pár knih vejde. Pokud by vám to nestačilo, můžete použít SD kartu a rozšířit si kapacitu až o dalších 16 GB. To už vám určitě stačit bude. Slot na kartu se nachází na horní straně čtečky vedle vypínače.

Hardware

První, čeho si jistě všimnete, je displej. Jedná se o takzvaný elektronický papír, který nijak nesvítí a má proti klasickým LCD vynikající kontrast. Displej má stejné rozměry, rozlišení i optické vlastnosti jako displej čtečky Amazon Kindle 3 a mnohých dalších. Zřejmě jde o naprosto totožný výrobek, což je dobře, protože displej je výborný.

Čtečka disponuje plnou QWERT klávesnicí s několika speciálními tlačítky jako menu, zpět, vyhledávání a podobně. Tlačítka se nemačkají úplně jistě, je třeba získat jistý cvik. Občas se mi stávalo, že jsem tlačítko stiskl špatně a čtečka nezareagovala. Zejména u podlouhlých funkčních kláves je potřeba mačkat opravdu uprostřed, na krajích se občas stisk nepovede.

Klávesnice ale není určena pro psaní dlouhých e-mailů, a pokud ji máte použít pro připojení k Wi-Fi, zadání hesla do obchodu a vyhledávání knih, bude vám určitě stačit. Nepodporuje ale české znaky, takže vyhledávat je možné pouze bez diakritiky.

Pro čtení samotné jsou podstatnější tlačítka pro otáčení stránek. K těm mám závažnější výhrady. Tlačítka jsou jen na jedné straně, což je sice u většiny čteček běžné, ale příjemnější by bylo, kdyby byla na obou stranách. Horší je, že se nemačkají příliš dobře. Jsou velmi tvrdá a je potřeba zabrat, abyste je vůbec stiskli. Navíc mají téměř nulový zdvih, takže neucítíte žádnou hmatovou odezvu a nevíte, zda jste je dostatečně zamáčkli. Musíte se spolehnout na pípnutí, kterým vám čtečka stisk oznámí.

Protože je čtečka poměrně pomalá a otočení stránky jí chvíli trvá, nejste si často jisti, jestli právě čekáte na čtečku nebo ona čeká na vás, protože se vám nepodařilo stisknout tlačítko otočení dostatečně. Zbytečně tak během sekundy znervózníte a mačkáte tlačítko znovu, což vede k nechtěným vícenásobným akcím.

Rychlost čtečky je asi největším kamenem úrazu. Rychlé je snad jen úvodní zapnutí (čili probuzení ze spánku), zbytek práce je strašlivě únavný, protože na každou akci čekáte. Je to třeba jen několik sekund, ale pokud chcete rychle nakoupit knihu a číst, budete velmi rychle nervózní, protože to není tak interaktivní, jako třeba práce s mobilním telefonem nebo s jinými čtečkami.

Softwarová výbava

Prostředí čtečky je plně lokalizované, nenarazil jsem na žádný dialog či nápis, který by nebyl česky. Snad až na drobnost, že ano/ne v dialogu potvrzujete klávesami Y a N, je lokalizace perfektní. Tohle je velké plus, kvůli kterému si zařízení budou kupovat běžní uživatelé, pro které je čeština zásadní.

Bezproblémové je také propojení čtečky s obchodem eReading. Stačí si přímo ve čtečce či v počítači vytvořit účet, nabít peníze a můžete pohodlně nakupovat. Obchod se otevírá jako webová stránka, nikde ale nevidíte prohlížeč samotný, takže vás to nijak neruší. U knih máte možnost si pořídit náhledovou verzi před tím, než se rozhodnete zaplatit. Propojení s obchodem hodnotím velmi kladně.

Příjemná je i podpora formátů, čtečka se chlubí tím, že otevře: PDF, EPUB, TXT, HTML, DOC, RTF, WOL, CHM, RAR/ZIP, PPT, PDB, FB2, DjVu a LIT. Kromě toho umí přehrávat obrázky JPG, BMP, PNG a GIF a pouštět hudbu v MP3. Formátová výbava je tedy téměř dokonalá.

Použití čtečky

Po zapnutí čtečky se objeví hlavní menu s devíti ikonami, ze kterého je možné se dostat k rozečtené knize, do místní knihovny, do vzdálené knihovny, k nastavení a dalším funkcím. Po prostředí čtečky je možné se pohybovat pomocí kurzorových kláves nebo stiskem čísel napsaných vedle jednotlivých položek. Druhá varianta je rychlejší, protože velmi rychle zjistíte, že reakce čtečky jsou velmi pomalé a než byste se někam doklikali kurzorem, raději rovnou stisknete pětku. Dá se na to zvyknout poměrně rychle.

Nejprve jsem se samozřejmě pustil do připojování k Wi-Fi, bez kterého část funkcí nemá smysl. Čtečka se pokusila najít v okolí otevřené sítě, a když neuspěla, ukázala seznam sítí a dovolila připojení k některé zašifrované. Připojení k mé síti s WPA2 proběhlo bez problémů.

Pokud se bezdrátová síť nepoužívá, čtečka ji sama po určité chvíli sama zase vypíná. To je dobře, protože to výrazně pomáhá šetřit baterie. Pokud chcete později třeba znovu nakupovat knihy, připojení se zase automaticky spustí. Musíte ale počítat s tím, že to nějakou dobu trvá a otevření obchodu se tak protáhne.

Po připojení k síti jsem samozřejmě okamžitě zamířil do elektronického obchodu a stáhl si první náhled knížky (Šabachovo Hovno hoří). Obchod mi během chvíle oznámil, že za pár minut budu knížku mít. Vše proběhlo výrazně rychleji a za deset sekund už jsem viděl oznámení o stažení knihy. Náhled se v knihovně automaticky zařadil do kategorie eReading a podkategorie Náhledy.

Náhled je možné otevřít a přečíst si prvních pár stran knihy. Bohužel opět narazíte na už zmiňovanou pomalost čtečky, otevření malého náhledu trvá klidně deset až dvanáct sekund, otáčení stránek také trvá, čtečka se po stisku klávesy na chvíli zamyslí a pak teprve začne něco dělat. Alespoň že pípnutí vám signalizuje, že se vám klávesu podařilo stisknout.

Poté jsem se rozhodl knížku koupit v plném rozsahu. Celou transakci jsem pro vás natočil na video. Nejprve si ji ale popíšeme. Zapnul jsem čtečku a vstoupil do obchodu. Protože Wi-Fi byla v tu chvíli už vypnutá, celá akce trvá poměrně dlouho, což je ale pochopitelné, čeká se na přístup k síti. V obchodě jsem vybral Šabacha a koupil. Okamžitě se mi snížil kredit a knížka přijela stejně rychle jako předtím náhled.

Poté došlo k nečekanému problému. Knížku jsem otevřel, ale po několika otočení stránek přestala čtečka poslouchat, odmítla otáčet stránky a přestala reagovat. Podařilo se mi ji sice vypnout, ale po zapnutí byla ve stejném stavu. Po tuto část je vše natočeno na videu níže. Přestal jsem natáčet, protože se zdálo, že čtečka už nic dalšího neudělá. Podívejte se na video sami:

Pak se ale ukázalo, že došlo k tvrdému restartu a během několika sekund prostředí zase naskočilo. Knížka byla ale nějakým způsobem poškozena a není možné se dostat dál než za pátou stranu, pak se sama zavře a jste zpět v menu. Napadlo mě knížku smazat a stáhnout ze serveru znovu, nepřišel jsem ale na to, jak to provést. V žádném menu není možnost se souborem nijak manipulovat, přemístit jej ani smazat.

Připojil jsem tedy kabel a knihu smazal z počítače. Poté jsem si ji nechal znovu (už bez dalšího poplatku) poslat do čtečky. Chybu to ale neodstranilo. Nakonec jsem se ozval eReadingu a dostalo se mi okamžité odpovědi, že je zřejmě kniha poškozená už od nakladatele a že ji tedy opraví. Během hodiny jsem dostal novou funkční knihu mailem s omluvou. Chápu, že distributor nemůže za poškozenou knihu, kterou vydal někdo jiný. Čtečka by se ale kvůli takovému problému resetovat nemusela, korektní by byl nápis: „Kniha je poškozená, nelze ji zobrazit“.

Rozhodl jsem se dát čtečce druhou šanci a koupil si Agenta bez minulosti. Ten se pro změnu vůbec nenahrál do adresáře eReading, ale vytvořil nový s názvem Digital Editions. Alespoň mě na to upozornil předem v dialogu, takže jsem nemusel tápat po adresářích a hledat. Druhá kniha už fungovala bez problémů.

Nebylo to naposled, co jsem se setkal s nestabilitou integrovaného systému. Záseky na desítky sekund nejsou ničím výjimečným, někdy stačí jen rychleji otáčet stránky složitějšího dokumentu. Pokud při dlouhotrvajícím otáčení složitěji formátované stránky znervózníte a začnete mačkat obracecí tlačítko, koledujete si o reset. Je vidět, že čínský software má své mouchy.

Pokusil jsem se také do čtečky samozřejmě nahrát vlastní knihu. Sáhl jsem po osvědčené klasice – Třech mušketýrech. Čtečku jsem propojil dodávaným mini USB kabelem a bez problémů připojil. Tváří se jako standardní zařízení Mass Storage. Vytvořil jsem si vlastní adresář a do něj soubor uložil. Po zapnutí se ale kniha neobjevila. Čtečka se chlubí velkou podporou formátů, ale selhává na formátu Mobi, který je dnes vedle ePub nejrozšířenějším formátem pro elektronické knížky.

Musel jsem tedy Mušketýry zkonvertovat do ePubu a nahrát je znovu. Pak už fungovali bez problémů. Zobrazili se v adresáři, který jsem jim vytvořil, a bylo možné je číst. Podpora formátů je tedy sice velmi dobrá a předčí řadu jiných zařízení, k úplné dokonalosti chybí ale jeden z nejpoužívanějších formátů.

Naopak pozitivně působí položka Periodika v hlavním menu. Podle eReadingu bude časem možné nakupovat noviny a časopisy, které se budou ve čtečce automaticky objevovat. Společnost jedná s několika vydavateli, ale zatím podpora k dispozici není. Pokud se to povede, bude to velmi zajímavá funkce, protože podobná možnost zatím v Česku úplně chybí.

Čeho jsem si ještě všiml

Každá kniha má jinak nastavené písmo a toto nastavení je zjevně už nějak zapsáno v samotném souboru. Šabach měl přednastavenou velikost tři (na mě zbytečně velké) a Ludlum zase jedna (příliš malé). Je pochopitelně možné si velikost změnit, ale musíte to udělat u každé knihy zvlášť, což obtěžuje.

Ukazatel baterie silně kolísá podle toho, co právě děláte. Pokud jen čtete, ukazuje čtyři čárky (maximum). Pokud začnete používat Wi-Fi, dočasně klesne o jeden stupeň a po chvíli se zase vrátí, případně celou dobu problikává ze tří na čtyři a zpět.

Koženkový obal vypadá na první pohled docela dobře, ale při prvním doteku zjistíte, že jde o velmi laciný materiál, který na omak není příjemný. Pokud navíc obal otevřete, začne se ve hřbetu nepěkně krabatit, což také pravděpodobně znamená, že v tomto místě „odejde“ jako první. K obalu je prostě potřeba přistupovat jako k něčemu, co jste ke čtečce dostali zdarma.

Standardně čtečka používá font Times, který je na můj vkus moc tenký a nečte se příliš dobře. V nastavení je možné vybrat dalších osm písem, bohužel ta patková jsou si velmi podobná a jejich výběrem se v podstatě nic nezmění. Bezpatková vypadají lépe, ale zase se s nimi kniha z principu čte hůře. Nepřišel jsem na to, jak přidat vlastní font, který by problém vyřešil. Nahrání ttf souboru do čtečky nepomohlo.

Padesát na padesát

Z výše uvedeného výčtu by se mohlo zdát, že čtečka eReading má jen samé špatné vlastnosti. Není tomu samozřejmě tak, čtečka dělá to, co má – umí zobrazovat elektronické knihy na kvalitním e-ink displeji. Bohužel trpí nedostatky a nedodělky levných čínských čteček – nedokonalým hardwarem, pomalým procesorem a nedotaženým nestabilním operačním systémem.

Pokud patříte mezi počítačově „nepostižené“ uživatele, oceníte proklamované propojení čtečky s českým obchodem a kompletně počeštěné prostředí. Pokud vás ale tyhle vlastnosti příliš netrápí, poohlédněte se raději u konkurence. Vím minimálně o třech dalších čtečkách, které vám za podobné peníze přinesou podstatně více muziky.

Klady a zápory

Klady

 • české prostředí čtečky,
 • propojení s českým e-shopem,
 • široká podpora formátů,
 • obal v ceně,
 • možnost rozšíření paměti SD kartou,
 • podporuje ukládání knih do adresářové struktury,
 • připraveno na možnost odběru periodik.

Zápory

 • velmi pomalá odezva,
 • klávesnice bez diakritiky,
 • klávesy s nejistým stiskem,
 • nestabilní operační systém,
 • posuvné klávesy jen na jedné straně,
 • chybí zásadní formát Mobi.
 • dodávaný obal není příliš kvalitní

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.